V zájezdní hospodě se potkají potulný rytíř Dan a jeho podkoní Vítek se dvěma uraženými bývalými ministry Lesního království. Ti si stěžují, že mladá princezna Jelena, která se nedávno ujala vlády, se spolu se svou dívčí družinou věnuje lovu, ale nesnáší muže a nechce se vdávat - a s rozmarnou ženou na trůně že země brzy špatně skončí. To mladé muže zaujme - s amazonkami se ještě nesetkali - a tak se vydají k sídelnímu městu. Za nečekaných okolností se s princeznou setkají a sblíží. Jelena opravdu skvěle ovládá svůj luk a jeho pomocí chce svým nápadníkům v cestě k trůnu zabránit - museli by ji porazit v lukostřelbě... Tak začíná romantická televizní pohádka scenáristky Jany Knitlové a režiséra Rudolfa Tesáčka. Písňové texty napsal Arnošt Goldflam a zhudebnil je Karel Cón, scénografie a výrazné kostýmy jsou z dílny Tomáše a Jitky Moravcových. Titulní hrdinka příběhu se přes své historické oblečení a dovednost v jízdě na koni či lukostřelbě odlišuje od obvyklých pohádkových princezen a svými rysy se spíše podobá moderním ženám: Podobně jako ony si sama teprve hledá své místo na světě a řeší svůj vztah k partnerovi. Režisér svěřil většinu rolí mladým hercům z Městského divadla v Brně, a tak se můžete těšit na setkání s Pavlou Ptáčkovou, Jitkou Čvančarovou, Petrou Jungmanovou, Romanem Vojtkem či Igorem Ondříčkem. (Česká televize)

giacobbe

Prosím, už žádnou další pohádku natočenou na přelomu století v brněnském nebo ostravském studiu, s přeplácaným nebo nesrozumitelným dějem a s Romanem Vojtkem. Poslední dobou se s nima v ČT roztrhnul pytel. ()

reccal

Při prvním shlédnutí r. 2005 (zřejmě) se mi aspoň písničky docela líbily. Bohužel po shlédnutí dnešním vidím příšernost, která v českých pohádkách nemá velkou konkurenci. Vitázkovou mám ráda, tady ovšem hraje jak pod těžkými sedativy, Ondříček je frajer, dokud se neoholí a neudělá si hrůzyplné "dredy", nebo co to je, a Vojtka asi netřeba komentovat. Ačkoli je pohádka krátká, divák se netrpělivě dívá na hodinky, když už to proboha skončí. K tomu ještě plno nelogičností, toporné dialogy a je zabito. A přitom nemá pohádka vůbec špatný nápad, ale věčnými stupidně moralizujícími dialogy a absolutním neherectvím herců (vyjma Parduse, Apolenáře a Jungmanové), si ode mě nezaslouží víc, než 1 a 1/2 hvězdy. ()

Peabody

Brněnská pohádka, absolutně nechápu, proč princeznu která má být sportovní amazonský typ hraje unuděná blondýna, zcela bez jiskry. Tu naštěstí doplňuje Petra Jungmanová, která vysloveně září, ostatně i Jitka Čvenčarová je podstatně živější než slečně Vitázková. Za PetruJ je ta hvězdička, jinak není podle mého proč se dívat. ()

jaminka

Celkem hezká pohádka, co zaujme svým dějem. Jediné co mi asi vadí, je podivné přemísťování postav. Například Štěpána je v záběru na levo od princezny a v příštím okamžiku je na pravo, i když obraz nepřetržitě zabírá prostředí kolem princezny. Možná, že se předpokládalo, že si toho jen málokdo všimne, takže to je asi má jediná výhrada. ()

Dixicz

Z téhle pohádky mám trochu smíšený dojem. Ani mi to nepřijde moc jako pohádka, ale spíš jako nějaká genderová studie. Dá se na ní ale koukat a jsou tam pěkný holky. Škoda, že tam nehrálo víc herců… ()

Major776 odpad!

Přestrašné herecké výkony z příběhu vyrábějí pohádkový pleps a všechny cihly českého pohádkového piedestalu minimálně praskají. Hrůza opravdu. ()

Aileena

Nechápu tu vlnu kritiky. Zdá se mi, že spousta lidí si neuvědomuje na jakou cílovou skupinu jsou pohádky prioritně zaměřeny. Musím souhlasit, že některé pohádkové výtvory jsou děs běs, převažuje kvantita na úkor kvality, ale tak je to dnes téměř všude. Toto dílo bych ale do odpadu ani podprůměru rozhodně nezařadila. Má to příběh, různé charaktery, dobro a zlo (druhé jmenované v umírněnější o to však dnes rozšířenější podobě), také zde kritizované poučení, které však do pohádky jaksi patří a k tomu jako bonus příjemné pohádkové písničky a hudbu. Umíte to lépe? Tak přestaňte kritizovat a ukažte se. Vždyť v dnešní době může napsat dobrý scénář opravdu každý! ()

Sylviiik

Spousta lidí (hlavně muži, co jsem si tak všimla), odsoudí pohádku kvůli feministické princezně. Proč se hned urážet kvůli povaze princezny?? :) Je fajn jednou shlédnout pohádku, kde princezna nečeká na záchranu prince nebo kde se neustále neomílá jedno a to samé. I nové pohádky od Disneyho jsou o princeznách hrdých a samostatných (viz Ledové království, Vaiana atd.) Pavla Ptáčková je jako hrdá princezna skvělá, písničky jsou líbivé, jen mi trochu vadila ta amatérská kamera. Přesto ale tahle pohádka patří mezi mé oblíbené. ()

Hayley_Kelly

Podívejte, je to pohádka pro děti, ano? Přiznejte si tuhle skutečnost a nejdnou to není ani zpoloviny tak hrozné, jak se to na první pohled zdá. Ano, dialogy jsou občas trochu topornější, ovšem není to ani zdaleka tak nesnesitelné, jak si tady někteří stěžují. Písničky jsou hezké, příjemné na poslech, často chytlavé, příběh i jakž takž originální. Postavy sympatické (až teda na prince Vladana v jeho oholené dredové verzi, tam je to vážně divné...) a s vcelku uvěřitelnými charaktery. Za mě trochu lepší průměr televizních pohádek. ()

horskejvlk

No, když už se pustí do pohádky kterou ladí do, jak jsem pochopil dle kostýmů, osvícené renesance, pak nechápu ty rozpory v kostýmech gotických stráží, no budiž kvalita v dodržování století jak v případě Jak se budí princezny to není. Pohádka jako taková je ovšem slabá alespoň hudba by to mohla povýšit hezkými renesančními melodiemi ale kdepak ani ta hudba není melodická. Legolas v příšerném kostýmu se suspenzorem tomu dají korunu, takže to nám zbývá jen dvě hvězdy za krásnou a mladou Vitázkovou s Čvančarovou. ()