poster

Zlatá princezna (TV film)

Pohádka

Česko, 2001, 57 min

 • Jezinka.Jezinka
  ***

  Princezna je na začátku povrchní, což se v osmnácti od člověka bez životních zkušeností a nějakého hlubšího vzdělání (je líčena jako sebestředná, v zábavách žijící, ničím jiným než sebou se nezaobírající) dá snad i vcelku očekávat. Trest, proč ne. Za blbost se platí. Princeznu i urychlené čekání ponaučí, s mladým, jak na školní besídce přehrávajícím, hošou pozná při hře na schovku opravdovou lásku, co by ti dva poznávali, kdyby vytáhli člověče nezlob se!, se divák, ke svému zklamání, nedozví. Láska je, jak je v pohádkách typické, podrobena zkoušce, ve které zkoušený typicky bezcharakterně neobstojí. Zastydí se ovšem, což ho pravděpodobně učiní ušlechtilým. Nejsem si jistá, jestli "chci napravit svou chybu, protože jsem trapně selhal a narušilo to iluzi, co jsem o sobě měl", je to, co je základní oporou partnerského vztahu. Osobně bych ten základ viděla v "nezklamu".(13.9.2014)

 • triatlet
  ****

  Na malém prostoru tvůrci nabízí působivý pohádkový příběh: výborné masky, přesvědčivé herectví, jasné poselství.(21.7.2012)

 • Chrysopras
  ****

  Při svém brouzdání po pohádkových loukách české tvorby 21. století příliš krásy neočekávám, o to příjemnější je když člověk uzří takhle pěknou květinku! Výpravou to není žádný zázrak, ale když má pohádka co říct, postavy mají zajímavé charaktery, které jsou navíc podpořeny dobrými hereckými výkony ( Stašová, Vetchý, Matásek ), lehce se člověk přes to přenese. Škoda tak nízkého celkového hodnocení...(15.9.2014)

 • flanker.27
  ****

  Příběh je podle mě moc hezký. Jen je vždycky zvláštní, že dojde ke zkoušce charakteru někoho, ovšem za tu cenu, že je do toho zatažen někdo další, jehož život, osud a čest jsou rovněž podrobeny nebezpečí, ačkoli sám žádnou vinu nenese.(10.11.2013)

 • sportovec
  *****

  S minimem prostředků a maximem invence dokázal Moris Issa takřka nemožné - natočit pozoruhodnou, vtipem i hloubkou vynikající pohádkovou televizní iscenaci, která neztrácí nic z literární předlohy Němcové. Základní vlastnosti i základmí myšlenka, pýcha překonávaná prozřením a umocňovaná sebeobětováním zásluhou nadpřirozené moci, která není ani dobrá, ani zlá, pouze jaksi "lidsky" zranitelná, jsou zvládnuty s bravurou, která je v polistopadovém období spíše výraznou výjimkou než všeobecně očekávatelným pravidlem. Jedno její zhlédnutí nestačí, jeho opakování obohatí ještě více než dojem z prvního příjemného překvapení. Podobných pozitivních "zklamání" bych si přál více. A určitě nejen já.(17.11.2007)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace