Klan létajících dýk

• Čína Shi mian mai fu (více)

Režisér Zhang Yimou proslul svými nádhernými citlivými portréty Číny. Spíš než za odborníka na akční film se pokládá za nadšeného studenta tohoto žánru. Už po prvním výpadu do filmů o Wuxia (filmy o bojových uměních), kde byl Hrdina nominován na cenu Akademie, Zhang zcela propadl akčním filmům. Tentokrát už jsem odvážnější a na žánr jsem si zvykl, říká nejvíce opěvovaný čínský režisér, Dá se říct, že tenhle film je pocta filmům o kung fu.

Klan létajících dýk je sice napínavý akční snímek, zároveň ale nese i Zhang Yimouovu známku výjimečné vizuální krásy a strhujícího příběhu. Nechci natáčet obyčejný bojový film, vysvětluje Zhang, Chci vyprávět o vášni a zajímavých postavách to je můj styl Wuxia filmů. Je to příběh o vášni a lásce. Může to být Wuxia film, ale zároveň i silné a romantické vyprávění o lásce.

Nacházíme se v roce 859 našeho letopočtu, v době vlády dynastie Tang*. Ta byla v době svého rozkvětu jednou z nejosvícenějších říší čínské historie, nyní se však nachází v úpadku. Císař není schopen vládnout a vláda je zkorumpovaná. Po zemi se šíří nepokoje a četné povstalecké armády se začínají bouřit. Ta největší a nejprestižnější si říká Klan létajících dýk.

Klan létajících dýk má tajemné praktiky, bere bohatým a dává chudým. Z toho důvodu si získal podporu veřejnosti a rychle vzkvétal. Klan sídlí v oblasti Fengtian, v blízkosti hlavního města říše, a už dlouho je trnem v oku místním úřadům, které jsou i jeho největšími rivaly.

Zástupci úřadů jsou rozhořčeni, protože Klan vzkvétá, i když se jim podařilo zabít jeho vůdce. Co víc, pod vedením nového tajemného vůdce se Klan ještě posiluje. Hlavní zástupci oblasti Fengtian Leo a Jin dostanou rozkaz polapit vůdce klanu během deseti dní.

Kapitán Leo podezírá krásnou novou tanečnici v místním Pivoňkovém pavilonu, Mei, že je dcerou starého vůdce. Leo zosnuje plán a chce Mei zatknout a vyslýchat. Když Mei odmítne prozradit cokoli o Klanu létajících dýk, dva kapitáni vymyslí jiný plán. Kapitán Jin předstírá, že je bojovník Vítr a osvobodí Mei z vězení. Tím si získá její důvěru a odveze ji na skrytou základnu Klanu létajících dýk.

Plán je tedy úspěšný, ale při putování do sídla Klanu se Jin a Mei sblíží. Mei si svého tajemného ochránce brzy zamiluje a Jin zjistí, že propadl svéhlavému šarmu Mei. Oba dva se snaží nedávat své city najevo, ale pod noční oblohou plnou hvězd je téměř nemožné odolat té nezadržitelné vášni. V pralese, který je obklopuje, číhá nebezpečí, vítr jen tiše vane, jakoby cítil napětí toho okamžiku

Co čeká ty dva nešťastníky osudu, Jina a Mei? Pokud to je opravdová láska, proč tedy stále tajně spřádají plány a v srdcích nosí tajemství? (oficiální text distributora)

frashmaker

Naprosto nádherné barvy a kostýmy. Nádherné prostředí a jemná intimita, která dává proniknout do erotických myslí číňanů. Bohužel tento film s vysokým potenciálem zcela zabíjí nijaký děj a efekty, které jsou až příliš neskutečně přitažené za vlasy. V některých filmech to sedí jako sranda, ale poměrně vážný snímek na tomto akorát lacině tratí. Asijský film začínám mít opravdu velmi rád, ale tady jsem bohužel dostál nemalého zklamání. ()

mysiak

Čínske historické filmy boli dosť dobré vždy....aj tento je krása vizuálnosti, herectva a epických bitiek spojené v jeden krásny film... ()

Ridick

pa tigrovi a drakovi, hrdinovi je tu dalsia cinska pecka, kt. ma krasnu vizualnu stranku, bojove sceny a ziyi zhang ()

UncleG

Film, kterému se povedlo to, co žádnému jinému na světě: Usnul jsem v kině! Je to tragický, ale je to tak. A musím říct, že nevím jak to dopadlo, neb zelená barva bambusového lesa má pokaždé blahodárné účinky na můj pocuchaný nerv... a jakmile se děj dostane do stádia "bambus", s železnou pravidelností sebou seknu a upadám do blažené nevědomosti. Na druhou stranu je to pro mě výborná zpráva. Nepotřebuju prášky na spaní. Když chci nutně usnout, jednoduše vím kam šáhnout. Pustím si "bambus" a je vymalováno. Body dát nemůžu, jelikož jsem to vážně nikdy neviděl celý. ()

GodComplex

Vizualne, pohybove, barevne, poeticky a romanticky vymakany asijsky kousek, proti kteremu pusobi Tygr a Drak jako hadr. V porovnani s predchozim podobnym kouskem rezisera - Hero, je to o kousicek slabsi. Predevsim kvuli celkove nevyvazenosti, kdy vybornou prvni pulku strida, sice romantictejsi, ale podstatne pomalejsi a nudnejsi posledni tretina. Herecke obsazeni vyborne, v cele s dokonalou Ziyi Zhang, co mi ale lehce nesedi je mozna az prehnana teatralnost v podstate vseho, jak dialogu, tak zejmena souboju, ktera zbytecne skodi realisticnosti a moznosti videt cely film jako neco vic, nez jen oku lahodici show. Na druhou stranu v realistickem snimku by nikdy nemohli tak skvele pobihat po stromech. 7/10 ()

Pirkaf

Po cca deseti letech už z toho filmu tak nadšen nejsem. Pro Yimou Zhanga jasný ústup ze slávy, asi ne náhodou žadný další podobný film nenásledoval. Je zde patrná sestupná tendence. Po fantastickém a neokoukatelném Tygru a Drakovi mírně slabší hrdina a pak nejslabší House of Flying Daggers. Škoda, Ziyi Zhang je pro Memoirs of Geisha a další sračky prostě škoda... ()

Vojcl

Po filmech Hrdina a Tygr a drak - další velkolepý čínský výpravný opus.. Tentokrát výrazně ubylo bojových scén na úkor příběhu a vůbec to není na škodu. Milostný trojúhelník Kaneshiro- Ziyi Zhang a Andy Lau funguje báječně a všichni tři zmiňovaní herci podávají úžasné výkony. Dodejme k tomu překrásnou kameru, hudbu a tradičně ohromující choreografii bojových scén a opět máme jedinečnou filmovou podívanou... ()

contrastic

Sakra, další asijský film se kterým mám problém. Mrzí mě to, ale nějak se nemůžu ztotožnit s tímto pojetím. Sice vizuálně nadupané, ale to je tak všechno. To ostatní mě bohužel nějak uniká, takže se tímto omlouvám všem asiofilům, ale nemůžu dát víc než 40% - SORRY :) ()

blackrain

Hra na ozvěnu se slepou dívkou byla genilní nápad. Při té scéně se mi až zatajil dech a poklesla čelist. Samozřejmě, že nezůstalo jen u této jedné scény. Opět tu nechybí hrátky s barevností scén a celkovým vizuálem filmu. Njn, láska a city taky dokážou hýbat světem. K absolutní spokojenosti mi chyběla větší hloubka, větší psychologie postav. Je až zvláštní, že na mě Zhangovy filmy působí až uklidňujícím způsobem. Zrelaxují mi duši a tělo. ()

RAiken

Vítejte do světa, ve kterém se vše odehrává pouze na efekt a jediným kritériem je ohromení oka diváka. Do světa, který se doslova utápí ve své samoúčelnosti a polyká tak sám sebe. Pokud se ovšem dokážete rozplývat nad tím, v jaké krásné okružní jízdě právě jeden nůž podřízl celou jednotku či 20 bambusových stromů, tak klidně prosím. Zatímco v akční jízdě podobného ražení Tygr a drak jsme byli také svědky podobných úletů, nepůsobily na mě jako pěst na oko a pouze lehce dokreslovaly atmosféru úžasného spektáklu. Zdejší orgastické kreace na mě však působí spíše komicky a natolik rušivě, že jsem se zkrátka nemohl plně ponořit do skvělého příběhu, který by jinak u mě zaručeně slavil úspěch. Jedinými plusy tak zůstává sympatická hlavní trojice a konečný rozuzlující konec, který mne nakonec vytáhl z vizuálního oblouznění... ()

jajinka

Nečekaně dobré, na tenhle žánr fakt nejsem.. ale když to má příběh - tohle hodně vzdáleně podobné Shakespearově Romeu a Julii.. Výborná kamera a režie, tomu není co vytknout.. a ta hudba.. prostě wow ()

YURAyura

Ach boooze, dalsi z rady nudnych sikmookych dramat ve stylu pajdajiciho tigra a ledoveho draka. Vyjma bitky v bambusu to stoji za starou belu, je to dlouhe, nudne, ale konci to spatne, coz ale u asijskych filmu nijak neprekvapi ()

Damiel

Vizuálně úchvatné kouzlo starobylé Číny dostává na plátně další rozměr. Po Leeho Tygru a drakovi uchvátil diváky Yimouův Hrdina, jenž se od něj odlišil jak pojetím příběhu (po vyprávění o velké lásce nastoupila do prvního plánu politika), tak i výraznější vizuální propracovaností (vyprávění pomocí barev, červený souboj v zahradě, modrý na jezeře). V Klanu létajících dýk se režisér Yimou pojetím příběhu více přiblížil Tygru a drakovi, protože milostná romance je tu opět na prvním místě a politický kontext je pouze způsobem jejího vyjádření. Každý divák, který má alespoň trochu poetickou duši, si Klan létajících dýk musí vychutnat plnými doušky. Samozřejmě, že podobný milostný příběh není v zásadě nijak originální a v jiných variacích jsme ho už viděli nejednou, v tomto případě ale hraje klíčovou roli pro divácký zážitek zmíněné úchvatné vizuální zpracování, obrazová kompozice a výtvarné pojetí filmu, podpořené na DVD vynikajícím zvukem v DTS. Kdo bude snímek měřit pouze tím, co je a není důležité pro děj, jistě najde řadu nedostatků, ale dle mého soudu se tak na Klan létajících dýk pohlížet nedá. Například taková Hra na ozvěnu v Pivoňkovém pavilonu není pro rozvoj děje a pro příběh nijak zásadní, ale z hlediska pocitového je překrásná. Film musíte vnímat všemi smysly, duší a srdcem, potom ve vás rozehraje sonátu. Kdo ho hodlá pitvat a analyzovat, zda ta či ona scéna je obsahově prázdná či ještě prázdnější nebo jestli je možné, aby někdo tak dlouho vydržel pod sněhem, ať rovnou do DVD přehrávače zasune úplně jiný film. Pro něj tahle filmová báseň natočená nebyla. ()

swed

Na jedné straně je logické srovnávat "Klan" s "Hrdinou" (stejný režisér, herečka, žánr), ale co se týká základního tématu a poselství, jsou oba dva filmy úplně o něčem jiném. "Hrdina" byl nelineárně vyprávěný příběh o důležitosti podřídit své city vyšším (politickým) zájmům. Naopak "Klan" je chronologicky strukturovaný příběh o lásce, která je důležitější než zájem skupiny. Pokud jde o technickou stránku, je "Klan" opravdu výborný (i když tak fantasticky propracovaných soubojů a vizuálních dokonalostí jako v "Hrdinovi" se nedočkáte). Herecky stojí za zmínku alespoň skvělá Zhang Ziyi, která je film od filmu lepší. Na celém příběhu je stále znát asijská mentalita, ale vzhledem k základnímu tématu (láska) je přístupnější i pro ostatní diváky - až na tu dýku v zádech:). "Hrdina" byl pro mě technicky dokonalé dílo, naproti tomu "Klan" je po všech stránkách jednodušší a jeho síla se naplno projeví až v dojemném závěru. 8/10 ()

Gann

Do filmu jsem sel s tim ze by se mohlo snad jednat o neco podobneho jako Tygr a drak. Bohuzel jsem se mylil - od prvni minuty jsem nechapal co se to deje. Podivne hlavni postavy, pribeh roven nule (pokud to melo nejak dopadnout tak mi chybelo vyvrcholeni ohledne klanu), spis to vypadalo jako na sebe nalepenych nekolik bojovych scen s prisernymy radoby "cool" efekty a mizernymi herci. Proste po vsech strankach hrozny film. ()

runner85

Fantázia v pohybe ! I keď neviem čo je na tomto fantasy ale to nevadí, skvelá lovestory doplnená peknými súbojmi, hlavne ten v bambusom lese alebo aj ten na lúke bol parádny. Trošku ma sklamalo že dej nedotiahli do úplného konca i keď dej bol hlavne o troch hrdinoch tak čo tam potom, záverečný súboj počas sneženia 100 % ... nedá sa dať nijak ako 5* ()

Skip

Vizuálně krásný film, jak už je u tohoto režiséra "zvykem". Po obsahové stránce to sice sem tam poněkud pokulhávalo, ale vem to čert. Koukalo se na to moc dobře. ()

Josh Brolin od Matky boží

Josh Brolin od Matky boží