poster

Zlatá princezna (TV film)

Pohádka

Česko, 2001, 57 min

 • kingik
  ****

  Jezerní vládce promění arogantní, bezcitnou avšak krásnou princeznu za to, že ho nazvala hnusákem v živou zlatou sochu bloudící v jeskyních hlubinách. Měla by si s proměnou uvědomit, že vnější krása není vše. Aby zlomila kletbu musel by se do ní zamilovat někdo, kdo ji bude brát takovou jaká je. A to bude trvat dlouhých 18 let. V říší jezerního vládce však čas běží o poznání rychleji a láska si k princezně i přes její protivnost najde cestu. Naštěstí je to jen pohádka a takovou je ji nutno brát. Realita je totiž zcela odlišná v kontextu tvrzení, že jiný neznamená být horší. Ponaučení o tom, že vnitřní krása je důležitější než ta vnější není v pohádkách nijak nové. V dnešní době, kdy lidé touží být stále vzhledově dokonalejší tahle pohádka toho moc neřeší. Jenže nedá se jí upřít působivost, kdy i přes svůj televizní původ má adekvátní exteriéry, zajímavé herecké obsazení a poněkud temnější a depresivnější ráz. Princezna i po proměně zůstane pořád protivná s postupnou touhou získat svoji dřívější podobu, což bylo neotřelé a Linda Rybová byla opravdu skvělá volba. Zůstala i přes snahu ostatních (Matásek, Vetchý) nejvýraznější. Pohádka to zrovna není ohraná, což je její nesporná výhoda. Podle mě zajímavé zpracování námětu Boženy Němcové ve kvalitní realizaci v rámci televizní tvorby. 80%(21.7.2012)

 • NinadeL
  ****

  Více, než o pohádku, jde o cvičení z klasické filozofie, což skutečně není na škodu.(27.12.2011)

 • sportovec
  *****

  S minimem prostředků a maximem invence dokázal Moris Issa takřka nemožné - natočit pozoruhodnou, vtipem i hloubkou vynikající pohádkovou televizní iscenaci, která neztrácí nic z literární předlohy Němcové. Základní vlastnosti i základmí myšlenka, pýcha překonávaná prozřením a umocňovaná sebeobětováním zásluhou nadpřirozené moci, která není ani dobrá, ani zlá, pouze jaksi "lidsky" zranitelná, jsou zvládnuty s bravurou, která je v polistopadovém období spíše výraznou výjimkou než všeobecně očekávatelným pravidlem. Jedno její zhlédnutí nestačí, jeho opakování obohatí ještě více než dojem z prvního příjemného překvapení. Podobných pozitivních "zklamání" bych si přál více. A určitě nejen já.(17.11.2007)

 • flanker.27
  ****

  Příběh je podle mě moc hezký. Jen je vždycky zvláštní, že dojde ke zkoušce charakteru někoho, ovšem za tu cenu, že je do toho zatažen někdo další, jehož život, osud a čest jsou rovněž podrobeny nebezpečí, ačkoli sám žádnou vinu nenese.(10.11.2013)

 • Chrysopras
  ****

  Při svém brouzdání po pohádkových loukách české tvorby 21. století příliš krásy neočekávám, o to příjemnější je když člověk uzří takhle pěknou květinku! Výpravou to není žádný zázrak, ale když má pohádka co říct, postavy mají zajímavé charaktery, které jsou navíc podpořeny dobrými hereckými výkony ( Stašová, Vetchý, Matásek ), lehce se člověk přes to přenese. Škoda tak nízkého celkového hodnocení...(15.9.2014)

 • - Natáčelo se v podzemí bývalého Stalinova pomníku na Letné v Praze a u rybníku Věžák v Českém ráji. (alonsanfan)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace