Na dotek

Oscarový režisér Mike Nichols (Absolvent) přináší na filmové plátno adaptaci uznávané divadelní hry Patricka Marbera, erotikou nabitý příběh lásky, osamělosti a zrady, v jehož hlavních rolích excelují Julie Robertsová, Jude Law, Natalie Portmanová a Clive Owen. Na dotek, sarkastický a upřímný pohled na současné citové vztahy, vypráví příběh o náhodných setkáních, spalující přitažlivosti a nečekaných zradách čtyř obyvatel Londýna – čerstvě rozvedené úspěšné fotografky Anny, začínajícího spisovatele Dana, který píše nekrology, sebevědomého dermatologa Larryho a tajemné Alice. Zábavný a silný film, který se odehrává v současném Londýně, je připomínkou Nicholsovy klasiky Kdo se bojí Virginie Woolfové? a Tělesné vztahy. (Cinemax)

swed

"Na dotek", tento název výstižně pojmenovává vztahy v celém filmu. Hlavní postavy si jsou opravdu blízké na dotek, ale jen co se fyzické stránky týče, zbytek jejich partnerství už je tomuto názvu vzdálen opravdu na míle. Snímek nabízí celou řadu otázek mj. pravda a její následky; nemilosrdné chování lidí, když naleznou "toho pravého" partnera a nedůvěra, kterou ke svému protějšku chováme. Z hereckého obsazení zaujmou všichni zúčastnění (možná s výjimkou méně výrazné J. Roberts), kteří předvádějí profesionální výkony. Režisér M. Nichols převádí původně divadelní hru do strhujícího dramatu o životě, navíc dialogy jsou na několika místech opravdu peprné, ale výborně napsané. K tomu si připočtěte melancholickou ústřední píseň a výsledkem je film, který v dnešní době plné drahých a efektních snímků nabízí víc, než jen tupé sledování obrázků. 10/10 ()

Damiel

82 % - Komorní drama pro čtyři herce, které sice nezapře svůj divadelní původ, ale na jeho působivost to nemá vliv. Krásné vykreslení toho, co jsou si lidé schopni vzájemně dělat, když jejich egoismus převálcuje všechno ostatní (což je bohužel smutným znakem dnešní doby). Do jisté míry jsem něco podobného zažil, a nebylo to nic příjemného. Z herců mi přišla nejslabší Julia Roberts, vůbec bych se nezlobil, kdyby tam místo ní hrál někdo jiný. Ale Natálka, ta je fakt k sežrání! :-) ()

PogoJoe

Film začíná svižně a celkem i vtipně. Nejvíce oceňuji žhavý chat mezi nadrženým doktorem a nudu zahánějícím novinářem :) Představuje nám čtyři zajímavé postavy, jejichž vzájemné vztahy se později velice zašmodrchají. A o tom celém je tento film! De facto v něm vystupují pouze 4 herci, a i přes jejich nespornou kvalitu je jich na délku filmu brzy plno. Původní náboj snímku se v průběhu vytratí, ke konci vše působí zdlouhavě, zbytečně překombinovaně a člověk už si tak nějak přeje konec. O půlhodinu zkrátit, něčím opepřit, spoustu toho naopak vypustit a stal by se z toho mnohem zajímavější film. Takhle byl můj dojem na konci poněkud rozpačitý. ()

01Zuzana10

Vdaka filmom sa mi rozsiruju mysienkove obzory, nahlady na svet atd.To vidim ako ohromny prinos pre mna. No.. zial, v poslednej dobe narazam na coraz viac a viac filmov, ktore my znecistuju myslienky... Closer patri medzi ne. Kiez by som to nevidela. Ake zvlastne. Tak prepleteny sex. svet + myslienky o laske a svete a kopec lzi v nom... a do toho mi stale prichadzali na um velmi biele zuby Clive Owena. Hovorili o citoch a pritom z celeho filmu je mi zima. som este moc mala a mam priliz odmietavy postoj k tomuto svetu - kt. zobrazovali. Skoda, ze som sa spociatku neorientovala v tom, co je pravda a co nie, casova naslednost a tak. A krasna Mozartova hudba do toho mi prisla akoby poskvrnena.. Bo znie tak nevinne, bozsky.. Som este moc mala na takyto film. ()

Aiax

Víte, co je to láska? Určitě ne. To neví nikdo. Všichni ji zažili, všichni ji hledají, všichni by rádi věděli, co to vlastně je. Tenhle film došel na cestě za odpovědí hodně, hodně daleko. Je stejný jako ona - nejednoduchý, nejednoznačný, krutý, krásný, hodně silný, trochu zvrácený, nezapomenutelný. Pokud vám už není sedmnáct a pokud už chápete, že láska není plakát Robbieho Williamse nebo Britney Spears na zdi, tenhle film vás dostane a možná vám otevře oči. Nebo alespoň pootevře. Brilantní "vztahovka", dokonalý herecký koncert, špičková podívaná pro "dospěláky". ()

CageDepp

Nedoporučuji si to pouštet po rozchodu s blízkou osobou. Hlavně ta písnička od Damien Rice - The blower's daughter ta se tam hodí. ()

dawe04

Je pravda lež, kterou chceme ublížit? Nebo je lež pravda, kterou chceme...konec filozofování, Closer vám na to stejně neodpoví a ani jistě vám tu otázku nepoloží. Ovšem pravdami a lži (i těmi zdánlivými) je protkán celý příběh, který pomalu a melancholicky plyne, postavy se promíchávají mezi sebou a vedou opravdu vyšperkované dialogy. Všichni zúčastnění herci jsou skvělí a každý z nich je svým způsobem sympatický. Problém nastává tehdy, když začnou jednotlivé postavy na sebe navzájem reagovat. Přiznávám, že jsem v takovém čtyřúhelníku nikdy nebyl, ale dovolím si pochybovat, zda-li by takový vůbec vznikl. A emoce, kterými film hýří od první scény (vtipně spojená skladba s textem I can´t take my eyes off you se scénou kdy jdou naproti sobě Natalie s Judem a navzájem se sledují) přes plátno (potažmo obrazovku) neprosakují k divákovi tak dobře. Když k tomu připočtu pouhé čtyři herce a velice málo kulis, Closer se měl lépe na divadle. ()

FilmFan24

Čtyři krásné tváře filmovém plakátě a ještě krásnější jejich komorní příběhy s famózními hereckými výkony. "Hra" o lásce, která všechny čtyři vzájemně zasáhne a propojí. ()

Arcadan

Před třemi lety jsem to už nikdy nechtěl vidět znovu. Teď vím, že si to musím pustit každé tři roky. Film, který připraví o všechny iluze a zároveň je ve vás znova podpoří, protože nic jiného nemá smysl. Protože to má smysl. Žádná postava není černobílá a všichni herci hrají jak o život a přitom civilně. Dva vztahy, psaní i focení, drahá koupelna, fialová paruka, přestat kouřit, chat, jedna pohovka, sex a snad nakonec láska. Hned několik scén je nezapomenutelných - vypjatých i vtipných. "Jsi úžasný." / "Tak na to nikdy nezapomeň." ()

salalala

I po skoro dvaceti letech aktuální snímek, který má výhodu, že řeší milostné vztahy, jejichž podstata se v průběhu let příliš nemění. Mike Nichols diváka nešetří a moc neuvádí do děje, ale rovnou skočí do rozplétání prapodivného milostného čtyřúhelníku spočívajícího ve vzájemném ubližování, ponižování a vysmívání. Základem jsou velmi dobře napsané dialogy, které nešetří vulgarismy, které ale k podobným rozmluvám patří, jsou dobře vypointované a o postavách řeknou úplně všechno. Příběh, který je v zásadě velmi jednoduchý, jen potvrzuje, že pokud se v podobně propletených milostných hrátkách všechny osoby znají, nemůže to dopadnout jinak než soutěžením a vzájemným urážením a ponižováním vlastních eg. Atmosféra Londýna záměrně není nijak výrazná a cítit je především na pozadí a decentně dotváří specifickou náladu zmatenosti a částečně ztracenosti. Podobné záležitosti stojí a padají s obsazením, které se víceméně podařilo i v tomto případě. Jude Law je velmi dobrý, jen nemá moc prostoru k tomu cokoliv zásadního předvést, Julia Roberts odvádí svůj standardní, tedy poněkud unylý výkon a není úplně jednoduché pochopit, že o její postavu je takový zájem, Natalie Portman je tu asi nejméně, i ona si ale svůj prostor dovede ukrást pro sebe, jednoznačně nejlepší je ovšem Clive Owen, jemuž úloha živočišného a tak trochu primitivního dermatologa zcela sedla a strhává na sebe veškerou pozornost. Jestli se ale dá Nicholsovi něco vytknout, je to určitě nejasné časové ukotvení, protože se viditelně vystřídá několik období, ani jedno ale není nikterak uvozeno a divákovi nějakou chvíli trvá se ve všem orientovat. Chybí tu také nějaká emocionálně vyhrocenější a silná scéna, která by utkvěla v paměti o něco déle než velmi solidní, leč možná zbytečně snadno zapomenutelný celek. Closer je tedy velmi dobrou adaptací divadelní hry, která má divákovi co nabídnout, chybí jí ale něco, co by ji přece jen pozvedlo o úroveň výš než samotnou divadelní hru. 70 % ()

Skip

Čtveřice výborných herců pod režijním vedením Mika Nicholse předvádí v tomto filmu skvělým způsobem, jak neskutečně si lidé dokáží ubližovat, a to nejen činy, ale hlavně slovy. Trošičku jsem se sem tam "zapotácel", jak se přeskakovalo v čase, ale rychle jsem zase nabyl rovnováhy. ()

Dont

Vyhrocené vztahy plné lží v milostném čtyřúhelníku, cynicky otevřené dialogy plné vulgarit, hádky jako ze života. Romantiku bych v tom tolik neviděl. Je to spíš taková konverzační reflexe hledání ideálního partnera v chladném světě, ve kterém není nouze o přetvářku, doplněná o humorné dialogy. Nejvtipnější pasáží byl jednoznačně noční chat Juda Lawa s Clivem Owenem s dozvuky v podobě jejich dalších setkání. Snímek je výborně obsazen, celá čtveřice hrála bezchybně, z mého pohledu herecky nejlepší Clive Owen, po něm i díky čarovně napsané roli Natalie Portman. Závěrečná pointa skvěle vystihuje dění v předchozí hodině a půl. ()

Aleee89

Čekala jsem bombu, nepřišla, ale i tak mě snímek zaujal. Je to zajímavá sonda do mileneckého čtyřúhelníku se skvělými hereckými výkony, navíc doprovázena nádhernou písničkou. Někdy je film možná sprostý, ale je to pěkný pohled na reálné vztahy, žádná sladká romantika. ()

Fanucci

Depresivní, smutné, hodně zajímavé...Jestli máte cynickou náladu, pusťte si tuto studii lidských vztahů a podrazů. Vynikající herecké výkony (hl. Clive Owen) a - překvapivě - skvělý humor (místy až brutální:-). Sice jde o ukecaný film (jde původně o divadelní hru), ale i díky tomu si ho fanoušci konverzačních filmů "allenovského" typu opravdu užijí...90% ()

Parlay

Snímek stojí na vynikajících hereckých výkonech všech titulních představitelů, z nichž dle mého názoru nejlepší výkon podává Clive Owen. Herecké výkony jsou ovšem na snímku tím jediným neobyčejným. Jedná se „pouze“ o poctivě odvedené, kvalitní filmařské řemeslo, které nabízí do jisté míry (!!!) autentickou mozaiku čtyř lidských osudů odehrávajících se na pozadí dnešního Londýna. ()

Lauri

Neuvěřitelný film, velmi působivý zážitek a můj úplně první snímek s Natalií Portman, Vážně velká snénáristická lahůdka a snímek doporučuji všem, kteří si libují v ostrých dialozích stejně jako já. ()

Petroff

Divadlo ve filmu, kterej nedopadl nikterak dobře. Přes slušný herce je to docela ubíjející. Model: každej s každym a všichni jsou svině na všechny, mě neoslovuje. ()

dee-key

Chtěl jsem tomu dát tak dvě, ale vzhledem k tomu, že jsem u toho vyloženě nudou neumíral, tak by to ode mě nebylo fér. Ale jinak film o tom, kde každý spí s každým, všichni navzájem si lžou a nikdo neví, co vlastně chce, ... nic moc. Clive byl dobrej. ()

Carlossss

Věříte-li v lásku na první pohled, nikdy se nepřestaňte dívat. Citově chladný snímek, který ve mne ale vyvolal obrovskou vlnu emocí. Od znechucení, přes soucit až po dokonalé ztotožnění se s hlavními hrdiny. Celkově mám z Closer rozporuplný pocit a sám si neumím poradit s definitivním hodnocením... rozum si dere cestičku kolem dvou hvězd za Natalii Portman a Damiena Rice, ale srdce volí skoro plný počet za to pozlátko okolo. Asi zvolím cestu srdce a dám čtyři hvězdy za ten hnusný, užíravý dojem, který ve své hlavě po skončení mám. Byli mladí, svět jim ležel u nohou, milovali se a přesto se nenáviděli. Měli to zapotřebí? Měli... ()

Zemřel režisér Mike Nichols

Zemřel režisér Mike Nichols