Melinda a Melinda

• USA Melinda and Melinda (více)

Zápletka ve filmu MELINDA A MELINDA se objeví v úvodní filmové scéně, ve které si jednoho deštivého večera čtyři sofistikovaní Newyorčané dopřávají večeři v restauraci. Anekdota vyprovokuje diskusi mezi spisovateli Maxem (Larry Pine) a Sy (Wallace Shawn) o dvojí povaze lidského dramatu, symbolizovaného komedií/tragédií. Nakonec se rozvinou dva příběhy - komický a dramatický - oba soustředěné kolem trochu záhadné ženy jménem Melinda. Ve filmu defilují všechna obvyklá Allenova témata - křehkost lásky, manželská nevěra, sofistikovaná romance, neschopnost komunikace. Jak ve filmu říká jedna z postav: "Je malomyslný, zoufalý, má sebevražedné sklony. Všechny komické prvky jsou přítomny."

"Je to něco, co se mi v mých filmech stává často. Často mohou být vyprávěny komicky nebo dramaticky, a já se většinou přikloním ke komickému pojetí," říká Woody Allen. "Ale někdy můžete příběh vyprávět a přitom ho pojmout oběma způsoby."

Podle vlastních slov má scénárista/režisér Woody Allen mnohem víc filmových nápadů než může vůbec natočit. Koncept na MELINDU A MELINDU byl jen jedním z mnoha, o kterých v posledních letech průběžně přemýšlel, ale byl jeden z nejzajímavějších. V tomto filmu jeden z nejslavnějších režisérů posledních třiceti let zkoumá svůj nejoblíbenější terén - osobní boje s morálkou, identitou, intimitou, žárlivostí a rozmary romantické lásky. (oficiální text distributora)

Boogeyman

Allen a jeho filmy mi nikdy k srdci nepřirostly! Nejvíc se mi většinou líbila díla "nejjednodušší" a nejstravitelnější, které zároveň Allenovští pravověrní fanoušci kritizují (Darebáčci, Všichni říkají:Miluji tě)! No a Melinda a Melinda je další z této řady a mně se líbila moc! Z Allenových filmů zatím nejvíc!....Will Ferrell dokáže hrát, aniž by ze sebe dělal trapáka a Chloe Sevigny je ještě hezčí než byla v Kids! Povedené dialogy, které mi občas zapříčinily výbuch smíchu, já se bavil!...."Je to lepší než aerobik, jaký sport děláš ty?".."Hraju cvrčky a občas mám záchvaty úzkosti!"...8/10 ()

Deimos

TV/// Obsazení 4/10 Děj 1/10 Hudba 1/10 Efekty 2/10/// +pár dobrých herců -příšerně nudné/// Zkusil jsem tomu dát šanci i napodruhé. Tentokrát jsem to dokoukal do konce, ale úplně mě tenhle film minul. Vůbec jsem se u něj nebavil, ničím extra mě nezaujal a jeho sledování se mi zdálo jako ztráta času. K dobru je, že to natočil Woody Allen. Tedy není to můj oblíbený režisér, ale snad už jsem trošku povyrostl abych jeho filmy začal chápat a dokázal je ocenit. V tomto případě se to ovšem úplně minulo účinkem./// Celkem 20%/// ()

Vančura

To paralelní vyprávění jednoho příběhu ze dvou perspektiv, respektive ve dvou odlišných verzích, je asi filmařsky zajímavé a opět potvrzuje, že Allenova kreativita měla vždy bezedné zdroje, nicméně přesto si vlastně nejsem jistý, jestli se mi to líbilo nebo ne. Už ta výchozí nepravděpodobná situace (respektive rámování celého filmu metodou příběhu v příběhu) mě poněkud iritovala, protože si nedovedu představit, že by si někdo u večeře dokázal takto odvyprávět souvislý příběh (a ještě u toho vést  hlubokomyslné diskuse o tom, zda je podstata života tragická nebo komická), a považuji to pouze za tradiční literární techniku (Dekameron, Canterburské povídky), kterou si zde Allen jen vypůjčil a o kterou vlastně zas tak nejde, protože stěžejní je zde využití jedné postavy - ztvárněné stejnou herečkou - ve dvou odlišných příbězích, z nichž jeden má být tragický a druhý komický. Osobně by mi to takto napsané bez znalosti filmu asi přišlo jako docela působivý nápad, ale v tomto konkrétním zpracování musím říct, že mi to přišlo bohužel divácky docela odtažité, a osobně jsem se dost ztrácel v té změti postav (k obsazení ale výtky nemám, vadil mi tam snad jen krajně nesympatický zjev Brooke Smith), jejich nezapamatovatelných jménech a nepřehledných motivacích - dokonce jsem měl problém se vůbec orientovat v tom, zda zrovna sleduji komickou nebo tragickou část (!), což je možná moje chyba, ale fakt je ten, že film to svému divákovi skutečně nijak neulehčuje. A když si člověk odmyslí všechny ty blbinky s formální stránkou, zůstanou mu vlastně jen notoricky známé Allenovy motivy, servírované zde ve stopadesáté variaci, což se někomu může stále líbit, ale mně osobně to v tomto případě spíše jen nudilo, a vybavovaly se mi jiné Allenovy filmy, které osobně považuji za zdařilejší. Titulní postava mi navíc nebyla moc sympatická a už jsem u Allena zažil mnohem hezčí herečky v hlavní roli, takže hlavně to srovnání s jinými Allenovými filmy je pro mě asi hlavním zdrojem přesvědčení, že už jsem od něj prostě viděl lepší věci, byť možná odvyprávěné zcela konvenčně. ()

kingik

Velmi slabá komedie Woodyho Allena disponuje scénářem na hliněných nohách. Není divu, že herci jako Will Ferrell, Radha Mitchell nebo Amanda Peet se plácají v té změti nepřesvědčivých scén a chabých dialogů bez pevného středobodu. Je to nepovedený film. ()

dr.horrible

Dráma verzus komédia. Woody vždycky zvládal obe a keď ho mám radšej v tej humornej polohe, dramatická časť snímku sa mi páčila viac. Postavy aj príbeh; v komediálnej u mňa vyhráva iba samotná Melinda - v obidvoch vedľajšia postava, trpiaca a tápajúca. Otvorená a prekypujúca životom... Určitá neosobnosť a vykonštruovanosť je voľným okom postrehnuteľná a tých záporov by sa našlo, furt je to ale Allen. O dve triedy popredu pred všetkými ostatnými (Dylan Moran odpustí), jediný, kto už 50 rokov prevádza sám na sebe psychoanalýzu a my všetci sa pri tom výborne bavíme. Díky Bože, že sa narodil ako neurotik. A díky aj za túto schizoidnú filmovú paralelu. Woody & Woody, bude žiť večne... ()

Anderton

Melindu a Melindu sprevádzali nie príliš nadšené recenzie, dokonca aj niektoré podpriemerné, takže som si vtedy povedal, že tento film z jeho tvorby oželiem. Lenže išiel raz v noci v televízii a bol som akurát hore, zbadal peknú Radhu Mitchel a dal som senilnému Allenovi nakoniec šancu. A dobre som urobil. V jeho súčasnej filmografii solídny priemer, ktorý nenudí, má niečo do seba a pôsobí originálne. Znova poteší množstvo hviez vo vedľajších a ešte viac vedľajších úlohách. ()

Slarque

Tenhle projekt mne celkem zklamal – nefunguje totiž ani jako komedie, ani jako drama. Radha Mitchell na mě působila schizofrenně, a proto se mi víc zamlouvaly výkony některých herců, kteří se vyskytovali jen v jedné linii, např. Chiwetel Ejiofor v dramatické a Will Ferrell v komické. Ten je také nejblíže tomu, co představuje klasický Allenův komediální rukopis. Ve výsledku je film průměrný, u Allena tedy podprůměrný, proto jsem se přiklonil k nižšímu hodnocení. ()

iamek

Bohužel snad první Allenovka u které jsem si přál konec co nejdříve. Pohled na jeden příběh z pohledu dramatika a z pohledu komediálního tvůrce nevypadalo špatně, ale zpracování je mizerné. Ani herecké výkony nezaujali tak jak jsem čekal. Snímek nefunguje ani jako komedie a ani jako drama. ()

dopitak

A já si právě myslím, že Woody svoje alter ego ve Ferrellovi ani náhodou nenašel. Dvojitá Melinda určitě není Woodyho nejlepší film. Je příliš náročné se zorientovat v tom množství postav, které se objevují v příliš rychle střídaných dvou povídkách. Přiznávám, že Ferrella nemám rád, a i když tady nehraje špatně, fanoušek WA prostě musí vycítit, že sám režisér by tenhle post zastal líp (samozřejmě by oba páry a jejich známí museli být starší). Pak je tu ten záměr, vystavět jeden příběh tragicky a jiný komicky. Ano, spíš se o tom na začátku mluví a proto se to i čeká, já si ale myslím, že Woody se o to nepokoušel (alespoň doufám), protože ani jedná půlka moc vtipná není. Jestli někdo Woodymu vyčítá, že ve svých filmech omílá pořád to samé, měl by s takovou kritikou rozhodně začít u filmu Melinda a Melinda. A ještě jeden zajímavý fakt, Melinda kudrnatá mi hereckým výrazem hodně připomněla Ellen Page ve Woodyho Do Říma s láskou. ()

Scrytcher

Poslední film Woodyho Allena není až tak špatný. Má dobré herecké obsazení, zajímavý děj, kde se zrcadlí komedie s melodramatem. Linie vyprávění je nudná, nic neříkající a je zde vidět jak si Allen sám útočí na své předchozí filmy. Dobrou zprávou je Will Ferrell, který táhne všechny vtipy a baťoh plný humoru na svých zádech. ()

Sofia

Tenhle Allenův kousek byl tak průměrný, že se o tom ani nic kloudného napsat nedá. Obě linie byly docela slabé, chybělo mi nějaké vyústění / propojení. Navíc Radhu Mitchell nepovažuju za dobrou herečku. ()

Exkvizitor

Melindě a Melindě předcházející "Cokoliv" se mi zdálo podstatně nápaditější (zato Cokoliv předcházející Hollywood v koncích byl hodně slabý) - tento film tedy hodnotím jako Allenův průměr v rámci posledních několika let (ale jednoznačný podprůměr v porovnání s jeho tvorbou celoživotní) . Základní idea filmu (spor dvou dramatiků o to, zda je život spíš komický nebo tragický) je skvělá, ve výsledku mě však "tragická část" příběhu moc nebavila, a také měla nulovou pointu. Zato "část komediální" se nesla přesně v tom duchu, v jakém mám Allena rád - v zásadě je to zase o sarkastickém bojácném neurotikovi bojujícím o srdce jedné dámy - Woody však toto provařené téma dokáže pojmout vždy nějak invenčně, a tento film není vyjímkou. Konstantně se šklebící Will Ferrel v roli allenovského hrdiny obstál opravdu slušně - leč nedá se nic dělat, nejlepším allenovským hrdinou je stále Allen sám. Nebo aspoň byl. ()

becki_tu

Už jen čekám, až bude sám mistr požádán některou z jihoamerických produkcí, jestli by jim nenatočil nějakou tu telenovelu. Ne, tak špatně samozřejmě Woody Allen skončit nemůže, ale zrovna Melinda a Melinda se dá považovat za takovou humornou a milou telenovelu pro náročnější. Vzhledem k tomu, jak jsem hodnotil některá Woodyho povedenější díla, musím dát jen za tři. ()

Lacike

Jeden pribeh natoceny dvojmo. Ako komedia a druhy ako drama. Napad to bol dobry a Allen je schopny reziser, aby z toho vznikol vynimocny dvojfilm, ale vysledok je strasna nuda. Prvym hlavnym problemom je, ze som nevidel ziadny vyrazny rozdiel v style obidvoch pribehov. Obidve mi pripadali ako dramy bez stipky humoru a ani ako dramy prilis nefungovali. Co je dalsie prekvapenie, lebo herecke obsadenie je famozne. Bohuzial az na hlavnu postavu, ktoru hra nevyrazna Radha Mitchell. Pôsobi to ako milionkrat obohraty pribeh v ktorom Allen rozobera vztahy a v minulych filmoch mu to islo ovela lepsie. Tentoraz si vybral slabsiu chvilku a nevysiel mu ani hlavny zamer rozobrat vztahy z komickeho a dramatickeho pohladu, ale ani samostatne tie pribehy nefunguju. 4/10. ()

adamo_znk

Atmosférou a "zápletkou" klasická moderní Allenovka, kde zajímavému hereckému obsazení (Chloe Sevigny se jen tak v nějakém filmu envidí ) vévodí vynikající a upřímě hrající Will Ferrel. ()

Terva

Docela jsem se na to těšil, ale nakonec jsem byl zklamán. Dlouhé, mnohdy i nudné dialogy prostupují celým příběhem. Vadilo mě, že svět Melindy i druhé Melindy byl barevně skoro stejný a přechody z jednoho do druhého světa se někdy nedalo postřehnout. Až po nějaké době vám dojde, že koukáte na druhou Melindu. Bylo to až zbytečně těžké a mohlo to být propracovanější. ()

bloom

"Nevěřil bych, že republikánka může být tak sexy." Už dlouho jsou slyšet hlasy tvrdící, že už nějakou dobu prochází Woody Allen tvůrčí krizí. Začalo to u Darebáčku a od té doby si vždycky ty hlasy rýpnou (až na Match point), že Woodymu dochází dech. Mně to tak tedy vůbec nepřijde, z té poslední řady filmů mi jenom trochu nesedlo Cokoliv, ale jinak jsou mi ty filmy sympatické a drží si svůj styl. Když Woody natočí žánrový film, tak se strhne kritika, že by měl zůstat u svých vztahových propletenců a když se k nim vrátí, tak se všichni ozvou, že svá předchozí díla už nedožene. Melinda a Melinda nepřináší nic nového, ani nemá tolik přehnané ambice. Sice chvilku trvá než si zvyknete na vyprávění na přeskáčku a hranice mezi komedií a tragédií v druhé půlce začnou mizet, ale musím říci, že právě vzniklý tragikomický tón mi připomněl Hanu a její sestry. Scénář napsal Allen za měsíc, je to někdy trochu znát a uznávám, že dramatická linie později trochu nudí, ale to protože nemá Willa Ferrella. Jako náhrada za Woodyho se tedy opravdu vyvedl, nikde jinde jsem ho neviděl tak umírněného a díky němu se tam taky v několika momentech mihne Steve Carell. ()

Cimr

Uznávám, že Melinda a Melinda je na Woodyho slabší film, ale já si nemůžu pomoct. Ty intelektuály, řešící po newyorských kavárnách existenciální otázky za doprovodu jazzové hudby prostě žeru. Plusem je skvělý výkon Radhy Mitchellové, vtipné poznámky Willa Ferrella a celkový filosofický obsah či přesah či jak to nazvat, prostě ty výborné myšlenky o pomíjivosti života, o lásce, o náhodě a štěstí, podané tak, jak to umí jen náš milovaný neurotický obrýlený Žid. ()

Allen mění herce

Allen mění herce

01.09.2015

Co rok to film. Woody Allen nemění svoje návyky už pár desetiletí a zatím to vypadá, že u nich zůstane i do budoucna. Jeho letošní film, Iracionální muž, šel do českých kin 30. července 2015. A… (více)