Drama / Historický / Romantický / Válečný

Richard Jackson

Peter Honess

Kostýmy:

Sandy Powell

Normálně by to bylo za čtyři, ale jelikož jsem film viděla v autobuse během přesunu z Edinburgu do Glen Affric, musím (vzhledem k živé skotské atmosféře) chtě-nechtě ještě jednu hvězdu přidat; nejlepším filmem na téma Skotsko pro mě nicméně i nadále zůstává Gibsonovo "Statečné srdce". A propos, životní role Tima Rotha. Brr.(20.8.2014)

Pro mě naprostá špička v historickém žánru. Sympatičtí a lidští hrdinové, padouši zákeřní i zábavní, odsejpající dialogy, vynikající herci, krásná příroda a hudba. Obvyklé pojetí historických podívaných je zde opuštěno ve prospěch lidí, jejich pocitů a osudů. A ve prospěch snímku.(5.7.2007)

Velmi dobré. Nádherná kamera, příroda, hudba... Dokonalá chemie mezi Jessicou Lange a Liamem Neesonem. Společně i každý sólo sehrávají naprosté herecké koncerty.(16.3.2013)

Při epizodách skotské historie na americký způsob bývají karty rozdány jasně. Na jedné straně hrdinní heterosexuální horalé, na druhé angličtí aristokratičtí gayové jakožto proradní padouši, co loupí a znásilňují zásadně zezadu a vy pak prostě musíte fandit tomu, kdo jedná ve jménu cti a naopak přát krutou smrt těm, co nosí paruky a na tváři mají víc líčidla než Kloboučník z Alenky v říši divů.. Krystalicky čistá zápletka dobra a zla, kouzelný Burwellův ústřední motiv, gaelské lidové písně, scenérie vysočin, luxusní šermířský showdown, decentně přehrávající Roth, který si přímo říká o šaršoun mezi půlky a chlapácký highlander Neeson v roli čestného psance. Tímto se pro mě Robert Roy MacGregor dostává na třetí místo žebříčku nejvýznamnějších Skotů hned za Williama Wallace a školníka Willyho..(9.4.2015)

Nádherná hudba, hezká příroda, zajímavě podaný příběh o lásce a cti, souboje poměrně decentní - leč uvěřitelné, hlavně však výborné herecké obsazení s naprosto přesvědčivými, vynikajícími výkony všech hlavních zúčastněných herců (byť všechny poněkud zastínil zde tolikrát zmiňovaný Tim Roth jako hajzl par excellence:-)). "Rob Roy" postrádá velkolepost "Statečného srdce", je ve všech ohledech jiný, jaksi decentnější, neklade zdaleka takový důraz na bojové scény, přesto mi tahle nenápadnost imponuje. Možná bych dala o bodík míň, ale "Rob Roy" nemá co paběrkovat v modrošedém poli průměru. Z mého hlediska skoro dokonalý film - 90%.(5.11.2008)

• - Postava Archibalda Cunninghama (Tim Rotha) byla Americkým filmovým institutem nominována jako jeden z největších záporáků v seznamu "100 hrdinů a záporáků". (..Lucas..)

• - Velká část filmu byla natočena v Irsku. (CrownThomas)

• - Poslední do kin uvedený film Andrew Keira. (D3VIL)