Altmanův mistrovský, ironický místopis britského třídního systému je režijním koncertem pro takřka 30 herců. Mozaikovité vyprávění o jednom víkendu na venkovském šlechtickém sídle je jak ironicky přesnou studií doby a mravů, tak filmařsky suverénní a kultivovanou podívanou. William a Sylvie McCordleovi pořádají na svém honosném venkovském sídle sjezd aristokracie různého vlivu a postavení. Každý z přítomných má přiděleného sluhu, který krouží kolem jako žralok ujišťujíc se, že velkomožnému pánovi nic nechybí. Režisér nám detailně představuje každý takový pár a odhaluje jejich před okolním světem ukrývaná tajemství. Dějem pak radikálně zamíchá tajemná vražda, od které příběh nabírá na rychlosti a řítí se k originálnímu, šokujícímu a nepředvídatelnému finiši, jak se sluší na velikou personu světové kinematografie, Roberta Altmana. (oficiální text distributora)

HiddenDragon

Z hereckeho hlediska velmi zajimavy kousek. Ukocirovat tolik znamych anglickych umelcu, predstavujicich aristokraty nebo sluzebnictvo musela byt fuska. (ze Zajimavosti jsem zjistil, ze nekteri sami meli uz titul Sir nebo Dame...:-) Bohuzel si myslim, ze je to film prevazne pro Anglicany. Tem je urcite mnohem blizsi. Me jako ceskeho divaka a milovnika detektivek film lakal hlavne vrazdou, ktera v nem je (to se clovek dovi uz z obalu, cili zadny spoiler). Ovsem i kdyz celou dobu film svym stylem evokuje, ze prijde cosi ve stylu Poirota, cosi christiovskeho, divak zjisti, ze vrazda je tu jen jako tresnicka na dortu. K vysetrovani skoro nedojde a inspektor je spis komickou figurkou. A to je z meho pohledu velka skoda. Opravdu se nejedna o detektivku. Je to spis socialni freska, demonstrujici zcela rozdilne a striktne oddelene svety slechty a jejich sluzebniku (oddelene jak umistenim...nad/pod schody, tak samozrejme majetkem a problemy; nikoliv vsak moralkou, ktera rozhodne neni lepsi ve svete "nablyskanem"). Z tohoto pohledu i hereckymi vykony je film urcite kvalitni. Ale mne osobne tam zkratka chybela ta propracovana "vrazedna linka" :-) ()

matolas

Život "tých pod schodmi" a "tých nad schodmi". Možno trochu rozvláčne dielko, naozaj napraskané britskou hereckou elitou (Fryov detektív a Grantov sluha sú úplne perfektní), ktoré je o postavách a dej posúva veľmi do úzadia. V každom prípade ide o režisérsky brilantný film a nepochybne zaujímavú sondu do života Britskej aristokracie a začiatku jej rozkladu. V tomto prípade chápem každé hodnotenie. ()

Tery16

Poprvé se mi film líbil, ale přesto mi přišel místy trochu zdlouhavý a ze začátku jsem se tak trochu ztrácela v postavách. Zato podruhé jsem si ho vychutnala mnohem víc. Mohla jsem se víc zaměřit na detaily a teprve pak jsem objevila, že tenhle film je mistrovský kousek. Takže po druhém shlédnutí musím hodnocení o hvězdičku zvýšit. ()

farfalla

´Gosford Park´ Roberta Altmana je shrnutím všech náznaků a pravidel, které byly zmíněny ve všech jiných filmech. Režisér představuje komplexní schéma jak fungoval dům na anglickém venkově, když se tam sešla společnost na lov. Dva světy - nad schody a pod schody - se setkávají jen v určitých, předem stanovených a dlouho zavedených situacích. Porušení pravidel se neoficiálně, no krutě trestá. Po shlédnutí tohoto filmu lépe dokáži pochopit některé scény v jiných filmech. Je zajímavé sledovat různé lidi, kteří se dostali do postavení sluhů, jak se učí žít vedle svých pánů, ale také jak se snaží vyjít s lidmi ve stejném postavení. Pravidel ´pod schodmi´ je mnoho a trvá to než se nová služka s nimi seznámí tak, aby byla nápomocná své paní. Když pak jedou na návštěvu do jiného velkého domu, děvče se musí učit znovu místní pravidla. Altman odlehčil striktní, suchou atmosféru a zamíchal karty vraždou, která poodhalila dávné zločiny a lži. Svět ´pod schody´ však drží pospolu a dávná tajemství zůstanou nedotčena. Policejní inspektor není důležitý pro tento příběh, a tak je to jenom lehce sparodovaný měšťák, který se snaží dostat do přízně šlechty, ta však o něj nejeví zájem. Když pak vidí, že téměř nikdo není vzrušený vraždou starého pána, tak jim alespoň nepřekáží a rychle najde uspokojivé vysvětlení. Postav je hodně a každá si užije svých pár minut na výsluní. Výběr herců je elegantní a přesný. Člověk musí mít ale opravdu dobrou paměť, aby si zapamatoval kdo je čí manžel anebo sluha. ()

kolemjdouc

tenhle film jsem našla když jsem hledala něco kde hraje paní Maggie Smith.Ta dáma je prostě kouzelná.Celkové zpracování až do detailů.Zkrátka famózní film.Možná se vám bude zdát stopáž dlouhá ale možná si na konci filmu při scéně s odjíždějícími auty řeknete: jaká škoda že už je konec. ()

DannyBoy80

Zajímavý film, ale žádná pecka to není. Altman přibližuje prostředí zbohatlíků a v protipólu prostředí jejich služebných. To, že se zbohatlíci chovají jako by jim vše patřilo, i lidé, je vcelku známá věc. Což je vlastně i pointa tohoto filmu. Děj není nic moc, plyne to pomalu, vpodtatě se nic moc neděje, hodinu a půl jsou vykreslovány postavy a jejich charaktery a že těch postav je spousta až je v tom chaos. Až pak se začne něco dít, ale jen na chvilku. Poté to plyne zase stejně pomalu dál, navíc jen přemýšlíte, kdo je vrah. Být to o aspoň půl hodiny kratší, tak to bude o jednu hvězdu víc. Vlastně jedinou zajímavou věcí je vykreselní života služebnictva. Moto: rodinné pouta nezpřetrháš ............ ()

Lionheart

Tohle konverzační drama - detektivka se mi včera přesně trefila do vkusu, a proto nemohu jinak než ji udělit plný počet. Byl jsem utahaný už v osm, ale přesto jsem se u sledování ani na chvíli nenudil, občas se zasmál, a z finálního "rozuzlení" mi moc do zpěvu nebylo, což se dá prezentovat jako výborný filmový zážitek. Herci skvělí - malé ani velké role zde nefigurují, všichni jsou osobití s vlastním příběhem i starostmi. ()

Piškotka

Moc dlouhé a někdy nudné. Přesto zajímavá sonda, jak každý host má svého sluhu, komorníka..., své potřeby a priority...., své touhy a přání... A drahý Wiliam jak je továrnou na nemanželské děti, kdy svůj chtíč uspokojuje skrze své podřízené a příliš se fixuje na svého psa. Jeho smrt musela být vítaná a jakoby ji všichni přešli s klidem, jak z venkovského sídla odjížděli. Zaujaly mě K. S. Thomas a E. Watson. ()

Alf

podivně rozstříštěný příběh, kdy hrdiny jsou všichni a zároveň nikdo, na mě působí spíš jako disertační práce na téma "jak zvládnout množství postav", tuším, že bych to ocenil víc po druhém zhlédnutí, budu-li mít příležitost a chuť.... ()

GREGOIRE

Podivuhodný film. Dějově nijak zvláštní a dramatický. Není to typicky akční film nebo nějaká krimi v retro stylu. Dramata jsou tu většinou jenom tušená, ukrytá pod povrchem, chvílemi probleskující. To co dělá tento film neopakovatelným, je ohromná šíře postav a charakterů, které se zde během víkendového honu setkávají. Nepamatuji se na jiný film, kde by se sešlo tak rozsáhlé panoptikum postav a přitom byla každá z nich výtečně herecky obsazena a prokreslena. Na obsazení se tedy rozhodně nešetřilo. Podle mého soudu – to nejlepší z Altmana. ()

dehlie

Jeden z tých filmov pri ktorom nechcem vynechať a prehliadnuť ani terasekundu, pretože divák tuší, že by mohla byť kľúčová. Predhadzovanie podozrivých bolo síce okaté, predsa však sa očakával prekvapivý záver. Ten však mohol byť viac vyšponovanejší, akčnejší, čakal som všeobecný šok a zdesenie. Detektívka z prostredia snobov a sluhov, ktorú pán Thomas zrejme nevyrieši. ()

sona123

Všechno by to bylo bezvadné, nebýt toho konce! Po většinu filmu se seznamujeme s hosty na venkovském sídle, kteří sem přijeli kvůli lovu. Čekáme, že se něco stane - a ono se stane? Ale co s tím? Na to rozplétání jsem se těšila a cítím se podvedena - šup s informací, kterou je těžké si domyslet a hurá konec zvonec. A to mi tedy pěkně zkazilo celkový dojem, který byl výtečný, protože navození atmosféry bylo mistrné, stejně jako všechny herecké výkony. Ach jo. ()

Marina111

Spojenie Agathy Christie a Kate Morton - akurát nie v knižnej, ale vo filmovej podobe. A v nie tak záživnej a strhujúcej. Teda žiaden veľký zázrak, ale príjemne komorný a vyvážený zážitok. ()

Oralfabet

Bohužel mě z té pestré škály postav zaujala asi jen tak polovina, a o moc víc toho ten film zase nenabídne. Herci skvělí, za mě obzvlášť Emily Watson, Maggie Smith a Clive Owen, ke konci mi ale bylo už vlastně celkem jedno, kdo je vrah, a jaký je jeho motiv. Knives out did it better. 6/10 ()

Vlkys

Vcelku zklamání, třebaže rozdíly mezi světem nad (aristokracie) a pod (služebnictvo) schody je vykreslen velice pěkně. ()

neneka

Typický Robert Altman s obrovským hvězdným obsazením, kde i malé štěky hrají "velké" hvězdy. A myslím, že si je u něho střihli vždycky hodně rádi. Skvělá podívaná. Všechny mini příběhy zapadají do celkového příběhu jako puzzle, všechny postavy se chovají tak, jak je potřeba. A aby to diváka strhlo. ()

HanaM.

Výborně napsané a vypointované postavy, nebo bych spíš měla říct figurky? Protože ani jedna mi neuměla být sympatická, či nesympatická. Jen jsem je sledovala, jako člověk sleduje šachovou hru. To mi však nebránilo sledovat tohle celé vtipné a chytré divadélko s úsměvem na rtech. Mimochodem Helen Mirren je/byla pořád tak sexy, jako před dvaceti lety v Excaliburu. Jak to sakra ta ženská dělá? ()

Zemřel herec Michael Gambon

Zemřel herec Michael Gambon