Dvě z policejní brašny

(TV film)
všechny plakáty
TV spot

Televizní film tvoří dva humoristické příběhy, odehrávající se krátce po válce. Mladý policejní začátečník strážmistr Zahrádka dostane rozkaz, aby zajistil poněkud bláznivého inženýra – vynálezce (R. Holub) a odvezl ho do bohnické léčebny, což se mu při jeho smůle a kvůli nezkušenosti nepodaří. Ve druhé povídce má tentýž hrdina za úkol eskortovat pokrývače Holuba (J. Somr), recidivistu a podvodníka, do benešovské věznice, ale ani tento rozkaz se nepovede splnit tak úplně hladce… Scénář podle námětu bývalého kriminalisty Josefa Burgra napsal Zdeněk Svěrák se svým tradičním smyslem pro nadlehčenou komiku situací i dialogů a hlavní roli mladého strážmistra – smolaře vytvořil Michal Suchánek. Režii komedie měl Ladislav Smoljak. (Česká televize)

TV spot

Karlos80

Michal Suchánek když chce tak také umí a velice solidně zahraje roli i vážnějšího charakteru v tomto případě strážmistra Zahrádky, který řeší tak trochu zatím nesměle a velice smolařsky své první kriminalistické případy. Ve scéně kdy mu jedna žena z baráku odpovídá jasně a zcela zřetelně: "Najděte si ho sám od toho ste snad placenej ne?" Se sám přesvědčil, že to nebude mít asi vůbec lehké... Dobrý byl i nadporučík Dlouhý v podání Pavla Nového..Víte co je to grátis? No jasně jeřáb odpovídá jeden ze strážníků! No grátis není jeřáb ale zadarmo vy.... ? Recidivista František Holub v podání pana Somra byl však nejlepší. Něco málo to mělo i z Četnických humoresek-možná se mě to ale jen zdálo..? No ale také to ušlo zejména díky skvělému scénáři, a typickému Smoljakovsko-Svěrákovského humoru který zde byl skutečně na místě. Viděl jsem až tu druhou povídku "Eskorta" a doopravdy jsem byl mile překvapen. První se jmenovala Blázen. ()

Ironfood

První příběh dost tragický (1*). Zápletka o bláznovi, kterého chce někdo dostat do blázince předstíráním, že mu věří, je hodně otřepaná. Mohla by to zachránit nějaká pěkná herecká kreace, bohužel Holub v roli praštěného vynálezce nic světoborného nepředvedl. Druhý příběh výrazně lepší (3*), scénář sice taky nic pomoc, ale Somr výborný... ()

NinadeL

Půvabné řešení dvou mini povídek, které Zdeněk Svěrák napsal na motivy Josefa Burgra. Zajímalo by mě, jestli už byl tentokrát Ladislav Smojlak se svou režií spokojený, protože k sobě bývá dosti sebekritický. Samozřejmě, že se spolu s předními představiteli DJC (obzvláště milý byl Petr Brukner, největší to náš naivní herec) ocitáme v roce 1946 - tím si je jistý každý, kdo sleduje takové "nepodstatné" věci jakou jsou rekvizity a kostýmy. Je jen zajímavé, že dříve Bean a dneska Karlos80 si sice tuhle chybku opravil, ale zase ponovu dokázal pomotat něco jiného... No je to zdejší koumák. Ještě, že jsou na světě důležitější věci, nejenom v podání jeho, ale i Babičky :) ()

Godhaj

,,No, protože tady bejt nemůžete.“ Od dua Svěrák Smoljak jsem tedy čekal mnohem více. Místo jejich standardního scénáře napěchovaného hláškami jsem tady byl svědkem líně se převalujících a nudných dvou příběhů, které navíc působily hloupě a bez nápadu. Suchánek nepřekvapil, a to ani pozitivně, ani negativně. Jen Somr s jeho přirozeným herectvím odvedl dobrou práci. Ale abych se u komedie zasmál jen jednou či dvakrát, to je opravdu málo. ()

MickeyStuma

Bohužel. Naprosto nezáživná nuda cloumá touto televizní inscenací, kterou má kupodivu na svědomí duo S+S, tedy Svěrák+Smoljak. Chybí tomu komičnost, humor, elán a hlavně ta živost. Tento televizní počin, který snad vznikl nuceně na objednávku aby bylo vůbec co vysílat, má být zdrojem pobavení? Tak to je tedy hodně velký přešlap. ()

• Děj filmu se podle kalendáře odehrává v roce 1946. A správně je v žel. stanicích a ve vlaku slyšet zvuk parní lokomotivy, avšak v jednom záběru lze ale spatřit v čele historické soupravy motorovou lokomotivu z druhé poloviny šedesátých let, běžnou v provozu v době natáčení. (Ganglion)
  • Děj filmu se podle kalendáře nadporučíka odehrává v roce 1946. Příslušníci na sobě však mají zelené uniformy, které se začaly u VB používat až na konci let šedesátých. Do té doby oblékali uniformy modré. (Smells)