Vlasta Burian jako potrhlý profesor botaniky podnikne složitou akci, aby se elegantně zbavil rozmarné manželky. Zápletka pojednává o mírně potrhlém profesorovi botaniky Ducánkovi, kterého zaměstnávaly jeho vědecké pokusy tak, že zcela zapomněl na to, že je ženatý. O existenci jeho rozmarné ženy, operetní divy Lucy, nevěděla ani jeho hospodyně Veronika, ani přítel Potužník. Když se však manželka po sedmi letech kajícně vrátila domů, Ducánek podnikne komplikovanou akci, aby se své ženy elegantně zbavil... Film byl poprvé uveden na Filmových žních ve Zlíně 29. 7. 1941. (oficiální text distributora)

provitamin

Komédie s Burianom sa vyznačujú sledom rôznych náhod, zámien a omylov, z ktorých vznikajú humorné situácie a inak tomu nie je ani tu. Burian znovu raz potvrdil, že je mojím najobľúbenejším českým hercom a skvele mu sekundovali ďalší velikáni tej doby ako napr. Jaroslav Marvan alebo Čeněk Šlégl. Zdá sa že aj za vojny dokázali vzniknúť kvalitné filmy. ()

AIMÉE

Ducánek je velmi zajímavý patron a jeho život nabere obrátek, když se mu do bytu nastěhuje jeho žena. Musí rychle jednat, aby se jí co nejrychleji zase zbavil. Burianovy vlohy a absurdní situace neberou konce. Obzvlášť některá Ducánkova slova jsou k popukání. "Tak podívejte se, vezměte si ten váš botanický omyl a hleďte diskrétně zmizet!"..... "Ten baron musí bezpodmínečně z domu!" "Nezdá se ti, že zacházíš přiliš daleko!?" "Sem se nesmí?" ()

Mikino00

Další z Burianových oneman show, bláznivá komedie, kde jsou ostatní postavy jen do počtu a jejich linie nedávají smysl, rozuměj jsou tak praštěné až to není možné. Čím více filmů s Burianem vidím, tím mám silnější pocit, že jeho humor stárne velice rychle. ()

Vesecký

Velmi povedená a přesto velmi zřídka uváděná Burianova komedie, jedna z jeho posledních, než se z různých důvodů odmlůčel. Vtipná zápletka o muži, o němž jeho okolí vůbec neví, že je ženatý, je neotřelá a vlastně jako jeden z mála českých filmů přvních 15 let zvukové éry nemá nějak znatelné klišé, které je známo z více filmů. ()

Bozvav

Naprosto famózně zahraná záležitost, Burian v poněkud netypické roli, kde není on ten nejdůležitější, ale vše skvěle funguje.Za mne 100%. ()

ZorkaJ

Tímto bych nesouhlasil s kritikou, která se k tomuto filmu na Vlastu v té době nesla.  Provdám svou ženu patří k mým oblíbeným filmům s Vlastou Burianem a opětovně jej řadím do svých nejpřehrávanějších filmů. Ve filmu je mnoho humorných situací, půvabných žen, a scének, kde je Vlasta Burian komediální živel! ()

domirovec

,,Veroniko, co je dnes k obědu?..'' - ,,Ale pan Ducánek, vy bydlíte o poschodí níže.'' - ,,Aha, děkuji, buďte mi zavázán.'' Provdám svou ženu je další z těch OPRAVDU HODNĚ zamotaných komediálních snímků, které právě díky té samotné zamotanosti a chaotickému (ovšem zároveň zábavnému a živému) ději prostě musí člověku vykouzlit úsměv na tváři. Burian zde také exceluje v jednom z jeho nejlepších charakterů, který skvěle sedí k zamotané zápletce, vzhledem k tomu, jak šílený a místy fakt hodně zmatený je. Pletou se mu jména a celkově slova, zapomíná, většinou nedokáže pochopit jednoduché souvislosti a je neskutečně roztržitý, což je ve finále vcelku ďábelská kombinace chování pro humoristického krále jako je pan Burian. Všichni ostatní však ve filmu také excelují a Světla Svozilová si pro sebe ukradla každou scénu, kde byla a kde si hraní své role náramně užívala. 5/5 ()

Gabretta

"Kolikrát jsem vám říkal, Veroniko, že příroda má své železné zákony a každá věc na světě své předurčené místo. Kniha patří do knihovny, husa patří k boudě, pes na pekáč... Totiž obráceně...a brejle na nos a ne do akvária!... Podívejte se!" - "Propánečka, a jak se tam dostaly?" - "To taky nechápu. Jsou jen dvě možnosti - buď tam spadly zeshora a nebo se... nebo se podhrabaly." ()

Véronique

Nevím, jak tento film hodnotit... Moc jsem se na něj těšila, dávali ho málokdy. A když jsem ho viděla... Byla jsem okouzlena začátkem - divadelní zákulisí, Ferbaska, paní Veronika, roztržitý profesor Ducánek... Přítomnost divy Kabátové... Ale děj se tak nějak táhne, chybí tomu šťáva, a také hudba - která je dobrá, ale je jí jako šafránu. Film ještě asi budu při dalších shlédnutích "objevovat" a dotvářet si názor... Zatím 69% ()

Luxocculta

Příjemná a oddychová komedie s vtipnou, ale hůře uvěřitelnou zápletkou na téma vztahového zlatokopectví, kterým chce vydělat hlavně postava manželky-umělkyně v podání Světly Svozilové. Ta se po sedmi letech vrací ke svému muži (Vlasta Burian), jako by se nechumelilo, a to po té, co vyschne koryto, ke kterému kdysi zběhla, čímž uvrhne poklidnou domácnost starého a už tak dost popleteného mládence do chaosu. ()

rivah

Složité operace Vlasty Buriana, který se snaží zbavit své ženy, kterou už několik let neviděl, až doteď. ()

donkocicak

"Kamaráde, Emile...", "Nemáte prosím něco k jídlu ? Alespoň prášek proti angíně" nebo "Kolikrát jsem Vám říkal, Veroniko, že kniha patří do knihovny, husa k boudě, pes na pekáč... totiž... obráceně" :) Burian tu hláškuje jako o život. Provdám svou ženu mám velmi rád, když jsem to viděl poprvé, velice jsem se pobavil. Nezapomenutelné jsou scény s kuchařkou Veronikou. A Čeněk Šlégl jako baron Zamrzlík a Jaroslav Marvan jako Morfeus - co si přát víc ? "Veroniko, co jste mi to dala za hloupý nákupní lístek, já ho po cestě ztratil..." :D ()

IvonaK

Takové geniální řešení jak se zbavit své manželky dokáže asi vymyslet jen Vlasta Burian. Ale upřímně řečeno ho vcelku obdivuji že chtěl za každou cenu zůstat single. A ještě se mi líbilo že jeho služebná nebyla žádná mladá krasavice nýbrž starší paní kterou měl rád ikdyž mu občas lezla na nervy. ()

Stanix

Tady jsem se moc nenasmál ani nepobavil. Scénář je až příliš překombinovaný a upřímně řečeno, jak mám rád Vlastíka tak tady mi nesedl. Přece jenom Burian jako popletený botanický vědec je jako Danny Trejo v roli nacistického důstojníka. ()

Marrianna

Pohádka o roztomilém vědátorovi, kterému se na závěr podaří udělat z masožravé rostliny vegetariána. Ale nejprve aby se mu tento pokus vydařil - musí se jemně leč důsledně zbaviti přítomnosti manželky. ()

nooly

Omlouvám se všem, kteří mají k tomuto filmu srdeční vztah. Režie a střih jsou na velmi nízké úrovni, příběh považuji za hloupý a předvídatelný. Přesto film celkově nepůsobí tak špatně, je to celkem roztomilá komedie. Když si ale uvědomím, že v tom samém roce byl natočen Občan Kane, nemohu dát více než 2 hvězdy. ()

Pitryx

Taky jeden z těch slabších filmů, který mne zrovna nějak nebere. Na konci jsem se už dost plácal v ději. Mimochodem, přece nebylo těžké babu vyhodit a hotovo. Na tomto základě mi přišel film zbytečný. ()

ostravak30

Mě film s Burianem v hlavní roli přijde spíše jako příběh moderního Kecala, který běhá dům od domu a hledá, komu by svou manželku udal. Se spojením Burianova hereckého umu, několika humorných scének a dalších herců, je to koukatelná komedie. ()