Jmenuje se Bond. James Bond. A vyráží do své první akce. Tři zabijáci, maskovaní za neškodné slepé žebráky, zavraždí na Jamajce agenta britské tajné služby i jeho sekretářku. Londýnská centrála MI6, vedená odměřeným šéfem M, pošle na Jamajku jednoho z nejlepších agentů s povolením zabíjet – Jamese Bonda. Jde totiž o mnohem víc než o zmizelého spolupracovníka; z oblasti Jamajky podle všeho pochází rádiové rušení, které má za následek vychylování amerických raket z jejich původního kurzu. James Bond neboli agent 007 se hned cestou z letiště musí vypořádat s útočníkem, který se vydává za řidiče z britského konzulátu. Zanedlouho se v centru jeho pozornosti ocitne nenápadný ostrůvek Crab Key, který je ve vlastnictví bohatého čínského podnikatele jménem Dr. No. Ten na Crab Key údajně těží bauxit. Bond však zjistí, že je zde tajná jaderná základna, s jejíž pomocí chce šílený Dr. No ovládnout západní i východní mocnosti... První filmová adaptace literárních předloh Iana Fleminga, natočená s relativně nízkým rozpočtem, odstartovala jednu z komerčně nejúspěšnějších filmových sérii v dějinách kinematografie. Snímek, jemuž za svou hvězdnou kariéru vděčí charismatický představitel Jamese Bonda, skotský herec Sean Connery, vznikl v roce 1962. (Česká televize)

Korra

Marná sláva, Connerymu nesahají ostatní Bondové ani po paty. Měl eleganci i živočišnost, byl věrohodný v bojových scénách i ve smokingu. Film jako takový není nijak mimořádný. Některé scény působí skoro úsměvně - podmořské sídlo dr. No, "osahávání" hrdinova těla prostřednictvím tarantule, dekontaminční sprchy... Ale každá série musela někde začít a já jsem díky šarmu hlavního hrdiny ochotna odpustit dějové nedostatky. ()

Blind307

...tretiu hviezdu pridávam, za zrodenie legendy...veľa budúcich "typických scén" a technických vychytáviek tu ešte nebadať...priznám sa, že až nový film SPECTRE ma donútilo systematicky kuknúť všetky diely po sebe...a to ani netušil, že to SPECTRE (organizácia) vlastne existuje o to hneď v ďalšej bondovke...priznám sa, že ma bavilo sledovať aj dobové zariadenia objektov a "šaty" interpretov... ()

topol999

1. Bondovka a nebyla nejhorší... Dr. No byl celkem solidní lotr, ale na druhou stranu, vzpomněl bych si i na lepší. Nemohu si pomoci, ale první 4 filmy jsou na můj vkus až příliš retro a je na nich vidět zub času. 75% ()

Oxytocin

První Bondovka je odlišná od následujících. To však neznamená, že musí být zároveň horší či nedokonalá. Líbí se mi ta galantnost, šarm a charisma S. Conneryho, která nastartovala výjimečnou filmovou sérii. ()

vampvegetar

sériový odpaľovák agenta s jeho neodmysliteľnými a určite nezmazateľnými kulisami ako je Bond girl ( zlá či dobrá, niekedy to zistíme až v priebehu deja,ale Ursula ho na pláži "odpálila" či štartla légiu Bond girls, z ktorých poniektoré dožijú i záverečných tituliek), technické utilitky ako tak snažiace sa predbehnúť dobu výroby, chytrý, mocný alebo pomagorený padouch ( dosť často kombináciou z každého trochu ) usilujúci sa o zničenie sveta alebo jeho časti, o obrovský nekalý zárobok či len o krimičinnosťou prosperujúci. z dnešného pohľadu len ľahký nadpriemer,no ako úvod nie zlé. a utopenie či rozklad úhlavného protivníka len predpovedajú ich podobne končiace smrteľné konce. 3,5 ()

Crux

První Bondovka, kterou jsem viděla, bylo Skyfall. A pak už to jelo maratonem. Během pár dní jsem viděla všech (tehdy) 24 filmů. Sice je pravda, že moderní bondovky jsou 'akčnější' a efekty zajímavější, ale nikdy mě neomrzí podívat se na 'starou, dobrou klasiku'. Sean Connery byl rozhodně perfektní výběr pro roli tohoto šarmantního agenta! Líbí se mi, že na svoji dobu byl tento film velmi vyspělý a snad jako jediná série filmů existuje již přes 50let! A i přes to neomrzí! ()

paulusm

Film,který rozjel klasiku kinematografie a jednu z výrazných sérií co trvá dodnes.Nechci hodnotit scénář je jednoduchý,ale určuje prvky,které bude obsahovat každé pokračovaní dalších 50let. Trochu mě mrzí celkem malý prostor pro záporáka v podání Josepha Wisemana,ale i tak jeho charisma dělá z jeho postavy nezapomenutelného protivníka. ()

SNCIS

"Bond James Bond" První Bondovka ve které se ukáže charismatický Sean Connery a sexymbol tehdejší doby Ursula Andress. Celé to vzniklo před 60 lety avšak filmy, o agentu 007 se točí dodnes. Nutno podotknout, že tento film vůbec nestárne. "Doufám, že vaří lépe, než se pere." - "Nikdo z mého jídla neměl smrt - zatím." Líbilo se mi to tehdy, líbí se mi to dnes. - 99,9%. ()

Hector 7

Dr. No predstavuje štart pravdepodobne najvýznamnejšej filmovej série celej histórie. James Bond ovládol filmové plátno. Na svet sa s ním dostáva i hudobný motív, ktorý bonda sprevádza viac ako polstoročie - "James Bond theme". Autorom býva označovaný Monty Norman, avšak toto autorstvo je najkontroverznejšie a najnespravodlivejšie, aké poznám. Faktom je, že Monty Norman v roku 1961 skutočne podpísal kontrakt na skomponovanie úvodnej zvučky, ktorá mala identifikovať celú sériu. Deadline na odovzdanie úvodnej skladby bol stanovený na 9.júna 1962. Norman tento termín nedodržal a vtedy mali producenti od zmluvy odstúpiť. Norman odovzdal iba dvojtaktový chromatický motív "h,c,cis,c" , čo je vzhľadom k zmluvnej objednávke krvavo málo. Svoje skladateľské suchoty riešil sebavykrádaním. Ani len ten dvojtaktový motív nebol pôvodný. Požičal si ho zo svojho neúspešného muzikálu "A House for Mr.Biswas". Po uplynutí termínu odovzdania skladby požiadali producenti skladateľa Johna Barryho, aby Normanovi pomohol. Keby vedel, do akej významnej skladby sa púšťa, určite by presvedčil producentov, aby nemusel používať Normanov dvojtaktový motív. Výsledkom je, že skladateľom bondovskej témy je síce Barry, ale uvádza sa Norman. To je asi tak, akoby navrhol len smerovku na aute, ale bol by uvádzaný ako hlavný dizajnér. Za svoju neschopnosť mal chodiť iba po kanáloch, ale on bral celé roky tantiemy v celkovej výške pol milióna libier (nerátam infláciu) za skladbu, ktorej autorom prakticky nebol. John Barry - autor kompletnej zvučky - dostal vyplatený jednorázový honorár za aranžmán 250 libier. Bolo to práve počas éry Rogera Moora v úlohe Jamesa Bonda, kedy Barry začal bojovať o svoje skutočné autorstvo skladby. Bohužiaľ neúspešne. Je iróniou, že právo nebolo na jeho strane. Norman mal totiž logický a nepriestrelný právny argument - ak by nebol dodal zmluvne požadovaný produkt, kontrakt s ním by bol vypovedaný. Keďze zmluva vypovedaná nebola, znamená to, že (z právneho hĺadiska) jej obsah naplnil. Formálne mal síce pravdu, ale obsahovo sa jedná o historicky najväčšiu nespravodlivosť v rámci autorstva filmovej hudby vôbec. Súd nijak nespochybňoval, že podstata "aranžmánu" by mohla spočívať aj v napísaní úplne celej skladby okrem dvoch taktov, ibaže túto skutočnosť označil za právne nepodstatnú. V pôvodnej (a nevypovedanej) zmluve je dohodnuté, že kredit patrí Normanovi. Tým sa otvoril zaujímavý hudobno-právny problém spočívajúci v tom, že ak niekto napíše len pár nôt a iný skladateĺ všetko ostatné, aj tak môže byť autorom skladby ten prvý z nich. A drobné slovíčko, ktoré Vás v zmluve označí za autora, bude znamenať, že autorom ste aj v prípade, ak ním nie ste. A to má potom definitívny vplyv na nárok na vyplácanie tantiem. Inými slovami - autorom bondovskej témy, ktorá prvý krát zaznela vo filme Dr.No je síce označovaný Monty Norman, ale v skutočnosti je ním John Barry ()

Felsenberg

Skvělý Bond Sean Connery, nádherná Ursula Andress, Dr. No a SPECTRE poprvé na scéně, pohoda na Jamajce začíná houstnout, dej si jamajský rum, zapal doutník - legenda začíná! ()

trotlicek

A tímhle to všecko začalo. Nádhernou Ursulou, skvělým Seanem a brilantní story. Dr.NO naznačil, v jakých liniích Bondovky pofrčej. Na jedné straně magor s velkým M, na straně druhé MI6 a mezitím kunda kam se podíváš, pěkný rychlý káry a "protřepat nemíchat". Ať žije král Ian! ()

padlar

Na to, že jde o úplně první bondovku, to není vůbec špatné. Zpočátku je to dokonce výborné. Ale v okamžiku, kdy se Bond dostane na ostrov dr. No, to začne být takové prazvláštní a za mně to film celkem výrazně sráží. ()

Foltest

Dr. No je obdivuhodný snímek, jenž odstartoval kultovní sérii a především za to mu patří bezbřehý obdiv každého nadšeného filmového fanouška. Bond zde získává všechny své typické charakteristické rysy, a právě díky tomu mě i film tak nadchl. Atmosféra a obecně ten pocit, jenž z filmu dýchá je jednoduše nezapomenutelný.Jistě, děj není nic světoborného, antagonistovy motivy jsou až bizarně bezdůvodné. Je to zloun, protože se to do filmu prostě hodilo. Motivaci opravdu marno hledat. Samotné akce je jen pomálu, Dr. No by žánrově spíše zapadal do detektivek, snímek však přesto u mě vyhrává díky tomu úžasnému pocitu, neboť "Nejen chlebem je člověk živ". A ten pocit je prostě úžasný. Snímek má všechno, co by bondovka mít měla. Hláškujícho protagonistu, ženy padajícímu mu k nohám po dvou prohozených replikách, jeho absolutní profesionalita, atd. Jednoduše můžu říct, že tak dobře jsem se po zhlédnutí nějakého filmu necítil už velmi dlouho. Kouzelné prostředí britské Jamajky a všudypřítomné nádherné ženy jsou jen třešničkou na dortu. Dr. No tak rozhodně vřele doporučuji každému ke zhlédnutí. ()

HombreT

Keby to nebol Bond, niekto by to mohol objektívne nazvať aj zlým filmom. Taká pomalá detektívka, kde sa postupne zadefinuvávajú jednotlivé trademarky obľúbeného ikonického gentlemana. Plynie to pomaly, keďže to asi bolo myslené ako origin. Každopádne žiadna katastrofa a must see pre každého fanúšika. ()

MAsakRA

První bondovka ještě bez typických propriet jako různé vychytávky a šílené honičky. Pro mě trochu zklamání. ()

sourekm

Docela milá a dnes už i nostalgická detektivka o šílenci co chce pomocí atomové energie dobýt vesmír a vládě se to nelíbí. Takže pošle nesmrtelného agenta který od doby co má Waltera PPK už nebude nikdy ohrožen, jelikož do té doby co měl Beretu, tak byl několik týdnů po poslední přestřelce v nemocnici. Agent si po úspěšné akci dopřeje malý zálet kterým dráždí zrcadlové neurony průměrného chlapa. Tenhle snímek považuji za klasiku která by úplně stačila. Bohužel se z toho stala nekonečná série která se spíše podobá jakémusi staromládeneckému a etatistickému pornu. V dalších filmech ničí luxusní vozy které byly pořízeny a upraveny z peněz daňových poplatníků. Hlavní hrdina je zničí během akce, chová se jakoby se nic nestalo a divák mu v tom tleská. Taky propaguje hazard z výplaty na kterou mu přispěli daňový poplatníci. No prostě hnus. Srdečné pozdravy z Ruska? Proč ne? takový Bond 2, ještě se dá udělat něco zajímavého, kde se snaží zlý rusové získat šifrovací stroj. Goldfinger? Angláni, už brzděte, začíná to trochu padat. Zločinec co chce zvýšit vzácnost svého zlata tím že vyhodí do vzduchu Fort Knox. Jo, dobrý, ale už opatrně. Thunderball? Vážně, to už stačí. Žiješ jenom Dvakrát? Bond rozstřílen na cucky hned na začátku a pak jako Ježíš vstane z mrtvých. Zrodila se anglická modla. Zároveň přijde na scénu tajemný zjizvený zločinec který představuje otce organizace Spectre která bude jakýsi do budoucna neporazitelný nepřítel Jamese Bonda a nekonečný zdroj laciných detektivek okořeněný gamblingem, sexem a plýtvání prostředky daňových poplatníků. Dr. No, pěkné, dávám pět hvězdiček. Srdečné pozdravy z Ruska, taky pěkné. Goldfinger, ještě to jde, ale trend začíná padat. Thunderball už je hodně špatný. Žiješ jenom dvakrát už je odpad kde se tvůrci snaží oživit mrtvou legendu a to jak simulovaně tak obrazně. ()

GrooteLulu

Dr. No, aneb "Three blind mice"....předchází tomu Casino Royal s Nivenem, ale tohle je pravá anglická tvář, co sbalí každou babu a zmlátí každýho, koho potřebuje.. OST je plnej karibských rytmů, uchaladících skladeb, celkově né až tak orchestrální, ale "rockově" perfektní na tehdejší dobu 60.tých let, ještě bez známé bondovské "klasice", při honičkácb.. Děj je skvělej od Fleminga, co žil a psal Bonda na místě děje, takže si s tímto prostředím, pro nás neznámým dobře vyhráli i s černochy a bond girl je asi nejvíc "domorodě" sexy ze všech Bondgirl ve svých bílých plavkách a hlavně bez citových vazeb na "Jamese" a Bond je nadlouho naposledy v akci jen v tričku, bez saka, nebo neoprénu, či kombinézy... ()

Na Amazon dorazí celá bondovská kolekce

Na Amazon dorazí celá bondovská kolekce

08.04.2022

Chtěli jste si někdy dát kompletní bondovskou sérii z pohodlí domova, bez toho, abyste utráceli za blu-ray kolekci, nebo museli sahat po nelegálním stahování? Pak pro vás má streamovací služba Amazon… (více)

Bude studio MGM na prodej?

Bude studio MGM na prodej?

23.12.2020

Zatímco studio MGM zoufale vyhlíží premiéru další bondovky, jeho finanční situace se zdá být den ode dne kritičtější. Nyní jsme se tak dozvěděli, že už se společnost obrátila na několik známých bank,… (více)

Zemřel Sean Connery

Zemřel Sean Connery

31.10.2020

Jonny Quest jako akční velkofilm?

Jonny Quest jako akční velkofilm?

18.03.2009

První zmínka o plánech na hranou adaptaci kresleného seriálu z dílny Hanna-Barbera Jonny Quest prosákla ze studia Warner Bros. už někdy v létě 2007. Pak se na ní tak trochu zapomnělo. Těžko ale najít… (více)