Reklama

Reklama

Maska rudé smrti

  • Česko Rudá maska (více)
Trailer

Obsahy(1)

Americký režisér a producent Roger Corman patří mezi legendární tvůrce hororového žánru. Během své dlouhé kariéry proslul schopností natočit osobitý hororový či fantaskní snímek za minimální náklady v rekordně krátkém čase. Začátkem 60. let Corman natočil význačný cyklus sedmi volně navazujících snímků inspirovaných povídkami Edgara Allana Poea. První filmovou adaptací tohoto literárního klasika se stal v roce 1960 snímek Zánik domu Usherů, který pro Cormana představoval první zkušenost s barevným širokoúhlým formátem a začátek dlouholeté spolupráce s charismatickým hercem Vincentem Pricem. Krátce na to následovaly snímky Jáma a kyvadlo (1961), Předčasný pohřeb (1962), Historky hrůzy (1962) a Havran (1963). Po přesunu produkce do Velké Británie v roce 1964 pak vznikla poslední dvě vrcholná díla Maska rudé smrti (1964) a Ligeina hrobka (1965). V Masce rudé smrti představuje Vincent Prince satanistického prince Prospera, krutého tyrana a nejbohatšího muže v kraji, který pustoší děsivá choroba zvaná rudá smrt. Zatímco vesničané umírají v děsivých bolestech, Prospero pořádá na svém hradě opulentní maškarní ples v domnění, že je zde před smrtící nákazou v bezpečí. Na maškarní ples se však dostaví tajemný host v rudé masce a začíná tanec smrti. Závěrečná taneční scéna představuje společně se satanskou mší nezapomenutelný vrchol Cormanova snímku, který vyniká nápaditou kamerou Nicolase Roega, jemuž se podařilo využitím dlouhých kamerových jízd a barevné symboliky vyjádřit barevnou koncepci literární předlohy. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (80)

Němi 

všechny recenze uživatele

Roger Corman a jeho naivní režie, pastelový Technicolor, charismatický Vincent Price, neopakovatelné kouzlo... Cokoliv od "geniální" až po "hrozné" je pravdivé. A i když Zánik domu Usherů a především Jáma a kyvadlo nabízejí lepší příběh, pořád patří Maska mezi několik málo filmů, kde to vůbec nevadí a estetično zaslouženě kraluje. Každý záběr je vrcholný kýč, kterému jedinému tu věřím, že může být uměním. ()

Han22 

všechny recenze uživatele

Maska rudé smrti v podstatě není horor - jen velmi temný středověký příběh, čili zase něco trochu jiného a chytlo mě to. Zatímco v kraji řádí rudý mor a lidé umírají, na místním zámku si princ Prospero pořádá nákladné bály a žádná krutost mu není dost zvrhlá. Navíc se se svou ženou modlí k Satanovi a jako další rozmažilost se rozhodl zkazit a zničit čistou nevinnou dívku z místní vsi. Líbil se mi fantastický Price, barevné ladění, všeprostupující temnota a atmosféra smrti, kde život nemá cenu. Smrti byly překvapivé (dýky, citace Ptáků, vynikající scéna s kostýmem opice - kdy nikdo z přihlížejících nejeví zájem o to, že jeden z nich je upalován). A samozřejmě finále, kdy Rudá smrt přichází na zámek. ()

Reklama

Mariin 

všechny recenze uživatele

Mohlo by obdržet i pět hvězdiček. Směsice pohádkového koloritu, operetní kulisové inscenace, gotického hororu, podobenství se středověkými prvky i s nalíčenými ženami a příčesky 60. let. Roger Corman a jeho dílo, které má své naivní, lehce kýčovité kouzlo, zde navíc se snahou zabývat se alespoň trochu věčnou otázkou víry, zatracení, spásy, oběti i hedonismu... Nedosahuje sice tajemné gradace jako Jáma a kyvadlo či Zánik domu Usherů, ale fajnšmekr žánru tu nalezne všechny typické ingredience cormanovek. Já mám pro tahle "mistrovská béčka" 60. let s jasnými principy dobra a zla slabost... ()

Slasher 

všechny recenze uživatele

Přišlo mi cool jako projekce v čase aktuální pandemie, moc řádění moru jsem se tu ale nedočkal. Této verzi Rudé smrti by jednak slušela černobílá (minimálně zakrýt všechny laciný barvičkatý kulisy), druhak je prkenná a rozhodně na dramatu příliš nepobrala. Díky Satanu za toho Price, protože krom jeho účasti by to byla jen totál nudná "divadelní" podívaná. ()

darkrobyk 

všechny recenze uživatele

Nádhera! Mlha, křiklavé barvy, gotický hrad, pavučiny, průhledy skrze svícny a plameny ohně v krbu, démonický V.Price, smrt a satanismus. U Cormana osvědčené v předchozích filmech a i zde fungující. Režisér skloubil dohromady dvě povídky - Skokan a Maska rudé smrti. Působivé výtvarné ztvárnění je jakoby vyhrazené jen pro filmy podle E.A.Poa/H.P.Lovecrafta. Smrt, smrt je nad všemi náboženstvími...to jste nevěděli? ()

Galerie (22)

Zajímavosti (13)

  • Corman se rozhodl točit film v Anglii díky britským daňovým zákonům a vládním dotacím. (liquido26)
  • Esmeraldu, manželku Hop-Toada, hrála Verina Greenlaw, která byla v té době ještě dítětem. Musela být předabována dospělou herečkou. (liquido26)
  • Postavy Hop-Toada a Esmeraldy pocházejí z jiné Poeovy povídky "Hop-Frog", která byla inspirována skutečným incidentem. Roku 1393 se na maškarním bále francouzský král Karel VI. a 5 šlechticů oblékli a nechali spoutat řetězi jako divoši. Jejich kostýmy náhodou začaly hořet. 4 šlechtici uhořeli. Incidentu se začalo přezdívat "Bál hořících mužů" (Bal de Ardents). (liquido26)

Související novinky

Zemřel Roger Corman

Zemřel Roger Corman

12.05.2024

Svět filmu přišel o jednu z ikon americké kinematografie, v kalifornské Santa Monice totiž zemřel legendární americký režisér, producent a scenárista Roger Corman. Bylo mu úctyhodných osmadevadesát… (více)

Reklama

Reklama