Starman je mimozemšťan, který přijel pozorovat Zemi. Uvízne však ve Wisconsinu nedaleko farmy čerstvě ovdovělé Jenny Haydenové. Starman na sebe bere podobu jejího nedávno zesnulého manžela Scotta. Za tři dny se potřebuje dostat do Arizony, kde ho nabere jeho mateřská loď. Potřebuje Jenninu pomoc. Tak se Jenny nechtěně stane účastníkem výletu přes Spojené státy, při kterém jsou společně se Starmanem pronásledováni nejen americkou armádou, ale i nasazenými tajnými agenty. Během společně strávených dnů se jejich zpočátku chladný vztah pomalu mění v lásku, která vyvrcholí úžasným rande na Starmanově mateřské lodi. (Cinemax)

Goldbeater

Napínavý příběh ztroskotaného mimozemšťana (na oscara naminovaný Jeff Bridges), jenž se chce vrátit domů. Že je to téma dnes již mnohokrát opakované? Ano, nicméně John Carpenter do Staramana vložil svůj jedinečný styl a cit, takže v mnoha momentech tohle scifi dokáže chytit za srdce a rozhodně vyčnívá z řady. A finále je nádherně stylizované. Je to milá nostalgie. ()

k212

Přehnaně semtimentální, přesně jak vyžadovala americká tvorba počátku osmdesátých let. Ale Jeff Bridges je herec, který zahraje výborně i takovou nudu, jako je tenhle film. ()

kingik

Jeff Bridges si vysloužil svého Oscara a divák dostal film spíše jen se scifi prvky a s množstvím citlivě a dojemně natočených scén o návštěvníkovi z jiné planety. Carpenter překvapil svojí trpělivě inscenovanou režií kdy se neřítil vysokým tempem dopředu, ale pomalými kroky směřoval ke konci za doprovodu tklivé hudby Jacka Nitzscheho. Bridges a Allenová vytvořili fungující pár, ale kdyby film ubral na své délce nic by se nestalo. Trochu natahovaný závěr se mohl korigovat. 80% ()

Anderton

Pokiaľ nás má zaujať sci-fi s nepravdepodobnou zápletkou a ťažko uveriteľnou logikou, malo by to byť silou ústrednej myšlienky, alebo emóciami. Myšlienka Starmana o vyspelejších mimozemšťanoch, ktorí sa zaobídu bez vojen je snáď stará, ako najstaršia sci-fi poviedka, takže Starman má silu skôr v tých emóciách. Kto by to o Carpenterovi povedal, že ich tak skvelo zvládne. Starman je E.T. pre dospelých. Rovnako rozprávka, ale namiesto detskej fantázie tu máme intergalaktický sex. ()

Campbell

Abych se přiznal Carpentera moc rád nemám, hlavně kvůli extrémnímu zklamání z filmu Věc, Halloween je samozřejmě geniální. A proto jsem do Starmana moc nečekal, a ano jak už to bívá byl jsem překvapen. Výtečná atmosféra nás provází ještě lepším příběhem, který je jak sci-fi tak romantická, a protože romantiku nemám moc rád, tak tady byla skvěle napsaná. Ještě musím zmínit geniální hudbu, hlavně na konci když Starman odchází. Film doporučuji, je to dílo na které budete vzpomínat. ()

nascendi

Pamätám si, že sa mi Starman pred nejakými 30 rokmi celkom páčil. Samozrejme v pamäti mi ostali iba zázračné guľočky a oživená laň. Tak som neodolal a pozrel som si ho ešte raz. Neviem či niekto rozčlenil sci-fi filmy do nejakých skupín. Ak nie, tak Starman by som zaradil do kategórie milých sci-fi. Takých príjemných filmíkov, do ktorých by mohol patriť aj E.T. bez tej nadbytočnej sentimentality. Nie je to žiadne veľdielo a v niektorých pasážach som dvíhal obočie. Ale na tri hviezdičky pokojne dosiahne. ()

Willy Kufalt

FILMOVÝ SCI-FI MARATON 2023 – země č. 19: USA: Klasický Hollywood své doby, s typickou atmosférou 80. let. Velmi zajímavý námět konfrontace s mimozemšťanem beroucím si podobu jiného, již mrtvého muže se vyvíel často předvídatelným směrem a na můj vkus se čím dál více proměňoval v romantickou limonádu. Carpenter dokáže vytvořit kvalitní atmosféru a vedle napětí zde vytěžil i nečekanou poetičnost neustálých cest Spojenými státy, takže spočátku mě tenhle snímek chytl, ale samotný scénář a provedení, jak se začalo ukazovat, nevystačí na to, aby si Starman udržel stejně atraktivní napínavý spád po (ne)celé dvě hodiny. Nebo alespoň mě ta druhá polovina, založena skoro celá na neustálém útěku hledaného cizího muže s jeho zamilovanou partnerkou před honícími agenty, už zdaleka nebrala tolik oproti dřívějšímu napětí mezi dvěma rozdílnými postavami na společné cestě. Na druhé straně zdařilé ztvárnění nevzdělaného mimozemšťana ze strany Jeffa Brigdese i velmi sympatická Karen Allen tahají místy průměrnější film alespoň do roviny příjemné žánrové oddechovky, ačkoliv asi v žádném směru bych ji neoznačil za špičkovou. Emotivní závěr ale vnímám i přes sentimentální nádech jako zdařilý. [70%] ()

Rocky62

Za mě chybí trochu realističtější pohled v rámci reakce na první setkání s mimozemšťanem a trochu hlubší zápletka. Ačkoliv ten prosťoučký příběh plyne svižně a několik Starmanových zvědavostí vyzní příjemně komicky, je to vše přece jen béčková záležitost na pobavení, v níž samozřejmě nesmí chybět závěr ála Hollywood. ()

iamek

Carpenter po Temné hvězdě natočil další sci - fi tentokrát rozhodně lepší než Dark Star. Na první pohled mě zaujal vynikajicí námět a možnost vidět mladého Jeffa Bridgese. Příběh je sice jednoduchý, ale za to hodně silný a zajímavý. Jeff Bridges v roli Starmana byl vynikající stejně jako hudba od Jacka Nitzsche. ()

dopitak

Kdyby to bylo víc sci-fi a míň romantiky, užil bych si tenhle film dokonale. Jenomže klasický uprchlický mustr -jedinec proti systému, hlavní padouch zběhne pod vlivem lidství, armáda ať si nasere - dostává na frak vztahem, jenž snad ani není možno považovat za dětinský. Motiv mrtvého manžela a reinkarnace Starmana bych vyhodil, stejně jako bezproblémové cestování na zatarasených amerických silnicích (na něž výborně navazují nákladní vlaky). Skvělý předrevoluční dabing z Barrandova. ()

Chrustyn

John Carpenter si chtěl nejspíše odpočinout po všech těch hororech a natočil toto povedené sci-fi drama o muži, který přiletěl z vesmíru a vzal na sebe podobu zesnulého muže mladé vdovy po níž chce aby ho dovezla k jeho mateřské lodi. Po cestě poznává chování lidí a samozřejmě lásku. Film utíká celkem rychle, nenudí, má krásnou hudbu a Jeff Bridges si s hlavní rolí poradil velice dobře. Dá se říct, že to je taková dospělejší verze E.T. ()

marhoul

Starman patří k filmům mého juniorského věku. Spolužáci nás tahali za copy a my jsme u snily o Jeffovi.. Sci-fi, která dneska lehce ztrácí, ale tohle a Moucha... :) ()

honajz

Lidstvo se cítí být technologicky natolik na výši, že pyšně pošle do vesmíru sondu se vzkazem případným mimozemšťanům, jakože hele, koukněte, co umíme a kde jsme. Ale co když to nějak ta entita vezme vážně a přistane tady? S čím se setká? Na vysvětlování je toho dost - definuj "buran", definuj "láska", definuj "Superman"... Kolik z našich každodenních věcí a činností bychom dokázali uspokojivě vysvětlit někomu, kdo o nich nic neví, aniž bychom si v určité chvíli nepřipadali trapně? ("Když je žlutá, tak přidej"). Vše podané na obyčejných každodenních věcech, situacích a s obyčejnými lidmi. Vojsko a politika jsou zde sice na druhé koleji, ale jak je tomu v životě, zasahují do života lidí víc, než je zdrávo a na první pohled vidno. Navíc Jeff Bridges podal svého mimozemšťana naprosto dokonale stylem nemotorného, ale hravého puberťáka, který se na jednu stranu učí, na druhou si život kolem sebe užívá. V čemž je další pozitivní faktor tohoto filmu. Nehledě na to, že Carpenter - opět jako tomu bývá v reálném životě - dovedně míchá smutek a radost, v každé situaci je totiž kousek obojího. Jak napsal Jaroslav Dietl v Pijácké romanci: "Nejlepší smutek je ten, ve kterým je něco veselýho. A nejveselejší je vždycky to, v čem je i krapet smutku. " ()

anderson

ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: F 1 = 1990+SLOVENSKÁ (obnovená) TELEVÍZNA PREMIÉRA: STV 1 = 10.3.2018, réžia slovenského znenia (SPF 1988) = MIROSLAV HORŇÁK - Bridgesa dabuje ŠTEFAN SKRÚCANÝ, Allenovú dabuje EMÍLIA VAŠÁRYOVÁ - Dokonalý slovenský kinodabing SPF snáď ešte STV niekedy uvedie a nebude ho iba presúšať v archíve. Neoficiálne si ho už chvalabohu môže vypočuť každý fanúšik. (16.7.2009) Po 28 rokoch sme sa konečne dočkali! Dokonca v anamorfnom 2,35:1 HD. Ďakujem STV. (12.3.2018) ()

GigaPudding

Příběh o hodném mimozemšťanovi, co přiletí na Zemi, aby tu něco udělal nebo aby odsud aspoň úspěšně odletěl, už tu byl mockrát a několikrát se taky zadařilo, aby z toho byl zábavný film :). A zadařilo se i když točil John Carpenter. Mimozemšťan sice nemá masku a kuchyňský nůž, ani pásku přes oko a ani nemá chapadla a několik hlav, ale protože ho hraje Jeff Bridges, tak je to sympaťák i když úvodní scény filmu (ne ty vtipné kdy sonda letí vesmírem za zpěvu Micka Jaggera) vypadají skoro až zlověstně asi jako kombinace Věci a Terminátora :). Jeff Bridges zahrál klasicky fajn a jeho mimozemšťan byl takovej roztomilej :), ale občas to jeho mimozemšťanské hraní působilo trochu moc "hraně", jindy ale působilo přirozeně vtipně, třeba když se ufoun učil reakcím na různá gesta nebo fráze a zvlášť s tím přihlouple zvědavým výrazem, co měl Jeff Bridges na tváři pořád :). Příběh je takové roadmovie s mimozemšťanem a Jenny, která ho má odvézt na místo, kde na něho čekají další mimozemšťani a po cestě krom různých zvláštních a vtipných situací se mezi nimi taky vytvoří stejný vztah jako měla Jenny se svým zesnulým manželem, jehož podobu mimozemšťan převzal. Je tady vidět, že Carpenter je mnohem jistější spíš v úplně jiných žánrech, ale taky je znát, že umí natočit i romantickou road movie, která s minimem efektů (ale s fajn využitím světla, když je to potřeba) působí pořád dojemně a trochu sentimentálně a hlavně nenudí a správně tam vybrali Jeffa Bridgese :). Asi jako E.T. nebo Den kdy se zastavila země, akorát bez nějaké přílišné citové ždímačky (jenom trošku), takže svým civilnějším pojetím působí mnohem blíž běžnému životu a je to zábava :). ()

eraserhead666

Skvělý herec Bridges, nezvykle krásná a dobrá herečka Karen Allen, takřka geniální režisér Carpenter, romantika a sci-fi. Smícháte-li to dohromady, z toho prostě nemůže vzniknout špatný film a Starman je více než dobrý. Trošku neobvykle pojaté sci-fi s dobrými hereckými výkony a zajímavým příběhem. Je to trošku pozvolnější, nijak akční, ale to není vůbec na škodu. Tak dojemné sci-fi jsem ještě neviděl. ()

Jeff Nichols natočí sci-fi

Jeff Nichols natočí sci-fi

19.01.2014

Rozhovor s Jeffem Bridgesem

Rozhovor s Jeffem Bridgesem

16.12.2010

Jeff Bridges je jedním z nejúspěšnějších hollywoodských herců, pětkrát nominovaný na Oscara, který si svým působivým výkonem v nedávném snímku Crazy Heart právem vysloužil tuto prestižní cenu v… (více)