Klan létajících dýk

• Čína Shi mian mai fu (více)

Režisér Zhang Yimou proslul svými nádhernými citlivými portréty Číny. Spíš než za odborníka na akční film se pokládá za nadšeného studenta tohoto žánru. Už po prvním výpadu do filmů o Wuxia (filmy o bojových uměních), kde byl Hrdina nominován na cenu Akademie, Zhang zcela propadl akčním filmům. Tentokrát už jsem odvážnější a na žánr jsem si zvykl, říká nejvíce opěvovaný čínský režisér, Dá se říct, že tenhle film je pocta filmům o kung fu.

Klan létajících dýk je sice napínavý akční snímek, zároveň ale nese i Zhang Yimouovu známku výjimečné vizuální krásy a strhujícího příběhu. Nechci natáčet obyčejný bojový film, vysvětluje Zhang, Chci vyprávět o vášni a zajímavých postavách to je můj styl Wuxia filmů. Je to příběh o vášni a lásce. Může to být Wuxia film, ale zároveň i silné a romantické vyprávění o lásce.

Nacházíme se v roce 859 našeho letopočtu, v době vlády dynastie Tang*. Ta byla v době svého rozkvětu jednou z nejosvícenějších říší čínské historie, nyní se však nachází v úpadku. Císař není schopen vládnout a vláda je zkorumpovaná. Po zemi se šíří nepokoje a četné povstalecké armády se začínají bouřit. Ta největší a nejprestižnější si říká Klan létajících dýk.

Klan létajících dýk má tajemné praktiky, bere bohatým a dává chudým. Z toho důvodu si získal podporu veřejnosti a rychle vzkvétal. Klan sídlí v oblasti Fengtian, v blízkosti hlavního města říše, a už dlouho je trnem v oku místním úřadům, které jsou i jeho největšími rivaly.

Zástupci úřadů jsou rozhořčeni, protože Klan vzkvétá, i když se jim podařilo zabít jeho vůdce. Co víc, pod vedením nového tajemného vůdce se Klan ještě posiluje. Hlavní zástupci oblasti Fengtian Leo a Jin dostanou rozkaz polapit vůdce klanu během deseti dní.

Kapitán Leo podezírá krásnou novou tanečnici v místním Pivoňkovém pavilonu, Mei, že je dcerou starého vůdce. Leo zosnuje plán a chce Mei zatknout a vyslýchat. Když Mei odmítne prozradit cokoli o Klanu létajících dýk, dva kapitáni vymyslí jiný plán. Kapitán Jin předstírá, že je bojovník Vítr a osvobodí Mei z vězení. Tím si získá její důvěru a odveze ji na skrytou základnu Klanu létajících dýk.

Plán je tedy úspěšný, ale při putování do sídla Klanu se Jin a Mei sblíží. Mei si svého tajemného ochránce brzy zamiluje a Jin zjistí, že propadl svéhlavému šarmu Mei. Oba dva se snaží nedávat své city najevo, ale pod noční oblohou plnou hvězd je téměř nemožné odolat té nezadržitelné vášni. V pralese, který je obklopuje, číhá nebezpečí, vítr jen tiše vane, jakoby cítil napětí toho okamžiku

Co čeká ty dva nešťastníky osudu, Jina a Mei? Pokud to je opravdová láska, proč tedy stále tajně spřádají plány a v srdcích nosí tajemství? (oficiální text distributora)

Quendi

Pokud je silná vizuální stránka dobře zvládnutá, může pozvednout film na vyšší úroveň a zakrýt jeho jiné nedostatky. Pokud je přemrštěná, tak přestává plnit svou funkci a odhalí průměrné herecké výkony a celkem praštěný scénář. ()

Davis I

Moc se mi tenhle film líbil... akčí scény (bambusovej hájek neměl chybu), hudba, výprava. Zhang si s tím vyhrál. Je fakt, že už má za sebou nějaký úspěchy a tohle už malinko zavánělo rutinou, ale herci dokázali od tohohle malého mínusu diváka ochránit. Zejména Ziyi byla nádherná a v akčních scénách neměla konkurenci. Východní pecka, kterou musíte vidět !!! ()

helrohir

Vizuálne a hudobne podmanivé, ale príbehovo to už trochu pokrivkáva. Tlačenie na divákove emócie prostredníctvom zmiešanej lovestory na mňa vôbec nezapôsobilo a niektoré scény, ktoré mali pôsobiť dojímavo, pôsobili skôr úsmevne. Napriek rôznym dejovým zvratom mi príbeh pripadá príliš jednotvárny a nezaujímavý. Choreografia súbojov je na vysokej úrovni, ale ani to tento film nezachráni od môjho priemerného hodnotenia. ()

darthvader77

Je zde opravdu znát ruka režiséra, který dělal Hrdinu, ale na rozdíl od něj tu není tolik dlouhých akčních scén(byť i zde je akce nápaditá a propracovaná především efekty, hlavně záběry na letící šípy, nože, kameny byly velmi povedené), ale je zde překvapující příběh jenž se z války mezi povstaleckým klanem a státními silami Číny přesune k milostnému trojúhelníku tří lidí jenž v tomto konfliktu figurují. Takže velká spokojenost a dávám plný počet. P.S. Kostým super a závěrečný souboj a náhlý počátek sněžení měl tu pravou básnickou atmosféru. ()

Sarcasmgirl

Je to tak přeslazený, až se mi z toho kazej zuby. A jestli všichni neumřeli, tak... Moment, moment :D K čemu bych tohle přirovnala? Je to jako když za dveřmi najdete velice líbivý pytlík, se zelenou mašličkou, a po otevření zjistíte, že je v něm akorát nasráno. ()

RigorMortis

Krásne vizuálne spracovanie, atmosféra povstaleckej Číny, poletovanie vzduchom (ktoré ma po ťažkom náklade kórejských filmov naozaj potešilo) a nádherná Ziyi Zhang. Do toho samozrejme romantika, aby sa nepovedalo. Tento film si ma získal už scénou s "tanečnicou" a jej echo game, rýchlo ma vtiahol do deja. ()

Marg

Je to vizuálně krásné, i bojové scény jsou dobré, ale druhá půlka filmu byla hodně nudná. Průměr. ()

lmc

Plné hodnocení za vizuální stránku, dvě hvězdičky za zbytek filmu (ale díky vizualním orgiím to není zas tak důležité). Bohužel opět nezáživný scénář jako v případě Hrdiny, i když tento film byl značně zábavnější. Škoda jen, že v závěru neprobíhala společně s bitvou hlavních hrdinů ještě bitva armády vlády s Klanem létajících býk - pokud by byla bitva ve stejném stylu jako celý film, jednalo by se opravdu a velkolepou závěrečnou podívanou která by mě přinutila dát hodnocení na maximum... ()

Johannka

...Číňané jsou mistři...taktéž Japonci...znovu a zase. Jakoukoliv i sebeblbější scénu dokážou udělat tak hezky, že američani a především my se máme za co stydět....Dokonce i dokázali zapiplat takové ty pochybné létající scény, což by u nás nepřipadalo v úvahu...LÍBILO. :) ()

Galenius

Tygr a drak uchvátil příběhem, Hrdina jistým filozofickým podtextem a vývinem děje. U tohoto si nejsem zcela jist, co si mám myslet. Příjde mi to jako silně nezdařený bratříček. ()

Max Q.

Celé se to nějak táhlo, pak to zničeho nic skončilo a já nevěděl, jak vlastně celý klan dopadnul. Ale je možné, že to tam bylo a já akorát chvilku zadříml. ()

ali-n

Čakal som bojový film s jemným milostným motívom, no nakoniec som zhliadol dramatický príbeh lásky s prvkami bojových umení. Rozprávkovo farebné interiéry, úchvatné kostýmy, príroda v jednej z hlavných úloh. Bojové scény sú prehľadné a do detailu premakané, zároveň sa na rozdiel od Crouching Tiger, Hidden Dragon držia pri zemi (odhliadnuc od bambusového lesa), čo mne vyhovuje oveľa viac. V konečnom dôsledku sú tu najulietanejšie fazule :-). Kým neodhalíme tajomstvá hlavnej postavy Mei, máme väčšiu možnosť vychutnať si množstvo zvukov, ktoré vypĺňajú jej svet - hra na ozvenu, korálkové závesy, šumenie trávy. Bravúrne sú ozvučené i samotné zbrane, let dýk, šípov či bambusových tyčí + som sa ihneď po záverečných titulkoch snažil zohnať soundtrack. Predovšetkým je to však film o láske a žiarlivosti, ktorý vyúsťuje do srdcervúceho konca. Skoro som prestal dýchať ... MOJE NAJ - Ziyi Zhang!!! Nadnádherná žena, pôvabná a jemne pôsobiaca dokonca aj v boji, s veľkým hereckým talentom a nepopierateľne na výbornú absolvovanou tanečnou školou. „Kampak jdeš? Už ses dost vynadíval?" ()

sirrgulo

Další z povedených čínských dramat o velké lásce ve kterém se objevila Ziyi Zhang. První polovina filmu mě opravdu zaujala, Slepá hlavní hrdinka je díky výkonu a kráse Ziyi neodolatelná, smrtelně nebezpečná, ale zároveň díky svému postižení trošku bezbraná. Vztah ústředního páru se postupně mění a je tu další velká romance. O to víc mi pak vadil náhlý zlom, když došli do tábora Klanu létajících dýk. Naštěstí je však film z Číny a tak se nezapomíná nejen na velkou lásku, ale také na tragédii. A tak mě na závěr film nejen vizuálně a hudebně ohromil. Celé závěrečná scéna se změnou počasí, soubojem i osud Mei je vynikající. Nadruhou stranu si člověk už na takovéto konce u podobných asijských filmů zvykl. ()

Rediik

Proč taky nemáme takové bambusové lesy?..Naprosto kouzelné prostředí, kde by chtěl žít snad každý. Krásná hudba, která celý příběh dobře doplňuje. Ziyia Zhang je opravdu krásná a její "slepotu" jsem ji věřila po celou dobu. Vizuálně se mi nejvíce líbila scéna, při které Andy Lau vystřeluje šípy v lese. A taky scéna, kdy jede po louce na koni a ze sedla sbírá květiny, to musím taky někdy vyzkoušet, ale nemyslím, že budu tak úspěšná.:) ()

vaska

S přimhouřenýma očima čtyři hvězdy..do pr...e,to už Číňani a Hong Kong neumí točit tak jak za Show Brothers nebo co?.... ()

bobin

Kopat do všeho a do každého, k tomu přidat digitální triky a shaekspearskou lásku a vše roztříštit na několik epizodek. To je celá dramaturgie. Je to poněkud zklamání. Nehledě na to, že teprve za hodnou chvíli rozeznáte o koho z asiatských tváří vlastně jde. ()

Palisander

Vyfarbičkované, vysvetielkované, voňavučké... ale čo si mám myslieť o romantickom filme, kde je všetko spomalené, iba sex zrýchlený? ;-). Obrázky sú síce veľmi pekné, no toto je najospalejší kung-fu film, aký som doteraz videl. Príliš jednoduchý dej na takúto stopáž. Hmla v bambusovom háji... :-). ()

Josh Brolin od Matky boží

Josh Brolin od Matky boží