Děla z Navarone

• USA The Guns of Navarone (více)

Jen šest mužů stálo mezi životem a smrtí dvou tisícovek vojáků. Píše se rok 1943 a Němci jsou na vítězném tažení Evropou. Jsou už i v Řecku a na všech jeho ostrovech, s výjimkou Kréty a ostrůvku Chrenos blízko tureckých hranic. Ostrůvku, na němž našly dočasný azyl dvě tisícovky unavených, vyčerpaných britských vojáků. Měli by být evakuováni dřív, než vstoupí do války Turecko. Jedinou únikovou cestu po moři však neprodyšně střeží dvě obří, radarem řízená německá děla na ostrově Navarone. Ta nemohou být zničena ani z vody, ani ze vzduchu. Je tu jediná možnost: pokusit se zlikvidovat je přímo. Do vyplutí záchranného vojenského konvoje zbývá jen několik dní a skupinka šesti diverzantů míří v malé rybářské bárce k ostrovu, který je přístupný jen nebezpečným horolezeckým výstupem. Jen na nich záleží, jestli ty dvě tisícovky mužů příští středu zemřou, nebo budou žít... Natočeno na motivy skutečné události, zachycené v románovém bestselleru Alistaira MacLeana. Hvězdnému obsazení dominují Gregory Peck v roli kapitána Malloryho, David Niven jako „génius přes výbušniny“ desátník Miller a Anthony Quinn coby nekompromisní Řek Andrea. Duší celého natáčení byl scénárista a producent Carl Foreman, jehož vliv byl tak velký, že dokonce po prvním natáčecím dni prosadil odvolání původně designovaného režiséra Alexandra Mackendricka a jeho nahrazení J. Lee Thompsonem. Celé natáčení bylo mimořádně náročné a plné nečekaných překážek: David Niven si např. při scéně ztroskotání poranil ret a natáčení dokončoval s otravou krve de facto na revers. I přes vydatnou podporu řecké vlády překročili filmaři rozpočet i termín, odměnou jim ovšem byla řada ocenění oficiálních (Oscar za zvláštní efekty plus 6 dalších nominací, dva Zlaté glóby – nejlepší film-drama, nejlepší hudba – D. Tiomkin) i diváckých. Děla z Navarone se stala jedním z nejúspěšnějších filmů roku 1961. (Česká televize)

harycek

Na svou dobu výborný válečný a zároveň historický film, v některých pasážích poněkud zdlouhavý, ale jinak pěkný! ()

Dream Dealer

Zásadní válečnej film, se zásadní scénou kdy vojáci lezou na skálu (na film odkazuje i herní tvůrce Hideo Kojima tvůrce série Metal Gear) ()

William_Kirk odpad!

Kompletní děj tohoto k uzoufání nudného, dvě a půl hodiny se vlekoucího filmu nádherně shrnuli do cca 3 minut (ANO, TŘÍ MINUT) v úvodu volného pokračování s názvem „Oddíl 10 z Navarone“. Bez váhání dávám této koncentrované verzi přednost :-) „Děla z Navarone“ postrádají napětí, akci, drama, humor… 3/4 stopáže se neděje v podstatě nic. Jediným pozitivem filmu je právě skutečnost, že po 17 letech vzniklo kouzelné pokračování „Oddíl 10 z Navarone/“. To je podle mého pravým opakem „Děl“, protože je svižné, vtipné, dramatické, akční i dobrodružné. ()

xander

Nadpriemerná vojnová dráma so skvelou trojkou Peck-Quinn-Niven. Výborný príbeh, skvelé obsadenie, no s takými hviezdami sa dalo urobiť ešte viac. Slabšie 4 hviezdičky, hlavne kvôli dľžke filmu, tvorcovia nedokázali udržať pozornosť po celých 150 minút, niekedy som sa trošku nudil. ()

Woyczek

Kromě ohraných keců na začátku o tom, jak nemají šanci, bych neměl filmu co vytknout. A Anthony Quinn je tu absolutní špička. Jak zahrál svou postavu to nemá konkurenci. ()

surprise

Myslím, že na tomto filmu se dá dobře ukázat rozdíl mezi dobrým filmem a nestárnoucím filmem. Tento film je "jen" dobrý. ()

Sa.sa

Super film, který se stal kultovním filmem za ty roky co byl natočen... Super výprava, děj i prostředí ()

MartinBFFan

Guns of Navarone je jednoducho klasika a nie nadarmo. Tento film je na svoju dobu veľmi dobre urobený. Práca s kamerou a špeciálne efekty sú skvelé a občas pôsobia prekvapivo uveriteľne. Dialógy sú zaujímavé, akcia je celkom dobrá, napätie by sa dalo krájať a obsadenie je skvelé. Film má pomalšie tempo a tak by som ho odporučil len tým, ktorí to dokážu vydržať. Jednoznačne odporúčam. ()

Spapanek

Jedna hvězda. Možná, že časem své hodnocení změním, ale rád bych ho zkusil obhájit. Nemám nic proti hereckému obsazení, je hvězdné, ale tady se přesně projevuje důvod, proč nemám rád filmové verze knížek. Knihu jsem četl několikrát a je skvělá. Pro mne nepochopitelné a nesmyslné změny ve scénáři, které podle mě vedou k naprosté potupě předlohy, mi však zážitek naprosto pokazily. Důvod proč se v předloze dva největší kamarádi musí ve filmu nenávidět (mimochodem jen proto aby se na konci v happy endu usmířili) jsem opravdu nepochopil. Také vypuštění postavy Loukiho a nahrazení ho sestrou jednoho člena výpravy mi přišlo úplně nesmyslné.... Proto si Ti, kteří nečetli knihu můžou směle přidat dvě hvězdičky, film by si to zasloužil, kdyby neměl knižní předlohu, ale já si za svým hodnocením stojím. ()

Lion438

Jeden z těch slušných válečných filmů. Zajímavé je, že Řekové jsou tu vykresleni jako neuvěřitelně silný a sebevědomý národ, který až na jednu výjimku mezi sebou nemá jediného zrádce. ()

misto

Predchodca dnešných akčných filmov. Bohužial nič viac. Keby vtedy mali dnes možnosti ako sú dnes, tak je z toho Expendables :) pre mňa nereálne spracovaný film. ()

PORTER44

Docela povedená válečno dobrodružná podívaná ,cesta komanda která má za úkol zničit obří děla zabudované ve skále v Navarone cestou tam však mají spoustu problémů jak mezi sebou tak s nepřítelem,hvězdné herecké obsazení Peck,Quinn,Niven i na docela dlouhý film se nebyl čas nudit . ()

andy60

Proč má mnoho režisérů potřebu vykreslovat německou armádu jako spolek naprostých tupců? To, jak snadno se naši hrdinové dostávají ze zajetí je do očí bijící. Zkrácení filmu o hodinu by mu asi také prospělo. Jinak, na svou dobu, dobrý průměr. ()

Navštivte Noc v Hollywoodu

Navštivte Noc v Hollywoodu