Reklama

Reklama

Život na naší planetě

(seriál)
  • USA Life on Our Planet
Trailer

VOD (1)

Epizody(8)

Obsahy(1)

Podmanit si Zemi, přizpůsobit se podmínkám a přežít. Přelomový přírodopisný seriál o podivuhodné věci zvané život, který na naší planetě vzkvétá už celé miliardy let. (Netflix)

Videa (1)

Trailer

Recenze (26)

formelin 

všechny recenze uživatele

Mix reálných záběrů s animací, prolínající současnost s minulostí. Nový edukační projekt z dílny zkušených tvůrců (výkonným producentem je také Steven Spielberg) v čele s Alastairem Fothergillem či Keithem Scholeyem, jenž oba stojí za mnoha dokumenty nejen s Attenboroughem, přináší osvědčený formát, ve kterém se nám tentokrát snaží přiblížit historii vývoje života na Zemi. Ač některé animace dinosaurů (pohyby, běh) stále trochu pokulhávají, tak jde ve výsledku o skvělou a úchvatnou podívanou s výbornou hudbou od Lorne Balfeho, který pro každou kapitolu navíc vydal celé album. A Zbyšek Horák, který je léty prověřený český dabér nejen dokumentů, je rovnoceným partnerem Morgana Freemana (ano, dával jsem napřeskáčku obě verze). ()

Stanislaus 

všechny recenze uživatele

Život na naší planetě nabízí v osmi poutavých epizodách neuvěřitelně rozsáhlý a informačně hutný pohled na vývoj Země od prvních jednobuněčných organismů až po současnost. Zpočátku jsem měl trochu obavy, aby seriál neomílal stejné informace, které jsem viděl a slyšel už ve starších projektech o prehistorické a současné fauně a flóře, avšak tvůrci mi nabídli mnoho nových poznatků z různých etap vývoje naší planety. Jelikož se velká část seriálu zaměřuje na časově velmi vzdálená období, je třeba brát zobrazovaná fakta s tím, že jde o domněnky či hypotézy - např. průběh námluv a páření u obřích stonožek či T-Rexů. První epizoda měla spíše pozvolné tempo, ostatní díly byly už živější - velmi mě bavily akčně laděné scény (viz podmořské a pozemní lovení). Zpočátku jsem si musel též zvyknout na přechody mezi CGI a reálnými záběry ze současnosti a všiml jsem si, že opeřená či chlupatá zvířata vypadala víc uměle než ta se šupinami či hladkou kůží - přesto se ale jednalo o kvalitně odvedenou práci. Oceňuji též detailně popsané zobrazení pádu asteroidu, který stál za jedním z masivních vymírání druhů na Zemi. Třešničkou na dortu byl charismatický vypravěč Morgan Freeman. ()

Reklama

Jirka_Šč 

všechny recenze uživatele

Očima člověka, který o zoologii a vývoji života dost ví: Zajímat mě to začalo asi až od 3. epizody. První slabina spočívala v tom, že trailer evokuje pocit, že je to jen o evoluci druhů - houby. Možná víc, než polovina epizod je o současné přírodě. Což by nevadilo, kdyby to nebylo tak dlouhé, nebylo toho tolik a kdybych neměl neodbytný pocit, že současné druhy nemusí mít s mnohými vyhynulými až tolik společného. Příliš často se opakovalo, příliš často se dělaly dramatické pauzy, příliš často to bylo natahované. Čímž neříkám, že to není velmi dobře natočené - je. Jen by mohli lépe vyprávět. První epizoda byla tématicky rozháraná, v poslední jsem v jednu chvíli děj o kousek postrčil. Čistých 70 %. ()

HERGImanCZ 

všechny recenze uživatele

Vizuáln nádherný dokumentární cyklus. Jsem velmi rád, že si Netflix najde finance na dokumenty, protože ta péče a patřičný rozpočet je v Životě na naší planetě cítit každým coulem. Co se současně žijících zvířat týče, neviděl jsem snad nikde tak krásné záběry (a to jsem kdysi viděl opravdu velké mnosžtví pořadů o přírodě). Když pak budeme mluvit o prehistorických zvířatech, i tady se jedná o naprostý nadstandard. Nemá to sice třeba na Putování s dinosaury od BBC, kde se sešla perfektní kombinace praktických a počítačových efektů, a vytvořila tak nejlepší dokument o dinosaurech (samozřejmě že tehdejší poznatky už nejsou úplně aktuální). Dokumenty z jiných produkcí však Netflix s naprostým klidem strčil do kapsy. Místy jsem si ani nebyl jistý, zda právě sleduji pravěkého digitálního tvora, nebo současného prehistoricky vypadajícího. Ne vždy je to samozřejmě tak precizní a někdy je to digitálno přeci jen výraznější. I přes tu chválu mám ale s Životem na naší planetě dva problémy. A oba se týkají jeho formy. Prvním problémem je jakási artovost, kde uvidíte například působivé táhlé sopečné záběry, které ale nemají přespřéliš velkou informační hodnotu. To se týká i vypravěče, jenž místy působí spíše poeticky, než aby předal větší množství faktů. Druhá výtka se pak týká struktury, kde přeskoky mezi současností a pravěkem občas úplně nedávají smysl. Já tu místy zkrátka nevěděl, co mi vlastně tvůrci chtějí ukázat. To se týká i obsahu epizod, kde asi jen půlka měla správně uchopené a celistvé téma. No a na závěr menší rýpnutí. Místy jsou tu vizuálně prostě nesmysly, které neodpovídají současným vědeckým poznatkům. Těch je však naštěstí málo. Ve výsledku se tak jedná o velmi příjemný a vizuálně podmanivý dokument, který sice má své chyby, ale pozitiv je naštěstí mnohem více. Život na naší planetě tak mohu doporučit jak milovníkům současné přírody, tak i té dávno minulé. ()

djfun 

všechny recenze uživatele

"Stopařův průvodce po planetě Zemi". Tohle prostě nevymyslíš - neuvěřitelná a dechberoucí jízda časem skrz 4 miliardy let, jejíž "vyprojektování" můžou mít na svědomí snad jedině mimozemský cizinci (pokud jste ateisti a "neviníte" Boha:)) a nebo naprosto bizarní, vyšinutá intergalaktická hříčka! A dát tenhle seriál scénaristicky a především vizuálně dohromady musela být skoro stejná fuška:) Dokonalost! ()

Galerie (67)

Reklama

Reklama