Zloději paměti

• USA The Forgotten (více)

Telly Paretta (Julianne Moore) přišla před 14 měsíci kvůli tragické letecké havárii o svého osmiletého syna Sama. Zatímco se snaží vyrovnat s tímto neštěstím a následným rozchodem s manželem Jimem (Anthony Edwards), dozvídá se od svého psychiatra Dr. Munce (Gary Sinise) děsivou skutečnost - dle jeho tvrzení trpí halucinacemi, nikdy žádného syna neměla a své vzpomínky si sama vytváří. Šokovaná Telly se pokouší nalézt jakékoliv důkazy o Samově existenci - fotografie, videonahrávky, památníky... Ale to všechno je pryč.

Telly začíná propadat přesvědčení, že se skutečně zbláznila. Pak ale potká naději v podobě Ashe Corrella (Dominic West), otce jedné z dalších obětí stejného leteckého neštěstí, a oba společně se vydávají hledat způsob, jak dokázat existenci svých dětí a vymanit se z šílenství, které je obklopuje. (oficiální text distributora)

lift666

16.7.06:Teda!Oni tu píšou o tomhle filmu " Akční / Thriller / Dobrodružný".A "psychlogický" je kde?Ten film je téměř dokonalý.Julianne Moore byla dobrá,ale myslím,že taková Jodie Foster nebo i Sandra Bullock by byly lepší.Každopádně,nejlepší na tom je,že mimozemšťani se tam objeví až ke konci.Lidi,to je přece dobře.Tím dává tenhle film šanci i většině žen a menšině mužům (jako odpůrcům science fiction).Sice tam je zmínka někdy na začátku,ale stejně pořád patrají,kdo stojí za tím "činem".A nakonec mateřská láska všechno zachránila.Možná tomu nakonec dám 5* Přidáno 25.7.06:Teď jsem viděl verzi z HBO.Tak už se nedivím,že mu dáváte 3*.Ten konec úplně předělali.Celý to bylo jinak,než to bylo původně natočený.Toho chlápka nakonec potom taky vznesli do vzduchu a neodešel sám.Taky nevysvětlili,proč jí toho syna vrátili.Experiment byl ukončen?Ale proč?(Vím,že vám to došlo,ale prostě ten "pravej" konec byl mnohem lepší než ten "falešnej" od HBO)Potom,co byla v tom pokoji a probíjely ji blesky ji vzal ten chlap pod krkem a přikázal,ať si vzpomene na to,kdy ho porvé viděla.Tu vzpomínku ji vymazal a pak tam ležela a on se jí ptal,jak jmenuje ten kluk.Nejdřív nevěděla,ale pak si vzpomněla,vstala a skoro křičela,že si na něj pamatuje.Nakonec ten chlápek (mimozemšťan) se podíval nahoru a řekl "Dejte mi čas.Ještě jsem neskončil" a pak ho unesli nahoru.Nikdy bych nevěřil,že HBO může takhle pos*at film! ()

compiler

Já nevím jestli jsem koukal na film nebo do zdi. Ono v 80% filmu byla moje zelená zeď opravdu zajímavější. Celý tenhle výtvor se po slibném začátku začal topit v moři vlastních nesmyslů a já už se nedokázal chytit záchranného kruhu. Jediné co stojí za vyzdvihnutí je výborný herecký výkon Julianny Moore a kvalitní hudba. ()

KdG

Nic moc rozjezd, celkem zajímavej prostředek filmu, ale totálně pohřbenej konec, škoda na to koukat. ()

havran

Přijde mi to, jako když vařili Pejsek s Kočičkou - ingredience byly kvalitní a chutné, ale po uvaření z toho bylo tak akorát bolení břicha... ()

Izz

Obrovské zklamání z filmu,kterému jsem navzdory neoriginální premise hodně věřila.Zloději paměti jsou nelogickým,zmateným pokusem o thriller,který zhruba od poloviny přestane definitivně dávat smysl a jen se snaží umořit diváka záplavou tragického herectví a WTF momentů.Štěstí té krátké stopáže,jinak bych šla s hodnocením ještě níž. ()

liberita

Asi patrím k menšine, ale pre mňa boli Zlodeji pamäti zaujímavým filmovým zážitkom. Predovšetkým za to môže výborný a presvedčivý výkon Julianne Moore, hlavne na začiatku dobre budovaná atmosféra, ponurá Hornerova hudba ale aj ústredný motív, ktorý nakoniec bol iný, než som si spočiatku myslela. Mínusom filmu ale je, že akonáhle divák príde asi v polovici na to, čo stojí za celým prípadom, príbeh stráca všetko napätie a záver sa stáva veľmi predvídateľným. ()

Unka

Tři hvězdičky jen kvůli výchozímu námětu. Začátek filmu totiž vypadal docela slibně. Pak asi všem lidem okolo tohohle filmu došly nápady nebo někde na odlehlé louce potkali partičku přátelských mimozemšťánků, a tak se rozhodli vzdát jim v tomto filmu hold. Žádný jiný důvod pro pointu příběhu mě opravdu nenapadá. Zprznit psychologické drama do podoby sci-fi je opravdu hodně velká troufalost. ()

HarveyDent

No a co?? Emzáci, a proč ne, ale musí se to umět dobře podat, tady to bylo rozpačité, když to poprvé nadhodila,ale jistou "logiku" by to mělo, ufoni zkoumají lidi, no jaké jiné rozuzlení byste pro zápletku mizejících dětí chtěli? :-) I ty únosy "před očima" jsou dosti působivé. Jen jakási průměrnost a sterilita a taky béčková scéna "MUSÍTE ZAPOMENOUT!!!" brání tomuhle filmu k vyššímu hodnocení. ()

Marrianna

Film se mi líbit, seděla jsem zabořená do svého křesla a tiše koukala, jak to všechno dopadne, ale ke konci jsem se rychle probrala - mimozemšťani? To snad ne, ale přeci jenom dávám 4* za ten dobrý pocit, než se to zvrtlo. ()

Pai-Mei

Skvelý nápad, ktorý však nebol spracovaný nijak prevratne. Film tak ako mnohé iné doplatil na slabú réžiu, pretože z takéhoto námetu sa dalo určite vytrieskať viac. ()

GordonCZ

Tak jsem celou stopáž přemýšlel, jestli mám potom dát dvě nebo tři hvězdičky, ale díky tomu neskutečně provařenému konci ve stylu amerických ubulených cajdáků mi bohužel nezbylo jinak. A to všechno i přesto, že začátek vypadal opravdu HODNĚ slibně. Kdyby tam tvůrci nenacpali mimozemšťany, mohlo jít o dobře nadprůměrný krimi thriller. ()

Sarcasmgirl

První polovinu sem seděla přikovaná v křesle a hltala to, co to šlo. Výborná psycho atmosféra. Ale jako konečná zápletka Ufouni? No tfuj. A rázem bylo po filmu, stal se z toho absurdní vesmírnej blábol. ()

ostravak30

Miluju mysteriózní filmy. Ale u těchto a podobných témat prostě film musí dávat hlavu a patu, jinak se jinak zajímavé téma neskutečně pokazí. Jediné mysteriózní téma, u kterého sice hlavu a patu postupně ztrácím jsou Ztraceni. Ti jsou ale také jediní, u kterých to s klidem akceptuji. Tady se to akceptovat nedá. Půlka filmu je totiž věnovaná tomu, že Julianne Moore všechny přesvědčuje, že měla syna a už ho nemá a všichni ostatní ji přesvědčují, že tomu tak není. Takže celkem nůďo. Pak se konečně začíná něco dít, ale na můj vkus je to trochu moc složité a komplikované. Konec pak patří tomu, že vlastně vyhrají jak ufouni tak lidé a děti jsou navráceny zpět. Ale pro mě je tam zkrátka málo dramatična. Protože hlavní hrdinka vlastně po celou dobu bojuje s větrnými mlýny a jen proto, že se mimozemšťané smilují a pochopí, že jejich program na vymazání paměti přece jen není dokonalý, vše skončí dobře. Až moc jednoduchý konec, který je vlastně koncem šťastným. Navíc...v tomhle snímku mě herecky nikdo moc nepřesvědčil. Samotná J. Moore je pro mě osobně velmi zvláštní herečka. Někdy je tak dobrá, že až přehrává, což mi přijde už moc. A jindy mám pocit, že hrát vůbec neumí. Jsem z ní tedy rozpolcen a opravdu nevím, zda je tak dobrá nebo tak špatná herečka. V některých filmech se mi líbila (Next), jindy se mi nelíbí vůbec. Tak nevím, ale tenhle film mě nezaujal...vůbec. ()

iN

Jako epizoda ze seriálů Akta X nebo Krajní meze by to bylo OK, ale na celovečerní film je to prostě příliš plytký materiál... Dvě hvězdy dávám za první půlhodinku, kde nevíme, na čem jsme. ()

mrclTV

Videl som už veľa horších filmov ako tento, ale ešte viac som videl lepších filmov ako tento. A rovnako to platí aj na filmy s tématikou "som blázon alebo sa ma to iba snažia všetci presvedčiť?" PS: Ale to to je asi najblbšia zápletka (resp. vyústenie), čo som u týchto filmov videl. ()

wopi

Slabý odvar Akt X. Slibně rozjetý začátek jde za chvíli totálně do háje. Závěr filmu tomu propadu pak dá korunu - styl "ať je to sebevíc praštěné, hlavně aby to dobře dopadlo" je tady přímo ukázkový. Jeden z filmů, na který se nikdy nepodívám znovu, i kdybych se měl nudou ukousat. P.S. V žádném případě ani nejmenším kousíčkem mysli nevěřím tvůrcům, že by byla jediná... (nechci prozravovat těm, co to neviděli). ()

ric

Mám takový neblahý pocit, že u natáčení tohoto psycholigkého dramatu s prvky thrilleru zhruba v polovině natáčení zjistili, že to jako vážný snímek neuspěje, tak z toho "vykouzlili" mysteriozní scifi thriller. Snad jakoby někdo napsal polovinu scénáře a čekal, že během natáčení ho napadne druhá polovina. ()