Děla z Navarone

• USA The Guns of Navarone (více)

Jen šest mužů stálo mezi životem a smrtí dvou tisícovek vojáků. Píše se rok 1943 a Němci jsou na vítězném tažení Evropou. Jsou už i v Řecku a na všech jeho ostrovech, s výjimkou Kréty a ostrůvku Chrenos blízko tureckých hranic. Ostrůvku, na němž našly dočasný azyl dvě tisícovky unavených, vyčerpaných britských vojáků. Měli by být evakuováni dřív, než vstoupí do války Turecko. Jedinou únikovou cestu po moři však neprodyšně střeží dvě obří, radarem řízená německá děla na ostrově Navarone. Ta nemohou být zničena ani z vody, ani ze vzduchu. Je tu jediná možnost: pokusit se zlikvidovat je přímo. Do vyplutí záchranného vojenského konvoje zbývá jen několik dní a skupinka šesti diverzantů míří v malé rybářské bárce k ostrovu, který je přístupný jen nebezpečným horolezeckým výstupem. Jen na nich záleží, jestli ty dvě tisícovky mužů příští středu zemřou, nebo budou žít... Natočeno na motivy skutečné události, zachycené v románovém bestselleru Alistaira MacLeana. Hvězdnému obsazení dominují Gregory Peck v roli kapitána Malloryho, David Niven jako „génius přes výbušniny“ desátník Miller a Anthony Quinn coby nekompromisní Řek Andrea. Duší celého natáčení byl scénárista a producent Carl Foreman, jehož vliv byl tak velký, že dokonce po prvním natáčecím dni prosadil odvolání původně designovaného režiséra Alexandra Mackendricka a jeho nahrazení J. Lee Thompsonem. Celé natáčení bylo mimořádně náročné a plné nečekaných překážek: David Niven si např. při scéně ztroskotání poranil ret a natáčení dokončoval s otravou krve de facto na revers. I přes vydatnou podporu řecké vlády překročili filmaři rozpočet i termín, odměnou jim ovšem byla řada ocenění oficiálních (Oscar za zvláštní efekty plus 6 dalších nominací, dva Zlaté glóby – nejlepší film-drama, nejlepší hudba – D. Tiomkin) i diváckých. Děla z Navarone se stala jedním z nejúspěšnějších filmů roku 1961. (Česká televize)

pakobylka

Velkoryse pojaté, maličko exhibicionistické a především nadprůměrně frajerské dobrodružství, které jakoby jen náhodou zabloudilo na bojiště Druhé světové. Nicméně jeho základ je pravdivý, hrdinové charismatičtí - a dějová linie v každém ze svých rukávů obratně ukrývá hned několik es, přičemž každému z nich přenechává právě takový prostor, aby mohlo náležitě vyniknout. ()

mortak

Průměrný přepis vynikající válečné dobrodružné knihy. Bohužel v trháku studiových hollywoodských let musí být žena a polibek, písnička, nějaký ten morální spor (ale Nivenovi tu nechuť k frčkám věřím). Dávám čtyři, ale jen když nemyslím na knížku. ()

campix

Válečné film šedesátých a sedmdesátých let mám opravdu rád a Děla z Navaronne mohu s klidem zařadit mezi ty nejlepší. Oproti některým filmům s Eastwoodem jako třeba Kam orli nelétají jde o méně přímočarou a destruktivní podívanou. Jde spíše o partyzánský boj hrstky vojáků proti nepřítel. Atraktivní je prostředí řeckých ostrovů, jelikož většina filmů z Druhé světoé války se odehrává hlavně v západní evropě nebo Rusku. Děla z Navarone je film, který ani po letech neztrácí nic na svém lesku a pro fandy válečných filmů povinnost. ()

Apophis

Tak tohle je opravdu velká pecka! Je vidět, že současní scénáristi by se mohli učit od velikánů starší doby. Tento film jistě překvapí svou věrohodností a podle mého naprosto dokonalým pohledem do života jednotek Commandos. Herecky je film rovněž bezkonkurenční - Gregory Peck, David Niven, Anthony Quinn, nejsem je schopen seřadit, všichni hrají výtečně. Snad jen jednu drobnou chybku film má, a to tu, že současnému divákovi mohou některé scény připadat trochu zdlouhavé, ale prokristapána, podívejte se na rok výroby!! Myslím, že tento film i přes tu svou chybku ROZHODNĚ na 5* má. ()

Mol

I'M NOT EASY TO KILL!!! Anthony Quinn, David Niven a Gregory Peck? Tomu říkám skvělá sestava pro komando s nelehkým úkolem. Film má super prostředí a je napínavej, ale některý scény mi připadaly strašně natahovaný (šplhání po útesu) a některý hloupý (kulometná přestřelka Pappadimose a německýho oficíra). Za to jsou tu ale i dobré hlášky, jako když Miller řekne: "shodíme ho z útesu. Ušetříme kulku." a nebo když si obleče uniformu důstojníka SS, zanadává si jak smrdí, zvedne pravičku a vykřikne "heil everybody." To jsem šel fakt do kolen. Film na příjemný večerní shlédnutí. ()

andrii

Jen vytrvat, a pak se dílem vyrovnat s bdělým, věrným drábem ďábla, který neděle nemá, kterého na vartě olivové větroví z rovného postoje vyhodilo. ()

Shetland

Na svou dobu solidní herecké obsazení i výkony. Přesto za nejlepší válečný film stále považuji Kam orli nelétají. Film, který s úspěchem zopakoval podobnou zápletku jako Děla z Navarone je Operace Crossbow. ()

Mirokukii

Dobrodružný válečný film alá nemožná mise. Skupina vyvolených, z nichž každý (podobně jako v Commandos) vyniká specifickými vlastnostmi a je tak nepostradatelný pro úspěch akce. A proti kterým stojí spoustu hloupých nácků. Spousta napětí, sem tam naivních zvratů-o to lehčí a zábavná podívaná to je. Herecké trio bez chybičky-dokonalé. PS: Větší děla jsem snad neviděl. Krása ()

Mrkvič

Silné scény, silná témata a skvělí herci (i herečky). Děla z Navarone jsem si pustil s tím, že u tak dlouhé stopáže nejspíš usnu (nojo, ke konci jsem fakt chvíli uchrápnul). Místo toho jsem od začátku žasl nad tím, jak se film prezentuje. Žádné jednoduché válčení, ale v první řadě budování charakterů, které v průběhu filmu musí dělat těžká rozhodnutí. Právě až ten vojenský závěr mě uspal, ale vůbec mi to nevadilo, protože to stěžejní už bylo odvysíláno. ()

neoBlast

Na můj vkus se na Dělech podepsal zub času o dost více než na jeho tehdejších žánrových soukmenovcích. Přepálená stopáž taky moc nepomáhá, protože koukat dlouhé dvě a půl hodiny na toporně vedené herce (jak ale bylo tenkrát zvykem) pro mě osobně nebyla žádná slast. Zkrátka jeden z mnoha. 50 % ()

noriaki

Pokud by někdo přemýšlel, proč o téhle operaci neslyšel v hodinách dějepisu, a nazarazila by ho existence nadpřirozeně mocných, nezničitelných děl, tak by se jeho pochybnosti o historické věrnosti musely rozplynout už před polovinou snímku. Tohle by nikdo nikdy nenaplánoval, neprovedl a nepřežil. Partička hrdinů se dostává do těch nejbezvýchodnějších situací, a ze všech vyklouzne s neotřesitelnou sebejistotou a profesionalitou. Spíše než pravověrný válečný film jsou tak Děla z Navarone krásně ubíhající dobrodružný film z období Druhé světové války. ()

shantim

Na tomto snimku se mi libilo, ze byl spise vice dobrodruzny nez valecny. Nicmene pres nekolik napjatych okamziku tento film trochu nudi, a to zvlast v "upovidanych" pasazich. Dej je pokazde az prilis predvidatelny a nedokaze se prenest pres hollywoodska klise. 65% hvezdicek ()

Aven

Ne zcela tradiční, ovšem poctivě udělaný a zábavný válečný film. Od jmen Peck a Quinn jsem však čekal trochu víc. ()

JohnSmith

Přestože ani Peck ani Quinn nejsou moji oblíbenci,jsou to páni herci a k jejich výkonu nelze nic vytknout. Většinou průměrný Thompson natočil velmi slušný válečný film, plný napětí a akce s lehkou dávkou humoru. ()

Autogram

Druhú svetovú som v poslednom čase videl asi zo všetkých strán a pohľadov. Tento film mi ako jediný dal pohľad grécky, a tak trochu to ani nebol vojnový film, ale skôr námornícko-dobrodružný. Hrdinovia si Nemcov rozobrali na súčiastky v akejkoľvek situácii, aj zúfalo beznádejnej. Aj tých priveľa minút sa nejako dalo zvládnuť, ale nič mimoriadne sa nekonalo. ()

zigíš

Na rozdíl od jiných šedesátkových klasik tady víc navážno bez výrazného hláškování, což je možná škoda. Pořád zábava o tom žádná se správně parťáckým jiskřením mezi Peckem a Quinnem. Rozhodně jeden z nejlepších válečných filmů (s parádně heroickým soundtrackem). ()

vitekpe

Pro me osobne slaby prumer...zjistuju totiz, ze paradoxne valecne filmy mam radeji v soucasnem zpracovani, narozdil od (temer) vsech ostatnich zanru. Aneb, podobne zfilmovani me uspava, pripada mi asi prilis romanove, nebo divadelni, a nejsem schopen to rozumne odkoukat. Uz v pulce se nudim a sleduju hodiny, zda uz nebude konec atd. Ovsem verim, ze milovnikum military a vojenstvi se to treba libi. P.S.: Gia a Irene jsou malo vidane herecky, a jejich pritomnost zde zustava pro me asi jedinym zapamatovatelnym bodem. ()

Navštivte Noc v Hollywoodu

Navštivte Noc v Hollywoodu