Klan létajících dýk

• Čína Shi mian mai fu (více)

Režisér Zhang Yimou proslul svými nádhernými citlivými portréty Číny. Spíš než za odborníka na akční film se pokládá za nadšeného studenta tohoto žánru. Už po prvním výpadu do filmů o Wuxia (filmy o bojových uměních), kde byl Hrdina nominován na cenu Akademie, Zhang zcela propadl akčním filmům. Tentokrát už jsem odvážnější a na žánr jsem si zvykl, říká nejvíce opěvovaný čínský režisér, Dá se říct, že tenhle film je pocta filmům o kung fu.

Klan létajících dýk je sice napínavý akční snímek, zároveň ale nese i Zhang Yimouovu známku výjimečné vizuální krásy a strhujícího příběhu. Nechci natáčet obyčejný bojový film, vysvětluje Zhang, Chci vyprávět o vášni a zajímavých postavách to je můj styl Wuxia filmů. Je to příběh o vášni a lásce. Může to být Wuxia film, ale zároveň i silné a romantické vyprávění o lásce.

Nacházíme se v roce 859 našeho letopočtu, v době vlády dynastie Tang*. Ta byla v době svého rozkvětu jednou z nejosvícenějších říší čínské historie, nyní se však nachází v úpadku. Císař není schopen vládnout a vláda je zkorumpovaná. Po zemi se šíří nepokoje a četné povstalecké armády se začínají bouřit. Ta největší a nejprestižnější si říká Klan létajících dýk.

Klan létajících dýk má tajemné praktiky, bere bohatým a dává chudým. Z toho důvodu si získal podporu veřejnosti a rychle vzkvétal. Klan sídlí v oblasti Fengtian, v blízkosti hlavního města říše, a už dlouho je trnem v oku místním úřadům, které jsou i jeho největšími rivaly.

Zástupci úřadů jsou rozhořčeni, protože Klan vzkvétá, i když se jim podařilo zabít jeho vůdce. Co víc, pod vedením nového tajemného vůdce se Klan ještě posiluje. Hlavní zástupci oblasti Fengtian Leo a Jin dostanou rozkaz polapit vůdce klanu během deseti dní.

Kapitán Leo podezírá krásnou novou tanečnici v místním Pivoňkovém pavilonu, Mei, že je dcerou starého vůdce. Leo zosnuje plán a chce Mei zatknout a vyslýchat. Když Mei odmítne prozradit cokoli o Klanu létajících dýk, dva kapitáni vymyslí jiný plán. Kapitán Jin předstírá, že je bojovník Vítr a osvobodí Mei z vězení. Tím si získá její důvěru a odveze ji na skrytou základnu Klanu létajících dýk.

Plán je tedy úspěšný, ale při putování do sídla Klanu se Jin a Mei sblíží. Mei si svého tajemného ochránce brzy zamiluje a Jin zjistí, že propadl svéhlavému šarmu Mei. Oba dva se snaží nedávat své city najevo, ale pod noční oblohou plnou hvězd je téměř nemožné odolat té nezadržitelné vášni. V pralese, který je obklopuje, číhá nebezpečí, vítr jen tiše vane, jakoby cítil napětí toho okamžiku

Co čeká ty dva nešťastníky osudu, Jina a Mei? Pokud to je opravdová láska, proč tedy stále tajně spřádají plány a v srdcích nosí tajemství? (oficiální text distributora)

godspeed

v kině to ještě ušlo. napodruhé po letech v tv jsem jen doufal, že konec nemůže být daleko. forma výtečná, ale ten obsah a totální nerespektování fyzikálních zákonů v každé páté minutě, mi tahalo za zbývající vlasy fest. ()

Doomer odpad!

tak kung fu film bych jeste prezil ac nadsazene bojove sceny plne levitujicich cinanu nejsou zrovna muj salek caje, ale toto neni nic jineho nez romanticka sracka ()

Izz

Proti tygru a Drakovi slabý odvar,jak po akční,tak hlavně po emocionální stránce,která působí uspěchaně a tak nějak nedokáže na diváka skutečně zapůsobit.Jedno z mých největších zklamání. ()

john.h

Taková klasická čínská šílenost, ve který lidi skáčou po bambusovejch stromech, porážej gravitační zákony a ani po dvaceti ranách mečem do srdce. Přesto jsou akční scény natočeny moc působivě a exteriéry, ve kterých se vše odehrává, naprosto nádherné. A i ten po čínsku podivný příběh zamilovaného trojúhelníku tak nějak zabaví. ()

Gekon

Stejný případ jako Tygr a drak či Hrdina, vizuálně zajímavé, pár dobrých bojových scén ale jinak nuda. ()

unrocker

Tak tohle bylo něco pro mě... Já který už od raného děství obdivoval všechny bojové sporty, díval se na všechny filmy o SHAOLINU jsem si u tohoto filmu jenom jásal a děkoval za režisérská umění Yimou Zhanga, který se u mě zaspal velice dobře!!! MOC MOC MOC dobré a super!!! ()

pekas

Snad až na příliš natahovanou závěrečnou scénu (teda tam jim ale bleskově umí nasněžit několik cm sněhu : )) ) je to nádherná podívaná. Akce, ta především, ale i dramatický romantický příběh. A s DTS zvukem, mňam. ()

Fanak

Romantický protipól politicko-filozofického Hrdiny. Možná není tak vizuálně učesaný, ale obrázky jsou to skutečně krásné, navíc doplněné podmanivou hudbou a výrazně emocionálním příběhem. ()

eredin

Koukam že sem tady jeden z mála s tak nízkým hodnocením, ale nemužu si pomoct. Ja sem se strašne nudil. Celý film se skládá z dlouhých pohledů a běhání po lese. Popírání fyzikálních zákonů dostoupilo takové míry, že veškerá akce připomíná kreslené bitky Toma a Jeryho. Nevím možná je to celé jedna velká metafora kterou sem nepochopil, ale každopádně velké zklamání. ()

Bonavita

Koukám, že jsme asi s moji starou byli na jinym filmu a taky v jinym kině...Takovou slátaninu už jsem dlouho neviděl. Očekával jsem toho docela dost, ale nakonec se nedostavilo nic a ještě se to přehouplo do neuvěřitelný komedie, kdy se místy smál celý sál a bylo slyšet slova jako: "No to už si snad dělaj prdel!" První hodinu, kdy se ještě vcelku nic nedělo, se to dalo ještě překousnout. Postupem času to sláblo a konec byl vrchol marnosti. Nejdřív asi 15 dějových zvratů a nakonec nekonečný souboj hlavních hrdinů přes několik ročních období. To by ještě šlo, kdyby se vedle neválela již jednou zabitá Ziyi Zhang a nevstala z mrtvých, aby se se svými milovanými mohla ještě jednou rozloučit (tentokrát v zimě a za sněhu). Tragédie! ()

Bigfuckman

Špičková výprava a choreografie. je vidět, že žlutí soudruzi se už trošku ve filmovém průmyslu zdokonalili a jejich filmy už nejsou jen tak bezduché (i když výborné) mlátičky. U těchto filmů vždy příběh a děj byl až na posledním místě. Jsem rád, že v klanu létajících dýk už to tak úplně není pravda a ještě se mi na filmu líbí, že je tam minimálně létajících scén. Protože ty provazy jsou prostě znát. Komu se líbil Tygr a drak, Hrdina, nemůže si nechat ujít tohle skvostné a velmi barvité dílko. ()

Jaromír

Nádherný zvukový zážitek. V DTS-ES je scéna s bubny a následným bojem naprosto úchvatná. Jinak mě ale film nechytnul, kromě bojových scén jsem na něm nic neviděl. ()

Zadri

Neuvěřitelně nádherné obrazy provází tento příběh o lásce a odpovědnosti. Konec jsem čekal trochu jiný, protože jsem nevěřil, že osobní štěstí dvojice vyhraje nad odpovědností ke společnosti, tak jak je to v epických filmech z čínské filmové tvorby časté. Konec lásky je už trošku šablonovitý, ale milenecké a scény mají neuvěřitelnou hloubku. Mně se to moc líbilo. 80% ()

Stejšn

Příšerně přitažené za vlasy, v podstatě jsem tomu filmu neuvěřil snad ani minutu. Lidé tam létají na lanech a přitom nemají lana. Prší z nich přitom kubíky bambusových oštěpů. Zápletka prapodivná, a nejstrašnější je úplné finále, kde už režisérovi totálně jeblo (souboj na meče trvající půl roku? Začne v rozkvetlé trávě a končí ve 30 číslech sněhu, na té samé louce). Navíc je celý film přetrikovaný ve stylu Matrixe (počítám polovina celé stopáže budou zpomalené záběry). Abych jenom nekritizoval - dobrá je kamera, lokace a hudba. Kam se poděly úžasné historické velkofilmy typu Zrada a pomsta? ()

Wolfenzi

The fuck ? Pár záběrů dobrých, ale jinak naprostý kraviny. Že někdo na velkou vzdálenost něco dokonale trefí, to mi nevadí -superhrdiny beru. Ale co je za kravinu, když někdo střelí 4 šípi po sobě a ty se po 30 metrech sjednotí a trefí cíl najednou ? A příběh taky pěkná blbost. ()

Pavel_Pan

Za básnické ztvárnění a obraz 6b. , za scénář a předvídatelné řemeslo 3b. Stačilo málo a Zhang by šel na piedestal za Kurosawou. ()

Josh Brolin od Matky boží

Josh Brolin od Matky boží