Drama / Historický / Romantický / Válečný

Richard Jackson

Peter Honess

Kostýmy:

Sandy Powell

Filmu chybí drajf Statečného srdce, přesto má něco navíc. O co je ochuzen o okázalost, o to tlačí na komorní stránku věci, kterou zde pevně v rukách třímají dva hlavní protagonisté Liam Neeson a Tim Roth. Myslím, že nebudu příliš lhát, když řeknu, že nejzapamatovatelnějším elementem celého filmu je pravě "aristokratická" mimika Tima Rotha. Rob Roy je v kategorii: Když dostanete v neděli odpoledne chuť na nějaký tak trochu jiný historický film.(2.12.2011)

Tim Roth odvedl vynikající práci. Jeho padouch je jedním z nejzajímavějších hajzlů filmové historie. Ale nebýt jeho výkonu, a jisté scény na mostě, byl by to velice zapomenutelný film.(12.4.2006)

Niektoré filmy by jednoducho nemali vznikať v tom istom roku. 'Braveheart' si vlastne lepšiu pozíciu udržieva len vďaka väčšej monumentálnosti a lepším záverom. Inak 'Rob Roy' je viac zameraný na ľudskejšiu stránku danej situácie, ktorú zvládali herci a scenár na perfektnú. Ja som prakticky nenašiel nudné mieto. Romantika, krásna hudba, česť a Tim Roth. Ukážkový záporák. 85%.(6.3.2006)

Podle mě jde o výborný historický snímek s velmi dobrým Neesonem (asi jeho nejlepší role), ale hlavně fantastickým Timem Rothem. Jeho podání úlisného zmetka a zákeřáka Cunninghama je natolik precizní, že by jej člověk takřka začal nenávidět, přestože jde jinak o sympatického chlapíka. Dějově to může malilinkato připomínat Statečné srdce, ale liší se hlavně dobou děje a národním významem hlavní postavy.(8.8.2003)

Pamatuji si, jak jsem pokaždé desítky minut obcházel ve videopůjčovně s dvacetikorunou v kapse, a rozhodoval se, který lísteček zavěšený pod videokazetou vzít. Někdy to byla jasná volba, jindy se ne a ne rozhodnout. Dramatická legenda Rob Roy patří do první skupiny. Dobro a zlo jsou tady jasně rozděleny, zlověstný psychopat Tim Roth si veškeré uznání zaslouží, urostlý Liam Neeson vyměnil Oscara Schindlera za další silnou postavu, nezklamává ani Jessica Lange. Sice to zdaleka není žádná vřava jako ve Statečném srdci, souboje ovšem mají své kouzlo, sice to je celé poněkud schematičtější, je to poctivý projekt se solidní atmosférou, který si zhlédnutí po čase zaslouží. Jen to mnohdy mohlo a mělo být dynamičtější i trochu syrovější.(12.9.2016)