Slepičí úlet

Chicken Run

Slepačí úlet

Animovaný / Komedie / Rodinný

Velká Británie / USA / Francie, 2000, 84 min

Plastelínová britská dílna se tehdy vyšvihla, pobavila, dojala i přišla s „hlubším“ sdělením. Střežený objekt tu sakra připomíná koncentrační tábor, Ginger je notorická útěkářka, potupné návraty za ostnatý drát může utnout světácký Rocky. Nechybí rozverné slepičí tancovačky, důmyslné plány, mechanické vychytávky i cudné milostné scény. Kur prchá, hračičky ve studiu se náramně baví a pomocí mravenčí práce si plní své dětské sny. A divák s nimi.(8.11.2014)

Vcelku sledovatelný animák s hudbou od HGW + JP, která jede "až na jedenáct". Slepice je ten druh živočicha, kterého na silnici bez výčitek přežvejknu a jejich komunální odboj proti lidskému kapitalistickému monarchování mi nepřišel opodstatněný - slepice tvoří kohoutův harém a snáší vajíčka, nic víc ne?(18.9.2006)

TV/// Obsazení 7/10 Děj 8/10 Hudba 7/10 Efekty 8/10/// +slušná animace, je to zábavné, scénář s odkazy, zajímavé charaktery -má to i slabší části, jsou i lepší filmy/// Zajímavým faktem je, že když jsem to viděl před 5 lety prvně slušně jsem se bavil, ovšem až dnes si všímám většího množstvý odkazů. Hodnocení dávám stejné, protože film za tu dobu nic neztratil. Slabší je možna dabing, jak ten původní tak i ten český. Ale to nic nemění na tom že to je pohodový film s pěkným Happy-endem/// Celkem 75%///(30.12.2006)

Hlasy: Phil Daniels - (Fetcher) +++ Lynn Ferguson - (Mac) +++ Mel Gibson - (Rocky) +++ Tony Haygarth - (Pán Tweedy) +++ Jane Horrocks - (Babs) +++ Miranda Richardson - (Pani Tweedyová) +++ Julia Sawalha - (Ginger) +++ Timothy Spall - (Nick) +++ Imelda Staunton - (Bunty) +++ Produkcia: Jeffrey Katzenberg, Nick Park, Peter Lord +++(22.3.2013)

Jeden z nejlepších animáků vůbec...a to nejen z těch, který vzešel z plastelínové dílny legendárního studia Aardman ... Nick Park je animační génius... Geniální spojení útěkového filmu s moderní animovanou bajkou je opravdu zřídka vídaný a neotřelý nápad, který je navíc doplněn chytrou konfrontací americké a britské mentality a kulturními odlišnostmi v kontextu symbolického příběhu, který lze chápat i jako alegorii holocaustu (v jiném kontextu mi aardmanovské ,,konečné řešení slepičí otázky" nejvíce připomíná legendární komiks Arta Spiegelmana Maus - i tady je závažné téma holocaustu zpracováno formou primárně určenou k odlehčené zábavě, přičemž stejně jako Spiegelman postavám nasazuje zvířecí masky, Aardmani pojímají drůbežárnu jako koncentrační tábor), zároveň však chce Slepičí úlet něco vážnějšího sdělit i o právech zvířat. Neobyčejná koncentrace gagů a drobných fórků kontrastuje s hlubším sdělením, které lze dekódovat celkem jednoduše, jde přece o animovaný film určený hlavně pro děti (zlo symbolizované těžkými černými holínkami uprostřed bahnitého seřadiště atd.). Nelze zapomenout na starou dobrou ruční animaci, tak typickou pro Aardman Studios, možná by se dalo říci, že jde o jejich trademark. Výjimečný animovaný snímek...(21.8.2012)