Drama / Historický / Romantický / Válečný

Richard Jackson

Peter Honess

Kostýmy:

Sandy Powell

Tim Roth odvedl vynikající práci. Jeho padouch je jedním z nejzajímavějších hajzlů filmové historie. Ale nebýt jeho výkonu, a jisté scény na mostě, byl by to velice zapomenutelný film.(12.4.2006)

Za sympaťáka Neesona, za arcihajzla rotha, za Burwellovu hudbu, za krásnou skotskou krajinu... Za Rob(a) Roye.(17.10.2009)

„Česť je to, čo ti nikto nevezme ani nedá. O česť sa pripravíš iba ty sám.“ ROB ROY nie je horší, ako Gibsonovo STATOČNÉ SRDCE. Je len o čosi nenápadnejší a subtílnejší, ak to chcete takto počuť. Ale i v ňom sú veľmi dobre zvládnuté akčné scény, sú v ňom silné ženské postavy (prekvapivo Jessica Langeová - Scorseseho MYS HROZY), vyšinutí gauneri (Hurt, Roth), zásadový hrdina (vynikajúci Neeson), schopní "vedľajšáci" (Stoltz, Cox, Flemyng) a drsná i nádherná Škótska vysočina.(1.7.2005)

Podle mě jde o výborný historický snímek s velmi dobrým Neesonem (asi jeho nejlepší role), ale hlavně fantastickým Timem Rothem. Jeho podání úlisného zmetka a zákeřáka Cunninghama je natolik precizní, že by jej člověk takřka začal nenávidět, přestože jde jinak o sympatického chlapíka. Dějově to může malilinkato připomínat Statečné srdce, ale liší se hlavně dobou děje a národním významem hlavní postavy.(8.8.2003)

Skoro se tomu sám divím, ale Rob Roy mě bavil skoro více, než tolik do nebe vynášené Statečné srdce. Ale opravdu jen skoro.(21.7.2005)

• - Film je inspirovaný historickým románem sira Waltera Scota. (xerno)

• - Tim Roth obdržel za roli Archibalda Cunninghama svůj do té doby nejvyšší honorář. (D3VIL)

• - Postava Archibalda Cunninghama (Tim Rotha) byla Americkým filmovým institutem nominována jako jeden z největších záporáků v seznamu "100 hrdinů a záporáků". (..Lucas..)