Final Fantasy: Esence života

• USA Final Fantasy: The Spirits Within (více)

Je rok 2065. Země je v obležení. Při nárazu meteoru se na naši planetu dostaly milióny podivných bytostí, které decimují venkov i města a hrozí, že zadusí ostatní život na Zemi. Lidi zabíjejí tím, že si podmaňují jejich duše. Ti, kteří zatím přežili, začínají opevňovat svá města, aby se vetřelcům ubránili. Ale čas běží... Poslední záchranou lidstva je krásná a inteligentní Dr. Aki Ross, která je rozhodnutá věnovat všechny své schopnosti na boj s vetřelci z vesmíru. Pod vedením svého učitele Dr. Sida a za pomoci vojenské jednotky Deep Eye, v jejímž čele stojí odvážný kapitán Gray Edwards, se Aki vydává do boje za záchranu Země i sebe. Dostane se do myšlení vetřelců a získá klíč k odhalení jejich tajemství. Proti ní však stojí generál Hein. Chce proti ní použít zbraň, která by zničila celou Zemi. (oficiální text distributora)

Bukiet

Ponechám stranou, jestli to celé mělo být o tom, zda dokážeme v počítači generovanými postavami nahradit živé herce. Myslím že takhle to Sakaguchi nemyslel a jen chtěl ukázat, kam až jsme v době vzniku filmu schopni technicky dojít. Vždyť kam se dnes hrabou postavy z Esence života na „živost“ Gluma z Pána prstenů. Byla to jen reklamní bublina, že jde o první film, který se zcela obešel bez herců, mimo dabing, samozřejmě. Jako zanícený hráč her ze série Final Fantasy jsem se na tento snímek velmi těšil. Čekal jsem složitý „japonský“ příběh, který se bude tajemně rozvětvovat a odhalovat mi skrytá tajemství světa i nitra hrdinů, těšil jsem se na ono v titulu vzpomínané „fantasy“, automaticky jsem předpokládal, že hudbu dodá Nobuo Uematsu. A byl jsem zklamán. Příběh mi ze všeho nejvíce připomínal novou verzi Vetřelců. Před mými zraky se odehrával nijak objevný "americký" SF příběh, v jehož pozadí jsem jen mohl tušit nějakou duchovní spojitost se světem her Final Fantasy. Hudba nebyla vysloveně špatná, ale já čekal známé motivy. A kam se, do háje, poděla Chocoba? S odstupem již ale nehodnotím zas tak přísně. Je fakt, že pro mne, jako fanouška her FF, to bylo dějově strašně jednoduché, na druhou stranu právě to, co tam aspoň trochu zůstalo z poetiky Final Fantasy zase odrazovalo běžného neznalého diváka. Tak se stalo, že tenhle film nějak minul své publikum. Byl to experiment, který nevyšel, ale myslím, že ještě časem dozraje. Pak už nebudeme hloubat nad neživostí počítačových postav, ale nad docela zajímavou myšlenkou filmu. ()

Bezmenny

Veľmi pekná grafika, a vlastne aj príbeh. To, že všetko má akéhosi ducha som už viackrát čítal, či počul. Párkrát ma rozosmial zmätkár (najviac pri tom, ako ho kopla elektrina). Ale, na to, že sa tam skoro stále na niečo strieľalo som ten pocit akčnosti nejak nepocítil. Takže som z toho tak trocha v rozpakoch. Nie zlé, ale ani výborné. Priemer. ()

RajCZitko

Docela povedené sci-fičko s trochou nadpřirozena. Příběh má sice svoje mezerky ale co. Co musím vyzvednout, je určitě hudba. Ta byla opravdu úžasná, v několika písních hodně podobná i jiným. Co bych možná ještě vylepšíl je ta umělost postav. Ale co, film byl uvden v roce 2001 a to je neskutečných 10 let...Takže i tak smekám.... ()

giaruj

Nemôžem inak, pretože mi animácia doslova vyrazila dych. Kým iné o triedu lepšie animáky musím loviť v pamäti, názov filmu a pocity z neho vychrlim automaticky, keď je reč o animovanom filme... Ej, škoda, že csfd nedisponuje polhviezdičkami... ()

ClapTrap

Přes nižší kvalitu příběhu, ne až tak dokonale vyjádřené emoce a pár dalších nedostatků se mi to velmi líbilo a ona audiovizuální úprava byla opravdu fantastická. Vysoké hodnocení uděluji nejspíš kvůli tomu, že jsem fanouškem Final Fantasy série a miluju ty Japonský animace. ()

TommyDiamond

Pamatuji si, že jsem si tento film půjčoval kdyby dávno jako novinku na vhs. Tenkrát se mi Final Fantasy dost líbil a uchoval jsem si na něho kladné vzpomínky. Nedávno jsem se rozhodl tuto vzpomínku oživit a znovu si tak film připomenout... Zůstal jsem v němém úžasu. Už se mi tolik nelíbil a trochu mě i nudil. Co se za těch deset let stalo? Když jsem nad tím přemýšlel došlo mi, že už jsem přesycen filmy, kde se schyluje k vymření lidského pokolení nebo dokonce k samotné apokalypse. Navíc je film Final Fantasy: Esence života málo dynamický a akční. Vážnost situace vyžadovala větší emoční vypětí. Víc než na dvě hvězdy to ale nedá..... ()

sovereign

Ludia ktori aspon trochu fusuju do pocitacovej animacie vedia, ze tento film je jej pychou. Viem si predstavit tu otrocku drinu ktora predchadzala finalnej premiere a ja sam som v kine iba tisko sedel a nechal sa viest tym co mi bolo na platne ponuknute. Ano, filmu chyba cosi viac "filmoveho", to ale dokazem velkoryso prehliadnut. 4 a pol *. ()

koudi

Esence emocí, skvělého příběhu, výborné grafiky a pěkného soundtacku. Divím se, že si v tom lidi nenašli více, když tu čtu komenty, kde většinou píšou, že tam nebyl děj a prázdné postavy atd.(asi nepochopili celkovou myšlenku). Jako vždy japončíci nadhazují hlubší myšlenkový podtext celého filmu, což se mi dost líbí, ale zase chápu, že když někdo není fanda sci-fi jako já, tak se u toho bude nudit .... jeho chyba :) . ()

Ocelotr

Parádní film, s rozhodně né strhujícím, ale dobrým dějem určitě. Na ději se podepsal fakt, že musel být strávitelný pro americké publikum a to je vždy problém, protože amíci jsou blbý jak punštok. Technické zpracování se ve své době blížilo zázraku. Jsem fanouškem herní ságy, takže pod 4 jít prostě nemůžu, když to dělal Hironobu, navíc to stále považuji za nejlepší zážitek na VELKÉM PLÁTNĚ, co jsem kdy viděl. AVATAR mě zdaleka tak neučaroval. ()

Vykuk

Na dobu vzniku filmu úžasná grafika, jen se to mělo jmenovat nějak jinak, jakkoliv jinak než má oblíbená herní série, protože to bylo ono zklamání, mělo to s tím pramálo společného a děj dost o ničem. Škoda. ()

Ludo444

Pripadám si jak exot, ale fakt sa mi ten film páčil od bravúrnej animácie (je rok 2012 a stále sa dá tvrdiť, že je na dobrej úrovni) až po príbeh. Aj keď zvyčajne nemám rád kombinovanie fantasy a scifi, tak tuto mi tá kombinácia sadla. Neviem posúdiť koľko toho má tento film spoločného s nejakou Final Fantasy, ale vôbec ma to netrápi. ()

pekas

Nesdílel jsem nadšení z dokonalé animace, protože mi dokonalá nepřijde. Ani v době natočení, ani dnes. Ale nezáživné je i to ostatní a na tom trvám i po dalším shlédnutí po letech. Je to tak maximálně průměrný film a to ještě přidávám z lásky k žánru. 50% ()

mrclTV

Séria Final Fantasy je už dlhoročná legenda herného sveta, ale tento vlak s japonským pôvodom išiel vždy mimo mňa, čiže hodnotím iba film, bez známeho pozadia alebo iných bližších informácií. Jasný príklad filmu, kde forma ďaleko predbehla obsah. Pozerá sa no celkom pekne, a to je asi tak všetko, lebo dej o jeho vyrozprávanie je na úrovni lepších videohier, čo je vlastne kompliment, chabý, ale je (lebo viete, mohlo to byť aj na úrovni horšej videohry). Vo výsledku je to hodinu a 40 minút dlhé cinematics cutscene video k japonskej (preto tie chápadlá) fantasy-rozprávkovo-sci-fi hre, ktorú nahovorili hollywoodsky herci. A pekná pesnička od Lary Fabian. PS: Nie je to náhodou prvý plne animovaný film pre dospelých? Akože nie Toy Story alebo niečo podobné (s tým pre dospelých by som si nebol veľmi istý, skôr pre teen publikum). ()