Lev v zimě

TV spot

Anglie, období Vánoc roku 1183. Stárnoucí král Jindřich II. (Peter O´Toole) vybírá svého následovníka. Každý z jeho synů, Richard, John a Geoffrey, chce trůn získat. Jindřichova žena, Eleanor, je ochotna království rozdělit, král je ovšem proti a usiluje, aby království zůstalo jednotné. V průběhu několika málo dnů je rozehrána komplikovaná hra a v sázce je budoucnost celé říše. (oficiální text distributora)

Erenas

Jako divadlo by to bylo absolutně skvělé ... ale nejde jen přepsat divadlo na film a promítat ho .. něco tam pro mě trochu chybělo. .... Ale asi nejlepší zpracování Plantagentů :-) ()

vla_kor

Jistě, film natočený podle divadelní hry, bla bla bla ... ale ten herecký koncert! Ty hvězdy anglické kinematografie! A jako třešnička na dortu Katherine Hepburn. Co dodat: lahůdka. ()

Bobšule

Nádherná konverzačka v tom nejlepším provedení a v obsazení, jaké si lze jenom přát! Jediná ukázka za všechny: - Já vím. Ty víš, že já vím. A já vím, že ty víš, že já vím. My víme, že Henry ví a Henry ví, že my víme. - Jsme vědoucí rodina... ()

RajAthen

Tak tento film jsem si užil! Konverzační drama s naprosto úžasnou ústřední dvojicí, jejichž ambivalentní vztah by mohl vydat na knihu. Rozhovory tak v sobě zahrnují celou škálu emocí, které se zajímavým způsobem prolínají. Rozhodně šlo tehdy v roce 1183 o povedené Vánoce... ()

Brinkley

Výpravnější (vánoční) útržek anglický na plantagenovské téma....Lev v zimě mi v lecčems připomněl dílo mého oblíbeného Oldřicha Daňka. Nemohu hodnotit jinak, když Lev zaútočil na moji slabost pro Británii, divadlo, chytrý dialog, a v neposlední řadě i pro herecký duel K. Hepburn - P. O'Toole. ()

Petus

Emoce obnažené až na dřeň, naprosto strhující Hepburnová, které zdatně sekunduje O´Toole. Mezi těmi dvěma probíhá takové jiskření, až máte dojem, že chytne plátno. Fantastické dialogy, skvělí mladí herci, mezi kterými stojí za povšimnutí hlavně mladý Anthony Hopkins a budoucí James Bond Timothy Dalton, zkrátka film, který vás až do konce nepustí. ()

PaRi

Tak tohle zpracování mohu vidět stále znovu a znovu. Vynikající a pro mne o dvě třídy výše, než zpracování Končalovského z roku 2003. ()

darthvader77

Mě se nabízí srovnání se Hrou o trůny. Tohle je totiž konverzační drama plné emocí, piklí a brilantně napsaných dialogů. Sledovat mladěho Jana Bezzemka a Richarda Lvího srdce v konfrontaci s Jindřichem Eleonorou či Geoffreym je vskutku nevšední zažitek stejně jako soupeření krále s královnou. Anthony Hopkins byl v roli Richarda úžasný, ale hlavními hvězdami jsou Peter O Toole a Katherine Hepburn. Za povšimnutí stojí i Timothy Dalton v roli Filipa. Kvalitní herectví, kostýmy a dialogy to vše mě přikovalo k sedačce a jako milovník historie jsem byl v sedmém nebi. Pustíš mě ven na Velikonoce bylo hezky satirické a pobavilo. ()

Jehan

Kdysi jsem to viděl jako kluk a byl jsem udiven cynismem královské dvojice a trapností princů. Poněvadž jsem byl navyklý na programovou ušlechtilost či očividnou proradnost hrdinů českých středověkáren od Vávry. Toto je životu podstatně blíže, navíc po desetiletích velmi oceňuji bravurní dialogy a skvělý casting, kde se blýsknou i Anthony Hopkins a Timothy Dalton coby mladíci. Natož pak protřelá Katherine Hepburn a šarmantní Peter O´Toole. Je mimochodem historickou ironií, že všechny tehdejší dialogy nepochybně probíhaly ve francouzštině. ()

Pete

Lidi jsou pořád stejní. Jak se dnes mnohdy hádají potomci s rodiči o dědictví, o byt na Jižáku a chatu na Sázavě, tak zde vidíme stejnou při, jenom jde o Anglii a půlku Francie. Nenávist a zášť prosakuje jako jed snad každou replikou, až to vypadá, že ve středověku se bojovalo o moc nejen ohněm a mečem, ale především s pomocí intrik, lstí a mrštných jazyků. Jádrem dramatu je pak přežitý a složitý vztah starých manželů, krále a královny. A jak nemám obvykle příliš v lásce teatrální přehrávání ve filmu, tak tady se to vyloženě hodí, výborně slouží látce, a v herectví už vlastně asi ani není kam dál zajít. Zářící klenot anglického divadla. ()

spotczek

Podle mě je to strašně překombinované, každou chvíli postavy mění svůj postoj, jednají hystericky, až ani sám divák neví, co je myšlené vážně a co už je jen hra (například rozhovor mezi Eleanor a královou milenkou u krbu). Neustále máme být něčím překvapováni, tu vřelostí či nenávistí, tu změnou zamýšleného manžela, tu homosexualitou, nedůvěrou k vlastním rodičům, jindy bratrovraždou, otcovraždou či synovraždou... Všechno je to psychologická hra s námi jako diváky, spíše než mezi hrdiny. V reálu by se nic takového neodehrálo. Za celý film se nic nevyřeší, nedojde k posunu, jen víme, že každý má chyby a svůj pohled na věc. Navíc jsem skeptická ke zde zobrazeným Vánocům 12. století. O těch anglických nic nevím, ale tehdy určitě nevypadaly jako dnes. Historické je jen zasazení do specifického rámce, ale klidně by to mohla být jiná doba a jiný král. To napodobování Shakespeara to vše jen shazuje. Na divadle je to možná lepší, i tady se herci hodně snažili, ale filmový výsledek mě nenadchnul. Dneska by i Shakespeare musel změnit styl, ani Mácha by svůj Máj nemohl napsat stejně jako v 19. století. A někdo tady srovnával s Hrou o trůny - tady alespoň zaplaťbůh všichni zůstali oblečení. ()

Akvidizerp

Když dva dělají totéž není to totéž- forma není obsah, ale jinak výprava obsazení hudba ok jen je škoda, že tvůrci nesáhli po originálním W.S. ()

Wirmon

Pro někoho užvaněná nuda, pro mě geniální konverzační duel dvou famózních herců. Představuje věčný boj, intriky a hašteření anglického vladaře a jeho lepší (horší?) polovičky. Zároveň barvitá freska na podkladě upeňování moci dynastie Plantagenetů na anglickém trůně. ()

Gortyna

Kdyby tak jen neměnily jednotlivé postavy svoje přesvědčení a city záběr po záběru! Shakespeare byl jen jeden. ()

saladín.

Film ktory nezaprie svoj divadelny povod tym, ze stoji na hereckych vykonoch a dialogoch, ale, boze, akych hercoch a akych dialogoch! ()

Dabing

Kdyby mi někdo řekl, že divadelní hru Lev v zimě (předloha filmu) napsal William Shakespeare, tak bych mu věřil. Krásný scénář a skvostné herecké obsazení. Český dabing byl vyroben v sedmdesátých či osmdesátých letech a patří do mého dabingového TOP TEN (resp. TOP THREE). Jaroslava Adamová a Luděk Munzar podávají výkony, které se plně vyrovnají výkonům jejich hereckých protějšků. ()

gezper

Takové jedny běžné svátky vánoční v rodině anglického panovníka Jindřícha II., všíchni se sjedou a řeší místo kapra se salátem komu připadne anglická koruna. Vypiplaná dramatická konverzačka s všudypřítomným divadelním nádechem, plná známých tváří. Pojďme si je dát za sebe: O'Toole, Hepburn, Hopkins, Terry, Dalton, je to slušná přehlídka, většina jaksi ještě 'za mlada', čili může vzhledem i překvapit. Suverénně vévodící je Peter O'Toole. Ale, hlavně, děj je narvaný až po okraj intrikami, motivací postav, přesvěčováním a předstíráním. Víc piklení tam již být nemohlo, což mi (s podivem, protože tenhle scénaristický prvek mám vždy rád) trochu vadilo - a zároveň jak ty všechny dialogy byli až moc neuvěřitelné, divadelně šroubované. Škoda toho, ale lze to zkousnout. Někdy si to musím dát ještě jednou, a třeba přijde i pátá hvězda .. [80%] ()

furrec

pre filmových fajnšmekrov POVINNOSŤ!...nádhera, tak má vyzerať herectvo, nie tie dnešné nagélované padavky... ()

brasek

Silne nudná dráma založená iba na dialógoch, žiadne napätie a pochabá zápletka... a dokonca postrádam historickú atmosféru. Snímok je iba sfilmovaná divadelná hra bez duše kinematografie. ()

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole