Mysteriózní / Horor / Thriller / Drama

USA, 1983, 110 min

Carpenterova variace na Stephena Kinga. Přestože mají film i román stejný děj, každý je o něčem jiném. Carpenter vytváří z posedlosti skutečný milostný vztah. Vztah, který v sobě má něco z Kudlanky nábožné, kdy auto Arniemu zpočátku dává pocit převahy, bezpečí a nezávislosti, současně ho však požírá...(25.7.2004)

Spojení dvou hororových titánů - Kinga a Carpentera - přineslo podobně jako později u Romerovy TEMNÉ POLOVINY - sice věrnou, ale překvapivě průměrnou filmovou adaptaci. V čemž je ale King nevinně, protože knižní předloha o posedlosti, rozpadu přátelství a ztrátě rodičovské kontroly nad dospívajícím potomkem je skvělá (přečetl jsem ji 3x). Filmu ale chybí výraznější režijní rukopis a šťáva a nezaujmou ani vraždy autem (ty mě tedy moc nebavily ani v knize) a ani velebená triková scéna Christininy samoobnovy nepředstavuje nic až tak pamětihodného. Carpenterovo mistrovské období holt vyvrcholilo VĚCÍ a dál produkoval víceméně samý průměr a přešlapy. Pro zajímavost, King byl už počátkem 80. let tak populární, že CHRISTINA šla do produkce ještě před vydáním knihy.(26.11.2006)

Knižnú predlohu mám veľmi rád, jedná sa o pomerne rozsiahlu, takmer 500 stranovú záležitosť, takže v prípade filmovej adaptácie treba počítať s redukovaným príbehom. Christina je klasickým filmom krásnych 80. rokov, Carpenter pristupuje k dielu majstra so cťou a prináša dobový príbeh o nešťastnej, i keď nie príliš tradičnej, láske. Vo filme môžeme počuť priehrštie rock ´n´ rollu, na ktorý boli výrazné narážky i v knihe, čiže atmosféra predlohy je zachovaná, snímka má svojské, pre znalcov režisérovho diela typické kúzlo, ktoré dotvára i klasická, „carpenterovská“ melódia, sprevádzajúca, tentoraz v menšom množstve, nočné Christinine výjazdy. V rámci Johnovej tvorby priemer, no ako filmový prepis mnohokrát przneného spisovateľa vydarený kúsok a taktiež nostalgická záležitosť, pretože toto je presne ten typ filmu, ktorý by som si zamiloval v detských časoch.(21.11.2009)

Jeden z hitů monodabingových VHS, které bývaly v dobách dávných milým zpestřením mnoha mejdanů. Christine je i dobře čtivá povídka od Krále grafomanů, JC to uchopil dobře, takže pro mě OK:-)(28.8.2010)

Velmi light horůrek, který mě i přes krapec přepálenou stopáž neskutečně bavil. Jde vyloženě klidovečku se slušně vystavěným příběhem o zdivočelém Plymouthu Belvedere, který už při výrobě stál pár lidí život (v lepším případě ruku), aby si pak po 20 letech podmanil jednoho šprta a kul spolu s ním krvavé pikle. No krvavé, kdo nedokáže postrádat v hororu gore, ať se tomuto vyhne, protože nějaká akce a "úmrtí" se zde určitě najdou, byť čistě ve vlažném, ale pořád Carpenterovském podání, jež se soustředí daleko víc na atmosféru, než-li na krev. Mě to bavilo. 70%(17.7.2013)

• - Poznávací značka Christine začíná písmeny CQB, což je zkratka pro "Close Quarters Battle". (Chatterer)

• - Ve filmu bylo v roli Christine pro různé scény použito 16 aut, která autoři shromažďovali dva a půl roku. Celkem jich koupili 23, nefilmové se použily na díly. V některých kaskadérských záběrech bylo například vozidlo s gumovým předkem. Některá z aut byly příbuzné typy Plymouth Belvedere a Savoy. (Stejšn)

• - Scénárista Bill Phillips a rocker George Thorogood si zahráli pracovníky na skládce. (Chatterer)