Děla z Navarone

• USA The Guns of Navarone (více)

Jen šest mužů stálo mezi životem a smrtí dvou tisícovek vojáků. Píše se rok 1943 a Němci jsou na vítězném tažení Evropou. Jsou už i v Řecku a na všech jeho ostrovech, s výjimkou Kréty a ostrůvku Chrenos blízko tureckých hranic. Ostrůvku, na němž našly dočasný azyl dvě tisícovky unavených, vyčerpaných britských vojáků. Měli by být evakuováni dřív, než vstoupí do války Turecko. Jedinou únikovou cestu po moři však neprodyšně střeží dvě obří, radarem řízená německá děla na ostrově Navarone. Ta nemohou být zničena ani z vody, ani ze vzduchu. Je tu jediná možnost: pokusit se zlikvidovat je přímo. Do vyplutí záchranného vojenského konvoje zbývá jen několik dní a skupinka šesti diverzantů míří v malé rybářské bárce k ostrovu, který je přístupný jen nebezpečným horolezeckým výstupem. Jen na nich záleží, jestli ty dvě tisícovky mužů příští středu zemřou, nebo budou žít... Natočeno na motivy skutečné události, zachycené v románovém bestselleru Alistaira MacLeana. Hvězdnému obsazení dominují Gregory Peck v roli kapitána Malloryho, David Niven jako „génius přes výbušniny“ desátník Miller a Anthony Quinn coby nekompromisní Řek Andrea. Duší celého natáčení byl scénárista a producent Carl Foreman, jehož vliv byl tak velký, že dokonce po prvním natáčecím dni prosadil odvolání původně designovaného režiséra Alexandra Mackendricka a jeho nahrazení J. Lee Thompsonem. Celé natáčení bylo mimořádně náročné a plné nečekaných překážek: David Niven si např. při scéně ztroskotání poranil ret a natáčení dokončoval s otravou krve de facto na revers. I přes vydatnou podporu řecké vlády překročili filmaři rozpočet i termín, odměnou jim ovšem byla řada ocenění oficiálních (Oscar za zvláštní efekty plus 6 dalších nominací, dva Zlaté glóby – nejlepší film-drama, nejlepší hudba – D. Tiomkin) i diváckých. Děla z Navarone se stala jedním z nejúspěšnějších filmů roku 1961. (Česká televize)

tranquill

"Fuj" Na hygienu si moc nepotrpí. A to příšerně nevkusný spodní prádlo! Tak tedy Heil, vespolek!" Oscar za speciální efekty? Já bych řekl, že ze slavných válečných filmů, měl tento vizuální zpracování nejhorší... ()

deLaFere

Na to, že se jedná o film z roku 1961 se jedná o mimořádný počin, řemeslně velmi kvalitně odvedená práce s výbornými hereckými výkony v čele s Anthony Quinnem. Některé scény evidentně musely bolet a to asi dost, pochopitelně z dnešního úhlu pohledu již některé scény budí úsměv, hrdinové se ze všech lapálií dostávají opravdu velmi snadno a dialogy s britským chemikem jsou už dost daleko za hranicí únosnosti zdravého rozumu, ale čtyři hvězdy si to prostě zaslouží, je mi to milejší než dnešní superhrdinové s jejich totální prázdnotou. ()

Marek06

Po nějaké době jsem se znovu podíval na tuhle válečnou klasiku a musím říct, že má stále co nabídnout. Díky velkým hereckým hvězdám tehdejší doby film svižně odsýpá, dvě a půl hodiny utečou jako voda. A ta extra výbušná destrukce děl vypadá i po letech výborně. ()

MRPitivier

Režisér J. Lee Thompson vytvořil se skvělým hereckým týmem a vstřícnými řeckými obyvateli ostrova velkolepý válečný snímek, který tvoří základy válečných filmů o diverzní skupině s nesplnitelnými úkoly bez šance na vlastní přežití! Výborný scénář, unikátní příběh s úchvatnými detailními situacemi, které diváka dostanou! Herecké výkony jsou bezkonkurenční, bavíme se o takových filmových velikánech jako Gregory Peck, David Niven, Anthony Quinn či pomalu rozvíjecí se hvězdách jako Richard Harris a mnoho dalších! Klasický snímek z let, kdy Západ potřeboval vidět mužné hrdiny z poslední války a tento film to dokonale splňuje! Vysloužil si 7 nominací na cenu Akademie a 1 ocenění za nejlepší speciální efekty, které na dobu vzniku filmu působí doopravdy vyspěle! Tento film je pro mě nezapomenutelný svojí svižností, reálností chování hlavních postav, ale hlavně dokonalým a detailním popisem samotného příběhu! Srdeční záležitost na celý můj život! ()

PaRi

Inu, díky tehdejším hvězdám se na to dívat dá, ale film by zoufale potřeboval nůžky! Mluví dnes již hodně zastaralou filmovou řečí. Pokud se opravdu jedná o skutečný příběh, pak by si zasloužil jej dnes natočit znovu. ()

Knor

Tak tohle mi sedlo, právem klasika válečných filmů. Obsazení je skvělý, má to dějový zvraty, akci a skvělý efekty. Super film, který nemůžeme zklamat i v dnešní době. ()

Amonasr

Patřičně napínavě ztvárněné dobrodružné drama, které gradovalo zejména v závěru. Jen těch málo uvěřitelných situací, z nichž skupina jako zázrakem a poměrně snadno vždy vyvázla, bylo snad až příliš. ()

Soubi

Viděl jsem to až teď (2009) ale naprosto mě to zaujalo. Na starší filmy sice moc nejsem, ale perlu poznám, i kdyby byla zahrabána v bahně věků hodně hluboko. ()

macetoma

Určitě né špatný válečný film, ale stopáž 150 minut je ubíjející. Sledovat několik minut jen šplouchání moře a pak několik minut jak chlapi lezou na skálu je vhodné akorát pro lidi mající dost času. Jistě by to šlo prostříhat, všichni víme jak šplouchá moře a umíme si představit, že vylézt po kluzké skále je těžké. Herecké výkony jsou OK. Dávám silné tři hvězdy. ()

helrohir

Vojnové filmy natočené zhruba v rozmedzí od 50.-tych do 70.-tych rokov majú viacero zásadných problémov, kvôli ktorým im nemôžem prísť na chuť. Prvým je určite prílišné naťahovanie deja množstvom zbytočných alebo nezáživných scén. Ďalším dôvodom je samozrejme okaté povyšovanie spojeneckých mocností a, naopak, zhadzovanie Nemcov na úroveň neschopných amatérov. No a nemenej dôležité sú aj scény, ktoré doslova kričia pátosom, gýčom alebo celkovou nereálnosťou. Tento konkrétny snímok obsahuje prakticky každý z týchto problémov, no a naviac tu chýba aj viac akcie. Na druhej strane však musím uznať, že dej je celkom napínavý až do samého konca a film zdobí aj zaujímavá herecká zostava. Slušný priemer. ()

tatopulos

Tohle byla parodie na válečný film ? Hlavní představitelé mi připomínali klub důchodců na výletě, nepřipadali mi jako vojáci. Navíc tento film neměl tempo ani žádné napětí. Kam orli nelétají, Mladí lvi, Bitva v Ardenách- to je naprosto jiná válečná liga ! ( Nevím, jestli byla směšnější Děla z Navarone nebo Oddíl 10 Navarone) ()

ostravak30

Ani se nedivím, že byl film inspirací pro hru, kterou jsem také kdysi hrál Castle Wolfenstein. Na konci filmu mě totiž napadlo, že to probíjení se směrem k dělům pevností nahoru je jako v té hře, když se hrdina přesunuje hradem. Nepodařilo se mi dohledat, zda se tato skutečnost stala či ne. Ve filmu tvrdí, že ano. V úvodním textu píše Česká televize, že jde o film dle skutečné události, ale někdo v zajímavostech, že se toto nikdy nestalo. Ať tak či tak, film je skvěle obsazen a výborně natočen. Od počátku sledujeme drama až do konce. Výprava se opravdu blýskla a exteriéry vypadají senzačně. I když má film více než dvě a půl hodiny je pořád na co koukat. Zajímavé je, že Anthony Quinn zde hraje řeka a o tři roky později ho ztvární znovu a tentokrát ve své legendární roli. Kdo ví, možná právě díky tomuto filmu se zrodil ten nápad. ()

seba

Nejdříve zápory. Ve své době jistě kvalitní speciální efekty jsou dneska už k smíchu (lezení po útesu), ani zdaleka se film nevyrovnává románové předloze. A nevím přesně proč, ale raději mám mladšího filmového bratříčka Komando 10 z Navarone. Jinak příjemně starosvětská podívaná nabitá hvězdami. Jako fanda válečných filmů a Alistaira McLeana za 4. ()

sirrgulo

Děla z Navarone nejsou špatný film, některé scény i přes své stáří vypadají vážně skvěle. Za všechny například scéna na rozbouřeném moři. Některé části mě ale docela nudily. Navíc mě štvalo dohadování hlavních hrdinů ve chvílích kdy měli spíše jednat. Přesto mě však film nezklamal a výkony hlavního tria, na které jsem byl zvědavý více měně obstály. ()

Navštivte Noc v Hollywoodu

Navštivte Noc v Hollywoodu