Reklama

Reklama

Obsahy(1)

O chytrém šachovi vznikla v brněnském studiu v roce 1983. Její autor, básník a dramatik Karel Tachovský (jehož jméno nemohlo být v titulcích uvedeno), v ní spojil tři příběhy o moudrém orientálním vladaři, který dokázal vtipně odhalovat a napravovat zvůli svých úředníků vůči prostým poddaným... Tři příběhy bezpráví a zvůle řeší v jedné pohádce moudrý orientální vladař (M. Donutil). Bez kouzel a nadpřirozených bytostí, pouze vtipem a chytrostí odhaluje nepoctivého kupce (M. Maděrič), soudce (P. Kunert) a vezíra (J. Pecha) a pomůže tak společně se svým šaškem (P. Zatloukal) poddaným. I když sám tvrdí, že spravedlnost bývá občas vrtkavá, nikdy v ní nesmí člověk přestat věřit. Platit musí pro vrchnost stejně tak jako pro obyčejné lidi. (Česká televize)

(více)

Recenze (19)

ostravak30 

všechny recenze uživatele

Vcelku dobré kulisy a brněnští herci v akci. Orientální pohádky, přesto, že v sobě mají kus lákavé chuti dobrodružství z nejznámějších a nejkrásnějších pohádek z Orientu tedy Tisíce a jedné noci, mě nikdy moc nekákaly. Tato je ale učí moudrosti a přemýšlení a také tomu, že každá nepoctivost bude jednou potrestána. Na světě to sice už moc neplatí, ale není špatné v to věřit. ()

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Orientální pohádky mám docela rád, často se věnují snaze o nastolení spravedlnosti a bývají docela chytré. Nicméně tenhle šach vypadá (i díky angažování Miroslava Donutila) jen jako taková příprava na Rozsudky soudce Ooky, což je moje vůbec nejoblíbenější pohádka ta toto téma. Takové hodně dobré tři bodíky, s podmíněným odkladem na čtvrtý. ()

Reklama

otík 

všechny recenze uživatele

Arabská pohádka o moudrém vladaři, který dokáže s pomocí svého Šprýmaře napravovat příkoří páchaných na prostých poddaných. Brněnská televize natočila zase jednu z cizokrajných pohádek a svůj pohled tentokrát zaměřila na blízký východ. Příběh nemá moc šťávy, jde o tři kratičké povídky, kterak moudrý vládce na podvodníky přišel. Příjemné je ale obsazení, kterému samozřejmě dominují jihomoravští herci v čele s uspořádaným a civilním Donutilem. Lepší průměr. ()

Skuby47 

všechny recenze uživatele

Orientální studiová televizní pohádka o moudrém vladaři patří k mým oblíbeným. Vládce se snaží ve třech případech podvodů pomocí logických postupů dobrat pravdy, usvědčit viníka a napravit křivdu. Pro plynoucí poučení, že spravedlnost nakonec zvítězí, je vhodná pro děti. Škoda, že to jde jen v pohádce. Myslím, že si zpracování zasloužilo větší prostor a bohatší scénář. Byla by to pěkná celovečerní pohádka. Podobné jsou pamětnické pohádky např. Rozsudky soudce Ooky, Soudce a drahokam, Svědectví čarovného zvonu či Werichova Koloběžka první. ()

Jezinka.Jezinka 

všechny recenze uživatele

Tahle pohádka by byla dobrá reklama na bankovní služby. "Chystáte se na cestu? Bojíte se na cestách o své peníze? Svěřte své úspory nám!" Orientální háv kulisovkám sluší, pohádka děti učí, oč klidnější je člověk s čistým svědomím než podvodník, že žádný detail není nepodstatný a jak důležité je naslouchat. Nebo také jak se nenechat chytit při podvádění. ()

Galerie (4)

Zajímavosti (1)

  • Šach, dnes se píše správně Šáh, je tradiční titul íránských vládců ve starověku s významem král králů. (sator)

Reklama

Reklama