Drama / Historický / Romantický / Válečný

Richard Jackson

Peter Honess

Kostýmy:

Sandy Powell

Zajímavé. V době kdy jsem film viděl poprvé tak se tak stalo po vyjímečném Statečném srdci a já byl přece jen zklamán, že se zde nekonají žádné nájezdy Angličanů na něž vystrkují Skoti zadky. Po letech přiznávám, že jsem filmu křivdil. Rob Roy je velmi čestný muž a jeho závěrečný souboj s přímo odporným záporákem Timem Rothem (dabuje Honza Čenský!) mě naprosto fascinoval a nadzvedával (Láska je smetiště, Betty. A já jsem kohout, který po něm leze, aby zakokrhal.). 75%(14.4.2016)

Americký film z historie Skotska, obsazený hvězdami Hollywoodu, který je kupodivu přijatelně reálný, věrohodný a uvěřitelný. Psychopat mel by se tu měl učit, jak se dělá historický film:-)(11.9.2007)

Walter Scott to není, ale jako "jánošíkovské" drama to funguje docela dobře. Polovinu úspěchu tomu dodává Liam Neeson.(15.10.2013)

Při epizodách skotské historie na americký způsob bývají karty rozdány jasně. Na jedné straně hrdinní heterosexuální horalé, na druhé angličtí aristokratičtí gayové jakožto proradní padouši, co loupí a znásilňují zásadně zezadu a vy pak prostě musíte fandit tomu, kdo jedná ve jménu cti a naopak přát krutou smrt těm, co nosí paruky a na tváři mají víc líčidla než Kloboučník z Alenky v říši divů.. Krystalicky čistá zápletka dobra a zla, kouzelný Burwellův ústřední motiv, gaelské lidové písně, scenérie vysočin, luxusní šermířský showdown, decentně přehrávající Roth, který si přímo říká o šaršoun mezi půlky a chlapácký highlander Neeson v roli čestného psance. Tímto se pro mě Robert Roy MacGregor dostává na třetí místo žebříčku nejvýznamnějších Skotů hned za Williama Wallace a školníka Willyho..(9.4.2015)

• Jinny

Patetická kravina o Skotech a Skotové můžou být rádi, že s tím nemají nic společného, a kvůli které už Skoty nikdy nebudu brát vážně.(21.2.2003)