Mrazivé drama nám poodhaluje temnou stránku amerického snu. Snímek Zabiji Nixona je neobyčejně poutavým a tragickým příběhem Sama Bickea, muže, který byl v roce 1974 dohnán k naplánování atentátu na 37. prezidenta Spojených států amerických. Film je natočen podle skutečných událostí. Samovo manželství se rozpadá. Práce v obchodě ho ponižuje. Přesto se Sam snaží za každou cenu uspět. Jediné, co chce, je získat svoji rodinu zpět a rozjet svůj vlastní podnik. Avšak ve společnosti poznamenaní politickým rozkladem a válkou ve Vietnamu není mnoho místa pro snílky. Samův svět se rozpadá a v Americe vrcholí aféra Watergate, která odhaluje vinu na nejvyšších postech společnosti. Ve všech mís promlouvá k lidu prezident Nixon - Sam věří, že našel osobu zodpovědnou za jeho i další americké problémy. Určí si tedy schůzku s osudem... (oficiální text distributora)

Holina

Tak nevím co přesně je na snímku tak přeborného. Se mi zdá, že snad ani sám scénárista přesně nevěděl o čem chce psát. Podle mě zbytečně roztahané, dalo se to smrsknout na krátký dokumentík, takhle je to fakt nuda ()

dopita

Příběj o jedné křehké duši, která si nevěděla rady se svým životem. Pro povrchního diváka asi těžko pochopitelnej film, pro vnímavýho diváka docela intenzivní zážitek. Sean Penn je tradičně skvělej, stejně tak Don Chedale. ()

Bohemák

Sean Penn, představitel hlavní postavy, dokázal skvěle zahrát přerod pomateného člověka z fungování v normálním světě (zaměstnání, úřady, přátelé) v naprostého magora, který nesmyslně vraždí v domění, že koná veliké dílo. Na mrazivosti filmu přidává zamyšlení nad tím, jak "obtížné" je například v USA dostat se ke zbrani a vyřizovat si v afektu účty. ()

Hanys_

V celku nezajímavý příběh trošku pomalejšího jedince, kterému prostě pár věcí nevyšlo tak jak by chtěl a tak se rozhodne vzít věci do svých rukou...AofRN rozhodně žádným zázrakem není. Naštěstí má výborného Penna, který nezmizí ze záběru a celý film tak odtáhne vlastně sám..6/10 ()

Mičl

Filmů na podobné téma je víc, člověk neztotožňující se se systémem státu, často doprovázený nenávistným prologem ať už vůči zemi, ve které osamělý podivím žije, či ve finále proti osobě na kterou se chystá spáchat atentát. Hlavně díky Sean Pennovi si tenhle snímek drží v žánru assassin filmů vysoký standard. Poutavě jsem se dozvěděl, jak to vlastně s tím "atentátem" na Richarda Nixona vlastně bylo, co a kolik osobních tragédií v životě Sama Bickea předcházelo, člověk by ho snad politoval a časem i pochopil. ()

Greny

Naprostým a neoddiskutovatelným plusem snímku je Sean Penn a mrazivá atmosféra, ale tímto to končí. Tragédie a rozpad amerického snu mi přijde neoriginální. Snad jen závěr je dostatečně dynamický. ()

DannyBoy80

75%. Opět vynikající Sean Penn, tentokrát v roli lehce zaostalého, ale ambiciozního týpka. Ovšem nic mu nejde snadne, spíše se mu vše rozpadá a nakonec mu zůstane pouze jediný přítel. Až se jednou rozhodne pro zoufalý čin. ()

Schuldiner

Zatím to nechám na čtyřech... I když si nejsem jist, rozhodoval jsem se mezi třemi a čtyřmi. Ale Sean Penn to zkrátka zahrál parádně! Dosti depresivní podívaná. A myšlenkově je mi ten film hodně blízký. Ne, že bych chtěl unášet letadla a vraždit nevinné, ale postava Sama Bickea je vlastně úplně normálně pochopitelná. Ani bych neřekl, že je to vyloženě looser. Jen mu život nevycházel úplně podle jeho představ. Jestli je každý, kdo se snaží chovat čestně a přichází tím do styku s tvrdou realitou a doplácí na to, jestli je každý takový člověk označován někým za loosera, tak to je fakt síla. Ano, je to naivní postava, je trochu neprůbojná a bojácná. Ale sakra čestnost - to je něco, co se na něm musí ocenit. Přijde mi, že to tu spousta lidí nechápe :-) Pak se ale nemůžeme divit tomu, v jakém světě to vlastně žijeme. Pokud vám čest a hlavně čestnost nic neříká, jste samozřejmě idioti! A měli by jste okamžitě spáchat sebevraždu. Nedokážu odhadnout kolik by nás tu po tom masakru zbylo, ale na světě by bylo konečně krásně:-) ()

Dzonysek

Rozmýšlel jsem, zda dát 3 nebo 4 hvězdy. Kdybych posuzoval výkon Seana Penna, tak jasná pětihvězda. Velmi dobře zahrál postupné nervové zhroucení, které hlavní postavu vede až k myšlence na atentát. Na jedné straně je divákovi hlavního hrdiny až líto, protože zažívá neférovou sérii životních ran, na druhé straně působí od začátku tak trochu labilně a vytváří dojem, že si za mnohé z problémů může svým přístupem k životu a k systému, s nimiž se prostě nedokáže vyrovnat. A k tomu moje oblíbená Naomi Watts. Ovšem spád filmu je na úrovni slabšího konverzačního divadelního představení. Je to Penn, kdo zachraňuje film, který by bez jeho výkonu byl jen velmi průměrným dramatem. ()

Damielka

Film nenápadně začne, plyne a plyne a plyne a stejně jako nenápadně začal, tak i skončí...rozhodně se ale nebudete nudit, protože příběh Sama Bickea v podání skvělého Seana Penna (díky němu ty čtyři hvězdy), který svého nekonečného zoufalce a ztroskotance, co nedokáže dohonit rychlík jménem život a vinu za to dává systému a jeho představitelům, podává s naprosto přesvědčivou lidskostí a dojemností. V závěru filmu, který se povedlo udělat bez zbytečných patosů a natahování, ho už ani nemůžete litovat a jste rádi, že dostal ránu z milosti a jeho ubohé bytí je konečně u konce. P.S.: Taky vám Naomi Watts tak strašně připomíná Nicole Kidman? ()

sona123

Sean je prostě z jiného světa - a tam, kde se objeví on, není snad ani třeba talentovaného kameramana, scénáristy, skladatele, prostě stačí postavit kameru a nechat ji zabírat JEHO obličej a úspěch se dostaví. Ten přerod postavy, tolik jiných tváří, hlas, který je mohutný a hrozivý, aby se za chvíli třásl a byl nejistý, chůze i postoj, to všechno a tak uvěřitelně! A uvědomuji si, jak to celé mohlo být blbé, jak to celé stojí na hraně, ale (a to zas nechci křivdit, ten film byl dobrý nejen kvůli herci) hned zkraje se film elegantně přehoupl do polohy vysoce kvalitního dramatu, kde setrval až do konce. Jen ten název trochu zavání, ono to s Nixonem na můj vkus až tak moc společného nemělo a tahle nitka vlastně nebyla pro mne až tak podstatná - na druhou stranu není toto podstatné, že film je tedy asi inspirován skutečnou událostí, ale vůbec by nemusel být, má hodnotu sám o sobě? ()

Emzet

Sean Penn jako věčný loser. Jako člověk, který by rád někam šel a chtěl by vzít život do svých rukou, ale nejde to. Snaží se, ale všechno mu proklouzává mezi prsty. A když z televizních obrazovek Richard Milhous Nixon stále ukazuje ty své 2 "véčka" a pořád vidí světlejší zítřky i dnešky, přestože všude kolem jsou známky energetické krize, pohár přeteče. Velmi uvěřitelný a citlivý film a palce nahoru pro Penna, na jehož výkonu snímek stojí. ()

jacksax

Nevím, jestli si z filmu budete něco pamatovat... dejme tomu po půl roce. Pravdou je, že Sean Penn drží celý film pohromadě (no ono se tomu taky ledasco podřídilo). Celkově to hodnotím jako příjemné komorní drama, které jen utvrzuje diváka v tom, že USA nejsou zrovna skvělou zemí k životu. Ten právní systém a vzorce (akceptovatelného) chování je přece jen pro evropana lehce nepochopitelný. Jestli ne pro každého, pro mne určitě. ()

Petrus1

Nějak zvlášť sem se na to netěšila. Politický filmy mě osobně nějak neberou, protože jim moc nerozumím a nechce se mi nikde pátrat po tom, jestli to tak opravdu bylo, nebo si to tvůrci zase přikrášlili k obrazu (a výdělkům) svému. Nebudu po tom pátrat ani teď, ale nakonec sem ráda, že sem na to mrkla a vydržela to do konce. No, kdyby asi dvakrát nevypadl signál, možná bych byla ještě spokojenější. ;-) Ale Pennův výkon to nakonec vytáhl o jednu hvězdu výš. Jen kdyby furt tak nebazíroval na tom hnusným kníru. :-) ()

HouseMK

Obraz dokonalého životního loserovství a naivity, že člověk si zaslouží něco lepšího, i se svými extrémními následky. Ve výborném podání Seana Penna. ()

agassi68

Sean Penn znovu potvrdil svoju extratriedu. Ponor do duše predavača s vysokým EQ, ktorý sa nedočkal pomoci, hoci celou svojou bytosťou po nej volal. Bohužiaľ vo svete, kde má každý svojich starostí vyše hlavy sa to stáva pravidlom. Tu pocit frustrácie a neschoposti riešenia vyústil do tragédie. Neviem, či by som sa na jeho mieste zachoval inak.. ()