• cheyene

Už jsem viděl horší pohádky. Na této nezaujme herečka princezny, ale ostatní herci celkem ujdou, když tedy pomineme extra třídu jako Somr, Preiss, Navrátil.(28.12.2014)

Slušná porce originality na historický příběh s pohádkovými motivy. Komtesa Alexandra (Kateřina Březinová) není rozhodně příkladnou mladou slečnou ve smyslu její urozenosti. Sama je toho názoru, že písmeno x v jejím jméně symbolizuje zkřížené meče. Celé dny se raději věnuje mužským radovánkám mezi něž spadá šerm, jízda na koni nebo lov. A vedle toho je dost paličatá jako mezek a rozhodně to není holka na vdávání. Svým postojem už od sebe odehnala i nanicovatého a naondulovaného mladého hraběte, který o sobě prohlásil, že je spíše "salonní" typ a o kterého projeví eminentní zájem její mladší sestra Helena (Jitka Schneiderová, která ji hraje, však vypadala oproti Březinové výrazně starší). A tak se Alexandra jednoho dne rozhodne, že opustí přepych a zkusí štěstí jinde. Kroky jí zavedou ke staré lesné čarodějnici, která ji vyvěští budoucnost, ale na oplátku chce od ní šaty, střevíce a její vlasy. Saša ostříhaná na kluka po cestě od čarodějnice se střetne s tak trochu tajemným šermířem vracejícím se z války o jehož skutečném původu jí není nic známo a rozhodne se využít situace. Rozhodne se vydávat za mládence a utají svůj urozený původ. Netuše, že se právě seznámila s princem Valentýnem (Vilém Udatný), který je synem toho času indispovaného panujícího vévody jež se mezitím stal obětí intrik svého záludného bratra, se stane společníkem na jeho cestě. V záhlaví příběhu stojí, že se jedná o pohádku šermířskou, ale vypiplanými souboji na kordy se moc neblýskne ani se to jimi nehemží. I přesto, že jich je jen hrstka, vyloudí spíše pobavený úsměv. Samotný příběh pak zahrnuje láteřícího pana hraběte (Martin Štěpánek), který se pokouší marně svoji dceru provdat, intriky na královském dvoře, přiměřenou porci televizní romantiky, napětí, tajemna, studiové interiéry, přírodní exteriéry a to vše s neokoukanou ústřední dvojicí. Dobrý rozjezd, zajímavý prostředek a závěrečná třetina, která příznivý dojem pokazila snadným odhadnutím vývojem událostí a také se začalo v příběhu ukvapeně spěchat. Celkově se jedná o historický příběh z jakoby neurčité doby s krapet pohádkovými motivy, originalitou se v prvních dvou třetinách nešetří a je nutno se smířit s faktem, že režijní a scénáristická propracovanost není jeho doménou. Třesk zkřížených mečů sice nepřipravil až tak atraktivní podívanou, kterou si lze při jejím názvu odvodit, ale je chválihodné, že tvůrci se vydali nebo lépe řečeno pokusili se vydat invenční cestou. Mé hodnocení: 60%(31.12.2013)

Princezna je zelený mozek s úchylkou na zbraně, a tak uteče, ostříhá si vlasy a předstírá, že je kluk. Na útěku potká prince vracejícího se do sousedního království, ve kterém se jeho strýc snaží uchvátit trůn. Dobro vítězí, zlo je poraženo. Klišé jako prase, každopádně znám i horší pohádky. Proč se to ale jmenuje "Zkřížené MEČE", když mají všichni KORDY, to by mě fakt zajímalo.xD(29.12.2016)

Naštěstí se tam nebojuje tolik, aby člověk pocit trapnosti z ne úplně povedených soubojů nepřekonal. A ta samotná zápletka sice není originální, ale jsou i vyčpělejší témata.(11.10.2010)

Jako obvykle jsem si nedělní pohádku dala během přípravy oběda víceméně formou rozhlasového vysílání. Audio stránka "Zkřížených mečů" obstála bez problémů - chápala jsem, co se odehrává, byla jsem ušetřena různých rádobyvtipných pazvuků a povykování, nic mi nedrásalo uši. Paradoxně ty chvíle, kdy jsem se odlepila od plotny a do vnímání se zapojily také oči, byla jako plácnutí mokrým hadrem přes hubu. Klasická televizní lacinost a herecká topornost... jsou i horší, mnohem horší, ovšem tenhle příběh by si prostě zasloužil víc: víc peněz a kvalitnější zpracování. 58%(25.7.2011)