Jatka č. 5

Slaughterhouse - Five

Komedie / Sci-Fi / Drama / Válečný / Fantasy

USA, 1972, 99 min

Kurt Vonnegut jr., jeden z mých oblíbenců a spisovatel, jehož dílka se ne zrovna jednoduše zfilmovávájí. Jatka č.5 jsou pro člověka, který knižní předlohu nečetl hůře stravitelná a pravděpodobně vyjdou naplano stejně jako například Snídaně šampionů s N.Noltem a B.Willisem. Je to vše nebo nic. Buď se líbí nebo je zatraceno. Nic mezitím.(9.12.2005)

• Houdini

Zlatá Palma - výběr(8.9.2006)

Každý, kdo kdy četl nějaký román od Kurta Vonneguta, dobře ví, jak obtížné je převést jeho literární předlohu na filmové plátno. Jeho díla jsou totiž mnohavrstevná, zahrnují myšlenkové pochody jeho hrdinů, nejrůznější místa a doby, které se navzájem prolínají, a hlavně obsahují nejrůznější snové pasáže a halucinace. Snaha natočit podle něj stejně úspěšný film končí obvykle průserem, jako je např. Snídaně šampionů. Dlouho jsem si myslel, že jediný snímek, který stojí za vidění, je Matka noc a teprve nyní poznávám, že téměř stejnou kvalitu má i film George Roye Hilla. Jatka č. 5 jsou stejně jako románová předloha absurdní, tragikomické, zvláštní a provokativní. Řada scén patří k těm, které si filmový fanoušek zafixuje na celý život. Setkání hlavního hrdiny s vítěznými sovětskými vojáky nebo konec jeho nejlepšího přítele k nim určitě patří. Celkový dojem: 85 %.(28.5.2009)

Mám Vonneguta opravdu rád. V knihách. Ze všech pokusů převést jeho díla na filmové plátno se mi ovšem potvrzuje všeobecné a i moje mínění, že to prostě adekvátně nejde. To, co má v knize hloubku o několika vrstvách, se zde mění v těžko srozumitelnou a při sledování nepříjemnou tříšť obrazů, mezi nimiž chybí tmel. Ten zřejmě může dodat jen kniha, film toho patrně opravdu není schopen.(18.5.2011)

• kiddo

Ze svých nikoli vyčerpávajících zkušeností s Vonnegutem mohu říct jistě dvě věci: 1) příběh a postavy mu opravdu nejdou a 2) intelektuální koncept a poselství je u něj nad vše ostatní. Že se automatickým (a nezbytným) překopírováním struktury románu ztrácí jakákoli šance na identifikaci s protagonistou, s tím se smířit dokážu, že se ale nenahrazením autorského komentáře (který jako jediný skutečně chápe; Billy je pasivní antihrdina, který do posledních chvil neprohlédne) a výrazným potlačením tralfamadorské linie ztrácí podstata toho, o čem Jatka č.5 skutečně jsou, to už je dost na přesdržku. Že je Billy „unstuck in time“ tu prostě nemá objektivní důvod, a roztříštění dějové linie se tak jeví jen jako zbytečná hra. Úspěšné zfilmování nezfilmovatelného se nekoná.(12.1.2010)

• - Vonnegutova obľúbená hláška "Tak to chodí", použitá v románe viac ako 100 krát sa vo filme neobjaví ani raz. (Smok)

• - O rolu Roberta Pilgrima sa uchádzal Dirk Benedict, ale režisér George Roy Hill dal prednosť Perrymu Kingovi. (Smok)

• - Súkromné lietadlo, použité vo filme, patrilo spoločnosti 3M. (Smok)