Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Hodný chlapec Ron se dostane do věznice za obchod s marihuanou. Bere si ho pod křídlo Earl Copan, který je za mřížemi už osmnáct let a snaží se Rona naučit pravidla života ve vězení... Vyfasovat v jednadvaceti pár let naostro za šíření marihuany - to je pořádná noční můra. Když ale Ron (Edward Furlong) vstoupil poprvé do své cely, pochopil, že jeho špatné sny ještě ani pořádně nezačaly. Jeho spolubydlící (Mickey Rourke) je populární místní "děvče" a Ron brzy zjistí, že i jeho vlastní mladá kůže představuje pro vyhládlé kriminálníky velké lákadlo. Naštěstí vzbudí brzy zájem místní autority Earla Copana (Willem Dafoe), vězně, který už strávil za mřížemi takovou dobu, že si ani nepamatuje jaké to bylo na svobodě. Pro Earla se mladík stane náhradou za všechno, co nikdy neměl - za rodinu, přátele, syna - a na oplátku Ron získá ochranu i zasvěcení do nelítostných pravidel světa uvnitř věznice. I Earl má ale své nepřátele a atmosféra ve věznici začíná houstnout. Snímek vznikl podle románu známého scénáristy Edwarda Bunkera (Na svobodě s Dustinem Hoffmanen), který se předtím odseděl ve vězení řadu let. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (212)

kingik 

všechny recenze uživatele

Kvalitní film. Willem Dafoe a Edward Furlong jsou opravdu přesvědčiví vězni a Furlong dokazuje, že kdyby se vysral na fet, je to talent jak hovado. Ve vedlejší roli byl přesvědčivě odpudivý Tom Arnold. Vztahy mezi vězni byli přesvědčivé, ne že bych s tím měl zkušenost, ale tak je to můj hrubý úsudek, jak to asi tak v běžném vězeňském režimu chodí. Tenhle film je na hony vzdálený idylickým a sladkobolným opusům z věznic, ve kterých se kamarádí každý s každým, anebo těm, z nichž divák získá pocit, že kriminál je to nejlepší místo na světě. Tohle bylo téměř autentické, místy bez příkras, ale pochopitelně i místy nepravděpodobné. Přesto přes výčet pozitiv k vyvážené dokonalosti něco chybí. Asi to bude tím, že (nehostinné) prostředí věznic je ve filmech už moc profláknuté. 70% ()

kleopatra 

všechny recenze uživatele

Protože jsem čekala nějaký drsný "maso", otálela jsem s tím do té správné nálady. Ta se nakonec dostavila, ale "maso" to nebylo. Naopak mě překvapila pohoda, jaká ve vězení panovala, Earl to tam měl div ne na povel a o "malýho terminátora" Furlonga se postaral jak vlastní máma ne. Od Buscemiho to chtělo trochu přišponovat, protože, ač byli oba chlapi v hlavních rolích více než ok, jen to vlažný děj neutáhlo. ()

Aluska88 

všechny recenze uživatele

Věznice přináší poněkud mírnější, klidnější a jaksi pohodovější náhled do komunity drsných, potetovaných chlapíků za ostnatým drátem. Animal Factory rozhodně nepůsobí dojmem, že by se jednalo zrovna o "věznici s maximální ostrahou." Žádná extrémně brutální, drsná a násilnická ukázka ze života za mřížemi. Příběh mi přišel jako docela přátelská, oddechová verze amerického vězeňského prostředí. Vypadalo to, že obyvatelé tohoto zařízení si nemají nač stěžovat. Pěvecká vystoupení, dostatečná zásoba cigaret, holičství, pohodová a přístupná ostraha a víceméně volná zábava a přístup k mnohým věcem. Až na pár drsných scén se jednalo o celkem nenáročný děj. O to však více působivější a poutavý. Především díky hereckému obsazení a jejich charakterům. Willem Dafoe opět vsadil na svůj osobitý a výrazný ksichtík, Edwarda Furlonga je mi líto, že mrhá svým talentem na podřadné filmy a jen poskromnu se objevuje v těch kvalitních. Vypadá to, že tento snímek patří mezi poslední z jeho čtyř nejlepších počinů vůbec. Poté už zůstal "uvězněn" převážně v průměrných či slabých projektech. Danny Trejo je zase v base a dává mi tušit, že si dokážu představit, jak by asi naložil s těmi, co by si až příliš pozdě uvědomili, že "vyjebali s nesprávným Mexikáncem." Přemýšlela jsem nad tím, jak by tento chlapík asi vypadal, kdyby, coby starostlivý otec rodiny předčítal svým dětem pohádku na dobrou noc, či kdyby s květinami a milostnými projevy vyznával ženě lásku:) A za zmínku rozhodně stojí i k nepoznání zmalovaný Mickey Rourke jako transvestita. ()

Turiec 

všechny recenze uživatele

Tak tento film ma nijako zvlášť nezaujal. Mohol by sa považovať za mierny podpriemer. Veľmi jednoduchý dej, bez zbytočných zápletiek, ale vedel by som na mieste vymenovať niekoľko lepších filmov z väzenského prostredia. Na klasiky ako Frajer Luke, Motýlik, Brubaker a samozrejme vrchol žánru Vykúpenie z väznice Shawshank sa nechytá. ()

Galerie (4)

Zajímavosti (3)

  • Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu, který napsal Eddie Bunker. (Terva)
  • Natáčení probíhalo ve věznici Holmesburg ve Philadelphii. (Terva)
  • Kytarista vystupující během vězeňské show je Antonyho Hegarty (z Antony and the Johnsons) a píseň, kterou zpívá, je verze "Rapture", kterou lze nalézt na stejnojmenném albu z roku 2000. (Chatterer)

Reklama

Reklama