Každý má pro něco vlohy. Pohled do zákulisí kalifornského pornoprůmyslu 70. let v americkém filmu... Režisér Paul Thomas Anderson (nar. 1970) patří k nejzajímavějším tvůrcům současného amerického filmu. Rázem na sebe upozornil svým druhým celovečerním filmem Hříšné noci (1997), v němž zobrazil zákulisí filmového pornoprůmyslu v 70. letech, jehož centrem bylo kalifornské San Fernando Valley. Hrdinou příběhu, inspirovaného skutečnou postavou pornoherce Johna Holmese, je mladík Eddie Adams, který se díky mimořádným fyzickým předpokladům stává oblíbenou hvězdou pornografických filmů pod uměleckým jménem Dirk Diggler. Jako chráněnec režiséra Jacka Hornera (Burt Reynolds) a jeho milenky a hlavní představitelky Amber (Julianne Mooreová) stoupá na žebříčku popularity až k závratným výšinám, aby se díky nezřízenému životu s drogami a alkoholem stejně rychle zase propadl na dno... Anderson pojednává choulostivé téma s překvapivou filmařskou vyzrálostí i porozuměním pro své postavy, pro něž sex už nepředstavuje téměř žádné vzrušení, ale jen tvrdou práci. Jeho pohled na „zlaté období" pornoprůmyslu, kdy se ještě natáčelo na 35mm materiál (video se teprve začínalo prosazovat) a nejproslulejší díla žánru, jako např. Hluboké hrdlo, se promítala v legitimních kinech, je zbaven nánosu zbytečné nostalgie a zachovává si humorný nadhled. Z mnoha ocenění, jež snímek získal, připomínáme oscarové nominace za Andersonův původní scénář a za vedlejší herecké výkony Burta Reynoldse a Julianne Mooreové, kteří ještě obdrželi ceny Národní společnosti filmových kritiků a Asociace losangeleských filmových kritiků. (Česká televize)

Rockerman

Film, který se dokonale vysmívá porno průmyslu. Není to žádná bláznivá komedie, možná tragikomedie, ale v každé chvilce je cítit ta ironie, cítíte, co si režisér o tomto druhu filmařského "umění" myslí. Můžeme nahlédnout do zákulisí tohoto žánru. Vidím ten jejich svět plný pohodlného a pohodového života. Života utápějícího se v blahobytu, kdy to celé vyznívá jako nikdy nekončící párty. Tu se polehává u bazénu, pijou se výborné drinky, jí se vybraná jídla a kdesi v pokoji ve vile je na stole vždy připravená "lajna" kokainu. Všichni se mají rádi a jsou v pohodě, ale jen do chvíle než hlavní hvězdě Dirku Digglerovi stoupne sláva do hlavy, pohádá se s režisérem a odchází. Najednou se všechno hroutí, nikomu se nic nedaří a člověku je těch lidí i trochu líto. Film mě, přes svou dlouhou stopáž, ani chvilku nenudil a čas strávený s Dirkem Digglerem uteče, jak voda. Nemám jiné volby, než plný počet hvězd ! ()

Akana

Lesk a bída pornoprůmyslu 70. a 80.let aneb i pornoherec je člověk. Paul Thomas Anderson mě utvrdil v tom, že podobnost jeho slavné Magnolie s Prostřihy Roberta Altmana nebyla náhodná. Už tady dokazuje, že tvorba tohoto kmotra amerického nezávislého filmu pro něj musela být velkou inspirací. Je to vidět nejen v tom kaleidoskopickém propletenci několika osudů ale i v balancování na hraně mezi tragičnem a komičnem. Jestliže Magnolia připomínala Prostřihy, Hříšné noci odkazují spíš k Nashvillu. Film má tři fáze. V první vidíme pozlátko, do sebe uzavřený svět, který si hraje na takový malý Hollywood a v němž jsou všichni jedna velká rodina. Ve druhé se ale třpytivý povrch ztrácí a režisér ukazuje, jak tenhle pseudosvět ničí životy svých obyvatel. Nakonec jakoby se oba pohledy propojily, Andersonovi hrdinové se rvou o svoje štěstí jako každý obyčejný člověk. Defiluje tady smetánka amerického nezávislého filmu, s nimiž Anderson nepracuje naposledy: Reilly, Hoffman, Macy a další. Všichni vytvořili nezapomenutelné figurky. Skvělá je i Julianne Moore a v případě Marka Wahlberga jde jednoznačně o jeho zatím nejlepší roli. Boogie Nights nemají takovou osudovou sílu jako Magnolia, ale díky své lehké nadsázce a shovívavosti jsou podobně strhující. 90% ()

Heroine odpad!

Já nesnáším porno. Nesnáším ho tak, že ten kdo ho na světě nesnáší nejvíc, ho proti mne ještě miluje. Takže mi můžete ukázat sebevymáklejší snímek o tom, že "i porno herci mají své životní problémy", nebude se mi to líbit. Já to prostě nechci vidět. A kdyby se obešel film o pornu alespoň bez neustálých sprostých slov a nahotin, ale tady mám chvilkama dojem, že se tahle tvorba od porna zas až tak neliší. Porno je prostě hnus, dělají ho hnusní lidi, sledují ho hnusný lidi, a nechci o tom vidět film! ()

strikeman

No to mi podrž:-)) Film o pornoprůmyslu a taková pecka. Dokonce i Burt Reynolds mi tady seděl, a to je co říct! Zábavné, emotivní, lidské, nemoralizující. Biják je dlouhý jak Digglerova chlouba, ale já ani nepostřehl, jak ty dvě a půl hodiny utekly, ba dokonce jsem si přál, aby příběh ještě aspoň chvíli pokračoval. 90% :-))))) ()

Rokle

Boží hudba. A i když se tam dějí pár lidem hnusné věci, tak na vás neustále dýchá uvolněná atmosféra 70. a 80. let. Já dám snad té Magnolii druhou šanci :)) ()

7ynek

Na délku filmu jsem se měl lépe podívat, než jsem se na to začal v televizi dívat asi ve 2:00 ...První půl hodinu filmu, jsem neviděl. A stejně mě čekala dvouhodinová nálož. Nicméně bych vyzdvihl kameru a zvuk. Některé scény a záběry byly prostě báječné, dlouho jsem u filmu neměl tak dobrý pocit z flmařiny. žádné ukvapené střihy. Dlouhé záběry, které působí přirozeně. Erotické scény byly opravdu erotické. Disko sedmdásetky, drogové osmdesátky. Dirk Diggler. Zajímaví herci jak hlavní tak vedlejší. Konec krásně ukázal, že znovu se dá začít vždy, tedy skoro. Zajímavé vedlejší linie. Kdyby to bylo celé podle skutečné události, musel bych dát 100%. Možná příště, až u toho nebudu usínat a uvidím i prvních 30minut filmu. Té délce se člověk musí přizbůsobit ale odměnou je zajímavý a přirozeně plynoucí příběh. Pro filmového fanouška zajímavé z pohledu režie, kamery a hudby + příběh. =) [7ynek][95%] ()

Luk Skywalker

Film, který mě i přes svou délku nenudil. Příběh o tom, jak se mladík, který začal točit porno dostal na vrchol, ze kterého spadl a snažil se zvednout (až na ten happyend to celkem sedí na Johna C. Holmese, jen jeho život, kdy byl mimo porno byl o dost drsnější a konec krutější). Co se týče herců, tak výkony Marka Walhberga, Burta Reynoldse, Julianne Moore i Heather Graham jsou skvělé, hlavně bruslařka mě pobavila, kdy snad nebylo scény ve filmu, kdy by neměla na sobě kolečkové brusle. Navíc jsou v tomto filmu všechny hlavní i vedlejší postavy kamarádi, takže snímek ukazuje jejich příběh i když už to není pro děj hlavní postavy podstatné. ()

GOREGASM

Komplexní, vtipná, rýpavá a nadmíru stylová sonda do americké pornobranže 70. let, kterou na sebe poprvé výrazně upozornil vypravěčský chameleon Paul Thomas Anderson. Příběh mladíka Eddieho respektive pornohvězdy Dirka Digglera od začátku nadchne omamným aranžmá plného zakázaného ovoce, mistrně zorganizovaného soundtracku a nespočtem úžasných herců, kteří jsou ve svých jednotlivých rolích prostě miliónoví. PTA odhalí všechny stránky svých hrdinů a je až neuvěřitelné, jak to vše nakonec drží pohromadě. Přirovnání ke Scorseseho Casinu ve vztahu ke komplexnosti, jakkoliv jde o tématicky různorodé snímky, je podle mně zcela na místě. I PTA nechá své postavy dotknout se pomyslného nebe, stejně jako si šáhnout až na dno a to s nadhledem a uměleckým vkladem výjimečného tvůrce, kterým Paul Thomas Anderson bezpochyby je. 100% P.S. "Lidi říkají, že vypadám jako Han Solo"... Come ooon :-) ()

Hapretor

Velmi trapné a vlastně o ničem. Wahlberg svou roli zahrál s přehledem. Film hezky načrtává, jak ulítlí a divní lidé se pohybují v porno branži. Na druhou stranu je velmi pokrytecké a nefér je odsuzovat a případně tváří v tvář je zesměšňovat ... protože ruku na srdce ... kdo se na to nikdy nepodíval ?! - myslím, že všichni jen lžou, zbytečně zapírají ... a někdo se prostě musí obětovat, musí být jednodušší, bez zábran, bez potřeby soukromí a bez studu, aby jiní mohli spokojeně doma v klidu mastur ..... ?! ()

xmy

Skvěle napsané, zrežírované a zahrané, úžasná atmosféra a výborný soundtrack. I přes dlouhou stopáž jsem se neměl šanci nudit. Zkrátka masterpiece. ()

Folky

Dokonalé herecké výkony, vybroušený scénář, perfektní režie. Ve spojitosti s Boogie nights můžu jen vyjmenovávat superlativa. ()

KOOHA

Dalo se na to koukat, ale abych tomu dal víc hvězdiček, na to nemá. Průměrný film bez nějakých hlubších momentů. Pár věcí nevyjasněných (co se stalo s Meggim synem, co se stalo s Dirkovymi rodiči atd.) A celkem nevydařený konec mi nějak neseděl. ()

Jeand´Boa

Opravdu krásný a parádně pojatý pohled na pornoprůmysl, na celou tu "rodinku", která se kolem točení hambatých filmečků může vytvořit...Výtečný pohled na vzestupy a pády spojené s centrem myšlení, které se nachází u některých jedinců o pár čísel níže jak u ostatních... ()

Kingjiri

Kdyby nešlo o snímek o pornu, ale regulérní péčko, stal by se z Boogie Nights, vzhledem ke kumulaci hereckejch hvězd, pravděpodobně nejvýdělečnější film všech dob. Jenomže výsledek nakonec zustal za mym očekávánim. O pornu to bylo cca. první polovinu stopáže, pak už se děj nes ve znamení "čím rychlejší vzestup, tím ryhlejší pád". Slušný kostýmy, kulisy a hudba sice dávaly možnost nasát dobovou atmosféru 70. a 80. let, ale dlouhá stopáž a nepříliš záživný zpracování jinak zajímavýho životního příběhu Dirka Digglera udělaly ze snímku jenom lepší průměr za tři silnější hvězdy. A snímek měl rozhodně navíc, škoda nevyužitýho potenciálu. ()

shereen

Jsem uprimne prekvapena jak vysoke tu ma tento snimek hodnoceni, protoze to rozhodne neni zadny stredni proud. Velmi originalni a pozoruhodna podivana. Nenechte se odradit zacatkem. Nejdrive jsem byla v soku,ale na konci jsem nelitovala,ze jsem vydrzela az do konce. ()

HenryIvan

Na začiatku som chcel napísať, že genialita tohto filmu spočíva v jeho jednoduchosti, priamočiarosti a samozrejme hereckých výkonoch, no je až príliš dlhý. Práve premrštená stopáž zabíja veľmi veľa solídnych filmov. Je pár konkrétnych scén, ktoré by som zrejme vyhodil, no film je aj tak záživný a v podstate sa veľmi nenudíte. 80 %. ()

AloeB

Nenapadlo by mě, že režisér There will be blood dovede natočit i takovou zajímavou sondu do sedmdesátkového porno průmyslu, v níž nejde v prvé řadě jen o jednoduchou erotiku. Díky své rozličnosti jsou osudy jednotlivých postav zajímavé, jen je škoda, že ne všechny byly tak rozvinuté jako příběh Dirka Digglera, přesto si je však mohou diváci užít. Návštěva deallera je naprosto luxusně natočená. Roller girl je naprosto luxusní. ()

Razzor_82

"To je moje velký péro." Andersonův hodně odvážný debut. Nahlédnutí do vrcholného období pornografických filmů. Ukazuje negativní i pozitivní stránky v této branži. Výborný Wahlberg v roli sebevědomého pornoherce, který zažívá raketový vzestup i pád.  Opojná sláva, která rychle stoupá do hlavy + drogy a chlast. Tohle může člověka semlet jako mlýnek na maso.  8/10 ()

DiCaprio bude spolupracovat s dalším velikánem

DiCaprio bude spolupracovat s dalším velikánem