Za nepřátelskou linií

Za nepriateľskou líniou

Akční / Drama / Thriller / Válečný

USA, 2001, 106 min

• mysicka

owen wilson zde byl stejně věrohodný jako tugg speedman bena stillera v tropické bouři, a tak jsem se musela nechtěně celý film smát.. dobrá volba? pro tenhle film by byla jediná správná volba obsadit místo gena hackmana stevena seagala a pak bych mohla tenhle film s klidným svědomím poslat tam, kde ani slunce nesvítí.. nechť žije jeníček!:-)(29.9.2009)

Můj oblíbený thrillerový akčňák, který bohužel trpí laciným americkým hrdinstvím. Prostě mě doslova přivádí k šílenství, když tak napínavý a zajímavý děj dokáží shodit četné scény, jak celá armáda po uši ozbrojená a pálící po Owenovi Wilsonovi vším možným ho nemůže ani trochu zasáhnout natož bez problému zabít. Wilson asi ovládá Matrix. Plytkost takovýchto scén je typická pro Američany v mnoha filmech, ale sem se zrovna nehodí. 65%(29.12.2007)

• Faye

Americký voják opět slavně vítězí - zatím jenom na plátnech kin.(28.10.2004)

• flanker.27

Hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha. Co říct víc? Snad kdyby šlo o nějakou smyšlenou událost a válku, dal bych aspoň jednu za technické zpracování, ale vzhledem k tomu, že si to pamatuju a že jugoslávský konflikt byl vpodstatě za humny, nelze jinak, než spláchnout do záchodu. BTW ve skutečnosti ten sestřelenej pilot ve skutečnosti prakticky celou dobu strávil v nějakým potoce a záchrana trvala tak dlouho, protože neuměl správně používat lokátor. P.S. cca 150 vojáků a pár BVP netrefí tři ve vzduchu STOJÍCÍ UH-1? WTF?(6.11.2005)

Je to celkom dobrý akčný dobrodružný film. Má veľmi dobrý príbeh o schopnom pilotovi, ktorý spolu so svojim partnerom dostane za úlohu rutinný prieskumný let nad Bosnou, lenže sa im náhodou podarí vyfotografovať kopanie masového hrobu a tak je ich lietadlo zostrelené a partner popravený a tak musí pilot hlboko za nepriateľskými líniami urobiť všetko preto, aby prežil a dostal sa na vzdialené miesto vyzdvihnutia, lenže po ňom ide nielen armáda, ale aj špičkový odstreľovač. Spracovanie je celkom slušné, ale stále to mohlo byť aj lepšie. Táto zápletka ponúka veľmi veľký potenciál pre prvotriedny film v niekoľkých žánroch, mohol to byť perfektný akčný film s akčným hrdinom, ktorý sa nebojí postaviť protivníkom, surová vojnová dráma, ktorá by využívala aj tému etnických čistiek, prípadne nejaký zaujímavý dobrodružný film odohrávajúci sa prevažne v prírode, no tvorcovia si vybrali skôr len tú najkomerčnejšiu a najnenáročnejšiu cestu. Po celý čas až cítiť, ako sa báli využiť tému občianskej vojny a masových popráv a len do atmosféry nenáročného akčného filmu vložili dobrodružného hrdinu, čo ma kvôli tomu potenciálu mrzí, ale aj tak som s výsledkom spokojný. Hlavne, že je to nadpriemerná zábava so skvelým tempom a viacerými vydarenými situáciami a dojem mi kazil jedine ten namyslený americký štýl, kde si môžu robiť všetko a všade, ale našťastie sa nad to dá povzniesť. Akcie je tu priemerné množstvo a vo svojej kategórii je aj celkom vydarená. Toto nie je práve môj štýl, ja by som chcel akčného hrdinu, ktorý sa občas protivníkom musí aj postaviť, v tomto prípade hlavná postava len uniká a s výnimkou konca za celý čas ani len na nikoho nenamieri zbraň, čo je škoda, ale aj tak sú jednotlivé akčnejšie situácie výborne natočené, pomerne veľkolepé a aj obsahovo celkom zaujímavé. Len škoda, že zatiaľ čo sa akcia po celý čas snaží pôsobiť aspoň trochu realisticky, aj keď to mínové pole mi predsa len prišlo skôr samoúčelné, tak v závere to úplne pokazia, síce je najveľkolepejší a najakčnejší, ale zároveň aj najhlúpejší a najumelejší bez štipky akéhokoľvek náznaku uveriteľnosti. Herecké obsadenie nie je zlé, Owen Wilson by sa mal radšej držať komédií, ale aj tak je to stále dostatočný sympaťák, aby som mu v tejto úlohe fandil, k tomu charizmatický Gene Hackman a dobre zvolené vedľajšie postavy, obzvlášť postava odstreľovača. Réžia a technická stránka sú vo svojej kategórii prvotriedne, tvorcovia si síce zvolili tú najjednoduchšiu cestu, ale tú zvládli prakticky bezchybne a tak ich nemám dôvod kritizovať. Za nepriateľskou líniou je úplne ideálna akčná oddychovka bez výraznejšieho záporu, síce by som to viac uvítal v inom štýle, ale aj tento mi sadol a dobre sa na to pozerá aj opakovane. 72%(13.3.2013)