Klan létajících dýk

• Čína Shi mian mai fu (více)

Režisér Zhang Yimou proslul svými nádhernými citlivými portréty Číny. Spíš než za odborníka na akční film se pokládá za nadšeného studenta tohoto žánru. Už po prvním výpadu do filmů o Wuxia (filmy o bojových uměních), kde byl Hrdina nominován na cenu Akademie, Zhang zcela propadl akčním filmům. Tentokrát už jsem odvážnější a na žánr jsem si zvykl, říká nejvíce opěvovaný čínský režisér, Dá se říct, že tenhle film je pocta filmům o kung fu.

Klan létajících dýk je sice napínavý akční snímek, zároveň ale nese i Zhang Yimouovu známku výjimečné vizuální krásy a strhujícího příběhu. Nechci natáčet obyčejný bojový film, vysvětluje Zhang, Chci vyprávět o vášni a zajímavých postavách to je můj styl Wuxia filmů. Je to příběh o vášni a lásce. Může to být Wuxia film, ale zároveň i silné a romantické vyprávění o lásce.

Nacházíme se v roce 859 našeho letopočtu, v době vlády dynastie Tang*. Ta byla v době svého rozkvětu jednou z nejosvícenějších říší čínské historie, nyní se však nachází v úpadku. Císař není schopen vládnout a vláda je zkorumpovaná. Po zemi se šíří nepokoje a četné povstalecké armády se začínají bouřit. Ta největší a nejprestižnější si říká Klan létajících dýk.

Klan létajících dýk má tajemné praktiky, bere bohatým a dává chudým. Z toho důvodu si získal podporu veřejnosti a rychle vzkvétal. Klan sídlí v oblasti Fengtian, v blízkosti hlavního města říše, a už dlouho je trnem v oku místním úřadům, které jsou i jeho největšími rivaly.

Zástupci úřadů jsou rozhořčeni, protože Klan vzkvétá, i když se jim podařilo zabít jeho vůdce. Co víc, pod vedením nového tajemného vůdce se Klan ještě posiluje. Hlavní zástupci oblasti Fengtian Leo a Jin dostanou rozkaz polapit vůdce klanu během deseti dní.

Kapitán Leo podezírá krásnou novou tanečnici v místním Pivoňkovém pavilonu, Mei, že je dcerou starého vůdce. Leo zosnuje plán a chce Mei zatknout a vyslýchat. Když Mei odmítne prozradit cokoli o Klanu létajících dýk, dva kapitáni vymyslí jiný plán. Kapitán Jin předstírá, že je bojovník Vítr a osvobodí Mei z vězení. Tím si získá její důvěru a odveze ji na skrytou základnu Klanu létajících dýk.

Plán je tedy úspěšný, ale při putování do sídla Klanu se Jin a Mei sblíží. Mei si svého tajemného ochránce brzy zamiluje a Jin zjistí, že propadl svéhlavému šarmu Mei. Oba dva se snaží nedávat své city najevo, ale pod noční oblohou plnou hvězd je téměř nemožné odolat té nezadržitelné vášni. V pralese, který je obklopuje, číhá nebezpečí, vítr jen tiše vane, jakoby cítil napětí toho okamžiku

Co čeká ty dva nešťastníky osudu, Jina a Mei? Pokud to je opravdová láska, proč tedy stále tajně spřádají plány a v srdcích nosí tajemství? (oficiální text distributora)

iXtr3m3

Pre mňa až príliš nasilu a okato sa snažiace docieliť to, čo dokázal Tyger a drak o štyri roky skôr. Nechápte ma zle, je to dobré, je to vizuálne podmanivé, ale všetko šlo aspoň pre mňa mechanicky na istotu, čo sa v prípade Tigra a draka nedá povedať, tam to šlo samo od seba. ()

Zagros

Klan létajících dýk je vizuálně velmi krásný film z prostředí českých lesů... alespoň takový jsem měl pocit z většiny exteriérů (až na ten bambusový háj). :-) Ale vážně... je to taková akční romantika. Že to nejde dohromady? No… občas ano, občas ne. Příběh je bohužel vcelku prostý, nepřekvapivý a moc mě nenapnul. Pár scén si zaslouží pochvalu, ale je zde i poměrně dost hluchých míst. Bojové scény jsou „asijsky“ přepálené a zbytečně často zpomalované. V komentáři i v hodnocení jsem velmi rozpolcený, průměrný film to rozhodně není. Některé složky jsou skvělé, ale některé bohužel horší a film jako celek kvůli té nevyrovnanosti drhne. Nakonec si Klan létajících dýk to průměrné hodnocení odnese. Prvotina Yimou Zhanga Rudé pole mě oslovila mnohem více. ()

BlueZero

Pôsobivý snímok, čo sa týka vizuálnej stránky. Známa hra Yimou Zhang-a s farbami. Kvalitná choreografia. A samozrejme notoricky známi lietajúci ľudia. ()

Loki_17

Méně lítajících číňanů, méně nadpřirozených schopností, tím lépe pro mě! Příběh byl velica napínavž, a obracel se tak že jsem přemýšle co se stane a vždy se stalo něco co jsem nepředkládal. V filmu se objevila, vášeň, erotika a tak to má být! ()

cab

Dalsi cinsky epos ve stylu Tygr a drak nebo Hrdina. Tentokrat je nam nabidnut preromantizovany pribeh na ukor akce. Neprehlednost az zbytecnost vseruznych zvratu v deji postupem casu srazeji film na kolena. Nakonec musim zminit zdlouhave umirani i vstavani z mrtvych na zaver filmu. Ale mam slabost pro vychodni bojova umeni a sladenost barev s malebnou kjrajinou, takze moje hodnoceni zustava vysoke. 80% ()

Hopper

Poetická záležitosť, ktorá pripomína Hrdinu snáď len farebnou a hudobnou dokonalou kompozíciou. Poeticky ladený príbeh - love-story, ktorá buď zaujme alebo uspí. Bojové súboje sú ako vždy efektné, dejové zvraty už menej, ale stále sa na to veľmi príjemne díva ()

Hanys_

Z těch moderních čínských "létajících" filmů mi tenhle učaroval rozhodně nejvíc. Ten příběh, scenérie, choreografie - nádhera... Poctivých 5 hvězd ()

Theraphosa

Lahůdka plná skvělých speciálních efektů a velice poutavý příběh. Boj mezi bambusovými tyčemi byl jedinečný. Celkově byly bojové scény velice dobré, nikde nic nevázlo. Jenom jsem čekal od onoho klanu něco krapet...pestřejšího. Ale závěr byl perfektní, to se musí nechat. Ziyi Zhang byla jako vždy skvělá. ()

Kapybara

Plytkost celého příběhu mi až tak nevadila - nic jsem neočekávala a třeba v Tygru a drakovi se o pořádném ději taky mluvit nedá. Co mě ale naprosto znechutilo je ta až neuvěřitelná "dokonalost". Nádherné barvy, choreografie soubojů vypadá jako tanec - na první pohled všechno jak má být. Jenže ono je to jaksi až příliš perfektní, dovedeno do naprostého extrému. Nejsem schopná překousnout předměty a lidi zcela vzdorující přírodním zákonům, dýky, které několikrát mění dráhu pohybu, a i ty křiklavé barvy nakonec působí hrozně kýčovitě. Také make-up Ziyi Zhang je neustále dokonalý, ač pobíhá po divočině bez škatulky s líčidly (v Tygru a drakovi byla aspoň trochu ukoptěná). Ani nevím, proč tomu dávám dvě *, možná leda protože jsem u toho vydržela? Na závěr ještě pěkná groteska v krajině náhle zapadavší sněhem - to už jsem se lámala smíchy. A jak to vlastně dopadlo s Klanem létajících dýk, to se nedozvíme... ()

Kalper

Dojem z obrazů, které režisér divákovi předkládá, je umělecký a souboje jsou esteticky dokonalé (někdo tomu říká vyšívané kopy a květinové údery, ale je to krása v pohybu ;- ). Prostě paráda (až na ty milostné scény...). ()

svorad

Velmi zajímavý film - pro mě jedno z prvních větších setkání s čínským, potažmo asijským filmem. A musím říct, že se mi "neobvyklá" atmosféra a herci hodně libili. Závěr s "odhalením" a konečnou bitvou mě dostal, ovšem např. trochu nudily scény, kdy Jin a Mei utíkají před vojáky. 75-80% ()

Ilhan

První polovina velice svižně utíká a akce i romantické party na sebe dobře navazují, v druhé se však všechno velice zvrtne. Určitě by tomu neuškodila kratší stopáž, protože na konci už mi to přišlo hrozně zbytečně natahované. Dějové zvraty působí na film spíše škodlivě a v závěru to s tou lyričností tvůrci silně přehnali. Je to škoda, za první polovinu bych udělil 4 hvězdy, možná i víc, takhle je to jen 60 %. (Btw. Měl jí tam ještě jednou někdo svlíkat a už bych se asi střelil do hlavy) ()

conejo

Krapet okraj kýče, příliš doslovně řečené některé věci, ale jako základ pro kochání se krásnými scénami, přírodou, bojovými nebo tanečními choreografiemi nemám problém. Úžasné, krásné, bambusový les. ()

bila.tecka

Po uhrančivém a barevně nádherném Hrdinovi přišel tento velký výpravný spektákl, jež až na konci vyjeví, co je vlastně zač. Milostný příběh, který se zbytečně balí do kostýmů, tanečků a létacích soubojů (a navíc nablblých dialogů). Vizuálně jistě působivý, přesto bez potřebné jiskry a charismatu. Bolest lásky si představuji intimnější a ne tak okázalou jako tady. ()

F.W.Colqhoun

Jakoby neuspokojivé. Přes všechno zamotávání zápletky a vztahů se nějak nedaří poutat pozornost k čemukoliv jinému krom vizuálních exibic, které diskvalifikuje překvapivě mizerná CGI. Tak nějak mi to připadalo, jakože producenti Středu pochopili, že pro západní dekadenty je vypravěčských hrátek škoda. Po nápadité dekonstrukci Hrdinyi (či něčem podobně poutavém) ani památky – ne, nechtěl bych stejnej film, jen něco, co by zaplnilo prázdnotu mezi jednotlivými, pravda úchvatnými baletními čísly. Byl jsem překvapenej, jak moc mi to chybí. ()

Ledkodlaq

Na můj vkus až moc epický příběh, nicméně i tak krásný film. Jsem zkrátka na bojové, pokud možno aspoň trochu originální scény, v tomto případě jsem byl spokojen. ()

Drc

Pěkná a barvitá pohádka s velice předvidatelným koncem. Hromada vizuálně přitažlivých bojových scén, stejně jako záběrů přírody. Kameraman si každopádně vyhrál. ()

Mauric

Po dlouhé době film,který mě svým zpracováním naprosto připoutal k sobě.Celý příběh(nestyděl bych se ho nazvat básnickým eposem) mě do sebe vtáhl jako to naposledy dokázala kniha a já jsem zobal z ruky všechno,co mi naservíroval mistr Yimou Zhang.Samozřejmě,že to nebylo to nejlepší(jenom skoro nejlepší) masíčko,ale to,jak vám to film naservíruje,bylo pro mne někdy až neuvěřitelné.Vizuální skvost s úžasnou hudbou,milou písničkou,nádhernou Ziyi Zhang,nadčasovým(a již tolik omýlaným a divácky věrným) příběhem pod taktovkou pana režiséra si nezaslouží nic jiného než plný počet hvězdiček.. ..nic jiného.. ()

Cassandra

Režisér musí bát fakt machr, protože první dvě třetiny filmu fungují (aspoň na mě) tak, jak asi plánoval - naprosto jsem se emočně chytila, obdivovala herce, vycizelovanost jenotlivých scén, dynamickou i romantickou hudbu, nápady, hercům jsem sežrala snad všechno. Bohužel pak vypukla jakási hra na odhalování skrytých identit, která sice ještě dávala smysl, ale byla ve velikém kontrastu s klidně plynoucím předchozím dějem. A závěr mě z filmu vyhodil skoro úplně - samotný konec mi sice přišel adekvátní, ale před ním se dostavilo pár nechtěně směšných okamžiků (tuny sněhu za pár chvil, skoronesmrtelnost hrdinů). Přesto výborné dílo, pro mě stejně dobré jako Hrdina. ()

Josh Brolin od Matky boží

Josh Brolin od Matky boží