Krysař

• angličtina The Pied Piper (více)
Animovaný / Loutkový / Horor
Československo / Západní Německo, 1985, 53 min

Moderní zpracování středověké německé legendy o krysaři, který ztrestá hříšné a zpupné město Hammeln. Je to jeden z nejnáročnějších filmů, které kdy byly ve světě animovaného filmu natočeny. Expresivně, dramaticky stylizované loutky a scény se stávají krutým obrazem života, z něhož vymizel cit a láska. Film Krysař patří plným právem mezi základní díla české i světové animované tvorby. (oficiální text distributora)

Nikolas__

Krysař mě vlastně celkem zklamal, narozdíl od jiných českých děl mě to ale vážně docela mrzí, i když nadprůměrný divný "horůrek" to pořád je :). ()

Klariska

Zpracování, které se divákovi dostane skutečně až pod kůži. Skřeky postav, pískot krys, Krysařova flétna a další zvuky nemůžou nikoho nechat nezaujatým. Co se týká vizuální stránky, tak je to podobné, ostré linie loutek, dřevoryt, živé krysy...zkrátka a dobře dílo, které zapůsobí i beze slov. Můj osobní zážitek z tohoto filmu nebyl zrovna pozitivní, i když to asi ani být neměl. Depresivní atmosféra, zmar a deziluze života, to zrovna není můj šálek kávy, i když to někdy k životu patří. Řemeslně nejmíň za čtyři hvězdy. ()

Teron

Těžce atmosferická freska příběhu jednoho města, kde osobní hamižnost a vzájemné okrádání dosáhlo úrovně virtuozity. Design budov odrážející zkroucené duše obyvatel, které pronásledují nejdříve jejich vlastní osobnosti, pak i všudypřítomní hlodavci... Podrobněji: http://umenivyberu.cz/filmy/krysar-1985/ ()

wonka

Moc se mi líbilo to pokřivené město a gotický Krysař sám, ale nevím, celkově mě to nějak iritovalo; díval jsem se na hodinky, kdy už bude konec. Kdyby to mělo 30 minut, dávám vyšší hodnocení. ()

Cubah

Jedna z mála výjimek, kdy "oficiální text distributora" plně vystěhuje, jaký ten film je. Běhá mi z něj mráz po zádech i po několikerém zhlédnutí. A jestliže budu hodně filozofický, což budu, přijde mi tenhle skvěle zpracovaný příběh jako stále aktuální metafora i současného stavu světa. Můžete si zatím představit mnohé, asi není třeba rozvádět to více. Svět krys a lidí se v tomhle snímku tak nádherně prolíná a bez jakéhokoliv zjednodušení říká, že je vlastně úplně jedno, kolik má krysa nohou. Pořád se jedná o tvora zkaženého, inteligentního, destruktivního a hamižného... ()

Phoeniyx

Asi jsem trochu jiný ale mě se to upřímně moc nelíbilo hlavně ta animace a trochu strašidelné to někde je ale pro mě bohužel pouhý průměr. Neoslovilo mě to nějak zvlášť. ()

juluch

toto na mna posobilo pred 15, 10, 5...rokmi rovnako intenzivne. genialne prevedenie, atmosfera, ten pribeh je fakt nesmrtelny. ()

Simononer77

Ten film je tak nepredstavitelne dobrý, že by sa z toho jeden posral. A to teda nie som ani náhodou žiaden z velkých fanúšikov animovanej tvorby. ()

Kaleidoskop

Opět doháním své filmové resty, přičemž tentokrát jsem zvolil středometrážní klasiku Krysař. Velmi se mi líbí výtvarná stylizace mizanscény, do podoby německých expresionistických filmů, což pěkně koresponduje s místem děje. Po zvukové stránce je to rovněž nádhera, jak hudba, tak ruchy, tak "řeč" postav skvěle doplňují obraz a příběh posouvají tak akorát. Nemám co bych vytknul, snad jen motiv dívky, do které se Krysař zamiluje by mohl být více rozvinut. I tak se ale podle mě jedná o velmi povedený animák, který netradičním, ale přesto zajímavým způsobem ztvárňuje původní legendu či literární předlohu. ()

1631984

Město Hameln se probouzí do dalšího nového dne. Řemeslníci už od rána pracují a na náměstí se rozprostírají tržiště různých prodejců. Zákazníci se snaží smlouvat s prodavači, což u obou stran vyvolává vztek a agresivní chování. Toto chování vyústí až do situace, kdy se obě strany o nabízené věci přetahují. U stánku pekaře se náhle objeví krysa, vytrhne z rukou přetahujícího se pekaře a zákaznice koláč a utíká s ním pryč. Obyvatelé města Hameln se však seběhnou a pohotově krysu ubijí vším, co mají zrovna po ruce. V obchodě klenotníka, majitel obskakuje vznešenou paničku s různými šperky, ale její doprovod se na to už nemůže dívat, ohne tedy jeden náhrdelník a klenotník paničku při zkoušení šperku poraní. Večer pořádá starosta města hostinu pro sebe a své nejbližší radní. Během hostiny odhazují zbytky pod stůl, kde se hromadí krysy a mají tedy svou vlastní hostinu. V noci se do spícího města probouzí krysy a pod městem si vytvoří mnoha norami vlastní komplex. Prokousávají se do domů všech obyvatel a kradou jim tam jejich bohatství. S východem slunce prchají do svých úkrytů, při čemž však děsí všechny obyvatele města. Měšťané se začnou proti krysám bránit, ale jejich teror je silnější. Krysy jsou obrovské a rychlé. Na moři za městem chytá ryby na loďce starý rybář, když v tom se mu před očima na útesu objeví tajemný cizinec v tmavém plášti s kapucí. Cizinec přichází do města za starostou s nabídkou úplného zbavení od krys. Starosta souhlasí a jako odměnu mu slíbí 1000 zlatých. Krysař začne na náměstí hrát na svoji flétnu a odevšad se k němu sbíhají krysy. Krysař hraje dál a postupuje směrem k hradbám na útesu u moře. Cestou procházejí kolem domu mladé přadleny, kterou se pomocí svých šperků snaží získat klenotník. Zvukem flétny je vyrušen a vyskakuje z okna. Krysař dovede krysy až na kraj samotného útesu a tam zesílí zvuk flétny. Krysy se jako na rozkaz začnou jedna podruhé vrhat do moře, až nezůstane jediná a všechny se ve vodě utopí. Na cestě zpět do města opět vyruší snaživého klenotníka ucházejícího se o přadlenu a zdrží se u ní. Město se po vyhnání krys vrací do starých kolejí a bohatě oslavuje. Uprostřed oslav se před starostou objevuje krysař a žádá slíbenou odměnu. Starosta mu však za odvedenou práci vyplatí pouze černý knoflík. Rozhořčený krysař odchází od starosty a vydává se za svou milou – za přadlenou. Přadlena se právě před spánkem modlí, když jí do domu vtrhne opilý klenotník s vojáky, který ji nejdříve znásilní a pak zabije. Krysaři se při příchodu do přadlenina domu naskytne obraz rozbitého vybavení domu, ve kterém leží mrtvá přadlena. Zavře jí oči a vydává se na nejvyšší věž ve městě. Na vrcholu věže drží kostlivec – pán času nad městem - přesýpací hodiny, kterými mění den a noc. Krysař ho požádá o zastavení času a vydává se zpět do města. Na náměstí opět začne hrát na svou flétnu a všichni obyvatelé, kteří se postupně proměňují v krysy se k němu začnou sbíhat. Krysař je, stejně jako předtím krysy, dovede na kraj útesu a pomocí zvuku flétny donutí, aby se vrhli do moře. Když se ve vodě utopí poslední obyvatel vesnice, zůstane po krysaři jen plášť, který do dáli odnese vítr. Vše zpovzdálí sleduje rybář, který se vydává do města a najde zde plačící nemluvně, jež si odnese sebou. Město nerovných stěn a pokroucených tvarů, ostrých hran a špičatých rohů. Město zkřivené uvnitř i navenek je dějištěm Bártova Krysaře. Surrealistické loutky vycházejí z tradic středověkého řezbářství doplněné kubismem. Téměř vše, co je použito ve filmu Krysař, je vyrobeno ze dřeva. Všechny postavy i objekty byly nejdříve navrženy na papír a následně profesionálním dřevořezbářem vytvořeny pro film. Celý snímek rozjíždí kovový mechanismus, kde je ve formě hodin zobrazen přechod mezi dnem a nocí typickými symboly měsíce a slunce. Vycházející slunce osvítí znak města Hameln, na kterém orli koulí očima, jakoby se právě probudili ze spánku. Obraz města je ostře řezaný a pokřivený, stejně jako obyvatelé v něm. Navíc na loutkách je jasně vidět nepoměr hlavy k tělu, kombinace dřeva a kovu.V obličejích všech postav je ale i přesto vidět obraz emocí – např. hádky na tržišti, rozhořčení krysaře při nesplnění slibu starostou. Na tržišti je zcela zobrazen charakter místních obyvatel. Lidé jsou sobečtí, hašteřiví, chamtiví, zajímá je jen vlastní prospěch. Spojí se jen při honu na krysu, která ukradla koláč v pekařově stánku. Krysy jsou obrovské, ale jejich obraz je téměř dokonale reálný, prokládaný skutečnými snímky živých zvířat. Dokonce zde máme i obrazy krve a zabití zvířat: ubití krysy prchající s koláčem v tlamě, porážka skotu na první starostově hostině a prasete na hostině druhé. Obličeje většiny loutek jsou ostře řezané, až na šlechtu u klenotníka, kde je možné pozorovat i nakreslené, zvýrazněné detaily obličeje – rudá ústa, nach v tváři, černě orámované oči linkou a modré stíny. Kostýmy jsou také oproti obyčejným obyvatelům barevné a bohatě zdobené. Naprostou výjimku zde tvoří přadlena, která je jemně řezaná s oblými hranami v bělostných šatech, což zdůrazňuje jediný obraz čistoty a nevinnosti v tomto jinak zkaženém městě hříchu. Ve vsazených scénách můžeme pozorovat obraz řaziče místních mincí, který by zde mohl ztvárnit obraz chamtivosti a touhy po bohatství. Na starostových hostinách je možné pozorovat určitý nepoměr pohárů s vínem vzhledem k velikosti loutky, což by mohlo zobrazovat nabyté jmění a určitý dostatek možná i nadbytek. Po hostině, kdy znaveně usínají všichni účastníci si krysy pod městem staví svůj vlastní komplex, který je zabrán z ptačího pohledu a při troše fantazie vypadá jako obří mraveniště. Krysy jsou v této scéně svým počínaním srovnatelné s obyvateli. Shromažďují veškeré jejich bohatství, které dosáhly prokousáním se do jejich obydlí. Po nočním krysím shromažďování bohatství opět vychází nad obzorem reálný obraz slunce a krysy prchají do všemožných úkrytů. Nad městem se zobrazuje postava krysaře, který je stejně jako většina obyvatel ostře řezán, doplněn pláštěm s kapucí. Z dáli ho pozoruje rybář v loďce na moři, jehož voda je také zcela reálná. Při vrhání krys z útesu do moře byly použity čistě jen loutky, utonulá živá zvířata zde nejsou. Při scéně klidného spolubytí přadleny a krysaře se zobrazuje malířský postupně se vyvíjející obraz krásné rozkvetlé krajiny, což by v tomto případě mohlo znamenat jednak vyčištění města od krys, ale i obraz mileneckého páru krysaře a přadleny. Obličej mrtvé přadleny jasně značí již neživou osobu. Její pleť je sněhově bílá a detaily (oči, ústa), jsou vybledlá. Na vrcholu věže, kam se krysař vydává je kostlivec s přesýpacími hodinami dne a noci. Mohl by tak být zobrazen pán veškerého času, jelikož zastavením přesýpacích hodin zastaví i čas ve městě. Při přeměně obyvatel na krysy můžeme pozorovat, že některým z nich ke krysím tělům zůstaly lidské obličeje. Zůstali těm, kteří se nějak provinili na vraždě přadleny a největším hříšníkům města Hameln. Při konečném vrhání lidí – krys do moře je totožná scéna poslední krysy s poslední „lidskou“ krysou. V prvním případě se jako poslední krysa do moře vrhla ta, která si přivlastnila klenotníkův majetek. Na útesu se velmi brání a krysař musí zdůraznit svou hrou na flétnu, aby se také vrhla do moře za ostatními. Ve druhém případě jako poslední zůstává krysa – klenotník, která se chová naprosto stejně jako krysa v případě prvním. Po krysařově pomstě následuje odnešení jeho pláště větrem, což opět pozoruje rybář. Po příchodu do již prázdného města nalezne nemluvně, které se jako jediné nestalo krysou. Je tak zobrazena nevinnost, která neměla být zač potrestána. () (méně) (více)

Pitr_brn

Co vlastně dodat? Opakoval bych jen to, co moji "předřečníci" = skvělá atmosféra, skvělé ztvárnění, skvělá hudba a zvuky, dekadentně gotické nebo možná i goticky dekandentní... Milion hvězdiček a i to je málo. ()

Druid

Kniha Krysař od Viktora Dyka patří k mým nejoblíbenějším knihám, nádherné přepsání staré německé pověsti. Na zpracovávání této pověsti mají Češi očividně talent, protože i filmové provedení je velmi povedené (o tomto talentu svědčí i hudební zpracování od plzeňské punk-folkové skupiny Znouzectnost - doporučuji). Opravdu působivý film s pochmurnou atmosférou. Loutky jsou poněkud zvláštní, ale brzy jsem si na ně zvykl. Provedení samotné postavy Krysaře rovněž velmi povedené. ()

Mike_BossO

Nadherne - rozprávkovo temná atmosféra. Postavičky a ich záporné vlastnosti sú podané jednoducho a zrozumiteľne aj pre tých najmenších, čo poskytuje poučenie z príbehu. ()

stuj

Moc hezky udělané. Musela to být ale sakra piplačka! Jen nevím čím to bylo, ale úplně mě to nevtáhlo. Asi nesprávná nálada. ()

agent_R.M.

Nevím proč ale ona expresivita prostředí mi vubec nesedla...škoda, protože jinak mě celkové vyznění nadchlo a pospolu s hudebním pozadím naprosto geniální....Postavy (loutky) dodávají onu až gotickou symboliku... ()

Okoun11

Takže totálka tenhle filmos. Nečekejte zvratné obratle v ději, jelikož se to odehrává v kalibru českých památek. Stručně a zřetelně, je to preciz komedie ve které máme ornamenty sekaček. ()