Melinda a Melinda

• USA Melinda and Melinda (více)

Zápletka ve filmu MELINDA A MELINDA se objeví v úvodní filmové scéně, ve které si jednoho deštivého večera čtyři sofistikovaní Newyorčané dopřávají večeři v restauraci. Anekdota vyprovokuje diskusi mezi spisovateli Maxem (Larry Pine) a Sy (Wallace Shawn) o dvojí povaze lidského dramatu, symbolizovaného komedií/tragédií. Nakonec se rozvinou dva příběhy - komický a dramatický - oba soustředěné kolem trochu záhadné ženy jménem Melinda. Ve filmu defilují všechna obvyklá Allenova témata - křehkost lásky, manželská nevěra, sofistikovaná romance, neschopnost komunikace. Jak ve filmu říká jedna z postav: "Je malomyslný, zoufalý, má sebevražedné sklony. Všechny komické prvky jsou přítomny."

"Je to něco, co se mi v mých filmech stává často. Často mohou být vyprávěny komicky nebo dramaticky, a já se většinou přikloním ke komickému pojetí," říká Woody Allen. "Ale někdy můžete příběh vyprávět a přitom ho pojmout oběma způsoby."

Podle vlastních slov má scénárista/režisér Woody Allen mnohem víc filmových nápadů než může vůbec natočit. Koncept na MELINDU A MELINDU byl jen jedním z mnoha, o kterých v posledních letech průběžně přemýšlel, ale byl jeden z nejzajímavějších. V tomto filmu jeden z nejslavnějších režisérů posledních třiceti let zkoumá svůj nejoblíbenější terén - osobní boje s morálkou, identitou, intimitou, žárlivostí a rozmary romantické lásky. (oficiální text distributora)

Liqid

Dva příběhy, které mají společné jen hrubé obrysy. Nekemomediální komedie a nedramatické drama. Nesympatická Melinda a příběh o ničem. Jediný dobrý nápad byl zubař ze safari a jeho Bentley. ()

venca163

Zajímavý na tom je, že i ta komediální půlka je povětšinou minimálně tragikomická. Když teda zrovna neperlí Will Ferrell, to je prvotřídní pošuk =). (75%) ()

darwin

Velké zklamání od velkého režiséra. Výborný námět tvrdě zničen mdlým provedením. Komediální část není komická, tragická část není tragická. Postavy jsou nepříjemné, chladné a nečestné. Jediný ke komu je možno vytvořit si positivní vztah je postava Willa Ferrella. Promrhaný námět. ()

HiddenDragon

"V zivote nemuzes jen trit lampu a neco si prat." Standardni Allenovka rekl bych, o pomijivosti vztahu i zivota, a jak je potreba brat co se naskytne, ale neprebrat. Libil se mi ten napad s dvema odlisnymi pristupy, tragickym a komickym. Ktery na zacatku rozvadeji pratele pri debate v restauraci - kdy z nekolika kusych "klepu" kazdy udela tak trochu jiny pribeh, prave podle toho, jak sam bere zivot. Prvni si na nem vsima legracnich momentu, a tak ho i tak prezentuje, a ten druhy naopak. Radha Mitchell se sve dvojrole zhostila skvele a je na ni poznat ten rozdil jak vizuelne, tak pusobenim a chovanim. Co mi ted zpetne prijde, ze ten jeji tragictejsi part pak Woody takrikajic zkopiroval (samozrejme i rozvedl) do pozdejsiho snimku s C. Blanchett "Jasmininy slzy" (2013). Radha zde Jasminu pripomina docela znatelne. Co se tyce komedialni linky, tam je zas ocivividne, ze Woody (ktery tu nehraje) je tu plnohodnotne zastoupen Ferrellem. V Americe je to zrejme velmi popularni komik - ja ho moc nemusim, ale v tehle Woodyho poze s jeho klasickymi vtipky se mi zamlouval. Zminene schizofrenni "rozdvojeni" deje je zaroven trochu az negativum, jelikoz linky nejsou vizuelne vlastne oddeleny (mysleno kamerou/barvami), jenom herci jsou jini, takze je trochu tezsi drzet v hlave (v pameti) obe zaroven, ale zas proc ne, aspon divak neni jen tupym filmozroutem :) ()

dopita

Dva spisovatelé sedí v rstauraci a dohadují se, jestli je život spíš drama nebo komedie. A tak začnou každej po svým vyprávět příběh Melindy. Námět je to zajímavej, i když zároveň destruktivní. Těžko se dá vyprávět v jednom filmu drama i komedie zároveň. Divák si musí vybrat. Já si vybral komedii, bavila mě o něco ví. I když i v dramatu byly některý velmi povedený scény, a scény s Chiwetelem Ejioforem měly šmrnc. Nicméně komedie byla lepší, a to hlavně díky Willu Ferrelleovi, kterej byl asi poprvý opravdu vtipnej. Asi proto, že občas trousil ňáký ty Woodyallenovský bonmoty. Celkově to je průměrnej, trochu nevyrovnanej film, ovšem s tradiční Allenovskou newyorskou atmosférou, a několika povedenými scénami. To vytáhlo moje hodnocení na čtyři hvězdičky. ()

Shakeus

Veliká nuda, film mi nic neřekl. Je to taková fraška, dobrý nápad, příšerně zahrané. Vážná část mě vytáčela, veselá nebyla veselá natož pak vtipná. ()

Hanys_

Will Ferrel jakožto alter ego Woodyho Allena jednoznačně boží a hrát v obou příbězích tak to hodnocení bude určitě vyšší, protože ta "tragická polovina" mě zas tak nechytla. Narozdíl od "komediální", která byla skoro bezchybná a čert vem, že ne tak vtipná, jak jsem čekal. 6.5/10 ()

Stružák

Vynikající nápad, který je ale pouze velice průměrně zpracovaný. Možná, kdyby byly obě roviny víc odlišné (jedna více dramatická, druhá více komediální), dalo se z filmu vytřískat víc. Palec nahoru však rozhodně patří hercům, obzvlášť pak Radha Mitchell, Chiwetel Ejiofor a Will Ferrell zahráli své role na jedničku. ()

F.W.Colqhoun

But if you're somebody who's nobody, it's no fun to be around anybody who's everybody. Je život ve své podstatě komický nebo tragický? A představuje to za problém i pro někoho, kdo se neživí psaním scénářů? Ani jedna z obou Melind neposkytne odpověď, ale to asi nikdo nečekal. Bizarní je zjištění, že (alespoň ve Allenově podání) v tom není závratný rozdíl, částečně i proto, že se Woody neuchýlil k výrazým formálním obezličkám a vše se odehrává v rovině příběhu. Výsledkem je sledování dvou paralelních, velmi podobných filmů s trochu jiným hereckým obsazením a alternací hudby - Bártok nicméně nepřipraví o úsměv diváka pozorujícího legračně vycukanou hysterku, obdobně Cole Porter nevykouzlí řáchandu z bytí ke smrti. Hvězdička navíc za hereckou sestavu. Radha Mitchell, Amanda Peet a Chloë Sevigny v jednom filmu, wow. Kam se poděla scéna ve vířivce nebo alespoň na krbové římse ledabyle položené polaroidové obrázky? You feel we don't communicate? (...) Of course we do. Can we not talk about it?! ()

Itar

Příjemný malý film, kterému bohužel škodí Allenův zbytečně všední a jednoduchý styl režie. Pokud by ten člověk napsal scénář a předal ho někomu odvážnějšímu / svěžejšímu (Jason Reitman kupříkladu), mohl z toho být film přímo výborný. Herci jsou sympatičtí (zejména vážnější polovina filmu mi herecky sedla), děj příjemně ubíhá a ani přes několik otoček nepůsobí překombinovaně. Jo a mimochodem, scéna s klíštětem prokazuje... typickou Ameriku. ()

derryl

První poznatek: Radha Mitchell to zvládla bravurně a celý film jsem se díky ní bavil a zoufal si, jak ona "měnila tvář a účes" z dramatické Melindy na komediální Melindu. Druhý poznatek: Woody nebo Woody, drama nebo komedie, oba žánry Allenovi jdou, do každého žánru se cele pohrouží. Třetí poznatek: Někdy se do dramatu mísila komedie a jindy to bylo zase naopak, u dramatu jsem se bavil a u komedie si zoufal, jak je to možné? Čtvrtý poznatek: Mám Woody Allena moc rád, proč mě tedy trestá takovými změnami a hrami? Pátý poznatek: Film jsem shlédl se zaujetím, protože je důležité zkoumat film do hloubky a přemýšlet o něm, s Woody Allenem rád podstupuji dobrodružství v každém jeho díle a přesto, že tentokrát mě potěšil jen napůl, jsem spokojen... ()

Gore

Viděl jsem všechny filmy Woody Allena a mám rád jeho filmy, chybělo mi jen toto dílko. Dlouho jsem se na něj připravoval, a až teď jsem ho viděl a docela mě zklamalo. Polovina příběhu má být tragická a polovina komická, bohužel obě poloviny příběhu pobíhají mezi těmito mantinely a je jen škoda, že Woody netlačí víc na pilu, a přitom to umí jindy skvěle. Většinou filmy, kde sám nehraje jsou špatnější (vyjímka je Match Point) a i zde chybí jeho herectví. Ne že by Will Ferrell jeho alter ego zahrál špatně, spíš naopak, ale Woody je prostě Woody. Největším problémem filmu je vlažnější a nudnější začátek filmu. Naopak plusem je Chloe Sevigny, na ní bylo radost se koukat. Neco mezi 3* a 4*. ()

waits

Málokterý film Allena nechci vidět podruhé, ale Melinda a Melinda je zrovna ten případ. Allen o filmu říká: "Ten film byl taková malá hezká hříčka.Při natáčení jsem se dobře bavil, ale když o tom ted přemýšlím, asi jsme měl udělat film jenom z té vážné části. Všechen zápal a zanícení bylo v dramatickém příběhu". No, možné to je, ale mě popravdě neuchvátila ani vážná verze a její postavení vedle té komické mi přišlo samoúčelné (kontrast mezi oběma verzemi ostatně není veliký) a nikterak zajímavé, spíš jako závěrečné cvičení studenta filmové fakulty. Jistě, studenta kvalitního (jednoho z nejlepších co kdy studoval:)), s dobrými herci (Will Ferrell, Amanda Peet z komické verze se mi líbili, Randa Mitchell mi úplně nesedla, vlastně mi byl protivná), ale snímek samotný jakoby by byl bez náboje, občas nudí a působí trochu unaveně. ()

bolan

Když dva lidi dělají to samé, nikdy to není to samé, respektive Woodyho Allena mám moc rád, ale pokud jeho vtípky disponuje někdo jiný, není to prostě ono. ()

hobbitko

Půdorys originální jak se na Woodyho patří. Ovšem samotné provedení tak trochu skřípe a tragédie se mě nedokázala skutečně dotknout a komedie mě nedokázala skutečně pobavit. Hezký prvek byla Aladinova lampa, to jediné (kromě diskutující skupinky intelektuálů) mi v tom celém připomenulo Woodyho magicky mistrovskou ruku, která se ale tentokrát nad celým filmem spíš lehce vznášela, než by se ho skutečně dotkla. ()

vtelenie

74%, podla mna je to slusny film, aj ked iste nie Allenov najlepsi, rozhodne hodnotenie na CSFD (alebo na IMDB) nezodpoveda umeleckej kvalite. ()

Eluin

Film jsem viděl někdy roce 2004 a navzdory leckterým kritickým ohlasům se mi moc líbil. Asi to ale z velké části bylo způsobeno absencí allenovských filmů :-) ()

Allen mění herce

Allen mění herce

01.09.2015

Co rok to film. Woody Allen nemění svoje návyky už pár desetiletí a zatím to vypadá, že u nich zůstane i do budoucna. Jeho letošní film, Iracionální muž, šel do českých kin 30. července 2015. A… (více)