Mrazivé drama nám poodhaluje temnou stránku amerického snu. Snímek Zabiji Nixona je neobyčejně poutavým a tragickým příběhem Sama Bickea, muže, který byl v roce 1974 dohnán k naplánování atentátu na 37. prezidenta Spojených států amerických. Film je natočen podle skutečných událostí. Samovo manželství se rozpadá. Práce v obchodě ho ponižuje. Přesto se Sam snaží za každou cenu uspět. Jediné, co chce, je získat svoji rodinu zpět a rozjet svůj vlastní podnik. Avšak ve společnosti poznamenaní politickým rozkladem a válkou ve Vietnamu není mnoho místa pro snílky. Samův svět se rozpadá a v Americe vrcholí aféra Watergate, která odhaluje vinu na nejvyšších postech společnosti. Ve všech mís promlouvá k lidu prezident Nixon - Sam věří, že našel osobu zodpovědnou za jeho i další americké problémy. Určí si tedy schůzku s osudem... (oficiální text distributora)

jojinecko

Sam mi výrazne pripomenul Wiliama Fostera zo skvelého Falling Down. Človek morálnych zásad, ktorého utláčajú všetci a všetko a ktorý chce "len" presadiť svoje práva a filozofiu a ktorý mi je svojim spôsobom aj sympatický. Sean Penn podal snáď svoj najlepší herecký výkon a dokonale si ma udobril po nepresvedčivom Mystic River:) Celkovo sa jedná o nadpriemernú a pútavú drámu, ktorá v podstate nemá slabé miesto.. ()

GigaPudding

Sean Penn a Niels Mueller se ze všech sil snaží donutit diváka, aby úplně jako soucítil se Samem Bickem a snaží se o to tak urputně, že je to vlastně jedinou náplní filmu a paradoxně ve výsledku to funguje spíš silně proti hlavnímu hrdinovi. Sam Bicke je totiž člověk, co má v hlavě velmi "uvědomělé" ideály o rovnosti, svornosti a bratrství, ale jen předstírá, že pro ně doopravdy něco dělá. Fakt mě netěšilo být tlačena do sympatizování s někým, kdo se jen schovává za nějakou falešnou morálku, aby tím obhájil vlastní neschopnost a neochotu se vůbec snažit něco změnit nebo dělat pořádně s tím, že vinu svaloval na prakticky kohokoli okolo místo toho, aby se koukl co vlastně dělá sám. Prostě poselství tohoto filmu o největším loserovi v dějinách USA mě úplně minulo a přišlo mi to až cynické, že by divák měl soucítit s takovým budižkničemu snad jen kvůli jeho falešným ideálům, které ho jako asi měly ospravedlnit v jeho finálním poškozování úplně nevinných lidí. Ono se nedá ani moc řešit jak kdo co zahrál a jak to bylo natočené, protože o to ani tak nejde vzhledem k tomu, že celá energie filmu je nacpaná právě jen v té okaté snaze udělat tady z toho člověka nějakého mučedníka nebo bojovníka za správný ideál, což mi přijde úplně hrozné. Takže dáme dvě hvězdičky, jednu za to, že to nebylo technicky a plynulostí děje nějak příšerné a druhou za to, že pohled na takovéhohle člověka byl přinejmenším zajímavý a pro někoho možná i inspirativní, ale ne v tom smyslu, že by člověk měl přijmout jeho falešnou morálku, ale že by se měl snažit něco dělat, aby nedopadl jako tady tenhleten, pro kterého je v rámci své pokřivené a falešné morálky málem důležitejší vlastní uhozenej knírek než jestli je jeho rodina s dětma dobře zajištěná. ()

mm13

Odrátajte si Seana Penna a máte poctivú televíznu drámu na nedeľné popoludnie... Pokiaľ sa autorom aspoň čiastočne vydaril zámer natočiť autentické svedectvo ani nie tak o skutočných udalostiach, ako skôr o strmom a hlbokom páde hlavného aktéra (pre nedeľné popoludnie nie príliš vhodné) - môžu za to ďakovať iba a len herectvu Seana Penna, ktorý sa Samom Bickeom skrátka stal. Od najmenšieho, akoby náhodného cuknutia niektorým z mimických svalov, cez spôsob reči, držanie tela, gestikuláciu - no portrét na pohľadanie. Prehodnotím svoju TOP 5 v kategórii najobľúbenejší herec a vyhodím odtiaľ niektorú zo zahnívajúcich mŕtvol - Nicholsona alebo De Nira? ()

Nick Tow

Trochu preceňovaný film a tentoraz i trochu preceňovaný Sean Penn. Jeho prerod z mierne retardovaného loosera na odbrzdeného destroyera nezafungoval tak, aby sa aj vo mne ako divákovi čosi (temné a driemajúce) prebudilo. Skrz naskrz priemerná záležitosť. ()

Falcor

Jmenuji se Sam a chci být skvělý obchodník, mít skvělý americký život, rodinu. Vopravdu, věřte mi. Teď, teď už konečně se sebou něco udělám. Nechci se za sebe do nekonečna omlouvat, přestanu kurvit život sobě i mým nejbližším, chci zpátky svoji ženu a děti. Všechno dělám kvůli nim, kdyby ode mě neodešli, ...chci být jen dobrý manžel a otec. Určitě bych jim, teď už doopravdy, dokázal, že si mě můžou vážit. Dejte mi ještě šanci, fakt, zase poslední. Kdybyste nelhali a neházeli mi klacky pod nohy, určitě bych byl schopnej i dodržet slovo. Ale když celej svět je takovej prolhanej a proti mě. Vždyť už skoro nic nemám, nedokázal jsem zajistit rodinu ani sebe. No a co, že jsem neschopnej, můžete za to vy všichni. Já už se nebudu dál plazit, nestrpím další lži, další přehlížení. Klidně mi nenabízejte další šance, co jsem chtěl už stejně nemám. Ale za to přece já nemůžu, vždyť všechno dělám dobře. Kdyby...kdyby,... jsem prosťáček, ale tohle všechno vám nedaruju. Já vám všem ještě ukážu, mě nevymažete ze svejch hlav jako vzpomínku na nějakou hnusnou nemoc. Mě NE. O mě ještě uslyšíte!!! ...Jestli teda zas něco neskurvím.... .... Sean Penn již prosťáčka Sama, i když hodného, čistého a nezákeřného, v jednom filmu ukázkově vysekl. Tentokrát nám jej kamera, jejíž styl a polohy se efektně mění i podle nálad snímaného Seana, přináší v úžasné herecké exhibici, z jejíž reálnosti až běhá mráz po zádech. ()

Desiree

Seanova "onemanshow", exhibice bezchybného herectví a příběh, z nějž mrazí v zádech udělali z tohoto filmu trhák. Je vlastně tak trochu nepříjemné sledovat "nevinného" zoufalce Sama, jak se mu jeho nicotný život jakožto "jediného zrnka písku na pláži zvaném Amerika" drolí pod rukama... Film se snaží o zachycení momentu, kdy se z obyčejné lidské ovce stává všehoschopné individuum. Díky tlaku, jež je na něj vyvíjen v práci jeho nadřízenými, kterýmž nejde o jeho úspěch ale o jejich vlastní provize, k tomu s mozky vymývajícími motivačními materiály o úspěchu, díky zlomenému srdci, díky pocitu méněcennosti, díky špatným poměrům ve státě... zkrátka psychologická masáž jak pro Sama tak i pro diváka. Ten pocit je mi známý, je znám asi každému, kdo se nenarodil jako Rockefeller ;) Nezbývá nám, než dál bečet v rytmu ať si nezaděláme ještě na větší potíže, vždyť to takhle vlastně docela funguje, no ne? :)) Nebo se snad najde nějaký opravdu schopný revolucionář? Je to pobuřující a pěkná podívaná. ()

Kubick

Což takhle trošičku nahlédnout do života obyčejného amerického konzumenta? Každý život je jistě neobyčejný, ale hlavní hrdina hřeší na to, že v životě nemá moc štěstí, ani v práci a ani ve svém soukromí a to jej pasuje na obyčejného Američana. V této situaci je pak nejhorší, když začnete svalovat vinu na někoho jiného, hledat si jakoukoli záminku, že vy za to přeci nemůžete. To pak události nabírají rychlý spád a najednou koukáte vy a koukají i ti ostatní, protože vzít osud celého obyvatelstva do svých rukou, to už není zase tak obyčejné ()

MartinezZ

Asi tak: Film je to ne nezajímavý, ale samotný si ho asi nijak nezapamatujete než jako drama neprůbojného a svým způsobem slušného člověka, loosera Sama Bycka, jehož ubíjí americký sen a zparchantělý systém, to celé na pozadí aféry Watergate a planých keců o právu a spravedlnosti. Potud za ***. Samotný Pennův výkon si ale tu extra hvězdu navíc zaslouží, tohle si odpracoval a zahrál skvěle. Až vám toho maniaka bude možná i líto. Pomalé, sugestivní, zdlouhavé, ale se skvělým Seanem. ~~~ "Its about mooneey, Dick. MOOONEEEY!" ()

Laxik

Na tomhle filmu mě zaujala jen jediná věc. To když jsem se přistihnul, že považuju hlavní postavu s těmi jejími utopickými vizemi za naprostého idiota. Sice je to psychicky labilní jedinec a ke konci filmu i cvok, ale jeho názory... no řekněte sami, nebylo by to parádní, kdyby to tak opravdu fungovalo? Každý se Samem v podstatě souhlasí, ale stejně si všichni myslí, že on je ten blbec. To je zajímavé. Jinak mi jeho postava lezla na nervy už jen tím věčným zajíkáním a mumláním, které se k němu sice možná hodí a Penn to předvedl bravůrně, ale nic to nemění na tom, že mi to vadilo. Vlastně celá ta postava mi lezla na nervy a protože byl film i děsná nuda, musím rozbít tu fámu, že filmy podle skutečné události musí dostat dobré hodnocení. Nemusí a tenhle ani nesmí. ()

numi

Snímek Zabiji Nixona je morální obhajobou člověka, který svůj neúspěch při plnění svého "amerického snu" psychicky neunesl. Tohle lidské drama tak stojí a padá s výkonem Seana Penna, ale to už tak v psychologických profilech bývá. A že je scénář nudný a nezajímavý? Kdyby měl Sam Bick život zajímavý a plný úžasných zážitků, tak by asi neudělal to, co nakonec udělal. Prostě filmy jako je tenhle jsou úplně o něčem jiném než o napětí a strhujícím ději. Jsou o hercích a režisérech. A v tomto případě dokázal jak Sean Penn, tak Niels Mueller, že jsou mistry ve svém oboru. Tři a půl. [červenec 2006] ()

blackrain

Sean Penn je velmi charismatický herec. Mám pocit, že si podobné role vybírá zcela záměrně. Co snímek, to herecký výkon hodný Oscara. Tady hraje Sama Bicka, který postupně ztratil všechny ideály, tvrdě se srazil s realitou a přestal chápat pravidla společnosti, ve které žil. Myslel si, že právě prezident Nixon může za jeho problémy, proto se rozhodl k zoufalému kroku. Chtěl unést letadlo a narazit s ním do Bílého domu. Atentát nebyl uskutečněn. Sean Penn byl velmi přesvědčivý a prakticky neslezl z obrazovky. Celý film si ukradl pro sebe. ()

kaylin

Věděli jste, že chtěl někdo spáchat atentát na Richarda Nixona? Přiznám se, že se pořád divím tomu, že se o to někdo skutečně nepokusil. Případ, který by měl blízko k úspěchu, neexistuje, ale přece jen žil člověk, který se rozhodl, že to zkusí. A půjde do toho rovnou s letadlem. Ještě několik desítek let před arabskými teroristy unese letadlo plné lidí a napálí to s ním rovnou do Bílého domu. Skvělý plán, jen mu něco chybělo - příčetnost. Sam Bicke je neúspěšný člověk. Selhává na všech frontách, kde to jen jde. S manželkou mají vztah, který by se ani nedal nazvat oddělené ložnice. Prostě rovnou oddělené byty. On však žije v domnění, že je to jen přechodné a časem se všechno vyřeší. Ani v práci to nemá dvakrát jednoduché. Jeho šéf je klasický malý žralok, který se snaží zákazníka oškubat, ale přitom se tváří jako Svatý Petr před branou nebeskou. Sam nemá potřebnou průbojnost, nemá v sobě tu sílu, ale snaží se trochu změnit. Učí se novým technikám, v hlavě má nějaké ty nápady. Chtěl by zase rozjet starý rodinný obchod s pneumatikami, protože v tom je budoucnost. Má i celý podnikatelský plán, jen stačí počkat na vyjádření banky, jestli mu povolí úvěr. Ve své hlavě vidí budoucnost růžovou, ale všechno je proti němu. Když si uvědomíme, op čem snímek vlastně je, záhy zjistíme, že je to jenom hluboký pád jedince do temnoty vlastní duše. "Volný pád" bez napětí, ale se skvělým hereckým výkonem Seana Penna. Snímek bohužel padá s tím, že se jedná o skutečnou událost, ale ta je pojata tak, že sledujeme hlavního hrdinu, kterému se všechno hroutí. Problém s ním je, že ani divák si k němu nenajde cestu. Sam není příjemnou postavou, s kterou se dá ztotožnit. Jenom budete mít pocit, že svět je prostě nefér, ale zas nemá cenu blbnout a snažit se proto zabíjet prezidenty. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2012/11/sahara-stormbreaker-syriana-andelsky.html ()

MajklCZsk

The Assassination of Richard Nixon je především postavené na vývoji hlavní postavy, s kterou nás tvůrci dokonale spojují. Dávají ji do extrémní karikatury, která se však odráží v nás samotných. Nebýt výkonu Seana Penna, je tento snímek průměrný. Skvělé herectví vše ale zachraňuje a dodává nám nádhernou psychickou sondu do jedné choré duše. ()

jajinka

Čekala jsem mnohem víc, než jen pomalinku se rozvíjející příběh takřka o ničem.. Myšlenkové pochody a přeměny jednoho osamělého a zoufajícího si člověka.. ()

RAiken

Kvůli celkovému dojmu nemohu dát více než 3 hvězdičky, ale pokud chtěl Niels Mueller natočit snímek o životním ztroskotanci, který selhává jak v osobní, tak profesionální rovině, a nakonec obviňuje ze svého neúspěchu americký systém, tak si nedovedu představit lepší formu a lepšího herce než je Sean Penn, který by se s takovou grácií zhostil nevděčného tématu a veškerou pozornost strhl na svou stranu. Sean Penn nechal svým obličejem proplout vlnu veškerých negativních emocí, které snad jenom člověk dokáže obličejovými svaly vytvořit a vykouzlil tak jednu z nejtragičtějších postav v dějinách (jak filmových, tak těch skutečných), které prostě nemůžete fandit, protože je natolik tragická, až je opovrženíhodná - a to je famózní výkon... ()

YURAyura

Squela existencialni deprese ze zpusobu zivota jakych zijou miliony zrnek na morske plazi. Opravdu je to temer na pobliti se - tak je to dobre ;] Bohuzel takovychot kusu se toci v Ameru malo, proto diky za kazdou podobnou kapku... ()

Toshiro

Film o tom, že americký sen není pro pomatence s rádoby morálkou. Dobře zahráli Sean Penn a Don Cheadle. Naomi Watts sem skoro nepoznal :). Celkově ale dost nuda.. ()

willow666

Hlavním důvodem mého celkem vysokého hodnocení je jako vždy skvělý Sean Penn. Na druhé straně děj samotný zase tolik nezaujme, zvlášť protože nevím, jestli mám hlavního hrdinu litovat jako oběť vlády a okolností nebo ho považovat za člověka neschopného se o cokoli snažit. Osobně se přikláním spíš ke druhé možnosti. ()

Aleee89

Opravdu vítám všechny filmy, které jsou točeny podle skutečných událostí, protože film samotný pak dostane větší šťávu. Tohle téma ale zase tak atraktivní nebylo. Sean Penn se sice role zhostil výborně, zahrál svou postavu i se svými náladami a pocity opravdu skvěle, ale to je asi tak všechno. Uznávám, že tohle je těžký film a hodně lidí bude asi stát jeho dokoukání mnoho sil. Mě to docela nudilo, protože mi to celé připadalo, jako by se mě to vůbec netýkalo. Konec byl ale super. Tohle je takový herecký koncert Seana Penna, ale svým námětem mě to opravdu moc nezaujalo... ()

Anglie

Docela solidní studie postavy, která začíná jako řadový občan a končí jako silně psychicky nestabilní jedinec. Vhodné pro lidi, kteří se zajímají o společensky kritická dramata - ti, kteří se zajímají o politiku, si také své najdou. Penn, jenž nesleze z plátna, je super, Jack Thompson v roli jeho šéfa za ním rozhodně nezaostává. Filmový Sam ale není skutečnému předobrazu fyzicky podobný a též dovysvětlit některé věci by neškodilo (např. proč si Marie takového losera jako je Sam, vzala za manžela)... Konec je zbytečně akční. K dokreslení atmosféry filmu pomáhají i dobové televizní záběry, zejména z Nixonových projevů. Celkově můžeme být rádi, že režisér svou několikaroční snahu o natočení tohoto filmu dotáhl do konce, pač jde o opravdu kvalitní kousek. ()