Děla z Navarone

• USA The Guns of Navarone (více)

Jen šest mužů stálo mezi životem a smrtí dvou tisícovek vojáků. Píše se rok 1943 a Němci jsou na vítězném tažení Evropou. Jsou už i v Řecku a na všech jeho ostrovech, s výjimkou Kréty a ostrůvku Chrenos blízko tureckých hranic. Ostrůvku, na němž našly dočasný azyl dvě tisícovky unavených, vyčerpaných britských vojáků. Měli by být evakuováni dřív, než vstoupí do války Turecko. Jedinou únikovou cestu po moři však neprodyšně střeží dvě obří, radarem řízená německá děla na ostrově Navarone. Ta nemohou být zničena ani z vody, ani ze vzduchu. Je tu jediná možnost: pokusit se zlikvidovat je přímo. Do vyplutí záchranného vojenského konvoje zbývá jen několik dní a skupinka šesti diverzantů míří v malé rybářské bárce k ostrovu, který je přístupný jen nebezpečným horolezeckým výstupem. Jen na nich záleží, jestli ty dvě tisícovky mužů příští středu zemřou, nebo budou žít... Natočeno na motivy skutečné události, zachycené v románovém bestselleru Alistaira MacLeana. Hvězdnému obsazení dominují Gregory Peck v roli kapitána Malloryho, David Niven jako „génius přes výbušniny“ desátník Miller a Anthony Quinn coby nekompromisní Řek Andrea. Duší celého natáčení byl scénárista a producent Carl Foreman, jehož vliv byl tak velký, že dokonce po prvním natáčecím dni prosadil odvolání původně designovaného režiséra Alexandra Mackendricka a jeho nahrazení J. Lee Thompsonem. Celé natáčení bylo mimořádně náročné a plné nečekaných překážek: David Niven si např. při scéně ztroskotání poranil ret a natáčení dokončoval s otravou krve de facto na revers. I přes vydatnou podporu řecké vlády překročili filmaři rozpočet i termín, odměnou jim ovšem byla řada ocenění oficiálních (Oscar za zvláštní efekty plus 6 dalších nominací, dva Zlaté glóby – nejlepší film-drama, nejlepší hudba – D. Tiomkin) i diváckých. Děla z Navarone se stala jedním z nejúspěšnějších filmů roku 1961. (Česká televize)

PALINO

Príbeh spĺňa všetky kritéria pre dobrý film a napriek tomu, že bol zrealizovaný už pred niekoľko desiatkami rokov, stále dokáže diváka zaujať a aj keď trvá 158 minút, mňa osobne vôbec nenudil. Samozrejme za to môžu hlavne vynikajúci herci a niekoľko vynikajúcich až napínavých scén. Možno je aj trochu škoda, že sa film dočkal vzniku už tak dávno, s použitím modernejších filmových postupov by mohol byť ešte o niečo pôsobivejší. ()

Zagros

Jednoduše takové tradiční zpracování válečného tématu z doby vzniku filmu (rok 1961). Film je velmi dobře natočený, vše korunuje skvělé obsazení a herecké výkony. Nicméně jako celek působí velmi nepřesvědčivě. Příběh a celá mise je hodně nadnesena, včetně těch super děl. Film sice dokáže vzbudit napětí, nicméně nějak předem víte, že hrdinové se i přes občasné ztráty ze sebevětších problémů vždy dostanou. Celá válka, jednotlivé konflikty a německá armáda jsou vykresleny značně naivně a celá mise na mě působí jako napínavé dobrodružství pro chlapy než jako skutečná válka. K lepšímu hodnocení tak chybí větší pocit opravdového nebezpečí z války. ()

Han22

Dnes už klasický válečný film, který jsem nikdy neviděl, pouze jeho pokračování. A dalo by se říct, že je to první "commandos" film, které se v mnoha podobách objevovaly celá další desetiletí. Skupina mužů má na území nepřítele zničit dvě obrovská děla, aby umožnili evakuaci dvou tisíc vojáků. Je to klasický drsný film o chlapech pro chlapy, který snese dvě ženské, ale žádné moc velké milostné tokání se naštěstí nekoná. Místo toho nechybí boj s pořádnou bouří, brutální horolezecký výstup, transport raněného, spousta diverzních akcí, zrádce ve vlastních řadách, dopad na civilní obyvatelstvo a také pár "rambo" přestřelek. A ke konci s tím výtahem to byly pořádné nervy. Šest, tedy vlastně osm postav je výborně napsaných, nechybí konflikty i morální dilemata, ústřední trojice (Peck, Niven, Quinn) hraje skvěle. Prostě klasika, která se samozřejmě vzhledem k délce nevyhne občas nudě a v nulové konkurenci válečný film roku 1961. PS: Za co to dostalo Oskara za efekty ovšem nechápu - za ten výbuch na konci, nebo tu bouřku? Netuším. ()

F.W.Colqhoun

Klasická cesta tam a zase zpátky. Fantasticky obsazené a i po těch strašlivých letech napínavé jako trenýrky, takže těch nekřesťanských 150 minut uteče jako voda. Na druhou stranu trochu strašidelné, když si uvědomíte, že jde o film oslavující teroristický čin, a zvláště moment, v němž postava Gregoryho Pecka dobrácky ale důrazně promlouvá do duše jednomu ze sidekicků, že rozhodnutí nepárat lidi nožem je vážně špatné, mrazí. Jasně, co jiného by měl jeden čekat od britské verze Stolz der Nation? ()

Paity

Legendární děla se nesměla dostat ke střelbě, tak na ni poslali trojici drsných nmužů. To je asi tak v kostce vše. ()

GREGOIRE

Po mém soudu jeden ze špičkových válečných filmů. Dějová linka je trochu podobná třeba Sedmi statečným. Je jistý problém (zde dvě obří německá děla na Navarone), který je nutno zvládnout. Sejde se různorodá parta – každý ztělesňuje něco jiného. Jsou vhozeni do víru událostí, kdy se kromě samotné bojové akce postupně odkrývají jejich charaktery a životní příběhy. Žádné zběsilé střihy - nespěchá se, což je důležité. Máme čas spoluprožívat a být vtaženi do děje. Gregory Peck, Anthony Quinn a spol. jsou ve formě. Víme, že úkol bude splněn, ale přesto oči neodtrhneme ()

hell_boy

Hodně klasicky nalainovaný válečný film se skupinou elitních vojáků při tajné misi. Největším kladem tohoto snímku je právě ta elitní skupina, všichni členové jsou skvěle zahraní a jsou hlavním důvodem, proč tento film vidět. Dalším velice povedeným prvkem je gradující atmosféra, která vrcholí grandiózním finále. Škoda jen několika logických nesmyslů a nedodělků, kvůli kterým nemůžu dát plné hodnocení. ()

Brejlil

Film je čirá fikce, která rozhodně není založená na skutečných válečných událostech. Zobrazení čehokoli je celkem naivní, za což možná může skutečnost, že film vznikl pouhých patnáct let po válce, a tvůrci se zřejmě rozhodli nezaobývat se ničím složitým. Němci slouží jen jako "potrava" pro kulomety a chovají se z větší části jako idioti. Naše skupina hrdinů se ovšem nechová o nic lépe. Scény, které měly být "kulervoucí" jsou dnes spíše jen pro zasmání, šplh po zdánlivě neprostupné skalní stěně je nejlepší ilustrací. Přesto jsou zde i kvalitní věci, Quinn se svojí zarputilostí, neustále pochybující Niven a tak. Zhlédnutelné i po čtyřiceti letech. ()

El Loco

THE ONLY WAY TO WIN A WAR IS TO BE AS NASTY AS THE ENEMY...Ďalšie výnimočné filmové spracovanie WWII románu škótskeho spisovateľa Alistaira MacLeana, tentokrát pojednávajúce o (na prvý pohľad) nesplniteľnej misii špeciálne vytvoreného tímu, ktorý má zneškodniť prakticky nedobytnú nemeckú pevnosť na ostrove Navarone v Egejskom mori. V tejto pevnosti sa nachádzajú 2 vynikajúco ukryté (v pobrežných skalách) obrovské delá, mieriace na šíre more, ktoré nekompromisne zostrelia každú okolo plávajúcu nepriateľskú loď či lietadlo, čo činí záchranu 2000 britských vojakov uväznených na priľahlom ostrove Keros, absolútne nepredstaviteľnou. Veliteľstvo spojeneckých vojsk (po niekoľkých katastrofálne neúspešných pokusoch) vytvorí špeciálne komando, aby sa poslednýkrát pokúsilo zničiť tieto 2 obrovské kolosy, vytvárajúce nemeckej armáde veľkú prevahu v tejto oblasti. Táto jednotka pod velením majora Franklina (Anthony Quayle) obsahuje aj skúseného kapitána Malloryho (Gregory Peck), experta na výbušniny - seržanta Millera (David Niven), gréckeho tvrďáka – plukovníka Andreu Stavrosa (Anthony Quinn), či vojaka Browna (Stanley Baker), prezývaného pre jeho majstrovstvo s nožom aj „Mäsiar z Barcelony“. Vo vedľajšej úlohe sa mihne aj, v tej dobe ešte len začínajúci, Richard Harris (Vzbura na lodi Bounty, Červená pustatina, Prejazd Kassandra, Gladiátor, Nezmieriteľní alebo prvé 2 snímky z Harry Potter série). Vynikajúco napísaný príbeh (i keď oproti pôvodnej knižnej predlohe značne zmenený scenáristom a producentom Carlom Foremanom), výborné bojové scény, krásne reálie a skvelo odsýpajúci dej sú znakmi nesmiernej kvality tejto klasiky. 7 nominácii na Oscara buď toho dôkazom... ()

Petrus1

Jak jsem slibovala, tak se také stalo (tím myslím to, že jsem napřed viděla volné pokračování Oddíl 10 z Navorone a sama sobě si slíbila, že se podívám na Děla z Navarone – to jen tak nevysvětlenou :-)). A psát o tom, že jsem asi propadla válečným filmů, je už zbytečné. Snad to bude tím, že stárnu, snad tím, že jsem v létě navštívila Pevnost Dobrošov a její přilehlé pevnosti, snad tím, že ráda hraju hry, ve kterých plním mise, ve kterých se musím někam proplížit či prostřílet, snad ještě něčím jiným. Ale je to prostě tak! Taky to možná bude tím, že neznám pořádně historii a nemůžu si zarejpat v detailech :-D Ve srovnání s Oddílem se mi Děla zdála o něco méně akční a napínavější. Možná to bylo stopáží filmu, ale každopádně obdivuju herce za jejich výkon, především ten na moři, protože to já bych se s největší pravděpodobností utopila. A už se těším dneska v deset - Ďáblové v oblacích. O letadýlkách jsem zatím ještě nic neviděla, tak snad se mi to bude taky líbit. ()

strikeman

Film nabitý sympatickými herci, dobrodružstvím, ale bohužel také celou řadou do očí bijících naivních nelogičností...65% ()

DHDV

Je těžké hodnotit starý válečný film, v době kdy se točí Vojín Rayen apod. Ale i tak se na tento film dalo dívat. Na tu dobu určitě skvělý počin! Ale jiná doba, jiný styl … ()

Akana

Film spíš dobrodružný než válečný a typické dítě své doby. Tím mám na mysli, že necítím potřebu se ošívat nad nelogičnostmi v ději i jednání postav. Svojí zábavnou funkci plní kvalitně i když až na pár filozofujících rozmíšek mezi Peckem a Nivenem ani příliš nevybočuje. Spokojenost. ()

Rathalos

Dela z Navarone je akcna vojnova drama nabita hereckymi hviezdami,ktora ma sice dost dlhu stopaz,ale stoji za to pozriet si ju,ma zaujimavy dej a samozrejme stare filmy z minuleho storocia maju take svoje caro,ktore sice neviem opisat slovami,no velmi sa mi to paci...:-) ()

MickeyStuma

Snímek tímto povznesl do filmového válečného žánru něco jako „válečnou nemožnou misi“, čímž udal nový směr válečného žánru. Připomenout lze třeba další takový známější film „Kam orli nelétají“ (1968). Samozřejmě se jedná o fikci, ale to po dobrodružné stránce nic na ničem nemění. Dalo by se také říct, že celý tento námětový koncept honosně podpořila plejáda hereckých hvězd své doby. Ano, obzvlášť Gregory Peck, Anthony Queen a David Niven se chopili příležitosti zazářit. Každá postava má své charakterové místo, své vlastnosti, své opodstatnění a svůj pohled na věc. Diváky to oslovilo, takže to zafungovalo. A tak tu máme pestrou skupinku hrdinů, ze kterých si každý může vybrat toho svého, knim dvě krásné ženy, takže i diváčky mají své hrdinky, zajímavé kulisy, ze kterých hlavně ta dvě obrovská děla vypadají jak z románu Julese Vernea, plynulý srozumitelný příběh, a v něm akce, napětí, dramata, tragédie i humor. Stinnou stránkou jsou bohužel dlouhé konverzační scény debat o morálce válčení. Protiválečný koncept sice u takového filmu lze pochopit, ale tak dlouhé ty debaty zase být nemusely. Dnes už to tak nevyzní, ale v 60. letech to byl v podstatě válečný blockbuster, který na své impozantnosti, ohledně klasického filmu, nic neztratil. ()

ganjoman

Tento film by od mě dostal pátou hvězdičku pokud by v žánru bylo připsané 'komedie'. Chápu, že tým kladných hrdinů byl vybrán ze samých profesionálů, ale v opravdové válce by si ani neškrtli. Naivita nácků je až dětinská a asi líp by jim velel dementní kůň bez mozku. Pokud se, ale na film opravdu díváte jako na komedii nebo výsměch válce, pak tento film patří ke špičce. ()

Navštivte Noc v Hollywoodu

Navštivte Noc v Hollywoodu