Každý má pro něco vlohy. Pohled do zákulisí kalifornského pornoprůmyslu 70. let v americkém filmu... Režisér Paul Thomas Anderson (nar. 1970) patří k nejzajímavějším tvůrcům současného amerického filmu. Rázem na sebe upozornil svým druhým celovečerním filmem Hříšné noci (1997), v němž zobrazil zákulisí filmového pornoprůmyslu v 70. letech, jehož centrem bylo kalifornské San Fernando Valley. Hrdinou příběhu, inspirovaného skutečnou postavou pornoherce Johna Holmese, je mladík Eddie Adams, který se díky mimořádným fyzickým předpokladům stává oblíbenou hvězdou pornografických filmů pod uměleckým jménem Dirk Diggler. Jako chráněnec režiséra Jacka Hornera (Burt Reynolds) a jeho milenky a hlavní představitelky Amber (Julianne Mooreová) stoupá na žebříčku popularity až k závratným výšinám, aby se díky nezřízenému životu s drogami a alkoholem stejně rychle zase propadl na dno... Anderson pojednává choulostivé téma s překvapivou filmařskou vyzrálostí i porozuměním pro své postavy, pro něž sex už nepředstavuje téměř žádné vzrušení, ale jen tvrdou práci. Jeho pohled na „zlaté období" pornoprůmyslu, kdy se ještě natáčelo na 35mm materiál (video se teprve začínalo prosazovat) a nejproslulejší díla žánru, jako např. Hluboké hrdlo, se promítala v legitimních kinech, je zbaven nánosu zbytečné nostalgie a zachovává si humorný nadhled. Z mnoha ocenění, jež snímek získal, připomínáme oscarové nominace za Andersonův původní scénář a za vedlejší herecké výkony Burta Reynoldse a Julianne Mooreové, kteří ještě obdrželi ceny Národní společnosti filmových kritiků a Asociace losangeleských filmových kritiků. (Česká televize)

Darth Kedr

Zajímavý film z netradičního prostředí pornoprůmyslu a klasický příběh kluka, kterej vyletí na vrchol a pak dopadne až na dno. Ale to spojení je geniální a vše funguje tak, jak má. I přes tu délku vás film udrží v pozornosti a pěkně baví, protože to správně odsýpá. ()

vodkasesemte

je to tady? jdeme na to? ......ty si nesundáš brusle? .......hod jí to na kozy, Edddie! Wayne, co je? ......ale, moje zkurvená manželka tam má nějakýho kreténa a všichni na ni zíraj! taky Vám tak nápadně připomínal Hrubeše? pro mě oddechová záležitost, ale že bych se u toho zrovna dvakrát udělal ....to ne. ()

a0001

Veľmi kvalitný snímok, hviezdy uberám len "vďaka" absencii rozvinutia deju. Postavy sa ku koncu dostávajú do konečne veľmi zaujímavých rozdielnych problémov, ktoré vôbec neboli sfilmované. Skutočný príbeh Johna Holmsa bol ďalej ešte zaujímavejšim. Koniec filmu bol úplne odbitý, čo je veľmi veľká škoda. Trochu viac o tomto kriminálnikovi a pornohercovi na: http://xman.idnes.cz/john-c-holmes-elvis-pornofilmu-ktery-se-namocil-do-krvaveho-masakru-11k-/xman-styl.aspx?c=A120312_155747_xman-styl_fro ()

matolos1

Bohovská zábava. P.T.A.- režisér mojho gusta. Nielenže vtipné a zábavné, ale zároveň sa v rúšku režisérskej zameranosti odkrýva aj tá druhá strana showbiznisu. Skvelí herci, aj napriek tomu masívnemu počtu hviezd ani jediná sa nenechá zvážať a podáva svoj osobitný výkon. Ten rýchly strih, striedanie vážnych a vtipných scén neustále naháňanie sa kamerou v pätách postavy - niekedy som si myslel, že to všetko iba formou chce ešte viac skomedizovať. Ale nie.... Bezchybný film a hlavne zaujímavý pohľad na tému. Bohu vďaka! ()

pollstro

Natočit film na téma porno průmysl v 70. a 80. letech se může na první pohled zdát jako trochu ošemetné téma, přece jenom se jedná o období, kdy bylo porno velmi komerční záležitostí, lidi na něj zcela běžně chodili do kin a uspokojovali se přímo v sále, konzumace porna tehdy probíhala opravdu ve velkém a proto je tedy velmi snadné, při natáčení filmu o tomto období, sklouznout do mezích, kde se z filmu stává naprosto úchylná a trapná záležitost. Paul Thomas Anderson ale uchopil tohle téma za opravdu správný konec a po úvodní více jak 3 a půl minutové scéně bez střihu jsem byl absolutně ponořen do filmu, užíval si dobovou a nostalgickou atmosféru, skvělý soundtrack a především hvězdné herecké obsazení. P. T. Anderson v první polovině vyobrazuje porno průmysl jako skvělé, úžasné a bizarní místo, kde se dějí naprosto šílené a bláznivé věci. Neustále všechno nadlehčuje a dělá si z toho srandu. Zároveň ale poukazuje na to, že porno průmysl je báječným místem na plnění životních snů a člověk se může stát jednoduše hvězdou, kterou budou lidi obdivovat. Postavy jsou tak ze začátku šíleného a bláznivého charakteru, které si ale nelze nezamilovat. Každý je něčím jedinečným a originálním. P. T. Anderson ale pomalu a jistě odkrývá jejich životní příběh a začíná tlačit na pilu, v polovině se zcela změní atmosféra celého filmu, na řadu přichází drogy a všechny postavy a jejich příběhy dostávají hodně zabrat. Už se nejedná o tak veselou a úsměvavou atmosféru, veškerá pohoda a zábava hodně rychle zmizí a přichází tvrdá realita skutečného života, která je jednoznačně ovlivněna natáčením porna. Přichází tak druhá polovina, o které jsem nebyl, v její průběhu, naprosto přesvědčen, zda se mi líbí. Poté ale přišlo na řadu několik scén, které probíhaly ve stejném časovém okamžiku, nezávisle na sobě. Od scény, kdy se Mark Wahlberg rozhodne přivydělat si v autě a tvrdě narazí na skupinu grázlů, přes scénu v limuzíně až po bláznivou loupež v cukrárně, kterou to vše vyvrcholí. Zde P. T. Anderson naprosto mění charakter celého filmu, hudba velmi zvážní a jedná se o moment, který je v celém filmu nejsilnější. V této souhře scén, které se v jeden moment setkají, vidím jistou spojitost s Magnolia, kde tento aspekt dokázal o několik let později P. T. Anderson dotáhnout k absolutní dokonalosti. Následuje šílená návštěva u drogového krále Alfredy Moliny, následována šťastným happyendem, který zakončuje celý příběh ve vší parádě a s úctou k pornoprůmyslu. Především závěrečný monolog Marka Wahlberga s překvápkem na konci považuji za geniální. P. T. Anderson dokázal něco neuvěřitelného, napsal vynikající scénář, obsadil největší filmové hvězdy, každý různorodého charakteru a zároveň to dokázal všechno udržet pohromadě, v žádné části se mu to nerozsype a film si neustále drží charakter a formu až do samotného konce. Zcela a nekompromisně jsem si zamiloval dlouhé a nepřetržité scény bez střihu, kterých je ve filmu poměrně dost a působí fantasticky. Již několikrát zmiňované herecké obsazení, je skvělé poskládané a společně velmi silné, přece jenom se jedná o největší hvězdy Hollywoodu, i když se v mnoha případech bavíme o začátcích jejich kariér, ale i přesto si nedokážu přestavit, že by někdo z nich ve filmu neměl být. Mark Wahlberg v hlavní roli největší porno hvězdy s pořádným vybavením, Burt Reynolds jakožto režisér toužící po natočení hvězdného porno filmu, okouzlující a zároveň starostlivá matka Julianne Moore se srdcem na správným místě, John C. Reilly v roli porno parťáka, zatraceně sexy Heather Graham na kolečkových bruslích, Luis Guzmán neustále toužící po obsazení do porna, charismatický hudební milovník Don Cheadle, ulízlej homosexuál Philip Seymour Hoffman a na závěr největší smolař William H. Macy. Druhý celovečerní film, kterým na sebe P. T. Anderson ihned upozornil a to v největším možném stylu a dle mého názoru film, který stojí bok po boku vedle Magnolia, protože oba dva filmy mají hodně společného. "I only am who I am because I was born that way. I have a gift and I am tryin´ to not be selfish about it but to use it. Ok? And if you wanna knock me for that, it is your own problem. Ok? Jealousy will get you nowhere. I´m going to keep rockin´on." () (méně) (více)

PTomA

Čistá práce na speedu à la Martin Scorsese, které podkopává nohy mírně pokulhávající scénář, což dokazuje nedotažený konec díky množství příběhových linek jednotlivých postav. Magnolia je prostě jinde. ()

ElFifo

Nevím jestli za to může přílišné očekávání, ale převažuje u mne spíše zklamání z tohoto počinu PTA. Oproti Magnolii mi tady přijde většina dialogů a zvratů dost dementních (ne že bych od lidí z pornobranže čekal něco světoborného ovšem např. scény "10babek za kukačku" a "prodej kypřícího prášku" jsou opravdu silně dementní). Casting mi taky moc neseděl (s vyjímkou Burt Raynoldse) a celý film tak tahá akorát skvělá režie a jinde nevídané a poměrně zajímavé prostředí pornobranže. ()

mandella

Hlavní dějová linka, která se proplétá přibližně desetiletím a sleduje Marka Wahlberga/Eddieho Addamse/Dirka Digglera, je krásně doplněná vedlejšími, mnohem závažnějšími (Amber a její "boj" o dítě, Jacka Hornera a jeho touhu točit umělecké filmy, pedofilní a slabošský Plukovník atd.). Opravdovou lahůdkou je obsazení herců. Od Wahlberga, který dokáže přesvědčivě zahrát sedmnáctiletého naivku i namachrovanou smažku o pár let později, přes Burta Reynoldse, který se narodil pro roli režiséra pornofilmů s doutníkem, a Julianne Moore, jejíž křehká krása tak okatě provokuje v takovém světě, až po obtloustlého homosexuála Philipa Seymoura Hoffmana. A všechny vedlejší role dokonale doplňují skládačku - Don Cheadle jako zmatený černoch, co neví jak se obléct, Nicole Ari Parker coby sexy buchta, Luis Guzmán, který by tak chtěl být milovníkem, i andělská Lauren Graham. Jenom jedna poznámka: John C. Reilly jako pornohvězda? Teda v 70´s byli ale zvrácení! :-) Jen mi vadila ta délka. Ale to zas vynahradil dobrý konec a konečně taky záběr na to, o čem celý film byl, ale nikdo to tam za stočtyřicet minut neukázal ;-) ()

sAreOn

Film, který ukazuje tvář pornoprůmyslu, tak jak byla, ale přitom vůbec neuráží. Vtipné momenty střídají scény vážnějšího charakteru. Anderson to však vše perfektně ukočíroval a vznikl tak velmi dobrý snímek. ()

Ellush

Nemám ráda tu dobu, ve které se děj odehrával... Sice zajímavé pojetí, něco mezi satirickou komedií a dramatem, přesvědčiví herci..Ale . Brrr! Zvonové kalhoty! ()

veverysiak

Skvelý námet a vynikajúce spracovanie, niečo ako striptíz zákulisia pornopriemyslu, chvíľu na pobavenie, chvíľu na zamyslenie a hlavne ukážka toho, že aj keď každý chlap po takom niečom túži, nie je to nič závideniahodné, trdá makačka a po šichte rozvrátené súkromie, dostala ma aj úžasná kamera, striedanie retrozáberov s reálom alebo neprerušované dynamické snímky, takže 90%. ()

Mullholand

skvělý vhled do zlatých časů porna, který si zachovává nadhled a odstup, výborné výkony Burta Reynoldse i Julianne Moorové, určitě stojí za zkouknutí, i když stopáž je tedy trochu únavná ()

DiCaprio bude spolupracovat s dalším velikánem

DiCaprio bude spolupracovat s dalším velikánem