Padesátiletý Ondřej Bozděch rozváží uhlí po pražském Žižkově a nade vše tuto čtvť miluje. Strávil zde celý život a zná tady všechny sklepy. Právě mezi žižkovskými činžáky žije svůj obyčejný život, právě zde si užívá starostí i radostí s dospívající dcerou Markétou i s neposedným synkem Ondrou. Jeho nejlepším kamarádem je řidič Karel, bývalý matematik, který kdysi musel opustit svou práci ve výzkumném ústavu z politických důvodů. I když Karel je inženýr a je úplně jiným člověkem než přímočarý Ondřej, stal se během času téměř členem Bozděchovy rodiny. Časy se však mění. Staré domy ze Žižkova mizí jeden po druhém, Markéta se musí vdát a Karel dostane nabídku vrátit se ke své původní profesi. Ondřej se chtě nechtě musí zastavit a zamyslet se, jaký to vlastně žije život... Nostalgický příběh, který zachycuje proměnu starého Žižkova v moderní část velkoměsta, natočil režisér Zbyněk Brynych v roce 1984. Po šestadvaceti letech se tak vrátil na místa, kde natočil svou proslulou Žižkovskou romanci. Hlavní postavy Ondřeje a Karla napsal scenárista Vojtěch Měšťan na tělo Josefu Vinklářovi a Jiřímu Adamírovi. (oficiální text distributora)

czprava

Odpočinkový film ze starého Žižkova pod taktovkou mistra Vinkláře a Adamíry. Vejtřaska parkovaná na Parukářce, to už by dnes asi nešlo. Děj fádní, nic zásadního, inženýr matematiky deset let uhlířem, pravděpodobně za trest, nic se moc nerozebírá do hloubky, jen se děj noří do pocitů hlavního aktéra. Překvapilo mě socialistická travesti show, na tu dobu docela odvaz. Divím se, že to strana nedala k ledu, takhle kazit socialistickou mládež. Dokonce i padlo pár sprostých slov. Mladičká a nádherná Zora Jandová v osušce, to už zavánělo lehkou erotikou na plátně. Ale jo, pěkný kousek, kdy oba herečtí mistři vdechli normálnímu příběhu neskutečně krásnou duši a dívákovi podnět k malému zamyšlení. ()

MichalStxt

U Brynycha opět  (pozdnější) návrat  (od západoněmeckých detektivek "Derick" a "Starej") k žižkovské tematice. Řadí se tak po bok i Kachyňovým "žižkovským exkurzům" ("Blázni a děvčátka" či "Lásky mezi kapkami deště"). Poměrně se mu daří dávat do kontrastu starý zanikající Žižkov a jiné fenomény, jako třeba modernizovaná cyklistická dráha na Třebešíně, travesti-show či Palečkův a Jandové tenis. Skvěle vybraní herci i na menší role. ()

milos.bradik

Vinklář, Adamíra i Maciuchová perfektní. Krásné znázornění života v reálném socialismu, kdy se nikdo nediví tomu, že matematik musí z politických důvodů rozvážet uhlí a ještě to ukazuje, že je to vlastně dobře a že je s tím naprosto spokojený. Zajímavá byla i ta soudružka, která tam hrála na svatbě na keyboard, ovšem mám jednu výhradu, ten pilot říkal, že létá s MIGem, ale na uniformě měl pouze hodnost poručíka a minimálně s takovou hodností vycházeli piloti ze školy v Košicích a po nástupu k útvaru se jim hodnost vždy zvedala. ()

Maskati

Povedený, dobrý, lidský. Žižkovská romance osmdesátek. Vždycky, když to vidím, tak si vzpomenu na svého tátu, vedoucího úředníka, vyhozeného v 69 roce z práce, jak šel pak dobrovolně dělat do uranových dolů v Příbrami, protože mu nic jiného nezbývalo, a protože chtěl rodině udržet životní úroveň. Je to krásně smutnej film, asi nejlepší Vinklář. ()