Píše se 20. leden 1942. Je mrazivý den, sněží a nikdo netuší, co se zanedlouho odehraje v domě u jezera Wannsee nedaleko Berlína. Major SS Adolf Eichmann osobně dohlíží na to, aby pohoštění i nápoje připravované pro skupinu očekávaných nacistických pohlavárů byly bez jediné chybičky. V limuzínách s osobními šoféry se postupně sjíždějí nejvýše postavení muži Třetí říše někteří v uniformách SS, jiní v oblecích vládních úředníků, další ve zcela nenápadném civilu. Posledním z patnácti pozvaných je Reinhard Heydrich obávaný šéf hitlerovské policie a říšský protektor. Už ve chvíli, kdy vkročí do vstupní haly, vzbuzuje mezi ostatními hosty zároveň obavy i respekt nejen proto, že má nejvyšší hodnost, ale zejména proto, že sám maršál Göring rozhodl, aby Heydrich svolal tuto tajnou schůzku a vyřešil na ní veškeré podrobnosti konečného řešení židovské otázky. V následujících devadesáti minutách právě tito muži rozhodnou o osudu milionů lidí v celé Evropě. A když konspirační setkání skončí, konečné řešení začíná. (oficiální text distributora)

junxi91

Před osmdesáti lety se sešli nejvyšší představitelé Třetí říše, respektive jejich zástupci, aby projednali konečné řešení židovské otázky. Tento film nám během hodiny a půl ukazuje, jak to asi probíhalo, na základě jediného dochovaného spisu z této porady. Na začátku vidíme, jak se nacističtí pohlaváři postupně sletěli na zámek Wannsee a slyšíme asi 100x Heil Hitler. Probírají se nejprve boje u Moskvy, kde se jaksi zasekl postup, ale všichni pevně věří, že na jaře tu Moskvu konečně dobijí. Pak se objeví pán všeho zmrdstva, generál Heydrich, který celou konferenci společně s podplukovníkem Eichmannem řídí. A jde se rokovat o tom, kolik židů v Evropě je a jak budou odstraněni. Tyto kreatury tak naprosto chladně rozhodly o smrti milionů nevinných lidí. Brali to totiž stejně důležitě, jako válku proti Spojencům a SSSR, protože židé byli jejich úhlavní nepřátelé, podlidi a ničitelé německé kultury. Heydrich se chová velice dominantně, povýšeně a jasně dává najevo, že dojde k "deportaci", což vlastně znamená vyhlazení. S tím tak trochu nesouhlasí Dr. Stuckard a Dr. kritzinger, kteří by byli pro "pouhou" sterilizaci, nicméně slizoun Heydrich dá jasně najevo, že židé budou vyhlazeni a pokud budou ti dva protestovat, tak si na ně SS posvítí. Jo, právní úprava tohoto řešení byla pro zde přítomné právníky prakticky nemožná, protože tato zrůdnost je z právního hlediska absolutně neprůchodná. Zbytek ovšem nadšeně souhlasí a neváhají to dát najevo boucháním do stolu a už se těší, jak bude celá Evropa od Vladivostoku po Lisabon bez židů. Domluví se i způsob likvidace, vycházející z programu T4, kdy byli postižení prostě zavřeni do vozu a napumpoval se jim tam CO. Z toho pak vychází systém plynových komor a krematorií, která dokážou zlikvidovat 60 tisíc židů denně. Za rok bude tak celá Evropa bez židů a největší zločin proti lidskosti v dějinách lidstva bude vykonán! Na to si skoro všichni hlasitě zabouchali do stolu jako správní nacističtí dobytci. Ještě se tu horlivě řeší míšenci 1. a 2. stupně a zda s nimi bude nakládáno jako s židy, nebo budou opět "pouze" sterilizováni. Lituji jen toho, že na tento zámeček nespadla onoho 20. ledna 1942 nějaká ta spojenecká bomba, naopak jsem rád, že toho krutého, lstvivého, despotického a citově chladného zmrda Heydricha o pár měsíců později zabili naši hrdinové. Tento film by měl povinně vidět každý, kdo si neuvědomuje, jak může pouhá nenávist přerůst v genocidu milionu nevinných lidí. Myslím, že HBO se povedla celá konference zachytit velice věrohodně. Během hodiny a půl se tam toho řeklo fakt hodně a nelze to jen tak shrnout do jednoho komentáře. ()

MilesTeg

Vynikající konverzační drama, které jsem si po letech znovu připomněl díky probíhajícímu výročí atentátu na Heydricha. Pobavila malá rolička mladého Toma Hiddlestona. ()

coinneach

Dávám 5 hvězdiček, ale je to zvláštních 5 hvězdiček, vidět tento film člověk, kterému jsou dějiny 2.světové války ukradené, věřím, že těžko bude hledat důvody alespoň pro hvězdičky dvě nebo tři, ale někoho, kdo se o tuto problematiku zajímá, musí Konference ve Wannsee nadchnout. Tvůrci podávají realitu chladně, bez snahy o nějaký ten zlepšovák, kopírují dějinnou událost, jejíž průběh je fascinující sám o sobě. Zbytečných okras nebylo potřeba. ()

Smerfetka88

Už od samotného začátku je vidět ona německá preciznost, která se zde projevuje od chystaného pohoštění až po plánování všech těch zvěrstev. Pro mě jeden z nejlepších filmů s tématikou 2.sv.války. Velice jednoduše natočeno a přitom tak silně vystihuje všechno podstatné. Snímek jasně dokazuje, že v jednoduchosti je síla, protože i když jsme neviděli žádné trpící, litry krve a vlastně si jen partička "nácků" povídala u stolu, tak člověk před sebou viděl záběry z dokumentů o koncentračních táborech. Rozhodně doporučuju. ()

celticek

Já to vidím jak Enšpígl. Moc jsem se na film těšil, ale ikdyž se řeší jedna z nejzásadnějších otázek druhé světové války, tak si prostě film nezískal mou pozornost. Přitom to podle mě šlo natočit mnohem poutavěji. Škoda. ()

Pulper

Film založený na jediném zápisu z konference zástupců říšských ministerstev, úřadů a SS. Kdo si chce přečíst  protokol, může třeba tady: http://www2.holocaust.cz/cz2/resources/documents/final_solution/wannsee_protocol Scénář je profesionálně napsaný. Ačkoliv jde o konverzační drama, kde se vlastně nic až tak převratného neděje, má to spád, napětí, vyhrocené situace i humor a pánové se předhánějí, kdo je lepší. Jak je mým zvykem, našly by se i chyby. Všechno je až moc umělé. Herci hrají svoje role přesně, tváří se patřičně zavile a cynicky pronášejí nehorázné věci. Drtivá většina dialogů je scénáristův výmysl, pochopitelně. Skutečné osoby slouží pouze jako různé charaktery, mnohdy hodně přehnané (požitkářšký Klopfer a rádoby nadšený vrah Židů Luther). Jako Satanovi démoni vyčnívají Heydrich a Eichmann. Jeden ála postava ze Shakespeara (Branaghova obsese), druhý coby psychopat ovládající se, seč mu síly stačí. Nejsem si jistý, jestli takoví opravdu byli. Fanatici ano, ale přece jen obyčejní lidé a ne ztělesnění zla a psychických úchylek, jak se snaží různé dokumenty ukázat. Problém s nacismem a jeho zločiny není v tom, že se odkudsi vynořily příšery, které začaly teorizovat svět. Byli to lidi jako vy a já. Někteří při pečlivém posouzení pravda vyloženě nenormální, jiní relativně rozumní a věřící, že dělají správnou věc, přičemž je jedno, jakými prostředky a ostatní prostě využili situace, nechali se zblbnout nebo jen plnili rozkazy popř. byli podělaní strachy a drželi hubu a krok. Každý jistě může mít na uvedené zmetky (vyvolení, to určitě!) jiný názor. To, že se bude tohle stigma démonizovat, není ale cesta správným směrem. Tím víc si lidé budou myslet, že je to pryč, nic takového se už nikdy nestane, my jsme přece chytřejší, civilizovanější, humánější, blablabla. Blbost! ()

maeb

Komorní televizní film s velmi silným tématem. Film, který nezklame, ale ani nepřekvapí. Prostě dobře odvedená práce. ()

nula87

Skoro "dokument" o konečném schválení toho nejhoršího ve 20. století. Skupinka nacistických pohlavárů u dobrého vína a vybraných pochoutek řeší, jak nejefektivněji vyhladit židovský národ. ()

Arccos

Přiznejme si to, ono se tam vlastně ve filmu toho mnoho neděje, není ani třeba příliš hrát... Ne, nenudil jsem se, protože to opravdu bylo zajímavé, alespoň pro mě jde o vrcholně zajímavé téma. ()

ratpile

Takto se rozhodlo o osudech milionů. U vína, dobrého jídla, beze špetky empatie. Děsivější než všechny horory. Firth a Tucci excelují, Branagh je geniální. ()

kubas369

Jak málo stačí k natočení dobrého filmu. Tady se prakticky pocelou dobu nic nedějě ale já jsem seděl celou dobu v napětí a s mrazením jak u nejkvalitnějšího thrileru. Jeden s těch filmů, které by jsme měli povině pouštět naším dorustajícím dětem aby lépe pochopily. ()

kubilov

Ano, z historického hlediska jistě velmi důležitá situace a konference, avšak její zfilmování je jen pro ryzí fajnšmekry. Už jen fakt, že jde o TV Film, a že je film jako celek velmi užvaněný a jednolitý, nemá Konference ve Wannsee nárok na nějaký větší úspěch. Jelikož jde ale o tak mrazivé téma jako je konečné řešení židovské otázky, pozornost si to rozhodně zaslouží. ()

1mara2

Parta zmrdů se sejde u jednoho velkýho stolu, žerou a jen tak mimochodem řeší realizaci největší genocidy v historii lidstva. Škoda, že jim tam tehdy někdo nehodil granát. Jinak výborně natočeno. ()

Brano

Veľmi komorná dráma o tom, ako pár "ľudí" rozhodné o osude milióny nevinných. Ako človeka, ktorý sa zaujíma o danú dobu má tento film z historického hľadiska zaujal, ale z filmového hľadiska by som očakával niečo iné. Tento film beriem skôr ako taký dokument, ktorý mal zaujímavú myšlienku, ale prevedenie trochu sklamalo, ale na druhú stranu takýto film by sa lepšie asi ani natočiť nedal. Obdivujem aj trochu režiséra, že sa do tohto pustil. Za pozretie to stálo určite, no opäť neviem či si to budem chcieť ešte pozrieť. ()

pestak

Televizní film natočený na základě jediné dochované kopie zápisků pořízených během reálné konference z ledna 1942. Celý se odehrává v jednom domě, prakticky v jedné místnosti. Celý důvod konference vše co se na ní projednává vás dokonale usadí, což nedokáže kdejaký velkofilm. ()