Předčasný pohřeb

• USA The Premature Burial (více)

Film podle předlohy Edgara Alana Poea. Guy Carrell (Ray Milland) se obává, že trpí dědičnou chorobou, kterou je katalepsie. Ta se projevuje ztuhlostí těla a zpomalením životních funkcí tak, že nemocný je snadno považován za mrtvého. Guy se žení s krásnou Emily (Hazel Court), ale začíná se chovat podivně. Jeho strach se stupňuje, nechává si postavit hrobku, vybavenou jídlem a pitím, do které má být pochován. A ta pravá hrůza má teprve přijít... (MI-380)

Němi

Cormanovka vyrazne postradajici charisma Vincenta Price (Ray Milland je zapomenutelny), vedle dalsich adaptaci E.A.Poea s nevyraznejsim dejem (nevyuzity potencial), ale pridanou hodnotou ke standardne krasne vyprave - duslednou stylizaci kazdeho zaberu do hnede s pritomnosti vyrazneho cerveneho elementu, coz vyvolava pocit masa a hliny naprosto dokonale! ()

Hunter2222

Začiatok mi pripadal trochu chaotický a nudný. Našťastie potom sa to rozjelo. Paranoju mám rád. A k tomu s pranojou z pochovania za živa som sa ešte nestretol. Musí to byť fakt nepríjemné. V poradí do bol môj tretí film od Cormana podľa Poeovej poviedky. Celý film sa dá vychutnávať nádherná atmosféra. Geniálne zvládnuté exteriéry a postupne vrcholiaca paranoja. Ku koncu som mal fakt už dosť a v kresle som sa cítil ako v rakve, dva metre pod zemou. Koniec je geniálne natočený s malým prekvapením. Škoda, že tieto staré snímky sú občas predvídateľné. ()

eLeR

V tom 1890-om mal Poe naozaj bujnú fantáziu. Zaujímavý príbeh, všade hmla, strašidelné kulisy, herci, ktorí neskutočne prehrávajú, celkom podarená muzika, to neustále pískanie ... bavilo ma. ()

iamek

První Corman, kterého jsem viděl bez jeho dvorního herce Vincenta Price. Price mi v roli Guye Carrella hodně scházel a byl nezvyk ho nevidět ve filmu od Cormana. Celkově tahle látka mi přišla dost mizerná oproti ostatním filmům od Cormana a konečný výsledek taky tak vypadá. ()

Flego

Ako všetky najznámejšie Cormanové horrorové "béčka" ( Jama a kyvadlo, Zánik domu Usherov, Havran či Maska červenej smrti ) aj tento je pôsobivou štúdiovou nahrávkou, kde sa hraje so sýtou farbou, snovými prelínačkami a skoro rovnakým prostredím. Všetky však majú svoje neopakovateľné čaro. A už im nesvedčí ani to označenie "béčkový horror "... ()

Pejpr

Ze začátku výborné nastolení atmosféry, ale prostředek se poněkud vleče a ke konci už člověk nemá sílu vnímat dějové zvraty, protože je ve strnulém stavu katalepsie... ()

rikitiki

Papírové kulisy, mezi kterými se povaluje umělá mlha a do toho neherecké výkony, bohužel včetně Ray Milanda, který se jediný trochu snažil, ale zase až moc přehrával - asi mu nic jiného nezbývalo. Scénář totiž nedokázal dostatečně rozkošatět krátkou Poeovu povídku na plnohodnotný film. Pro milovníky tohoto typu televizních hororů s naivně legrační výpravou - proč ne? Pro ostatní - už přežitá záležitost. ()

GigaPudding

Tato Cormanovka podle Edgara Alana Poea je oproti jiným tak trochu střídmější pokud jde o bohatou výpravu, každopádně ale zamlžených hřbitovů a temné klasicky hororové atmosféry je tu plno. Že tentokrát chybí Vincent Price moc nevadí, protože Ray Milland zahrál pěkně, ale hlavně by v tom nejspíš byla až přílišná podobnost s Jámou a kyvadlem, protože tam hrál Vincent Price dost podobnou postavu. Taky tradičně se film rozjíždí poměrně pomalu a největší obrátky nabere až v poslední půlhodině, která je tady velmi zábavná a napínavá a taky se divákům poměrně slušně maskuje jak to doopravdy je, což je dobře :). Corman to prostě s těmi klasickými hororovými kulisami takového toho romantického ražení uměl :). ()

eraserhead666

Proč jen já jsem ty Cormanovy filmy, kterých pěknou řádku mám doma, pořád odkládal na později? Možná proto, že mám z tvorby E. A. Poea dost rozporuplné a smíšené pocity? Nevím, každopádně Předčasný pohřeb mě velice mile překvapil. Tísnivá atmosféra, ohledně Carrellovy paranoidní fóbie z pohřbení zaživa doslova nakažlivá, zcela nestupidní dialogy (to už začíná být v hororech pomalu vzácnost), perfektní kulisy (tzv. studiové filmy mám hrozně rád) a parádní děsivý příběh, dobře gradovaný a vystupňovaný. Skvělá záležitost. Zítra jdu do Zániku domu Usherů.... ()

liquido26

Strach z pohřbení zaživa, který byl tak skvěle zachycen v povídce E.A. Poea se podařilo tvůrcům skvěle převést na plátno, ale jinak si filmový příběh žije svým vlastním životem. Atmosféra je snad ještě temnější než u ostatních Cormanových filmů. Jen považte, co umělé mlhy bylo spotřebováno na dotvoření skličující atmosféry lesa obklopující dům hlavního hrdiny a také hřbitova. Škoda, že film nebyl natočen s Vincentem Pricem v hlavní roli. Dal bych o hvězdičku víc. Ray Milland není tak výrazný. No ale jinak to byl skvělý film. ()

corpsy

Z takouto úchvatnou štúdiovou výpravou by dostali cveng aj Televízne noviny. A práve táto dizajnérska lahôdka robí z filmu nadpriemerný zážitok. Snímok sa síce dejovo mohol viac sústrediť na samotný motív pochovania zaživa, ale svižná druhá polovica to všetko zachraňuje. No a ešte mi tu chýbal Vincent Price. ()

Astaroth12

Už začiatok vyznel veľmi strašidelne.Dvaja vykopávajú hrob,pri nich stoja ďalší traja a cintorínom sa vznáša hmla úžasné. Krásne interiéry a strašidelné exteriéry aj dobové kostýmy boli ukážkové.Atmosféra z tohoto filmu priam sálala a k tomu jej dopomáhala veľmi kvalitná hudba.Príbeh je bizarný,tak sprostý až je vynikajúci.Len v roli troška viac precitliveného Guya by sa mi tam hodil V.Price,ten by tomuto filmu pridal vznešenosť a aj tragická stránka filmu by bola viac uveriteľnejšia.Ale aj tak velka spokojnosť,môžem za seba povedať,že jedna z najlepšie zfilmovaných poviedok od Poe. ()

fcreading

"Nikdy nezabudnem, ako vyzeral ten nebohý chudák..." Jeho vypuknuté oči, vzopreté päste, odtrhnuté a krvavé nechty, snažil sa preškrabať von skrz viečko tej rakvi... "Celé roky žijem v hrôze, že budem pochovaný zaživa." Cormanov výborný snímok ktorý sa dá porovnať o rok staršieho House of Usher v ktorom si zahral aj Vincent Price. Temné chodbičky plných pavučín, hmla ktorá sa vznáša nad domami, silný vietor, perfektná hudba a piskotajúci hrobník, ktorý vám nedá pokoj ani po smrti 80 percent. ()

PKD

To, že zde chybí tradiční Vincent Price mi nějak zásadně nevadí. Je to změna. R.Milland je sice šíleně podobný Jamesi Stewartovi, taže by mohl hráti ve Vertigu jeho zlé dvojče:) pokud by tam taková postava byla, ale jinak no problemo. Sice chápu zdější připomínky k možná až přílišnému zakouření umělou hmlou, ale nějak extra mi to nepřišlo. Čekal jsem po zdejších komentech, čmoud hustý tak, že by se dal krájet.;-) Docela překvápko s tím odhalením, kdo co a proč, i když mi bylo poněkud divné, že čerstvá vdova, docela brzy dělá kukadla (a že tedy jsou, tak Hazel Court, ne?) na našeho mladého doktora. Je to vlastně zřejmě jediná Poeovská Cormanovka/Cormanovská Poeovka, kde jest ženská za svini. O reálném světě, raději nemluviti. Ještě mě čeká Ligeina hrobka (což je 8. a posl. film z tzv. Poevského cyklu) tak uvidím, zda to platí. A i když někomu může připadati, že jsou filmy z této 8dílné série, jeden jako druhý. No, proč ne, ale já bych to tak ponuře a záhrobně...neviděl. Pokud si je samoz. nepustíte všechny po sobě. ;-) Což já dělati tedy nebudu. ()

L_O_U_S

Téma předčasných pohřbů mě už jako kluka děsilo a zároveň přitahovalo. No a když v Levných knihách narazíte na klasické filmové zpracování jedné z nejznámějších Poeových povídek, navíc za sedmnáct korun, není nad čím váhat. Jenže ve výsledku jsem byl nesmírně rozčarován... Chápu, že Corman točil levně, jenže ta studiová výprava plná umělé mlhy působí naprosto kýčovitě a nenavozuje tu pravou hororovou atmosféru ani trochu. S čím jsem měl obrovské problémy, byly rovněž patetické dialogy a nevěrohodné herecké výkony, a tak se mi celou dobu vkrádalo na mysl srovnání s jedním o tři roky starším filmem, který se díky výše zmíněným nedostatkům stal kultem a klasikou špatného filmu. Hádejte, který snímek mám na mysli. (628., 9. IV. 2011) ()

honajz2

Tak tohle mě hodně mile překvapilo. Neskutečně podmanivá atmosféra, spousta skvělých scén (z nichž pro mě je best of ta, ve které představuje svoji hrobku se všemi úniky z ní pryč), dost zajímavý děj včetně jeho průběhu, napětí husté jak ta mlha co tam pořád je... Předlohu jsem sice kdysi četl, ale dost dávno zpátky a moc si z ní nepamatuji, takže si tu na nějaké srovnání netroufnu, nicméně tohle filmové zpracování se mi líbilo opravdu hodně. A dost vlastně i tím, že dlouhou dobu to docela je svým způsobem až psychologický film o muži, který se tak strašně bojí toho, že by ho pohřbili zaživa, že se sám před celým světem metaforicky skutečně zaživa pohřbí. Už jen z tohohle by šlo vybudovat dost zajímavý film, tady se to každopádně vyvíjí ještě někam dál, ale zajímavé mi to přišlo tak jako tak. Navíc i ty hororové prvky mi zde přišly funkční i v současnosti - věřím, že to dost lidí bude mít opačně, ale já to tak prostě mám. K plnému počtu jsem kupodivu neměl daleko, ale trochu mi ho kazí pár divně vybudovaných scén a jedna věc v závěru, ale jinak za mě velká spokojenost. Corman mě už podruhé v poslední době dost potěšil. Silné 4* ()

Martin741

Reziser Roger Corman /Pit and the Pendulum/ natocil priemerny, dobre odsypajuci horor o katalepsii. Dost dlho trva, kym sa film rozbehne, ale potom uz nastupi ta prava hororova jazda. Ray Milland /Ztraceny Vikend/ to zvladal na urovni, hral vskutku presvedcivo, a dobry bol aj Alan Napier /MacBeth 1948 od Orsona Wellesa/. Zaver je potom uz dostatocne strhujuci, akurat skoda toho pomaleho rozjazdu : 69 % ()

majo25

Nejedná sa o horor, ale o mysterióznu drámu, ktorá má bohužiaľ jednoduchý, miestami až naivný scenár a nevieryhodný dej. Herci sú v pohode, aj keď Milland má svoje muchy. Dominuje temná atmosféra a gotické kulisy, ktoré držia film nad vodou a kvôli ktorým sa oplatí tento mysteriózny snímok zhliadnuť. Tiež treba mať na zreteli, že všetky scény sú natáčané v štúdiu. ()

Koly

Atmosféra je jako prakticky u všech Corman/Poe filmů smrtící. Nějak jsem se ale nemohl ubránit neustálému srovnávání Raye Millanda s Vincentem Pricem. Do spousty scén by mi Price sedl daleko líp, ale rozumím, že Corman chtěl určitě nějakou změnu a nějakým propadákem to rozhodně neskončilo. Není tedy nutné tento film Předčasně pohřbít do hrobu horrorového zapomnění. ()

Mol

THE BLACKNESS OF ABSOLUTE NIGHT AND THE SILENCE, LIKE AN OVERWHELMING SEA! Tohle se s člověkem stane, když žije v honosném sídle uprostřed močálů, kde jsou jen strašidelné stromy a nekonečná mlha, která v sobě pohltí všechny sluneční paprsky a na místě, kde by měla být zeleninová zahrádka, je hřbitov! Do toho Guy lemtá laudánum. Kdyby jen vypadl z tohoto bohem zapomenutého místa. Film u diváka vyvolává pocit úzkosti. Mysteriózno by se tu dalo nahmatat. Báječné. ()