Melinda a Melinda

• USA Melinda and Melinda (více)

Zápletka ve filmu MELINDA A MELINDA se objeví v úvodní filmové scéně, ve které si jednoho deštivého večera čtyři sofistikovaní Newyorčané dopřávají večeři v restauraci. Anekdota vyprovokuje diskusi mezi spisovateli Maxem (Larry Pine) a Sy (Wallace Shawn) o dvojí povaze lidského dramatu, symbolizovaného komedií/tragédií. Nakonec se rozvinou dva příběhy - komický a dramatický - oba soustředěné kolem trochu záhadné ženy jménem Melinda. Ve filmu defilují všechna obvyklá Allenova témata - křehkost lásky, manželská nevěra, sofistikovaná romance, neschopnost komunikace. Jak ve filmu říká jedna z postav: "Je malomyslný, zoufalý, má sebevražedné sklony. Všechny komické prvky jsou přítomny."

"Je to něco, co se mi v mých filmech stává často. Často mohou být vyprávěny komicky nebo dramaticky, a já se většinou přikloním ke komickému pojetí," říká Woody Allen. "Ale někdy můžete příběh vyprávět a přitom ho pojmout oběma způsoby."

Podle vlastních slov má scénárista/režisér Woody Allen mnohem víc filmových nápadů než může vůbec natočit. Koncept na MELINDU A MELINDU byl jen jedním z mnoha, o kterých v posledních letech průběžně přemýšlel, ale byl jeden z nejzajímavějších. V tomto filmu jeden z nejslavnějších režisérů posledních třiceti let zkoumá svůj nejoblíbenější terén - osobní boje s morálkou, identitou, intimitou, žárlivostí a rozmary romantické lásky. (oficiální text distributora)

Bajda

Realizování filmu jako dvou verzí příběhu je skvělý a originální nápad, který určitě zaujme. Herecké výkony jsou výborné téměř u všech hlavních postav, ale přesto jsou stále o krok napřed Radha Mitchell se svojí dvojrolí a Will Ferrel, který opět exceluje a opravdu šikovně supluje "Woodyho jako herce". Myslel jsem si, že Woodyho styl je nenapodobitelný, ale Will mě přesvědčil o opaku. Absence Allena jako herce díky bohu neznamená jeho absenci jako režiséra, takže režie si drží vysoký allenovský standard. Bohužel komediální část pro mě byla o hodně lepší a zábavnější než část tragická, která mi přišla tak nějak roztříštěná a se střihem do části zábavné jsem se okamžitě začal bavit víc. Proto jen 4/5. ()

GodComplex

Nove milenium je dle me perspektivy Woodyho nejlepsi era, ale Melinda & Melinda je spise slabsi vyjimka. Zablesk zajimaveho elementu v podobe 2 alternativnich realit v zavislosti na tendencich vypravece, kdy jeden ma sklony k tragedii, druhy ke komedii je pekny, ale to ti mily Woody cely film nevytvori. "Melinda had a reputation for being Postmodern in bed. " 3/10 ()

kaylin

Moje další setkání s Woody Allenem, kterého jsem dlouhá léta opomíjel. Nevím, jestli přímo záměrem, ale rozhodně se mi to dařilo obstojně. Po poměrně novém filmu, jakým je "Půlnoc v Paříži", jsem se ohlédl trochu zpátky do minulosti, ale ne zase o tolik. "Melinda a Melinda" je filmem, který rozhodně patří do Allenovy novější tvorby, která se mimo jiné vyznačuje tím, že už v ní sám tvůrce skoro nehraje. "Melinda a Melinda" je přesně ten případ. Je to film o lidských vztazích a o tom, jak si do svých životů jednotliví lidé navzájem zasahují. Film je celkem inovativní. Ve skutečnosti sledujeme večer malé skupinky lidí, která se v restauraci baví o tom, jak může příběh vypadat. Jsou zde dva spisovatelé a každý má na příběh jiný názor. Jeden v něm vidí komedii, druhý tragédii. A tak sledujeme to, jak příběh utváří. Jeden komicky, druhý tragicky. Jako kdyby Allen měl v hlavě námět, který neměl rozpracovaný, a tak si ho vyzkoušel se skutečnými herci a udělal z toho záznam. Příběh je neucelený, hromadí se zde různé myšlenky, různé pohledy. I když se Woody Allen snažil o trochu jiný přístup, v tomhle případě mu to prostě nevyšlo. Woody Allen řekl, že má nápady, které nikdy nestihne realizovat do konce života. Kdyby místo "Melindy a Melindy" zkusil jiný z těch nápadů, myslím, že by kinematografii obohatil o něco víc. Jsou zde vtipné scény, jsou zde dramatické scény, ale není zde celek, který by to dával nějakým obstojným způsobem dohromady. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2012/10/prach-uspesna-pokracovani-animaku.html ()

Maq

Řekl bych, že film nevybočuje z Allenova tematického standardu a v tomto patří k těm slabším. Sběratelé si jej nenechají ujít, ale ostatní vystačí s nejméně deseti zdařilejšími díly z Allenova věčného seriálu o partnerských rošádách. ()

PogoJoe

Poprvé za 70%, podruhé mě to bavilo ještě méně, snížil jsem hodnocení o hvězdu. Ze dvou linií mi bližší rozhodně byla komediální linie s výborným Willm Ferrellem. Zezačátku mě tenhle film moc nebavil, ale v jeho průběhu jsem si na vzájemné přeskakování dvou linií podobného příběhu zvykl a začal nalézat momenty, které mě pobavily, ačkoliv jich moc nebylo. ()

swed

Nedá se říct, že se jedná o špatný snímek, "Melinda a Melinda" je spíš nevýrazné dílko, něco mezi filmovou hříčkou (málo nápaditou) a vztahovou tragikomedií (bez účinného dopadu). Filmu by prospěla důkladnější péče, takhle totiž působí jako narychlo spíchnutý hybrid, kterému se nikdo neměl čas věnovat. Možná to zná příliš kriticky, ale je to dáno tím, že od Allena jsem si navykl na vyšší úroveň. Neříkám, že film není koukatelný (tedy až na k uzoufání nudnou úvodní scénu s večeří), obě poloviny mají své vrcholy a solidní herecké výkony (Radha Mitchell, Will Ferrell), ale ruku na srdce: Proč dávat přednost tomuto filmu, když existují obdobné a výrazně povedenější "Zločiny a poklesky"? 6/10 ()

Damiel

60 % - Z Allenova období po roce 2000 považuju tenhle kus za slabší (čili ze skupiny Cokoliv, Vicky Cristina nebo Sólokapr), moc mě nebavil, protože dějové linky nebyly pořádně rozvinuté. Radha Mitchell OK, ale dvojrole tohoto tyopu není žádnou novinkou. ()

tomtomtoma

Melinda a Melinda jsou klaunovou hříčkou s prožitkem toho, čemu se říká láska. Klaun se rozkročil nad termínem dualita a zatroubil své úsměvné zamyšlení nad odlišností potřeb a vnímání života. Klaun sarkasticky odhaluje křehkou zranitelnost vnitřních světů, pocity nenaplněnosti a přizpůsobení se potřebám, a byť je rozdělení předkládáno klaunovou divadelní tezí o tragédii a komedii v kontextu se životem, jsou obě části díky sarkastické klaunově podstatě směle karikovány. Melinda a Melinda svítí rozvernou náladou, prokáží schopnost úspěšně pobavit, ale mezi vrcholy klaunovy tvorby nezasahují. Obětí klaunovy povznesené nálady a jeho škádlivého pokusu svátku tragédie s komedií je Melinda Robicheaux (velmi zajímavá Radha Mitchell), nešťastnice s vypáleným cejchem nevěrnice a kořist elitářského mužského šovinismu. Jednou je tak pro ni romantický idealismus jedinou přijatelnou normou, podruhé je po výkřiku zoufalství pokornější. Vede-li některá z cest i k naplnění? Hlavní mužskou postavou je tu Hobie (příjemný Will Ferrell), neznámý a nepříliš vytížený herec a muž v trpkém pocitu rozrůstající se prázdnoty manželství. Láska se šibalsky usmívá. Důležitou postavou filmu je Laurel (zajímavá Chloë Sevigny), bývalá Melindina spolužákyně a žena z vyšší střední třídy v citovém odcizení manželství, uzavřeného překotně mladým věkem. Potřeba intimního naplnění si zlomyslně kasá rukávy. Významnou postavou je Ellis Moonsong (zajímavý Chiwetel Ejiofor), klavírista a mladý a ctižádostivý hudební skladatel. Klaun vyhrožuje emočně konkurenčním střetnutím a nepokojně poskakuje. Výraznější postavou je zde Susan (příjemná Amanda Peet), Hobieho manželka a asistentka filmové režisérky s ambicí vlastního prosazení. A příležitosti se přizpůsobují potřeby i intimita. A k výraznějším postavám patří též Lee (příjemný Jonny Lee Miller), herec a Laurelin manžel, který své možnosti utápí v malichernosti a intimním vzdálením v manželství. Z dalších rolí: vypravěč tragičtějšího příběhu Max (Larry Pine), a oponující vypravěč komediálního příběhu Sy (Wallace Shawn), posluchači soupeřících příběhů Louise (Stephanie Roth Haberle) a Al (Neil Pepe), nejlepší kamarádka a spolužačka Melindy a Laurel v těhotenském stavu Cassie (Brooke Smith), její manžel a úspěšný právník Peter (Zak Orth), možný investor filmu, úspěšný a bohatý Steve Walsh (David Aaron Baker), nezkušená a mladá studentka herectví (Alyssa Pridham), Susanina režisérka (Katie Kreisler), Hobieho kamarád Walt (Steve Carell), neúspěšně navrhovaný nápadník a zubař Bud Silverglide (Geoffrey Nauffts), neúspěšně navrhovaný nápadník a okázale úspěšný zubař Greg Earlinger (Josh Brolin), Hobieho sok v lásce a pianista Billy Wheeler (Daniel Sunjata), či nepovedené Hobieho rande a s rozvodem dosud nevyrovnaná Stacey Fox (Vinessa Shaw). Melinda a Melinda jsou lehkou filmovou hříčkou kabaretního klauna, aneb láska lidí má různé podoby, chutě a vůně. Stylově škádlivé klaunovo pobavení. ()

Wormboy

Hned na zaciatok treba povedat, ze Melinda a Melinda je bezpochyby najhorsi Woodyho film aky som videl. Rozdvojene ladenie pribehu je velmi originalne, avsak vyznenie tak dramatickej linie, ako aj komickej je skor "tragicke" v tom nie pozitivnom vyzname. Postava Melindy je nenaplnena, aj ked Radha Mitchell sa snazi. Dalsie postavy pre mna skor vyznievaju ako karikatury predchadzajucich Woodyho "hrdinov". Ferrell ako neurotik je skutocne hrozny a tak jedine Chloe Sevigny a Chiwetel Ejiofor (ktory bol vsak v Spine Londyna podstatne lepsi, zrejme aj vdaka poskytnutemu priestoru) vnasaju do filmu z hereckej stranky aky taky vietor. Woodyho scenar je opat dobovo nadpriemerny. Niektore dialogy a hlasky su opat vyborne, avsak herci, ktori ich prednasaju su prazdni a tak vyznievaju skor na pousmiatie. Kazdopadne...Moje hodnotenie vyznieva v podstate iba kriticky, nie je to tak...to hodnotenie je skor vysledkom sklamania, pretoze napad bol fakt dobry. Skoda, ze toto Woody nespracoval v rokoch 1970-80 a zrejme by som sa dockal aj tak ocakavanej a krasne absurdnej situacie, ze by sa stretli postavy z paralelnych pribehov...skoda preskoda.. ()

Radiq

Zase další z Allenovejch průměrnejch kecacích filmů. Rozdíl mezi tragickou a komickou částí se mi slíval do jednoho typu atmosféry, takže jsem mezi tím moc velké rozdíly nepozoroval. Jednoznačně kladnou stránkou filmu byla Radha Mitchell a Will Ferrell, nad kterým se pousměju už jen když ho vidím. Za negativní považuju to, že už to není nic nového. Od Allena se už asi ničeho převratnýho nedočkáme. ()

LeoH

Napoprvé mě to asi docela bavilo, když jsem tu měl čtyři hvězdičky, ale trochu se podezřívám, že tu byly jenom protože Woody. Po včerejším opáčku šla jedna dolů a trochu zvažuju, jestli nejít až na dvě. Nápad s tragédií a komedií v jednom měl určitě potenciál, ale provedení kulhá: do tragédie se vloudily vtípky, komická část naopak zrovna třeskutě vtipná není (typické allenovské přemoudřelé frflání má ve Ferrellově podání poloviční razanci), obě půlky nedrží pohromadě, je docela těžké udržet si průběžně orientaci v obou příbězích, film to člověku moc neusnadňuje a zároveň ho moc nemotivuje, aby se snažil sám. (Scénka jak z Woodyho: Má dobrá žena v takových případech od filmů normálně odchází, tentokrát z nějakého důvodu sice zůstala sedět, ale po půlhodině začala nadhazovat konverzační témata („Líbí se ti takhle hubený ženský?“, „To mě dneska svědí nohy…“), až jsem ji musel poslat do postele já.) Ve vážné části se něco mrazení v zádech nakonec dostaví (Woody ostatně sám zpětně říkal, že měl možná udělat film jen z ní), ale do intenzity takových Zločinů a poklesků (to byl přece taky napůl tragický a napůl komický biják, a jak panečku obojí fungovalo!) to má předaleko a konec se zas rozplizne v kapesním mudrování o životě. Nu tak dobrá, nakonec mi to fakt nevychází ani na 50 %. ()

Jazzzz

Všechno je o úhlu pohledu. Žijete život plný tragedie nebo se na vše díváte s nadhledem? Zajmavý nápad, ale poněkud horší tragedie. Tento film je ukázkou toho jak to může dopadnout když debatují dva špatní režiséři nad kávou. Řekl bych, že tragedie je v tomto příběhu ztvárněna o něco lépe. ()

T-pack

Pěkný pohled na stejný příběh s maličkými rozdíly a jiným úhlem pohledu. I takové maličkosti ale mění celkový obraz v něco naprosto odlišného. A o co jde, vždyť je to jen diskuze několika přátel nad hrnky čaje. ()

anli

Woody Allen tentokrát sáhl po příběhu,který je vlastně vyprávěn dvakrát-jednou jako tragické drama,podruhé jako komedie.Velký prostor tady(konečně)dostává Radha Mitchell a ukazuje,jak skvěle umí hrát.Obě její polohy jsou dokonalé a pro diváka velmi přitažlivé.Práve ona často film vytahuje z průměru.Will Ferell je také skvělý a lépe se sem hodí než samotný Allen.Jinak je film klasicka Allenovka o vztazích,lidech a všem možném okolo.Ony dvě polohy jednoho příběhu jsou zajímavé,způsob vyprávění mi už tolik neseděl.Jednotlivé scény jsou mezi sebou často slepovány,než by plynulým vyprávěním přecházely jedna v druhou.A občasné dialogy,které působí jako úvahy,sem jakoby nepatřily.Komediální rovina je zpracováná lépe a důrazněji.Taky je jí lépe rozumět.Dramatická rovina jen tak plyne a občas mě napadlo,kam asi.Pokud chtěl Allen ukázat tragiku a komiku,jako neoddělitelnou součást,chtělo se to více soustředit na postavy,příběh a detail.A chtělo to natočit zajímavěji a s nějakými nápady v rukávě.Takhle je to vcelku příjemný film na jedno podívání,kde je několik dobrých scén a zábavných momentů,ale nějak nevím,proč by se k tomu měl někdo vracet.Hlavně za Radhu a Willa dávám 65%. ()

noriaki

Lehce schématické intelektuální cvičení na téma "komedie dramatu a drama v komedii". I když vcelku souhlasím s Woodyho tezí, že oba žánry spolu mají společného víc než se zdá a často záleží jen na vnějším pozorovateli a jeho (ne)zúčastněnosti, pokud by měl argumentovat jen tímto filmem, asi by si mě nezískal. Příběhy dvou Melind spolu téměř nesouvisí. Každá má svou vlastní minulost, přítomnost i budoucnost. Považovat za pojící prvek jednu krátkou větu "Společnost sedí u stolu, někdo zazvoní a za dveřmi je blonďatá žena." je na Woodyho poměry až moc laciné. Chybí tomu břitkost typická pro jeho dřívější díla a bolestně chybí emocionální rovina. Ostatní propriety Allenovek do filmu režisér propašoval a tentokrát měl k dispozici dvakrát tolik zajímavých herců (výborná Chloë Sevigny, skvělá Radha Mitchell a kupodivu i velice slušný Will Ferrell - ano, vážně je to on, kontroloval jsem to asi třikrát) a zadarmo připravenou půdu pro reflexi společnosti a sociálních interakcí. Slabší čtyři hvězdičky. ()

Krosmen

V rámci kvality je to průměr a v rámci průměru spíše pruměr horší. Dvě naznačené linie se rozvíjí každá jinak a přece dost podobně. Drama mi rozhodně nepřišlo jako drama, možná za to mohla nedůvěryhodná hlavní představitelka, která prakticky jen pije, kouří a lituje se (možná jsou to zásadní prvky dramatu, ale ne v mých očích) Hlavně je dramatická část dost utahaná a naplněná nudnými sděleními. O to více potěšila komediální poloha, kde se Ferrell snaží a jemu to přitroublovství lze s klidným srdcem věřit. Například celý výlet v Bentley na venkov nebo část, kdy nalezne manželku v posteli jsou typicky allenovské. ()

blixadovan

Asi je smůla, že jsem film viděl česky dabovaný, ale opravdu jsem byl zklamaný. Vtipných replik tam moc nebylo, ani zápletka (tedy zápletky) nebyly nikterak zajímavé. Oba příběhy vůbec nemusely být součástí jakéhosi konceptu drama vs. komedie, protože jsem stejně nepoznal výraznější rozdíl. Hlavní hrdinka byla absolutně bez charismatu, narozdíl od krásné Chloe Sevigny, ta měla být v hlavní roli! Už chápu, proč se film v české distribuci ani neohřál. No, i mistr tesař si může vybrat oddechovou chvilku. ()

Allen mění herce

Allen mění herce

01.09.2015

Co rok to film. Woody Allen nemění svoje návyky už pár desetiletí a zatím to vypadá, že u nich zůstane i do budoucna. Jeho letošní film, Iracionální muž, šel do českých kin 30. července 2015. A… (více)