Mrazivé drama nám poodhaluje temnou stránku amerického snu. Snímek Zabiji Nixona je neobyčejně poutavým a tragickým příběhem Sama Bickea, muže, který byl v roce 1974 dohnán k naplánování atentátu na 37. prezidenta Spojených států amerických. Film je natočen podle skutečných událostí. Samovo manželství se rozpadá. Práce v obchodě ho ponižuje. Přesto se Sam snaží za každou cenu uspět. Jediné, co chce, je získat svoji rodinu zpět a rozjet svůj vlastní podnik. Avšak ve společnosti poznamenaní politickým rozkladem a válkou ve Vietnamu není mnoho místa pro snílky. Samův svět se rozpadá a v Americe vrcholí aféra Watergate, která odhaluje vinu na nejvyšších postech společnosti. Ve všech mís promlouvá k lidu prezident Nixon - Sam věří, že našel osobu zodpovědnou za jeho i další americké problémy. Určí si tedy schůzku s osudem... (oficiální text distributora)

mourinho

Příběh naivního blázna, který ani jinak dopadnout nemohl. Právě ten velmi reálný konec je obrovským plusem filmu. I přesto, že moje sympatie pro svoji postavu pomateného životního ztroskotance nezískal, zvládl Penn svou roli na jedničku. ()

Tomo

Smutný příběh o jednom lidském osudu, který se velmi pomalu rozjíždí a když graduje, emoční linie předčí tu dějovou. Ze začátku je to dost nuda, ale skvělý Sean Penn Vás dříve nebo později vtáhne do příběhu, ostatně, stojí na něm celý film a S. Penn se toho úkolu zhostil se ctí. Herců kteří by tohle zvládli, moc není. ()

tranquill

Smutný příběh jednoho zoufalství. Bohužel rodinné problémy nelze svádět na politiku a vůbec společnost, tohle rozhodnutí bylo to nejhorší možné, ať už jeho původní úmysly byly naprosto čisté... Každopádně plný počet je především za výkon Seana Penna, jeho emoční a výrazový potenciál se (nejen zde) blíží samému Jacku Nicholsonovi! ()

FOCKE_WULF

Postava Sama Bickea, zoufalce a nýmanda, ke kterému se americký sen otočil prdelí, ve mně probouzí přímo hmatatelnou úzkost. Stejně jako v Scorseseho Taxikáři vidíme hlubokou osamělost a emoční vyprahlost vykořeněných mužů, out-siderů, kteří v pronajaté garsonce potichu jako myšky čistí zbraně a kutí plány, jak spáchat atentát na nějakého domnělého nepřítele. Proč to dělají? A proč by ne. Nemají co ztratit a odtržením od společnosti jsou už napůl šílení, někoho povraždit jim připadá jako to jediné rozumné, co teď musí udělat, je to jejich poslání (v uvozovkách samozřejmě).____Ještě bych rád poplácal po virtuálních zádech Naomi Watts, ta její vychrtlá, vyzývavě oblečená servírka s nadměrně vyvinutými kousacími svaly, chladná a zlá (z nezbytí a z nouze a z ojebání životem a možná už odmala), to by nikdo jiný takhle bravurně hnusně nezahrál. ()

E lan

Vcelku zajímavá nezávislá podívaná s výborným Seanem Pennem v hlavní roli. Děj je sice dlouho docela nudný, ale po hodince se začíná člověk dostávat do zoufalství hlavního hrdiny a konec musím říct rozhodně patří k tomu lepšímu, co se na základě skutečné události dá natočit. Minimálně kvůli historické věrnosti stojí za to tento film vidět... ()

Demonic189

S.Penn vo svojom možno životnom výkone, ktorý tento film taha ešte o nejakú tú hviezdičku vyššie. Hrá tu totiž totálne divného "lúzra" so skrachovanym manzelstvom, mizernou pracou a prachbiednymi vyhladkami do budúcnosti, takze sa to skôr či neskôr musí posrať... ()

raneczech

Velmi dobře natočená studie introvertního, v zásadě inteligentního člověka, který se cítí být semletý systémem. Jde vlastně o příběh obyčejného (nemyšleno urážlivě) 'mouly', který se nedokáže přizpůsobit zákjladním pravidlům společnosti i komunikace. Potud vše v pořádku. Ale naprosto nesouhlasím s tím, že kvůli svému zkaženému životu zkusí zabít stovky dalších. To samozřejmě není chyba filmu, zvláště když jde o realitou inspirovaný příběh. Ale naprosto mi chybí jakékoli byť drobné odsouzení, vykreslovat psychopatického vraha jako sympaťáka mi vadí a po 11. září je to přímo nevkusné. P.S.: Dlouho jsem vzpomínal, koho z české historie mi hlavní postava připomíná, až jsem si vzpomněl- říká vám něco jméno Olga Hepnarová? ()

shifter

Pravdepodobne som od tohto ocakaval prilis mnoho. K "mrazivej drame", o ktorej pise distributor, to ma velmi daleko. Mraz mi totiz behal po chrbte len pri pozorovani skveleho vykonu Seana Penna, kvoli nemu si na film clovek spomenie aj po tyzdni ci mesiaci. Filmu chyba spad, je rozvlacny, miestami az nudny. Skoda. ()

TSZ

Docela zajímavá sondáž do života člověka, kterého sere kapitalismus. Kromě dominantního výkonu hlavního představitele (Sean Penn), jenž nám předvádí "život ala loser" sledujeme autentické televizní projevy US prezidenta (toho z názvu filmu), které v našem hrdinovi v kombinaci s jeho sračkoidním životem rozdmýchají poměrně silnou nenávist.Ta bohužel nekončí v hospodě u piva (jak to řeší většina podobně laděných občanů i dnes) ale vygraduje v něco mnohem, mnohem horšího. Kromě závěru však plyne děj velmi pomalu a líně, snímek tak nabízí vcelku dobrou přiležitost ke klimbání.Je totiž z toho typu filmu, u nějž když na pár vteřin zavřete oči a pak je zase otevřete, s velkou pravděpodobností bude na obrazovce stále tentýž záběr. ()

stiewe

Celý film stojí na jediném herci i když skvělém ve všech scénách na úžasný zážitek to nestačí. Sam Bickea je normální američan s nudnou prácí jenž ho trápí a dělá mu velké potíže lhát zákazníkům, touží po svém vlastním americkém snu, kterýho si užíval jeho otec i jeho otec. Nachází jenom flustraci a chyby společnosti které ho dovedou ke krajnímu řešení jeho problému. ()

Izz

Skvěle odehrané drama se zajímavým námětem.První polovina je v podstatě dokonalá v tom,jak ukazuje jeden dojímavý lidský osud (Sean Penn neskutečně válí!),tvůrcům se ale film lehce vymknul z rukou v samotném závěru,který je lehce přehnaný,zbytečně doslovný a trochu kazí dojem z jinak výborného filmu.Pocity i tak převažují jednoznačně kladné,ovšem mohlo to být i výrazně lepší. ()

Dzun

Zabiji Nixona je nedoceněnný film, který má neuvěřilelně silnou vypovídací hodnotu. Špatně zvolený název způsobuje, že divák od něho očekává něco jiného, než ve skutečnosti tento snímek nabízí. Assassination of Richard Nixon výstižným způsobem charakterizuje moderní dobu a jeden z jejich nevětších problémů - akceptace jedinců a menšin většinou. Není náhodou, že děj je zasasen do období, kdy v čele Spojených států stál člověk, který byl pro své bezcharakterní chování přezdíván "Tricky Dick". Zabiji Nixona nejen upozorňuje na problematiku akceptace menšin většinou ("I would rather die than submit to slavery" říká americký Indián bojující za svá práva), ale především jedinců, kteří se něchtějí podrobit mašinérii moderní doby, ve které lhát, podvádět a manipulovat s ostatními lidmi je kažodenní záležitostí. Hlavní hrdina (Sam Bicke) se v tomhle světě pokouší jít svou vlastní cestou a odporovat "systemu" po svém. V nejsilnější scéně filmu Bicke zcela výstižne charakterizuje moderní dobu: "The whole system has a cancer and I'm being punished because I resist". Kvůli nepříliš povedenému a scénáristicky nesourodému závěru jsem uvažoval o 4*, výkon Seana Penna v hlavní roli však mé hodnocení definitivně přiklonil k 5*. ()

vitac.

Drsné a depresivní drama, které vás nechá přemýšlet věcech, které jsou ve velké míře aktuální dnes stejně tak, jako byly v 70. letech 20. století. Celá hodinka a půl je v podstatě one man show Seana Penna, jehož výkon se mi moc líbil. Naomi Watts potěší vždy, to je jasné:) Co ale hodnotím na filmu nejvýše je věrný a plynulý vývoj hlavního hrdiny gradující ve strhujícím finále - posledních pár minut je fantastických. ()

4k7

Film rozhodně není o nějakém plánování atentátu na Nixona, jak by si někdo mohl myslet. To pouze Sam Bicke, pod tíhou nepříznivých událostí a nespravedlností v jeho životě, se jednoho dne rozhodne se vším skoncovat v královském stylu - "Zabiji Nixona". Ten v jeho zbabraném životě představuje hlavního představitele a viníka, který je zodpovědný za tento zkažený svět. Sam Bicke (Sean Penn) je prodavač nábytku s ne zrovna vydadřeným manželstvím. Do své doby prostě nezapadá. Jeho povaha i jeho představa o ideálním a nezkorumpovaném světě mu začne čím dál více komplikovat život. Ve své práci si uvědomuje, že úspěch je založený na lži.... jednej s lidma poctivě a máš po kšeftě. Tyto ideály se pochopitelně neslučovaly se zájmy jeho šéfa, který by vám byl schopný prodat i zlomenou násadu od lopaty. Sam musí živit rodinu a s dětma se může vídat jen po domluvě s manželkou, která s ním už nebydlí. No i přesto dává výpověď a chce si založit firmu. Je jasné, že se svými názory půjčku na založení nedostane. Díky byrokracii se to ale dozvídá až o několik měsíců později, když už nakoupil potřebné zboží. Jeho život jde do sraček a z televize ho neustále bombardují projevy Nixona. Nic už nemá smysl, tak chce Sam naivně změnit společnost a udělat něco, pro co by si ho svět zapamatoval. Dost neohrabaně si počíná, když chce unést letadlo a namířit ho na Bílý dům. Život tohoto člověka ale vyhasíná v letadle na letišti, kde ještě v nervozitě stihne pozabíjet pár lidí. Nikdo však nechápe co tím sledoval. Sean Penn si s postavou Sama hodně pohrál. Děj postupně graduje, takže si film udržel moji pozornost. Sam byl individualista a měl odvahu postavit se útlaku společnosti... byl tak trochu blázen no. Házet vinu na někoho (ať už oprávněně nebo ne) je vždy jednodušší a připadalo mi, že on se za to kolikrát i schovával. Vzpomněl jsem si na film Falling Down. Ale asi každý zná ten pocit, kdy přeteče i ta poslední kapka... Toto drama díky vykreslení doby a hereckému výkonu Sean Pennyho řadím k těm lepším. Také Naomi Watts zvládla roli odměřené manželky na výbornou ()

boombang

Vynikající Sean Penn ve filmu, který je vlastně jakousi svébytnou a propracovanější variací Volného pádu. Pohnutky hrdinova jednání je možné pochopit, ale jemu samému nelze fandit - to je pro diváka, který je v napětí udržován až do samého hořkého konce, docela trauma. ()

nula87

Je to na pomezí 3 a 4*, ale strhující přesvědčivý výkon Penna posouvá film o stupínek výš. Přesto že scénář není dokonalý, svou naléhavost film rozhodně má. 75% ()