Klan létajících dýk

• Čína Shi mian mai fu (více)

Režisér Zhang Yimou proslul svými nádhernými citlivými portréty Číny. Spíš než za odborníka na akční film se pokládá za nadšeného studenta tohoto žánru. Už po prvním výpadu do filmů o Wuxia (filmy o bojových uměních), kde byl Hrdina nominován na cenu Akademie, Zhang zcela propadl akčním filmům. Tentokrát už jsem odvážnější a na žánr jsem si zvykl, říká nejvíce opěvovaný čínský režisér, Dá se říct, že tenhle film je pocta filmům o kung fu.

Klan létajících dýk je sice napínavý akční snímek, zároveň ale nese i Zhang Yimouovu známku výjimečné vizuální krásy a strhujícího příběhu. Nechci natáčet obyčejný bojový film, vysvětluje Zhang, Chci vyprávět o vášni a zajímavých postavách to je můj styl Wuxia filmů. Je to příběh o vášni a lásce. Může to být Wuxia film, ale zároveň i silné a romantické vyprávění o lásce.

Nacházíme se v roce 859 našeho letopočtu, v době vlády dynastie Tang*. Ta byla v době svého rozkvětu jednou z nejosvícenějších říší čínské historie, nyní se však nachází v úpadku. Císař není schopen vládnout a vláda je zkorumpovaná. Po zemi se šíří nepokoje a četné povstalecké armády se začínají bouřit. Ta největší a nejprestižnější si říká Klan létajících dýk.

Klan létajících dýk má tajemné praktiky, bere bohatým a dává chudým. Z toho důvodu si získal podporu veřejnosti a rychle vzkvétal. Klan sídlí v oblasti Fengtian, v blízkosti hlavního města říše, a už dlouho je trnem v oku místním úřadům, které jsou i jeho největšími rivaly.

Zástupci úřadů jsou rozhořčeni, protože Klan vzkvétá, i když se jim podařilo zabít jeho vůdce. Co víc, pod vedením nového tajemného vůdce se Klan ještě posiluje. Hlavní zástupci oblasti Fengtian Leo a Jin dostanou rozkaz polapit vůdce klanu během deseti dní.

Kapitán Leo podezírá krásnou novou tanečnici v místním Pivoňkovém pavilonu, Mei, že je dcerou starého vůdce. Leo zosnuje plán a chce Mei zatknout a vyslýchat. Když Mei odmítne prozradit cokoli o Klanu létajících dýk, dva kapitáni vymyslí jiný plán. Kapitán Jin předstírá, že je bojovník Vítr a osvobodí Mei z vězení. Tím si získá její důvěru a odveze ji na skrytou základnu Klanu létajících dýk.

Plán je tedy úspěšný, ale při putování do sídla Klanu se Jin a Mei sblíží. Mei si svého tajemného ochránce brzy zamiluje a Jin zjistí, že propadl svéhlavému šarmu Mei. Oba dva se snaží nedávat své city najevo, ale pod noční oblohou plnou hvězd je téměř nemožné odolat té nezadržitelné vášni. V pralese, který je obklopuje, číhá nebezpečí, vítr jen tiše vane, jakoby cítil napětí toho okamžiku

Co čeká ty dva nešťastníky osudu, Jina a Mei? Pokud to je opravdová láska, proč tedy stále tajně spřádají plány a v srdcích nosí tajemství? (oficiální text distributora)

Skleni

Tam kde Tiger a Drak zaznamenal úspech tam rovnako víťazí aj tento titul. Lenže navyše sa tvorcovia vyvarovali nudným scénam a zbytočným dialógom, ktoré by vôbec nemuseli byť. Navyše som sa konečne dostal príbehu ktorý sa svojou orientálnou hodnotou povyšuje nad hollywoodske "klasiky" a zároveň má nádych mystiky. Dejové zvraty ktoré sa mi predviedli behom filmu boli vkusné a perfektne ma držali pri obrazovke. Po tech. stránke nieje čo vytknúť. Samozrejme je tu pár nedokonalostí v podobe lietajúcich hrdinov v bambusoch, ale to patrí k čínskej tvorbe a keď si nato zvyknete beriete to ako krásny fakt. Navyše herci v tomto filme mi pripadali o niečo profesionálnejší ako v poniektorých iných čínskych filmoch. Znova musím podštrknúť geniálnu hudbu, krásnu výpravu a neuveriteľné boje! Pre mňa je to čínska pomsta západu. 84% ()

Blaogranas

No já jsem dosti zklamán. Těšil jsem se na pořádnou akci ve stylu kung-fu a přitom to mělo blíž k nějaké podivné americké romantické slátanině, kdy ten chce ji, ale ona zase toho a to všechno tak nějak na druhou. Ale z čeho jsem byl úplně mimo a za co dávám ty 3* je kamera a hlavně příroda, ta byla opravdu nádherná, takže jsem to pojal spíš jako zeměpisnou výpravu. Jinak, když už náhodou přišlo na řadu to kung-fu, tak to byla taky paráda, jenom mi celkově moc nesedl ten děj. ()

deepspace101

Zapomeňte na nové Supermany, Batmany, Transformers a jiné sterilní hollywoodské spektákly, zapomeňte, zapomeňte, zapomeňte! Klan létajících dýk je totiž akčním filmem nového tisíciletí! Nikdy jsem si ve výše zmíněných snímcích nevšimla, že by i stříkající krev byla zobrazena s citem a grácií, téměř jako takové malé umělecké dílo samo o sobě, nezkoumala jsem titěrné detaily, výplety klobouků, malované vzory, nepředstavovala si práci šikovných rukou, které jim daly vzniknout, nežasla nad použitím odstínů zelené barvy... I když ve mně zahlodala obava, jestli vizuální nádhera není samoúčelným pokusem zastřít absenci silnějšího příběhu, Zhang Yimou se na švestkách nachytat nenechal a schránka posázená drahokamy nezůstala uvnitř prázdná. Vdechl život až absurdně krásné perle, jejímž leskem se kochám s neskrývaným potěšením. ()

Dr.Cilka

Tak toto bol vizualny zazitok, ktory mal zaroven aj prekvapivo putavy dej, hoci jednoduchy a na zaver trochu naruseny vsetkymi moznymi "prekvapeniami". A Ziyi Zhang je nadherna! :) ()

bjukenenen

Velmi slabý romanticky film, mírně akční film, který se snaží podržet "charakterní" herci. Mě jako evropanovi přijde, že se všichni tvářili pořád stejně, takže to moc nefungovalo. Nuda. ()

Pekisan

Cisar je slaby, vlada utlaca rolnikov....bla, bla...klasicka cinska rozpravka o laske, ktora ludi vzduchom prenasa. Takze ak vam nevadia lietajuci ludia a nekonecne zabery na brezovy hajik, potom to urcite musite vidiet. ()

panPsax

Jak je možné, že režisér vynikajících snímků jako Rudé pole, Červené lampiony, nebo Šanghajská triáda, snímků se silným příběhem, pak natočí takový béčkový - téměř céčkový - film? Líbivá kamera a barvičky nezakryjí popírání fyzikálních zákonů (Dýka za letu zastaví rotaci a pak ještě jednou, než trefí cíl? Párkrát zahne? Létající chlapíky raděj nezmiňovat...), natož absenci příběhu, který by divákovi něco sdělil. Jaká škoda. Čím vyšší rozpočet, tím méně umu? ........... relevantní komentář: Gilmour93 ()

tompaulman

Mám rád Zhang Yimou i Zhang Ziyi. Potenciál jejich spolupráce je velký, a dobře toho využili v Cestě domů. Jenže když máte plytký příběh, jakkoliv talentované obsazení je k ničemu. První cca třetina ještě vypadá slibně, příběh se zajímavě rozvíjí. Ale už během ní začne všechno být průhledné a čím déle film ubíhá, tím více nudí. Závěrečné scény jsou tak otravně kýčovité, že mě nezajímaly osudy postav, bylo mi lhostejné, jestli někdo umře, hlavně aby už najely titulky. Ale musí se nechat, že vizuální stránka si po celou dobu drží vysokou úroveň, jaká je typická pro ostatní Zhangovy filmy. I ty bojové scény, jakkoliv jsou nesmyslné, byly mistrně nasnímané. Krásné barvy, scénérie i kostýmy ale samy o sobě nedělají dobrý film. Celkové hodnocení tady na ČSFD je nesmyslně nadhodnocené, já jsem váhal mezi ** a ***. ()

Candyman

Zhang Yimou je fakt nadčlověk. Takové umění, které vytváří on, je pastva pro oči. A na drobnou Zhang Ziyi se nemůže divák snad v žádném takovém filmu vynadívat. Film je vizuálně dokonale propracovaný do posledního detailu a s úžasnou hudbou nemá prostě chybu. Také jsou zde k vidění další známe tváře z japonských bojovek. Nudit se u tohohle filmu učitě nebudete, protože příběh je tak krásný až se člověku svírá hrdlo (zvlášť u konce). Tyhle filmy fakticky miluju, vždycky mě totálně dostanou. ()

=macik=

Filmový básník, nadčlověk, malíř - tak jste označili režiséra tohoto úchvatného snímku. Téměř s tím souhlasím. Označil bych tak ale spíše tvůrce vizuálních efektů společně s vynikající kamerou. Nemám tomuto snímku co vytknout, až na jednu věc: subjektivně řečeno, příběh je tím - pro mne - jediným nedostatkem filmu. Ano, v jednoduchosti je síla - souhlasím! Ale přece jen jsem čekal od příběhu více. Co chci ale vystihnout (kromě zmíněných viz.efektů a kamery) je vynikající hudba, herecký výkon Ziyi Zhang a závěr filmu!!! Jedna z posledních scén v bambusovém lese (všude se to jen zelená, včetně kostýmů Klanu létajících dýk) a poslední bojová scéna ve sněhu jsou natočeny naprosto úchvatně!!! Kamera, efekty!! Úžasný nápad s tím sněhem. Přesto dávám "jen" 4*. ()

messi@h odpad!

Nechápu to vysoké hodnocení. Předchozí "Hrdina" se mi celkem líbil, i když z něj bylo cítit, že vizuální stránce ustoupila duše. Ovšem tohle je vážně špatně natočené, zejména konec podráží filmu neuvěřitelně nohy. Jak mi říkala kamarádka, co "Klan" viděla přede mnou - člověk by nejradši vstal a zamordoval je sám, aby už PROBOHA nevstávali z mrtvých. To opakované zmrtvýchvstání film překlápí až k parodii - ale to je jen taková "třešnička" na dortu od pejska a kočičky... ()

cyright

rozvleklý příběh o lásce okořeněný několika drátovými bojovými scénami. Vlastně taková romantická tragedie po čínsku v úžasném vizuálním hávu. Pokud je divák v tom správném rozpoložení, může jej film obohatit o vskutku vyšperkovaný a docela silný zážitek. Jsou tu jen dva hlavní problémy: 1) Teatrální konec vyznívá spíše směšně než tragicky. 2) Je to tak krásně vizuálně upravené a barevné, že to působí jako dívky z playboye - umělohmotné, vyžehlené a notně přikrášlené photoshopem. A takové holky já nerad. ()

Sosak

Moderní film z dálného východu, nutno dodat, že už jeden z mnoha. takže se znova můžeme těšit/netěšit na nerealisticky šílené souboje a příběh plný cti a takových těch věcí :) Možná až přílišná podoba se snímky typu Tygr a drak nebo Hrdina. Prostě to tu už párkrát bylo. ()

Respex

Přišel, viděl a zvítězil. Tak se dá popsat fenomenální Hrdina. Pak přišel Klan létajících dýk, který je ukázkou režisérského umu, ale za svým předchůdcem zaostává v příběhu a výpravě. Kletba zlatého květu, je spíše přehlídka kostýmů a působí jako podvyživený bratříček. Můj osobní dojem z Klanu létajících dýk je kladný, ale nepřesvědčily mě výkony některých herců a slabší momenty příběhu. Přesto film funguje dobře a patří určitě k tomu lepšímu, co můžete z tohoto žánru zhlédnout. Za mě 4* ()

BDMarty007

Nejsem velkým znalcem ani vyznavačem akčních filmů, ale tento film hodně vybočuje z tohoto žánru a rozhodně mě zaujal svojí výtvarnou krásou. Už dlouho jsem neviděl film, u kterého bych tak silně pozitivně vnímal výtvarné řešení každého záběru. Navíc umocněné krásnými exteriéry, choreografií a hudbou. Bojové scény nereálné, ale krásné, mnohdy spíše taneční než bojové kreace. Příběh sám o sobě je poměrně prostý, byť na žánr akčního filmu to možná trochu vybočuje tím, že je poměrně relativní a proměnlivé, kdo je vlastně zlý a kdo je dobrý. Jako celek to není špatné a stojí za vidění i pro toho, kdo jinak akční a asijské obzláště nemusí. Akorát to asi mohlo být buď o 10 minut kratší a nebo se mohl příběh trochu více rozvinout, ke konci už jsem se trochu nudil. Vidím to mezi 3 a 4, nakonec dám 4, neboť to určitě vybočuje z průměru... ()

Teleri

Film obsahuje působivé bojové sekvence a nudné milostné scény. Zatímco se příběh vyvíjel, kolísaly mé sympatie k jednotlivým hrdinům, to mě bavilo. Pohádkový příběh je zakončený nečekaným závěrem, který na mě i přes jistou kýčovitost zapůsobil. Nemohu si odpustit poznámku o výpravě. Podzimní buko-jedlový les plynule přecházející ve šťavnatě zelený bambusový háj svou nereálností poškozuje kontinuitu filmu a neumožní člověku vžít se do něj. ()

Josh Brolin od Matky boží

Josh Brolin od Matky boží