Za nepřátelskou linií

Za nepriateľskou líniou

Akční / Drama / Thriller / Válečný

USA, 2001, 106 min

• Zeck

Tohle skutečně ne. Když jsem tento skvost viděl poprve ve svých čtrnácti, bavil mě sice celou dobu, ale už tenkrát mi ten závěr přišel neuvěřitelně pitomej. Dnes na to koukám s větším odstupem a pitomej mi přijde i Owen Wilson, kterýmu v tomto filmu nevěřim ani podklouznutí na kameni. Závěrečná bojová akce je ovšem rarita... nic tak nereálného se nedělo ani v sérii Ramba.(19.8.2008)

Příběh na motivy skutečné události byl předělán do skvělé akční jízdy, kde nechybí napětí a vynikající práce kamery .Já bych v tom nic jiného nehledal 106 minut mě uteklo parádně.(27.8.2006)

Je to celkom dobrý akčný dobrodružný film. Má veľmi dobrý príbeh o schopnom pilotovi, ktorý spolu so svojim partnerom dostane za úlohu rutinný prieskumný let nad Bosnou, lenže sa im náhodou podarí vyfotografovať kopanie masového hrobu a tak je ich lietadlo zostrelené a partner popravený a tak musí pilot hlboko za nepriateľskými líniami urobiť všetko preto, aby prežil a dostal sa na vzdialené miesto vyzdvihnutia, lenže po ňom ide nielen armáda, ale aj špičkový odstreľovač. Spracovanie je celkom slušné, ale stále to mohlo byť aj lepšie. Táto zápletka ponúka veľmi veľký potenciál pre prvotriedny film v niekoľkých žánroch, mohol to byť perfektný akčný film s akčným hrdinom, ktorý sa nebojí postaviť protivníkom, surová vojnová dráma, ktorá by využívala aj tému etnických čistiek, prípadne nejaký zaujímavý dobrodružný film odohrávajúci sa prevažne v prírode, no tvorcovia si vybrali skôr len tú najkomerčnejšiu a najnenáročnejšiu cestu. Po celý čas až cítiť, ako sa báli využiť tému občianskej vojny a masových popráv a len do atmosféry nenáročného akčného filmu vložili dobrodružného hrdinu, čo ma kvôli tomu potenciálu mrzí, ale aj tak som s výsledkom spokojný. Hlavne, že je to nadpriemerná zábava so skvelým tempom a viacerými vydarenými situáciami a dojem mi kazil jedine ten namyslený americký štýl, kde si môžu robiť všetko a všade, ale našťastie sa nad to dá povzniesť. Akcie je tu priemerné množstvo a vo svojej kategórii je aj celkom vydarená. Toto nie je práve môj štýl, ja by som chcel akčného hrdinu, ktorý sa občas protivníkom musí aj postaviť, v tomto prípade hlavná postava len uniká a s výnimkou konca za celý čas ani len na nikoho nenamieri zbraň, čo je škoda, ale aj tak sú jednotlivé akčnejšie situácie výborne natočené, pomerne veľkolepé a aj obsahovo celkom zaujímavé. Len škoda, že zatiaľ čo sa akcia po celý čas snaží pôsobiť aspoň trochu realisticky, aj keď to mínové pole mi predsa len prišlo skôr samoúčelné, tak v závere to úplne pokazia, síce je najveľkolepejší a najakčnejší, ale zároveň aj najhlúpejší a najumelejší bez štipky akéhokoľvek náznaku uveriteľnosti. Herecké obsadenie nie je zlé, Owen Wilson by sa mal radšej držať komédií, ale aj tak je to stále dostatočný sympaťák, aby som mu v tejto úlohe fandil, k tomu charizmatický Gene Hackman a dobre zvolené vedľajšie postavy, obzvlášť postava odstreľovača. Réžia a technická stránka sú vo svojej kategórii prvotriedne, tvorcovia si síce zvolili tú najjednoduchšiu cestu, ale tú zvládli prakticky bezchybne a tak ich nemám dôvod kritizovať. Za nepriateľskou líniou je úplne ideálna akčná oddychovka bez výraznejšieho záporu, síce by som to viac uvítal v inom štýle, ale aj tento mi sadol a dobre sa na to pozerá aj opakovane. 72%(13.3.2013)

• MM_Ramone

Owen Wilson je sympaťák. Veľký herec malých úloh. Väčšinou sa motá pri Benovi Stillerovi alebo poskakuje popri Jackie Chanovi. Sem tam nejaká ďaľšia vedľajšia postavička. Tento krát sa mu však ušla hlavná postava. No nie celkom mu sadla. Americký poručík Chris Brunett, ktorého "Za nepriateľskou líniou" prenasleduje horza rozúrených ozbrojencov. To nie je vhodné pre vyziablého blonďáka Wilsona. Z neho Ramba nikto neurobí. On je skôr komediálny herec ako akčný hrdina. Určite príde ešte jeho čas. **(2.9.2011)

Bohužel závěrečná nechutně patetická scéna záchrany kazí celkový dojem filmu a sráží ho do průměru. Bez povšimnutí však určitě nezůstává brilantní technická stránka filmu. Sestřelení letadla je neskutečně precizní, stejně tak většina akčních částí je pod pevným vedením režiséra a zvukařů silným zážitkem. Owen Wilson byl překvapivě velice dobrá volba, stejně tak na druhé straně veterán Hackman. Scénář je sice prostinký, ale válečná tématika je zde podána vcelku s rozvahou a srbský konflikt je určitě sám o sobě dostatečně zajímavý na to, aby diváka udržel v pozoru a to i přesto, že je nám podáván typicky americkou mainstreamovou ručkou.(22.1.2006)

• - V době natáčení na Slovensku se na slovenském území po 104 letech neobjevil sníh, a tak musel být ve všech scénách uměle nahrazen. (KucC)

• - Niektoré externé scény sa natáčali na Martinských holiach, ďalšie na bratislavskej Kolibe. (Jakub225)

• - Chris Burnett (Owen Wilson) říká na začátku filmu, že kdyby měly rockové skupiny pořádné piloty, nedocházelo by k leteckým katastrofám. Zároveň zmiňuje skupinu Lynyrd Skynyrd, že by jim chtěl dělat pilota. Tři členové této kapely v roce 1977 zemřeli při leteckém neštěstí. (Terva)