Reklama

Reklama

Série(2) / Epizody(13)

Když byl v roce 1969 natočen historicky první český dětský televizní seriál, zachycující současné děti a jejich starosti, okamžitě vzbudil u diváků ohlas. Ukazoval obyčejné dětské kamarádství, vztahy mezi dětmi i dospělými, zachytil atmosféru pražské Malé Strany (natáčel se v okolí Jánského vršku i pražských barokních zahrad v podhradí) a „nastartoval“ například i hereckou kariéru Marka Ebena v roli Válečka. (Česká televize)

(více)

Recenze (98)

Prochazka19 

všechny recenze uživatele

Seriál by byl vynikající, i když celkový dojem poněkud kazí Marek Eben, který se sice poctivě snaží hrát, ale oproti dalším dětským účinkujícím působí příliš strojeně, až bych řekl toporně. Svoji roli odříkává jako básničku před tabulí a moc často se dívá přímo do kamery. Inu, byla to jeho první role. To takový Michal Michálek a samozřejmě Tonda Navrátil už měli své první filmové role za sebou. Přidanou hodnotu seriálu představují – dnes již historické – záběry nejen Malé Strany, ale i části Pražského hradu a Hradčan. Některé scény už by se dnes natočit nedaly, leda v ateliéru. ()

pytlik... 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Ach jo, některé věci shlédnuté v dětství je lépe nechat ve vzpomínkách tak jak jsou, a nepokoušet se je oživovat v dospělosti. Jinak hrozí nebezpečí, že se z démonické, legendární, rebelské postavy válečka vyklube jen hodně špatně hrající velice slušný chlapeček bez jakéhokoli charisma. Ony vůbec i ty ostatní děti hrají velice špatně, z dialogů člověků naskakuje husí kůže a ty příběhy... no nic radši. ()

Reklama

mh.mail 

všechny recenze uživatele

60% — Kultovní seriál mého dětství. Vždy, když se z televize ozvala chytlavá melodie, spěchal jsem k obrazovce. Viděno dnes, v padesáti, už to přece jenom nemá takové kouzlo a člověk vidí i nedostatky. Například v tom, že (ač to píšu nerad) slavný Váleček byl vlastně docela protivný rozmazlený chlapeček a Marek Eben je rozhodně lepší moderátor než herec. Ve výsledku mi o něco lépe vychází první série, kde jsou kamarádi ve věku kolem 11 let a ještě s Ferdou. Líbilo se mi to jejich roztomilé uličnictví, které ale nikdy nepřekročilo únosnou mez. Také jednotlivé příběhy byly relativně rozmanité, i když (a nejvíc asi v prvním díle) se tam dost často pořád utíkalo. Druhá série už nemá takový náboj. Kamarádi se prakticky rozpadli — Ferda je pryč úplně a v této sérii se neobjeví vůbec, Gábina už je slečna a má trochu jiné zájmy. První část druhé série se tak utápí ve věčném stýskání po Ferdovi a v tom, jak Váleček s Honzou žárlí na Gábinu. Druhá část pak konfrontuje městské děti Válečka s Honzou s vesnickým životem, ale upřímně — provést mi doma to, co oni, okamžitě bych je hnal z chalupy. Ve výsledku je to ale pořád docela dobrý seriál o dětech, i když asi už ne pro dnešní mládež. ()

Radek99 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Téměř dokonalý černobílý seriál o dětech pro děti, možná zní tohle spojení trochu zvláštně, ale ne vždy se podaří tyto dvě roviny skloubit (subjektivně mohu potvrdit, že na mne to v sedmdesátých letech fungovalo). Výborný casting (mimochodem, jak je možné, že je tak málo dětských televizních hrdinů, s nimiž by se mohla ztotožňovat i početná a stále přibývající skupina obézních dětí? Mnoho následovníků Marek Eben alias Váleček nemá...) a takový trochu nestandardní typ humoru (jemná ironie a sebeironie postav - Gábina a hlavně Váleček) velmi dobře zafungovaly a Kamarádi se stali nadčasovou ukázkou kvalitní československé dětské televizní seriálové tvorby. Příliš nestárnou a reprízují se i dnes... ()

Smileface 

všechny recenze uživatele

Režisérka v první sérii stvořika krásné dilo o čtyřech dětech z malé strany, aby ho následně v druhé sérii totálně zničila ostranění jené z postav (Údajně proto, že se s ní rozešel hercův bratr), přesunem děje na Pionýrský tábor a přidáním postavy extrémě otravného a úlisného táborového vedoucího v podáni Petra Štěpánka. Takto promarněný potenciál na pokračování jsem snad ještě neviděl. ()

Galerie (11)

Zajímavosti (19)

  • Lenka Pletková (Gábina) si při natáčení této epizody zranila kotník, a tak musela absolvovat několik natáčecích dnů s nohou v sádře. (TomasSlach)
  • Hororový dům s mrtvou ženou objevili kamarádi na adrese U páté baterie 896/50, Praha 6 – Břevnov. Vila patřila významnému architektovi Ottu Rothmayerovi (1892–1966). Dům je ve vlastnictví Muzea města Prahy. Vila ukrývá stálou expozici „Příběh jednoho domu a jedné rodiny“. (sator)
  • V seriálu si zahrál i známý bernardýn z mikrokomedie Bohouš (1968). (M.B)

Reklama

Reklama