Za nepřátelskou linií

Behind Enemy Lines

Za nepriateľskou líniou

Akční / Drama / Thriller / Válečný

USA, 2001, 106 min

Jakmile se Owen Wilson na letadlové lodi USS Carl Vinson zadívá směrem k území nepřítele, nastává v historii vojenství doposud nevídaná a bezprecedentní situace, neboť zatímco on je nohama stále na palubě, špičkou nosu již provádí průzkum hluboko za nepřátelskou linií.. Ten americkou armádu oslavující tón snímku mě už za ty léta zkušeností nemůže překvapit, natož rozházet.(26.9.2009)

Soundtrack Don Davis: 1. Main Title (Ustao) ,2. Goldent Gridiron Pilot ,3. The Skies of Sarajevo ,4. Jet Smash ,5. Off Mission ,6. Stranded Stackhouse ,7. The Stack Interrogation ,8. Burnett On The Run ,9. Piquet Pernicious ,10. The Treacherous Tracker ,11. Field of Death ,12. Piquet, Pourquoi? ,13. Wire Worry ,14. Tracker Trčs Terrible ,15. Persistent Piquet ,16. The Near-Fatal Dozeoff ,17. On Their Wat To Hac ,18. Burnett's Body ,19. Burnett Bereavement ,20. Zbogom Bazda ,21. Airborne Rescue Brigade ,22. Battle On Thin Ice ,23. Ustao (Risen) ,(12.5.2011)

Na hodnocení zde nehleďte to ponejprvá, jelikož film samotný je velice dobrý, scénář vskutku originální brán podle skutečných událostí jak jinak a odehrávající se v ne příliš filmově zmapované válce v Jugoslávii. Owena Wilsona jsem si ve válečném filmu opravdu těžko dokázal představit, ale nakonec mi dokázal, že jako herec dokáže i silnější role a vůbec mu to neškodí. Akčních scén je habaděj a děj příjemně ubíhá k tomu výborná hudba od Dona Davise (Matrix), která ve vypjatých scénách řádně graduje a máme tu akčňák roku. Celé to zní velice hezky, až na ten konec...no musíte vidět sami. Jinak by to bylo určitě za 5 *. Za zajímavost rozhodně stojí fakt, že všechny Srbové, kteří se ve filmu objevili nebyli Srbové ale Chorvati jelikož štáb žádného Srba nedokázal na natáčení sehnat...jak puritánské.(22.12.2006)

Scénář: David Veloz, Zak Penn .. Variace na Bat*21, jen za Bosenskou linií.(28.9.2009)

Směs patetického militantního blábolu a válečnických klišé, tak trošku až zneužívající nešťastných událostí na Balkáně v polovině devadesátých let (až si tak člověk říká, co by asi tak >u.s.armfilmaři< dělali, když Vietnam už přece jen je trochu pasé a Blízký Východ nabízí víceméně jen horko, prach a písek, že...) namixovaná s dobře vyrobenou chlapáckou zábavou, místy opravdu napínavými scénami a řemeslně dosti zručně natočenou akcí a snad svým způsobem i potřebným (ryze americkým) vojáckým >poselstvím< : Ano, emerický voják nezůstane jen tak ve štychu! To hned na pomoc přispěchá i sám admirál... ;-) . . . Po druhém zhlédnutí jsem ale přes všechny ironické pocity přidal nakonec jednu hvězdičku, protože poctivých pět z deseti zde nelze dát a přece jen je nutno uznat, že právě ty kvality mainstreamového válečného akčního filmu tenhle ryzí hw produkt peostě má! I přes naprosto pitomý a zbytečně za vlasy doslova vytažený závěr ve stylu nepovedené >bondovky< , však bez nadhledu a šarmu potřebného k tomu, aby nakonec nestal se nechtěnou parodií... - - - - - (Poprvé viděno někdy dávno v tv, znovu viděno - a přehodnoceno - na tv Nova 18.8.2008, komentář zde jako mnohý - 19.8.2008)(30.10.2005)

• - Počas natáčania v Zádielskej tiesňave si Owen Wilson (Chris Burnett) zlomil ruku a musel byť ošetrený v košickej Univerzitnej nemocnici L. Pasteura. (m.a.t.o.)

• - Vo filme hrá viacero slovenských hercov, ako napríklad Kamil Kollárik alebo Marko Igonda. (Mike24)

• - Vďaka natáčaniu na Slovensku, vybudovali v Lubochnianskej doline niekoľko kilometrovú asfaltovú cestu, ktorá pre dopravu slúži dodnes. (W.E.N.D.Y)