Zlatá princezna (TV film)

Pohádka

Česko, 2001, 57 min

Více, než o pohádku, jde o cvičení z klasické filozofie, což skutečně není na škodu.(27.12.2011)

Princezna je na začátku povrchní, což se v osmnácti od člověka bez životních zkušeností a nějakého hlubšího vzdělání (je líčena jako sebestředná, v zábavách žijící, ničím jiným než sebou se nezaobírající) dá snad i vcelku očekávat. Trest, proč ne. Za blbost se platí. Princeznu i urychlené čekání ponaučí, s mladým, jak na školní besídce přehrávajícím, hošou pozná při hře na schovku opravdovou lásku, co by ti dva poznávali, kdyby vytáhli člověče nezlob se!, se divák, ke svému zklamání, nedozví. Láska je, jak je v pohádkách typické, podrobena zkoušce, ve které zkoušený typicky bezcharakterně neobstojí. Zastydí se ovšem, což ho pravděpodobně učiní ušlechtilým. Nejsem si jistá, jestli "chci napravit svou chybu, protože jsem trapně selhal a narušilo to iluzi, co jsem o sobě měl", je to, co je základní oporou partnerského vztahu. Osobně bych ten základ viděla v "nezklamu".(13.9.2014)

Němcová byla nenapravitelná romantička a její pohádky dětem neotupují hlavinky... a režisér pochopil, že tady nepůjde o roztomilost ani pitvoření á la Troška. Moris Issa má rozhodně talent a je škoda, že víc netočí. Nemá moc peněz, nemá drahé kulisy ani moc prostředí na výběr. Jenže je tu ještě cit pro herce a to není málo. Hodně se mi líbili Vetchý a Stašová.(5.4.2004)

Příběh je podle mě moc hezký. Jen je vždycky zvláštní, že dojde ke zkoušce charakteru někoho, ovšem za tu cenu, že je do toho zatažen někdo další, jehož život, osud a čest jsou rovněž podrobeny nebezpečí, ačkoli sám žádnou vinu nenese.(10.11.2013)

A tohle nebylo tak hrozné, dovedu si představit, že kdybych byla o deset let mladší, asi by se mi to i líbilo. Vadí mi ale, že přestože je to pohádka, změna charakteru člověka je příliš rychlá a ničím nepodmíněná... a to může děti zavádět. 43%(20.11.2013)