Sám doma

• slovenský

Sám doma

Rodinný / Komedie

USA, 1990, 103 min

7 / 10 Film, na ktorý sa dá pozerať sto krát a nikdy neomrzí, čo naše televízne stanice vedia a aj riadne zneužívajú. Culkin sa pre túto (a bohužiaľ len pre túto) rolu narodil, nikto nevie zarevať od strachu ako on. Zlodeji Pesci a Stern sú pár totálnych magorov, ktorých nesmretľnosť by im mohol závidieť aj Shyamalanov Vyvolený a ktorý sa nechajú masakrovať len pre naše potešenie. Ach, česť ich pomiatke.(24.2.2005)

Dnes už po zásluze stálice zlatého fondu rodinných komedií. Snesitelné pro dospělé, neuvěřitelná kůlna pro mladší publikum, prostě příklad toho jak se to povede jen jednou za dlouhý čas. A unikátní práci Johna Williamse asi není třeba připomínat. Zpětně se můžeme asi jen pozastavit nad dalším zmařeným osudem dětské hvězdy, ale to k tomuhle sluníčkovému filmečku nepatří;) 80%(10.6.2012)

„Ale vylízal sa z toho. Za takých šesť, sedem týždňov.“ Spolu s dvojkou, PERINBABOU, MRÁZIKOM a griswoldovskými VIANOČNÝMI PRÁZDNINAMI, najultimátnejší vianočný film na svete. Môžete ho pozerať dvakrát do roka: na Vianoce vás naočkuje (ak ju ešte nemáte) "správnou" zimnou náladou (rozprávková výprava tichej zasneženej uličky, do chladnej noci svieti vianočná výzdoba, jedinečná hudba Johna Williamsa, chorál z kostola) a cez leto vás schladí. Chris Columbus režíruje jedna radosť a ak môžeme niečoho ľutovať, snáď len toho, že rolu Daniela Sterna odmietol tvorcami pôvodne zamýšľaný Robert De Niro, čím by dosiahla kombinácia s malým jedovatým Joeom Pescim (MAFIÁNI) maximálnu brutalitu. I bez toho sa však jedná o stopercentnú vianočnú rodinnú komédiu s diabolskými akčnými komiksovými scénami, výborným hereckým obsadením (Culkin, Heard, Candy) a s vynikajúcimi dialógmi. Kultový film.(26.10.2004)

::::::::::::: Panebože co k tomuto filmu říci ? Asi jen to, že dnes už je to kultovní komedie, kterou zná každý. Culkin byl prostě zázračné dítě. Co se s ním ale děje dnes, to neví nikdo . . . ::::::::::::::(31.8.2008)

Sám doma je moje největší srdcová záležitost. VŽDYCKY mě zastaví od jakékoliv činnosti a připomene mi dětství. A tam uvnitř mě něco tak příjemně šimrá. Vánoce bez Kevina by nebyly Vánoce. A jak už někdo psal, je to nenáročný film pro celou rodinu. Milovala jsem ho jako malý prcek a myslím, že ho budu milovat i jako babička. Škoda, že Macaulay Culkin už pak nic pořádného nedokázal. Někdo to má se slávou naopak...(15.6.2011)

• - Postava, kterou hraje Joe Pesci - Harry Lime, je pojmenována podle postavy, kterou hrál Orson Welles ve filmu Třetí muž (1949). (Kulmon)

• - Pokud jde o herce, pak za maratónce natáčení filmu je možné považovat Johna Candyho, který hrál "krále polky" Guse Polinskiho. Všechny scény, které ve filmu měl, natočil během jediného natáčecího dne, který trval 23 hodin. (Akesha)

• - Na portrétu, kde je údajně Buzzova dívka, je převlečený chlapec, Chris Columbus nepovažoval zesměšňování dívky za správné. (Mr.Critic)