Láska je věčná. Kultovní americký film o pomstě ze záhrobí, během jehož natáčení tragicky zahynul představitel hlavní role Brandon Lee. Lidé kdysi věřili, že když někdo zemře, přenese vrána jeho duši do říše mrtvých. Ale někdy se stane něco tak hrozného, že duše si s sebou nese strašlivý zármutek a nedostává se jí klidu. V takovém případě někdy, ale opravdu jen někdy může vrána duši přinést zpátky, aby vše špatné napravila. Tak se i rockový muzikant Eric Draven vrací mezi živé, aby ve zločinem rozloženém Detroitu vykonal pomstu na gangu násilníků za vraždu sebe i své snoubenky... Krví nasáklý příběh o romanci sahající až za hrob pochází ze stejnojmenného komiksu, který hudebník a kreslíř James O'Barr vytvořil na začátku osmdesátých let, aby se pokusil vnitřně vyrovnat s násilnou smrtí své snoubenky. Hněvem, smutkem i láskou kypící dílo svému autorovi duševní klid nepřineslo, ale udělalo z něj jednoho z velikánů amerického autorského komiksu. V devadesátých letech, kdy Hollywood poprvé masově objevoval komerční potenciál kreslených románů, došlo i na adaptaci Barrova díla. Režie byla svěřena začínajícímu režisérovi reklam a videoklipů Alexi Proyasovi a hlavní roli získal Brandon Lee, syn legendárního mistra bojových umění Bruce Leeho. Zatímco Proyasovi ponurý snímek nastartoval kariéru a pasoval ho mezi filmovými nadšenci bedlivě sledované tvůrce, pro Leeho se stal kariérním vrcholem, ale bohužel i koncem života. Nešťastnou náhodou byl při natáčení jedné scény postřelen projektilem z pistole, která měla obsahovat pouze slepé náboje, a na následky zranění zemřel. Podobně jako jeho otec, který také zahynul za mnohoznačných okolností při natáčení svého největšího projektu, se i Brandon Lee stal posmrtně ikonou. Příznačně své poslední roli, s níž herecky i osobnostně splynul, ale není dnes vzpomínán tolik coby představitel akčních filmů, nýbrž jako symbol tragické lásky. Zdánlivě prokletý film, během jehož natáčení došlo ještě k několika dalším nehodám, byl dokončen za pomoci dvojníků i speciálních efektů a dodnes si udržuje statut jednoho z velkých kultů americké kinematografie. Na motivy komiksů Jamese O'Barra vznikly ještě tři další filmy a dokonce i televizní seriál, ale všechny se pouze přiživovaly na nehynoucí legendě prvního snímku. (Česká televize)

Acrobat

http://www.youtube.com/watch?v=hSzo-F9fIbU Prosím ťa! Odtiahni sa magicky preč s javiska a fanfár, prstom naznač psst a vypadni. Tu ťa netreba, kašleš na ovácie, nechceš dávať podpisy, milované ženy šľapu jedna po druhej. Nie z drzosti, ale citlivosti a jemnosti si nedovolíš hrať vysokú hru so zameraním na seba, ale potme, v prítmí, v ústraní dívaš sa na veci stoickým kľudom, akoby ťa nič nemohlo ohroziť. Bláznovstvo, veď si zraniteľný, ale z akéhosi dôvodu nedávaš najavo, že si sa stretol so smrťou. Nemôžeš povedať, či má tvár ženy, keďže si muž, ale dúfaš v to. Nebola chladná, ale nepobozkala ťa. Zdráham sa ti uveriť, že si čierny kvôli smútku. Je pre mňa ťažké definovať, či aspoň pochopiť ten grandiózny masaker očakávajúci pokoj. V útrobách stok, dažďa, striech a bahnitých ulíc je nemožné kráčať tak skryto ako ty. Predstavujem si ťa v hriešnych myšlienkach a ja dúfam, že mi raz odpustíš. Až tu nebudem, pozdrav večnosť, zapraj jej skoré uzdravenie, pretože som ju ranil. Vysmial som sa jej, to je pravda, no úplne to zlízali ostatní. Hľadám útechu v spoločných sedeniach s postihnutými, večer idem do zamrznutého kostola pozhovárať sa s mĺkvymi sochami, putujem len tak špinavými ulicami, strechami, vidím škodnú zver, ktorá sa bije o posledné zbytky človečej potravy. Vedia, že som niekde tu, no skrývam sa zatiaľ dobre. Prepáč zlato, ale nemám dostatočné svaly, aby môj termo trikot vyznel magazínovo a sexuálne. Som čierny oblekom, ale premáha ma aj duša. Tá čierňava a pomsta ma úplne pohlcuje. Nemal som vždy takú radosť zo zabíjania, z možnosti uzdraviť sa, poslať prekliate telá tam, kde som to videl. Vrátim sa tam, proti nim som bezbranný, ale tu, teraz, dnes večer, som započal cestu. Ani ten tvoj Superman ma nezastaví, odprac z cesty dobrovoľne všetkých, na ktorých ti záleží. Nezdržuj sa pri puboch, krčmách, salónov, kasínach, diskotékach. Nevieš si predstaviť ako ich hriešne telá odlietavajú od guliek, čo do nich nasypem. Ako čerň na palete prichádzam pokojne, no rozhodne. Dávam im šance, nevyužívajú ju, vysmievajú sa, mieria mi na hlavu. Rachot, výkriky, beznádej, zúfalstvo. Nechcela by si to počuť, tobôž zažiť. Bolí ma to, nevieš ako, ale mali možnosť. Všetci podliehajú svetu, svetskosti, fyzike, myslíš, že ja nie? Ani nelietam, nemiznem, neprechádzam skrz, nie som kov, diamant, mám mäso, kosti a dokonca trocha krvi mi nechali. Nečítam myšlienky, nie som priateľ zvierat, netopierov sa bojím. Guľky nepredbehnem, preto mi teraz jedna stará ruská bábuška zašíva čerstvú ranu. Netuší, že za istý čas to prejde, trvá na tom, že človeku treba pomôcť. Videla dosť utrpenia. Len ja sa mením. To utrpenie dookola mi spôsobuje nebezpečnú slasť. Zaháňam ju tebou. Letmo sa dotýkaš mojej smutnej tváre, cítim jemnú ruku, niekedy blízkosť tvojej nádhernej ružovej pokožky. Ako len bažím po ich smrti. Varovali ma. Nech nepodľahnem vábnosti moci, sily, nadradenosti, lebo to, že mi umožnili byť na rozhraní, zo mňa nerobí vyvoleného. Zabudli, že som zostal človekom, dušu mi ešte nevzali, preto ťa cítim. Napriek tomu, že nikto na mňa svojimi super vlastnosťami nemôže mať, skrývam sa, nedávam najavo svoju faktickú smrť. Nepochopia, že medzi mňa a teba sa nemôžu dostať. Ďakujem za tvoju existenciu, no vedomý si svojej obmedzenosti a malosti pred už mŕtvym dievčatkom v objímke spásy tam hore, klesám na dno sveta. Dobrovoľne. Odmietam popularitu, netúžim po kladive, železe, chytať ľudí do pavučín. Kto som teda? Mám čiernu vázu a v nej suché zaprášené kvety. Vo svietniku (ináč ručná práca) vrhá svetlo sviece na stenu odtieň čiernej vrany. Výsmech mŕtvemu, pohŕdanie živým. Urči moju diagnózu, píš listy, zanechaj dôkazy milý kpt. Simonini. A povedz Vrchnému, že posledný ide vždy mohykán, na mne nezáleží. /// Vrana to je snáď hľadaná dimenzia, to je snáď posvätnosť kresťanských rituálov, možno tiaž našej obmedzenej mysle, definícia prevratného poukazu na minimalizmus mystéria. Psst a miznem s úsmevom v okne. http://www.youtube.com/watch?v=cggNqDAtJYU&ob=av3e () (méně) (více)

LucyD

Vrána, která prahne po spravedlnosti a pomstě. Nádherně temná a tajemná atmosféra filmu. Výborný herec v hlavní roli, nechť mu země lehká. Na tohle se opravdu dalo dívat, žádný prázdný děj. Z každé minuty filmu byla cítit atmosféra, jaká právě vládne na plátně. Takový film si zaslouží obdiv. ()

Brinkley

Nebudu z piety k Brandonu Leeovi tvrdit, že mě Vrána bavila. Nebavila. A nejsem si jistá, zda-li by se stala kultem nebýt té tragické události, která je s filmem neodmyslitelně spjata. Všechny postavy jsou tak ploché, že mi bylo skutečně jedno, jakým způsobem který padouch zhyne (a jestli vůbec), popřípadě jak to bude s Erikem dál, až nebude mít koho mordovat. Příběh o pomstě zcela fádní a atmosféra nijak zvlášť jedinečná. Vránu už never more! (Podotýkám, že nemám nic proti gothic dětem, v -nácti bych k nim možná měla i blízko). Takže já osobně se radši budu držet svého kopyta, totiž Burtona. ()

danny_21

Temná balada o lásce k až za hrob, která žene nalíčeného Erica nesmiřetelně za pomstou v doprovodu záhrobního průvodce - krákorající vrány - a naprosto skělým hudebním doprovodem, který má velký díl na mém celkovém hodnocení.Těžko říct, kam až by Brandona tahle role vyšvihla, kdyby nebyly v hlavni ostrý, myslím si, že by po Vráně měl nakročeno k hodně slušné kariéře a nabídky by se jen hrnuly - pro mě je Vrána osobní záležitost a proto 90 % ()

Armin82

Když si uvědomim,že zrovna v té době nešťastného úmrtí Brandona,jsem běhal po hřišti za balonem a neměl nejmenší potuchy o tom,že právě vyhasnul jeden herecký talent,přijde mi to líto hned 2x :( Brandon podědil po svém otci nejen pozitivní přístup k bojovým uměním,ale i charisma a herecký um. Tenhle film v té době sklidil komerční úspěch a vůbec se tomu nedivim. Zajímavá a ponurá atmosféra,vynikající výkon hlavního hrdiny a všech záporáků a k tomu všemu velmi dobře natočeno. Velká škoda,že toho Brandon nestihnul víc,velká škoda! --->80% ()

Oonika

Sice se mi podařilo 2x usnout, nicméně to rozhodně nebylo kvalitou filmu. Nevím proč, ale hodně mi to připomínalo Gotham :) Někteří herci mi sice nešli moc k duhu, ale bavilo mě to. ()

Wyrdas

"Kdysi lidé věřili, že když někdo zemře, jejich duše odnese vrána do země mrtvých. Ovšem někdy, když se přihodí něco velmi zlého a odchod doprovází nesmírný smutek, tak duše nenajde pokoje. A tak někdy, jenom někdy, ta vrána duši zavede zpátky, aby mohla vše špatné napravit." Těmito slovy začíná jeden z nejlepších filmů, který byl kdy natočený. Temná až mystická atmosféra, přímo brilantní herecké výkony, místy vysoce emotivně dojemné scény a to celé doladěné až k samotnému vrcholu dokonalosti. Mimo jiné je film obohacený i o strhující příběh nehynoucí lásky. Nechybí ani šermířský duel na střeše kostela. Film patří mezi mé nejoblíbenější a klidně bych dal bez váhání i deset hvězd, kdyby to šlo. Tento film bych doporučil úplně každému jako jeden z filmů, které zaručeně musíte vidět, než zemřete. "Je-li láska dvou lidí upřímná a pouze mezi nimi, nikdy se nepřestanou milovat ať se stane cokoli a když zemřou, láska zůstane navždy." ()

RajAthen

Jestli se cítíte někdy emo, a to normální bytost občas také zakusí, odložte flašku, stříkačku či prášky a raději se koukněte na Vránu. Na nemrtvého je to totiž sympaťák, který byl zkrátka na špatném místě ve špatnou chvíli. ...a pak přilétla vrána. Stylizace postav i prostředí, hudba, dialogy, vše se skvěle doplňuje a film uteče rychleji, než byste řekli. A jen tak mimcohodem, ve filmu se vyskytuje malé děvčátko, které Vám nebude do pěti minut protivné. Jediné, nad čím jsem se musel trochu zamýšlet byla míra "substance" hlavního protagonisty, někdy se totiž chová jako regulérní duch, ale občas si i zakrvácí... ()

Mik_e

Tak trochu jsem čekal, že zde bude film tak trochu "přeceňován" kvůli Brandonovi. Naštěstí a rád jsem se mýlil, ten film je skvělý a směle se může zařadit mezi nejlepší adaptace komixu, které jsem kdy viděl. Efektní, stylizace mi navýsost sedla, a atmosféra by se občas dala krájet. Komix jsem nečetl, nejspíš nikdy číst nebudu, a v tomto případě jsem za to rád - nemohl jsem být zklamaný. ()

kraval

Vrána je vskutku nepovedeným zpracováním své komiksové předlohy, totálně vytrácejícím veškerou její atmosféru, absolutně ignorujícím komiksový styl vyprávění a soustředícím se až příliš na (v knize marginální) akčnost. Pokud je toto způsobeno absencí již nenatočených flashbacků kvůli smrti hlavního představitele, je to škoda, avšak filmu tato skutečnost jednoduše ubírá na kvalitě. ()

deLaFere

Zajímavé, jak stačí smrt jednoho herce udělat z otodoxně béčkového snímku kult. Instinktivně jsem se tomu filmu dlouho vyhýbal a asi jsem věděl proč. Temná atmosféra? No asi jo, ale jak to někoho může pohltit při takhle primitivním scénáři? Film je klišé těch nejpovrchnějších amerických snímků od sladkých vzpomínek po rádobydojímavý konec, herectví tam také moc nevidím, opravdu velmi nadhodnocený snímek, asi nemá smysl víc psát. ()

Hellierer

Asi nejlepší adaptace komiksu na trhu. Temná atmosféra komiksu je do filmu převedena až s děsivou přesností. Děsivost a zvrhlost města na vás každou minutou pokračující stopáže přímo čiší. Brandon Lee předvádí skvělý, herecký výkon a můžeme opravdu jen litovat, že svět přišel o takový talent. Příběh je prostý ale jako motor funguje dobře. Hlavnímu "hrdinovi" fandíte, záporák je naopak dostatečně slizký. Jedná se tedy o audiovizuální majstrštyk, který narozdíl od ostatních dílů, předloze ostudu opravdu nedělá. ()

Likan7

S Vránou to je těžký. Na jedné straně kultovní status převážně určitě vyhnaný "jen" díky tragickému osudu Brandona Lee, jenže na straně druhé ten film prostě dobrý NENÍ. Atmosféra je tam možná cítit dost ponurá a věrná, jenže po příběhové stránce a stránce akční je to šílená bída a hlavně nuda, kterou bych s klidem po hodině vypnul. ()

Hashirama

Braková frenetická přehrocená přestylizovaná metrodepka, která se ve své doslovnosti a neotřelé vizualitě mísí se svojí nepopiratelnou komiksovou podstatou. Unikátní, neopakovatelné, nenapodobitelné. ()

kukkik

Po prvním zhlédnutí v češtině to na víc nevidím. Dám tomu šanci ještě v originále a uvidíme, prozatím tedy 2/5 ()

Nix

Skvělý jiné podání revenge příběhu, kdy se hrdina vrátí z mrtvých s takovým komiksovým feelingem, který je naprosto boží. Jasně, je to béčkové provedení, ale celkově to nemá chybu. Ano, je to smutný, že svět přišel v tomto filmu o skvělýho herce, to je prostě nefér no. Ale alespoň po něm zůstal takový odkaz, který se zapsal opravdu do hodně srdcí. Včetně toho mého. ()

GTS_PUNK

"A guy shows up looking like a mime from Hell and you lose him right out in the open." Dielo režiséra Alexa Proyasa z roku 1994 získalo svoju slávu najmä kvôli tragickému úmrtiu hlavného protagonistu Brandona Leeho počas natáčania. Ak by k nemu nedošlo, zrejme by bol príbeh o pomstiteľovi Ericovi Dravenovi, ktorý rok po svojej smrti vstal z mŕtvych, iba "béčkovo" zaváňajúcim filmom s halloweenskou atmosférou. Vlastne počkať, on ním aj napriek tomu je. Ale, paradoxne, dokáže diváka od začiatku do konca baviť. Vo svojej podstate je príbehová linka, vychádzajúca z pôvodnej komiksovej predlohy, veľmi jednoduchá a predvídateľná. Efektívne však funguje a všetko servíruje spôsobom, ktorý si dokáže získať aj diváka, ktorý by inak po podobnom žánrovo ladenom kúsku zrejme nesiahol. Proyasova snímka však príliš "nehrotí" akčné prvky a súboje (až na niekoľko menších výnimiek), čo je jedným z plusov. Ďalšie plus, to zrejme najpodstatnejšie, si film zaslúži za svoju vynikajúcu atmosféru. Tmavý halloweensky a mierne futuristicko-goticky pôsobiaci Detroit(?), v ktorom za neustáleho dažďa nevidieť denného svetla, industriálna hudba a všadeprítomný pocit nebezpečenstva. Paráda sledovať. Zaujímavý je film tiež po hereckej stránke. Okrem spomenutého Leeho, ktorý sa čoby hlavná postava nielen mstí, ale aj srší vtipom, dokážu vo svojich rolách zaujať tiež Ernie Hudson, Michael Wincott či Bai LingThe Crow - pre niekoho kultová klasika, pre iného naopak najviac priemerné filmové dielo. Aj onen priemer či "béčko" však dokáže fungovať, ak je schopné divákovi ponúknuť aspoň niekoľko výrazných prvkov. A to Proyasov kúsok jednoznačne spĺňa. Opakovať sa, čo dobré v ňom možno nájsť, nie je potrebné. Záverom stačí už iba dodať, že by nemal chýbať na žiadnom halloweenskom filmovom premietaní. Atmosférou a výpravou totiž strčí do vrecka akýkoľvek horor. ()

TheRay97

V tomto snímku je zřetelně znát síla gotického stylu a jeho kouzla. Věřím, že právě ono tomu dodává na dokonalosti. Vykreslená atmosféra, noční ulice a spousta emocí smíchaných do několika vteřin. Osobně gotické věci zbožňuju, takže není divu, že mě film v jistém ohledu ohromil a nehodlám názor na toto umělecké dílo změnit. Hlavně musím poukázat na píseň Burn od The Cure (ta mě ve skutečnosti k filmu dostala). Ruku v ruce temné atmosféře a zamilovanosti. Hodiny exkluzivně pro přemýšlení o Vráně. ()

Remake Vrány našel hlavní hvězdu

Remake Vrány našel hlavní hvězdu

03.04.2022

Střelba rekvizitou skončila smrtí kameramanky

Střelba rekvizitou skončila smrtí kameramanky

22.10.2021

Herec Alec Baldwin při natáčení westernu Rust zřejmě omylem zastřelil 42letou kameramanku Halynu Hutchins a postřelil režiséra filmu Joela Souzu zbraní, která sloužila jako rekvizita a neměla… (více)

Reboot Vrány opět žije

Reboot Vrány opět žije

31.01.2020

Filmová Vrána patří k nejprokletějším projektům vůbec. Zaprvé bude značka už navždy svázána se smrtí herce Brandona Leeho, jakoby to ale nestačilo, Hollywood se už dobrou dekádu snaží o reboot, který… (více)

Remake Vrány se ruší. Už zase

Remake Vrány se ruší. Už zase

01.06.2018

Nejspíš je na čase si přiznat, že už se filmového remaku kultovního komiksu Vrána nikdy nedočkáme. Po problémové produkci a několika změnách na režisérském postu se natáčení opět odsouvá. Projekt… (více)