Rituál

• Česko Proutěný muž (více)

Policejní seržant Howie (Edward Woodward) odjede na odlehlý skotský ostrov vyšetřovat záhadné zmizení mladé dívky. Velmi brzy se ukáže, že místní venkovská komunita, vedená podivínem Lordem Summerislem (Christopher Lee) není tím, čím by se mohla zdát na první pohled. Detektiv, silně věřící křesťan, v ní totiž odhalí tajuplnou společnost prostopášníků a pohanů. Dokáže Howie zabránit podivuhodné sektě v tom, aby přinesla oběť nejvyšší dříve, než se jí stane on sám v rámci hrůzostrašného Rituálu, s nímž je spojena? Britt Ekland, Diane Cilento a Ingrid Pitt jsou hlavními představiteli tohoto provokativního a šokujícího díla scénáristy Anthony Shaffera, které fanoušci i kritici po celém světě považují za skutečnou kultovní klasiku a moderní hororové mistrovské dílo. (Magic Box)

Ketri

Netuším proč byl tento film zařazen do kategorie horor, nicméně jako detektivka to fungovalo dobře. Celkem originální nápad, ale i přes umírněnou stopáž ony "nudistické vsuvky" celkem nudily. ()

Bigrambo

Pro úvod tohoto komentáře bych si vypůjčil slova českého génia Járy Cimrmana: „Jsem zapřísáhlý ateista, (až se bojím, že mne Pán Bůh potrestá).“ I proto se může zdát divné, že mě zaujal film z prostředí pohanských kultur, slavností a rituálů a jeho střetu s křesťanskou vírou. Jednoznačně to bude tím, že snímek disponuje neskutečně tajemnou elektrizující atmosférou, která mě připoutala hned od úvodu k obrazovce a nepustila až do samotného konce. Velkou oporu má snímek v osobě charismatického Christophera Lee v roli hlavy pohanské komunity a třešničkou na dortu je pak rituální tanec budoucí bondgirl Britt Ekland v rouše Evině. Prostě a jednoduše, tento film nabízí celou řadu lákadel a proto mé jednoznačné doporučení zní: Kdo tento film neviděl, ať to co nejdříve napraví! Ne nadarmo se snímek zařadil mezi 1001 filmů, které musíte vidět, než zemřete! ()

Aky

Zvláštní film se zvláštním příběhem, zvláštní atmosférou... Vyprávění o tom, jak se v malé uzavřené komunitě snadno rozbují zrůdná filozofie, které propadnou úplně všichni a uvěří jí tak, že jsou schopni nejen bez špetky výčitek, ale s nadšením a s jistotou, že konají dobro, nejhrůznějších činů. ()

Cappuccino

Keďže som videl, bohužiaľ, ako prvú verziu s Cageom, poznal som finálny twist. Ani znalosť záveru ma však nemohla pripraviť o skvelú sektársku atmosféru a zážitok z netradičných rituálov ostrovného obyvateľstva. Bezchybný bol hlavne nočný tanec Britt Ekland, ktorým takmer ovládla aj puritánskeho detektíva. Čo ma navyše prekvapuje, hudobné momentky som nečakane uvítal, a to muzikály naozaj nevyhľadávam. Tu sa však jednoducho všetky pasáže s piesňami hodili. ()

Ruut

Vím, že pasáže tohoto filmu si budu pamatovat až do smrti - a to se člověku stává jen u málo filmů. Je to prosluněné, plné krásné kvetoucí přírody, lidových písniček, maškarních kostýmů ... typický hipísácký nesmysl? Wicker Man je něco, co se opravdu jinak nevidí, co zraje časem a co je dnes neopakovatelné. Robin Hardy se stal (hororovým) klasikem a fenoménem díky jednomu jedinému filmu, která léty zraje a zraje. P.S. Opravdu shymailan nebyl tím, kdo vymyslel šokující pointy, dokonale obracející smysl všeho předchozího. ()

S.Quentin QUALE

Holly shit, tak toto je bizár všech bizárů! Jako opravdu hardcore. Poté, co jsem překousl nutkání film z raného začátku vypnout při tehdy ještě "jakýchsi" zpívánkách v domnění, že jde o muzikál nebo co, což bych přes srdce nepřenes, jsem s postupem dalších minut dostával čím dál větší pocit znepokojení z toho, co se začalo odehrávat, no na konci jsem měl pocit jako kdyby mně někdo nandal báchor do svěráku a regulérně zatočil v můj neprospěch. Pěkný hnus na noc, to vám povím. Já nechci prozrazovat, o čem film je, neužili by jste si ho jako já. Bude stačit informace, že single policista přilétá na odlehlý ostrov, kde má vyšetřit zmizení mladé slečny, no když už se hned z počátku setká s minimální ochotou obyvatel ostrova spolupracovat, vycítíte, že ne všechno bude na tomto místě košér. Kdo neviděl, ať hned napraví, protože toto je jeden z nejlepších archivních kousků, který jsem letos stihl sjet. Originální, neobvyklé, bizarní, tíživé, protiproudu plující, prostě sada! Doporučuju! ()

Vančura

Pozoruhodný film, jehož včerejší odvysílání na Artu v původním znění s titulky hodnotím jako záslužný počin. Při sledování se mi na mysl dralo srovnání se snímky jako Rosemary má děťátko nebo Vesnice, ale to spíše jen kvůli některým vnějším podobnostem - svou celkovou formou i vyzněním je Rituál zcela svébytnou podívanou, která se v dějinách filmu vyjímá jako unikátní solitér. Film jsem shledal natolik mimořádným, že jsem se od něj nemohl odtrhnout a že jsem umíral napětím, jako to celé skončí (och, díkybohu, že jsem měl možnost film zhlédnout, aniž bych o něm cokoli věděl - hlava mi nebere, jak tady "oficiální distributor" i všichni ostatní vesele spoilerují o sto šest, jako by se nechumelilo). Působivý dojem z filmu podtrhuje filmová hudba se všemi těmi pohanskými popěvky a zvířecími maskami, které člověku vážně dokážou nahnat, když film sleduje sám v potemnělém bytě před půlnocí. Stačí mi podívat se na plakát filmu a zase se rozklepu jako vyděšený ratlík - tenhle film je jako zlý sen, ze kterého se chcete co nejdřív probudit a zapomenout na to, že jste ho kdy viděli. UPDATE 7.10.2019 - Na druhé zhlédnutí už mi to tak strašidelné nepřišlo, ale stejně se mi to znovu líbilo. I když samozřejmě ten wow efekt už se nekoná, když člověk předem ví, jak to dopadne. O to víc jsem měl nutkání se divit chování hlavní postavy - nejvíce mi přijde zarážející, že se na ostrov vydá zcela sám, ale nepochopitelné mi přijde v podstatě i veškeré jeho chování poté, co zjistí, že jeho letadlo je nefunkční (což ho kupodivu ani moc nevyvede z míry). Takový důvěřivý pitomec, který se ohání autoritou svého úřadu v místě, kde je mu houby platná, si o takový konec přímo říká - přesto mě ten jeho nedostatek pudu sebezáchovy udivuje! Jinak hudba, kamera, lokace, obsazení i příběh nemají chybu a celkově mě ten film prostě strašně baví, mj. i proto, že jsem byl nedávno nadšený z filmu Slunovrat, kterému Rituál posloužil jako přímý inspirační zdroj, a je zajímavé oba filmy porovnat. ()

mchnk

Ve velmi malé zkratce by se vše dalo přirovnat k videoklipu skupiny Soundgarden - Black Hole Sun, který má, s kapkou nadsázky, stejný základní děj. Zde ti lidé nejsou divní, tady už jsou divně divní. Vysvětlení příčin nastalé situace mi přišlo z počátku nedostačující, ke konci velmi legrační. Žánr komedie zde není uveden, takže je nutné, to vše brát s dramatickou a mysteriozní tváři, ironie kouká za rohem. Také je nutné snímek brát jako výborný detektivní příběh, který se vyvine do skvostného zjištění. Výsledek pátrání mohl rozjet vynikající psychologickou hru, klidně i s těmi strašně FREAK lidmi, kdyby to muselo být. Místo toho ovšem nastane, chvílemi, pohádkově laděný příběh o bláznech z jedné vesnice, kteří si stále neuvědomují, že tohle, tam prostě nevypěstujou. Tato věta mně dostala do kolen a následující happy country song ještě níže. Film nelze žánrově označit, což může být, v některých případech, fakt bomba, ale tohle mi způsobovalo jen zoufalé výdechy zakončené slovem co. Lidé, žijící v systému tržního hospodářství, prosí bohy o úrodu?? Jde jen o jedno, nebýt "normální" děti, ženy muži i starci. People freaks v podaní, např. filmu Gummo, vyznívají daleko přirozenějším dojmem, zde jen všechno, na úkor děje, rychle směřuje k "šokujícímu" konci, který se ovšem během filmu zprůhledňuje stále víc. Pro mně nedostačující a velmi jednoduše pojatý scénář. ()

Javert

Velmi bizarní mysteriózní operetka mísící dohromady křesťanskou víru s podivnými ostrovními riuály. Dochází ke střetu mezi oběma stranami této mince a divák se baví. A snad všem se musí nesmazatelně vrýt do paměti dokonale vymyšlený konec. Všechno je tak dobře namícháno, že se na to vskutku krásně kouká... A tím nemyslím jen překrásnou Brit Ekland:-) ()

Goldbeater

Hororový snímek, který se naprosto vymyká žánrovým tendencím z počátku sedmdesátých let. Jde o jakousi nevídanou kombinaci mysteriózního thrilleru a místopisného filmu se zpěvy a tanci, v níž Edward Woodward a Christopher Lee hrají dva silně věřící muže na opačných stranách barikády. Filmem prostupuje stále se zvyšující napětí, které eskaluje do překvapivého a hrůzného finále. The Wicker Man je naprosto famózním dílem, které lze jedině doporučit. ()

k212

Zajímavě koncipovaná oslava sensuálně-animálního pohanství, která nejspíš inklinuje k brutálnímu popichování křesťanství (ale největší bodanec je namířen nejspíš na katolictví). Zpočátku se příběh tváří jako detektivka, jenže ve chvíli, kdy začnou první hudební čísla a odvážně obnažené scény, už divák těžko identifikuje, co sleduje. Navíc hutná atmosféra je spíše thrillerového až horrorového rázu. Šťavnaté sousto pro intelektuální kruhy - nejspíš. Navíc jsem v tom všem cítila lehkou inspiraci u italských mistrů, což ale nemyslím ve zlém slova smyslu. Příjemné překvapení z originálna - 80%. ()

Snorlax

To je taková škoda, že jsem nejdříve viděla americký remake, tudíž jsem se připravila o možnost vychutnat si pointu, byť jsem nečetla knihu. A zcela popravdě, pointa je na celém filmu to nejlepší i v případě britského provedení. ()

sochoking odpad!

Obyčajný pohanský muzikál s kresťanským prasaťom a nesympatickým akcentom, z ktorého mi bolo do grcania, v hlavnej úlohe! Sorry, ale ja inak nemôžem, len to hodiť do stoky. Remake s Cage-om z 2006-teho bola podľa mňa bomba! ()

Anderton

Predchodca dnešných obľúbených mysterióznych trilerov a hororov s veľkou pointou. Ťažko povedať, koľko ľudí by dnes na ňu včas neprišlo, ale na tom až tak nezáleží, podstatné je, že dáva filmu hlbší zmysel. The wicker man je atmosféricky neobvykle konzistentný film, ktorý má svoju hĺbku a poskytuje zaujímavé filozofovanie ohľadom náboženstva a fanatizmu. Táto téma bude aktuálna vždy. Pozerať sa na nejaký mainstreamový remake je absolútnou stratou času. ()

Fingon

70% Nijak úžasný film s několika zajímavými rituály (partenogeneze prostřednictvím skákání přes oheň) a hudbou, která mě - zase - místy poněkud iritovala. ()

swamp

Ve své době jistě pobuřující film plný sexuálních orgií (novodobá výuka, chcete-li) a vyšetřování vraždy jedné dívky. Toho se ujímá seržant Howie (Edward Woodward), který se sice obyvatel zvláštní komunity skotského ostrova nebojí, ale musí se dát na pozoru před jejich šíleně smýšlejícím vůdcem Lordem Summerislem, kterého bezkonkurenčně ztvárnil samotný Christopher Lee. ()

Willy Kufalt

Pocitově až surreální filmový zjev s detektivní zápletkou, muzikálovým koloritem a děsivým vyvrcholením jakoby vypadl chvílemi z nějakého divokého sna, jindy jakoby pocházel z prastarého legendického příběhu, ale svým poselstvím možná ani nestojí zas tolik mimo realitu. Hned jsem si vzpomněl na jeden článek spřed pár lety, kdy muslimové ve jménu uctívání svého Alláha házeli mrtvé ovce do moře (což nakonec nevyústilo v nic jiného, než jen nežádoucí přivolání nebezpečných žraloků). *** Obrácenou až zvrácenou stránku fenoménu náboženství v podobě šílených rituálů, které v doprovodu s bezmezným fanatismem dokážou zajít až za hranici důstojnosti a zdravého rozumu, pan režisér zabalil do kouzelného poetického nádechu anglického ostrova. Dívat se na tenhle RITUÁL jako na umělecký film bylo vskutku přes můj obecný odpor k podobně šíleným sektám a jejich leckdy nesmyslným rituálům fascinující, až jsem se v tom pohlcení úžasnou atmosférou chvílemi málem začal cítit jako jejich součástí. :o) [90%] ()

eLeR

Ale jasné, že chápem, čo ten film sledoval ... bohužiaľ ma extra nebavil. Citujem z filmu: Šoky sa najlepšie vstrebávajú s pokrčenými kolenami. Ešteže som sedela, lebo čakala som kultový horor, takže to bol šok. Ale vstrebala som ho. 2,5* (filmová výzva 2017 - kajda.l) ()

panjosef

Úžasně vygradovaný příběh o střetnutí silně křesťansky založeného seržanta s lidmi zcela odlišného duchovního založení. Neil Howey pátrá po zmizelé dívce na ostrově Summerisle, jehož obyvatelé uctívají pohanské kulty. Nejvíc mi na tomto filmu učarovala právě ta totální heathen atmosféra - ty písně, hudba (hlavně pokud jste taky posluchači neofolku a podobných stylů), tance, masky, nahaté ženy skákající přes oheň, nahatá Willow (úžasná Britt Ekland) tleskající o zeď, vše zasazené do zamračené větrné skotské krajiny malého ostrova - nádhera. Excelentní je taktéž Christopher Lee jako Lord. Velkolepé konfrontační finále a poslední záběr kamerou ve mne vyvolaly nepopsatelně nepříjemný pocit. Opravdu velmi působivé dílo. ()

iamek

Parádní atmosférický thriller se skvělou a hlavně nečekanou záplatkou. Nebýt muzikálových scén, tak je film na plný počet. ()

Režisér Děsivého dědictví a skandinávský horor

Režisér Děsivého dědictví a skandinávský horor

31.07.2018

Režisér Ari Aster svým hororovým debutem Děsivé dědictví udělal slušnou díru do světa. Distribuční společnost A24 si díky jeho filmu připsala celosvětově nejvýdělečnější snímek vůbec a vzhledem k… (více)

Die Teenage Mutant Ninja Smith

Die Teenage Mutant Ninja Smith