Za nepřátelskou linií

Behind Enemy Lines

Za nepriateľskou líniou

Akční / Drama / Thriller / Válečný

USA, 2001, 106 min

Scénář: David Veloz, Zak Penn .. Variace na Bat*21, jen za Bosenskou linií.(28.9.2009)

Americká náborovka, slušně řemeslně zvládnutá, s překvapivě věrohodným Wilsonem v pro něj nezvyklé roli, ale s neuvěřitelně sračkoidním koncem, který přechází až do nechtěné sebeparodie. Možná bezprostřední američtí diváci u závěrečné scény v kině fandili, dupali a tleskali, ale já se za jeho tvůrce skoro až styděl. Jediné pozitivum bych snad v tomhle filmu viděl, že aspoň trochu, byť velmi zkresleně, přibližuje velikou skvrnu evropských dějin, tedy vojenský konflikt v Bosně, který jinak, až na některé vyjímky, pořád uniká zájmu filmařů.(6.9.2003)

„Použite hlavu! Výcvik! Utečte! Prežite! A my vás vyzdvihneme“.“ Panebože, kto písal scenár? Pilot (Owen Wilson) zhavaruje v lesoch a musí sa z bodu C dostať do bodu T, kde ho vyzdvihne jeho kapitán (Gene Hackman). Vtip je v tom, že pred bodom T treba prejsť bodmi A, B, C alebo CH, pričom na každom mladého vojaka čaká akčné inferno, napr. drsný beh mínovým polom. Geniálne primitívny scenár, robustné herecké výkony (sympatický Owen mal dostať nejakú cenu za najnepravdepodobnejší akčný výkon roka), strhujúci soundtrack a silné akčné výjavy zo slovenských lesov (niekde údajne zahliadnete aj Kamila Mikulčíka z „Fragile“). Bez zbytočných emócií treba skonštatovať, že technická stránka je zvládnutá brilantne. Už úvodné titulky sú poňaté v takom tempe, až som ich zabudol čítať.(28.1.2005)

Hloupá (jakožto neurážející) akce s několika (nechtěně?) vtipnými scénami. 70% Zajímavé komentáře: Marigold, Tyler, Akyno(27.4.2006)

Je to celkom dobrý akčný dobrodružný film. Má veľmi dobrý príbeh o schopnom pilotovi, ktorý spolu so svojim partnerom dostane za úlohu rutinný prieskumný let nad Bosnou, lenže sa im náhodou podarí vyfotografovať kopanie masového hrobu a tak je ich lietadlo zostrelené a partner popravený a tak musí pilot hlboko za nepriateľskými líniami urobiť všetko preto, aby prežil a dostal sa na vzdialené miesto vyzdvihnutia, lenže po ňom ide nielen armáda, ale aj špičkový odstreľovač. Spracovanie je celkom slušné, ale stále to mohlo byť aj lepšie. Táto zápletka ponúka veľmi veľký potenciál pre prvotriedny film v niekoľkých žánroch, mohol to byť perfektný akčný film s akčným hrdinom, ktorý sa nebojí postaviť protivníkom, surová vojnová dráma, ktorá by využívala aj tému etnických čistiek, prípadne nejaký zaujímavý dobrodružný film odohrávajúci sa prevažne v prírode, no tvorcovia si vybrali skôr len tú najkomerčnejšiu a najnenáročnejšiu cestu. Po celý čas až cítiť, ako sa báli využiť tému občianskej vojny a masových popráv a len do atmosféry nenáročného akčného filmu vložili dobrodružného hrdinu, čo ma kvôli tomu potenciálu mrzí, ale aj tak som s výsledkom spokojný. Hlavne, že je to nadpriemerná zábava so skvelým tempom a viacerými vydarenými situáciami a dojem mi kazil jedine ten namyslený americký štýl, kde si môžu robiť všetko a všade, ale našťastie sa nad to dá povzniesť. Akcie je tu priemerné množstvo a vo svojej kategórii je aj celkom vydarená. Toto nie je práve môj štýl, ja by som chcel akčného hrdinu, ktorý sa občas protivníkom musí aj postaviť, v tomto prípade hlavná postava len uniká a s výnimkou konca za celý čas ani len na nikoho nenamieri zbraň, čo je škoda, ale aj tak sú jednotlivé akčnejšie situácie výborne natočené, pomerne veľkolepé a aj obsahovo celkom zaujímavé. Len škoda, že zatiaľ čo sa akcia po celý čas snaží pôsobiť aspoň trochu realisticky, aj keď to mínové pole mi predsa len prišlo skôr samoúčelné, tak v závere to úplne pokazia, síce je najveľkolepejší a najakčnejší, ale zároveň aj najhlúpejší a najumelejší bez štipky akéhokoľvek náznaku uveriteľnosti. Herecké obsadenie nie je zlé, Owen Wilson by sa mal radšej držať komédií, ale aj tak je to stále dostatočný sympaťák, aby som mu v tejto úlohe fandil, k tomu charizmatický Gene Hackman a dobre zvolené vedľajšie postavy, obzvlášť postava odstreľovača. Réžia a technická stránka sú vo svojej kategórii prvotriedne, tvorcovia si síce zvolili tú najjednoduchšiu cestu, ale tú zvládli prakticky bezchybne a tak ich nemám dôvod kritizovať. Za nepriateľskou líniou je úplne ideálna akčná oddychovka bez výraznejšieho záporu, síce by som to viac uvítal v inom štýle, ale aj tento mi sadol a dobre sa na to pozerá aj opakovane. 72%(13.3.2013)