Každý má pro něco vlohy. Pohled do zákulisí kalifornského pornoprůmyslu 70. let v americkém filmu... Režisér Paul Thomas Anderson (nar. 1970) patří k nejzajímavějším tvůrcům současného amerického filmu. Rázem na sebe upozornil svým druhým celovečerním filmem Hříšné noci (1997), v němž zobrazil zákulisí filmového pornoprůmyslu v 70. letech, jehož centrem bylo kalifornské San Fernando Valley. Hrdinou příběhu, inspirovaného skutečnou postavou pornoherce Johna Holmese, je mladík Eddie Adams, který se díky mimořádným fyzickým předpokladům stává oblíbenou hvězdou pornografických filmů pod uměleckým jménem Dirk Diggler. Jako chráněnec režiséra Jacka Hornera (Burt Reynolds) a jeho milenky a hlavní představitelky Amber (Julianne Mooreová) stoupá na žebříčku popularity až k závratným výšinám, aby se díky nezřízenému životu s drogami a alkoholem stejně rychle zase propadl na dno... Anderson pojednává choulostivé téma s překvapivou filmařskou vyzrálostí i porozuměním pro své postavy, pro něž sex už nepředstavuje téměř žádné vzrušení, ale jen tvrdou práci. Jeho pohled na „zlaté období" pornoprůmyslu, kdy se ještě natáčelo na 35mm materiál (video se teprve začínalo prosazovat) a nejproslulejší díla žánru, jako např. Hluboké hrdlo, se promítala v legitimních kinech, je zbaven nánosu zbytečné nostalgie a zachovává si humorný nadhled. Z mnoha ocenění, jež snímek získal, připomínáme oscarové nominace za Andersonův původní scénář a za vedlejší herecké výkony Burta Reynoldse a Julianne Mooreové, kteří ještě obdrželi ceny Národní společnosti filmových kritiků a Asociace losangeleských filmových kritiků. (Česká televize)

Mistickzz

Sex, drogy a Rock N Roll. P.T. Anderson už v tomto snímku dokazoval svoj cit pre réžiu a musím uznať, že zábavný, no pritom drsný pohľad do zákulisia pornografického priemyslu mi ubehol oveľa rýchlejšie a pohodlnejšie ako napríklad neskoršia Magnólia. A to nie len vďaka už spomínanej réžii, ale aj herecké výkony boli vynikajúce, scenár a v neposlednej rade soundtrack. Škoda len toho konca, ktorý mi trocha nepasoval k vyvíjajúcej sa situácii. 80% ()

Wicky

Zajímavý a hlavně zábavný pohled na porno průmysl na přelomu 70. a 80. let. Ta doba je pěkně vykreslená a režisérsky neodolatelná (Paul Thomas Anderson palec nahoru!) stejně tak jako herecký výkon Marka Wahlberga, Burta Reynoldse a Julianne Moore. Anderson také vytvořil téměř kvalitní scénář kterej selže maximálně jen v pár scénkách v druhé půlce filmu. Jinak je to výbornej film který mi dokonce ukázal že Mark Wahlberg patří mezi tu nejlepší a nejschopnější filmovou elitu. 90% ()

M.Niccals

Nejlepší a nejdusivější atmosféra je někde ve třičtvrtě filmu, kdy se vám (pokud jste ji už viděli) trochu vrátí vzpomínka na Magnolii - PTA během jediné noci postavy žene do neúprosného boje o udržení se v branži (či při životě), zatímco možná o několik bloků dál se odehrává jedno neuvěřitelně náhodné loupežné přepadení. a pak dál z vrcholu až ke kokainovému zhorucení. silné. ()

iXtr3m3

Dokonalé dielo. Vybrať si toto téma a urobiť prístupný film pre široké publikum do kín pred 22-hou hodinou? P.T.Anderson opäť trafil do čierneho. Herecká zostava doslova hviezdna aj keď hviezdy niektorých zasvietili až po tomto filme. Wahlberg geniálny. Rovnocenná dráma zrovnateľná s Rock Star. 100% ()

klukluka

Na tenhle film jsem se mimořádně těšil- a kterej chlap ne..? Ani ty krásný nahý holky mi z něj ale nedokázaly udělat příjemnou podívanou. Příjemnou ve smyslu, že by to trochu odsejpalo. Neodsejpalo a já jsem se nemohl dočkat konce. A do toho pocit, že to bylo žánrově neukotvený- ani ryba, ani rak- mně osobně to vychází na nějaký rozblemcaný drama. Netvrdím, že to mělo mít bůhvíjakej potenciál, na každej pád mě to ale zklamalo. ()

eagle-eye

Hříšné Boogie beru jako výtečný dezert k nezapomenutelnému hlavnímu chodu Magnolii... PTA je prostě klasa, nejlepší rejža současnosti a nej režisér dlouhých filmů, při kterých se ani chvíli nenudíte... ()

Kovaja

Pěkné podívání jak se klučina z ulice dokáže díky svojí chloubě v kalhotech dostat na samotný vrchol pornobranže a pak když mu sláva a drogy zamotají hlavu spadnout na samé dno.Supr výkon Wahlberg i Moore s Reynoldsem ()

Mičl

Mark Wahlberg si roli hlavního hrdiny vyloženě užíval a sedla mu. Paul Thomas Anderson dokázal výtečně vykreslit život točící se okolo amerického pornoprůmyslu 70. let. Říkejte si co chcete, ale ti pornoherci jsou fakt dříči. ()

Hanys_

To byla jízda. Parádní výlet porno zákulisím 70-80. let se zatraceně chytlavou muzikou a skvělými herci (první role pro Marky Marka a hned taková bomba). Boogie Nights jsou prostě skoro bezchybným filmem a ten scénář je naprosto geniální. 9/10 ()

Paity

Boogie Nights ve spojení s Markem Wahlbergem, Julianne Moore a Heather Graham funguje. Chcete se podívat, jak vypadalo zákulisí porna v 70. letech v USA pusťte si to. ()

Corpsegrinder

Nějak nechápu proč zde chybí označení KOMEDIE protože hlavně na tu je film zaměřenej a je doslova naprcanej hláškama. Je to takovej Pulp Fiction pornoprůmyslu 70./80. let. Samozřejmě musíte mít trochu smysl pro humor aby vám přišla vtipná například scéna kdy prodávaj totálně šílenýmu dealerovi jedlou sodu vydávající se za kokain na což dohlíží obří negr a po bytě se prochází pohublej číňan co hází petardama jak magor a je představen slovy NO JO COSMO, JE TO ČÍŇAN... COŽ VYSVĚTLUJE TY PETARDY :DD ()

J.F.B.

"It's like Napoleon. When he was the king, you know, people were just constantly trying to conquer him, you know, in the Roman Empire. So, it's history repeating itself all over again." Původně jsem komentář ani psát nechtěl, jelikož zkrátka nemohu vyplodit nic, co by tu už minimálně stokrát (spíš několikasetkrát) nezaznělo, ale nakonec jsem našel pár věcí, které bych si chtěl někam poznamenat, takže tady je. Klasický příběh vzestupu a pádu, který ale dokáže překvapit. Má totiž značně odlehčený rozjezd, celá první hodina je spíš komediální (a kdyby byl takový celý film, tak bych mu dal asi jen za 3*), pak se ale pár vteřin před začátkem roku 1980 všechno změní, postavám se začnou hroutit jejich životy, atmosféra filmu se radikálně promění (zároveň ten vývoj dává opravdu smysl a dalo se to prostě čekat), dojde na několik velmi drsných scén, upomínajících na Tarantina nebo Coeny, aby nakonec všechno šťastně dopadlo (i když ne úplně pro všechny). Rekonstrukce 70./80. let je naprosto perfektní, od výpravy přes kostýmy až po auta. A ten soundtrack! Skvělý výběr dobových písní, úžasně zakomponovaných do děje, jednotlivých scén, záběrů. Ohledně nich mi udělal PTA zvlášť radost – je tu totiž plno výborných a skvěle promyšlených dlouhých záběrů, které já prostě miluji. Ten úvodní se může klidně rovnat tomu z Hráče Roberta Altmana (který, jak jsem někde četl, byl také významným Andersonovým režisérským vzorem), ovšem ani ostatní sekvence za touto nebo za těmi ve Scorseseho filmech nijak nezaostávají (bazén!). Obsazení je také naprosto výtečné, mimo hlavní herce bych ještě vyzdvihl Williama H. Macyho (Little Bill) a famózního Alfreda Molinu jako Rahada Jacksona – scény s ním bych označil za pomyslný vrchol snímku (♪♫). (x) (x) (x) (x) (x) (♪♫ & ♪♫/♪♫) ()

DannyBoy80

Zajímavý pohled do pornoprůmyslu. Vidíme sebranku opravdu velkých hlupáku, kteří by asi nic jiného než šukat nedokázali, asi to platí obecně pro celý porno průmysl. Herecké výkony průměrné na všech frontách, snad kromě Hoffmana a Macyho. Pořád by to bylo na 4*, ale ten závěr, jsme všichni jedná velká šťastná rodina, z toho se mi chtělo blít. Takže nakonec za 3*. ()

Piškotka

Tak místy jsem se opravdu bavila. Zjišťuju však, že pornografický průmysl je továrnou na nepřirozenost a atypičnost. Zákulisí funguje přesně tak, jak si představuju a jak ho zde zachytil i samotný tvůrce. Povrchní a pokrytecké vztahy, kdy naoko miluje každý každého, přitom by mu nejraději zasadil kudlu pěkně hluboko. I konkurence mezi herci byla patrná, vše se však smázlo koksem a alkoholem. Všichni tak trochu vypatlaní, až na režiséra. Mark Wahlberg byl hodně naivní a chtěl svým rodičům dokázat, že udělá velkou díru do světa, v jeho případě doslova.:o)) Závratnou rychlostí zpychnul a své mužství moc chytře neopatroval. Velmi rychle se z něj stal impotentní důchodce, co si dává lajničku s rádobykamarády. Hvězdička, co rychle vyšla a rychle spadla. Domnívám se, že každý jedinec, co pracuje pro pornografický průmysl, má život jepičí. Zejména muži. Co se týče herců, Burt Reynolds moc dobrý, dvojici Dona Cheadleho a Luise Guzmána znám z Trafficu a jsou zajímaví, Julianne Moore jsem horko těžko poznala, moc mě nezaujala a Mark Wahlberg a jeho karatistické repliky nic moc. Přece jenom ho vidím jako zpívajícího rapera. Ale dobovou atmosféru Anderson zachytil skvěle ať už hudbou, kostýmy, tak hovory o videokazetách. ()

Prochy38

Povedený velkofilm z prostředí pornografického průmyslu. Kvalitní herecké obsazení dodává sílu na filmovém zážitku. Krásná J. Moore, sexy H. Graham, drsňák M. Wahlberg, sympaťák B. Reynolds a excelující T. Jane. Film o tom, jak vysoko Vás může dostat velikost vašeho údu, a tedy i z jaké výšky potom můžete spadnout. Herci skvělí, hudba výborná a scénář bravurní. Proč tedy jen 3*? Nesnáším drogy, nejsem moc fanda tady té "smetánky" a lidí z té "lepší" společnosti. Takže prostředí nebylo úplně můj šálek kávy. Ale jako film fakt dobře zpracované. Nelituji. ()

Schuldiner

Tenhle film mě vůbec nenudil a ve druhé polovině vyloženě bavil. Ve druhé půlce se totiž konečně dostaví nějaké důraznější drama. Celkově je to možná lehce povrchní a co se týče světa v porno-průmyslu, předpokládám, že to nebude asi taková pohádka, kde jsou všichni hodní a milí...ale kašlu na to.. líbilo se mi to, i přes chyby, nedostatky a sem tam nějaká ta slabší místa.. Je to taková špinavější pohádka o jedné ´´porno-rodině´´, kde se mísí příběhy jednotlivých ´´rodinných´´ příslušníků.. Jejich osudy, slabosti, nedostatky, špatné i dobré stránky.. No a v neposlední řadě Heather Graham jako slečna bruslařka...ouveeej.. ()

Itar

Paul Thomas Anderson je neskutečný hovado a Boogie Nights je dalším důkazem toho, že jde o jednoho z nejlepších režisérů současnosti (ne-li nejlepšího). Film který vás nechá smát a vychutnávat si krásnou kameru a občas až Tarantinovsky absurdní situace (scéna v obchodě s koblihami), aby vás potom přimáčkl k zemi a podobně jako Magnolia vás rozcupoval. V jedné chvíli mi bylo skutečně fyzicky nevolno, a i když ve většině případů bych to nebral jako plus, tady... to prostě sedlo. Herecké výkony netřeba zmiňovat, herci jsou do jednoho přesní a Anderson má jejich vedení zmáknuté na jedničku, takže i jindy nevýrazní herci (Mark Wahlberg) předvádí své maximum. Třešničkou na dortu je potom výborně poskládaný soundtrack, který výrazně napomáhá měnit náladu jednotlivých scén. Smekám! ()

DiCaprio bude spolupracovat s dalším velikánem

DiCaprio bude spolupracovat s dalším velikánem