Klan létajících dýk

• Čína Shi mian mai fu (více)

Režisér Zhang Yimou proslul svými nádhernými citlivými portréty Číny. Spíš než za odborníka na akční film se pokládá za nadšeného studenta tohoto žánru. Už po prvním výpadu do filmů o Wuxia (filmy o bojových uměních), kde byl Hrdina nominován na cenu Akademie, Zhang zcela propadl akčním filmům. Tentokrát už jsem odvážnější a na žánr jsem si zvykl, říká nejvíce opěvovaný čínský režisér, Dá se říct, že tenhle film je pocta filmům o kung fu.

Klan létajících dýk je sice napínavý akční snímek, zároveň ale nese i Zhang Yimouovu známku výjimečné vizuální krásy a strhujícího příběhu. Nechci natáčet obyčejný bojový film, vysvětluje Zhang, Chci vyprávět o vášni a zajímavých postavách to je můj styl Wuxia filmů. Je to příběh o vášni a lásce. Může to být Wuxia film, ale zároveň i silné a romantické vyprávění o lásce.

Nacházíme se v roce 859 našeho letopočtu, v době vlády dynastie Tang*. Ta byla v době svého rozkvětu jednou z nejosvícenějších říší čínské historie, nyní se však nachází v úpadku. Císař není schopen vládnout a vláda je zkorumpovaná. Po zemi se šíří nepokoje a četné povstalecké armády se začínají bouřit. Ta největší a nejprestižnější si říká Klan létajících dýk.

Klan létajících dýk má tajemné praktiky, bere bohatým a dává chudým. Z toho důvodu si získal podporu veřejnosti a rychle vzkvétal. Klan sídlí v oblasti Fengtian, v blízkosti hlavního města říše, a už dlouho je trnem v oku místním úřadům, které jsou i jeho největšími rivaly.

Zástupci úřadů jsou rozhořčeni, protože Klan vzkvétá, i když se jim podařilo zabít jeho vůdce. Co víc, pod vedením nového tajemného vůdce se Klan ještě posiluje. Hlavní zástupci oblasti Fengtian Leo a Jin dostanou rozkaz polapit vůdce klanu během deseti dní.

Kapitán Leo podezírá krásnou novou tanečnici v místním Pivoňkovém pavilonu, Mei, že je dcerou starého vůdce. Leo zosnuje plán a chce Mei zatknout a vyslýchat. Když Mei odmítne prozradit cokoli o Klanu létajících dýk, dva kapitáni vymyslí jiný plán. Kapitán Jin předstírá, že je bojovník Vítr a osvobodí Mei z vězení. Tím si získá její důvěru a odveze ji na skrytou základnu Klanu létajících dýk.

Plán je tedy úspěšný, ale při putování do sídla Klanu se Jin a Mei sblíží. Mei si svého tajemného ochránce brzy zamiluje a Jin zjistí, že propadl svéhlavému šarmu Mei. Oba dva se snaží nedávat své city najevo, ale pod noční oblohou plnou hvězd je téměř nemožné odolat té nezadržitelné vášni. V pralese, který je obklopuje, číhá nebezpečí, vítr jen tiše vane, jakoby cítil napětí toho okamžiku

Co čeká ty dva nešťastníky osudu, Jina a Mei? Pokud to je opravdová láska, proč tedy stále tajně spřádají plány a v srdcích nosí tajemství? (oficiální text distributora)

tomtomtoma

Zajímavě vytvořený film o lásce, nadpozemských bitvách kung-fu, klamu, špionech a šarmantním tanci hlavní představitelky. Jediný, kdo nevěděl, co se ve skutečnosti děje, byl chudák kapitán Jin (Takeshi Kaneshiro), neboť se do nového úkolu dostal díky plánu svého kolegy. Měl odhalit rebely, ale oni o něm věděli už od začátku. Měl vytvořit důvěru u slepé dívky, ale zatím se rozvinula velká láska. Mei (půvabná Zhing Ziyi), původně slepá dcera bývalého vůde rebelů, je vycvičena ke svádění mužů. V případě kapitána Jina se ale začíná rozvíjet silný příběh lásky, který je schopen přetrvat veškerá loajální pouta k jejímu rebelujícímu bratrstvu. Kapitán Leo (Andy Lau), kolega Jina a autor úskoku, je ve skutečnosti špion pracující pro rebely. Jeho žárlivost a nároky na Mei pak spustí závěrečnou morbidní tragédii, kdy umírají všechny tři hlavní postavy. Za klad filmu považuji úchvatný tanec a boje, které se tanci velmi přibližují a příběh lásky. Minusem je na jedné straně jednoduchost, na druhé straně pak přemrštěná komplikovanost, ze které vychází, že jen Jin má pouze jednu tvář. Na závěr snad lze jen dodat: pozor na nevěstince, protože nikdy nevíte jestli dívky nejsou rebelujícími bojovníky a šikovnými manipulátory. ()

C0r0ner

Vizuálně špičkové, obsahově bohužel ještě níž než Tygr a drak a Hrdina. A jelikož jsem zmíněným dal tři hvězdičky, musím tady jít na dvě. Ta asijská lyrika je mi totiž strašlivě vzdálená a koukat dvě hodiny na hezké obrázky mi nestačí. 45% ()

Flynn

Tak tohle v Hollywoodu prostě nemají a myslím že asi ani mít nebudou, krásně natočené, překrásné scény, závěrečná bitva je prostě skvostná, stejné vizuální hody jako v Hrdinovi, komu se líbil Hrdina tak tohle bude taky, doporučuju. Fakt krása. ()

Andre3000

Proč mi jen všechny čínský filmy přijdou na jedno brdo :-((( Možná je to jako s číňanama, nám v Evropě připadají všichni stejní, ale ve skutečnosti jsou každý úplně jiný. Možná je to tak i s jejich filmama, ale já jsem se už nudil a tak nějak jsem z ukázek už byl připravený. Příroda - hezká, herci - dobří, ale celkově to na mě nezapůsobilo, prostě průměr. ()

pakobylka

Drama jako od Shakespeara, jenom s tím rozdílem, že je akčnější a odehrává se v Číně ... Filmová báseň, plná krásných obrazů. ()

zette

Dokonala vizualni orgie. Pokud by jste zastavili film na jekemkoliv miste, snad vzdy by z toho byla nadherna fotka. K tomu mistrovsky zvuk, hudba a velmi dobre vykony hercu. Toto by nikdy neasijsky reziser nebyl schopen natocit, za to dam ruku do ohne! Skoda toho jednoducheho deje. Zhang nejednou ukazal, ze sve remeslo vazne umi... ()

gabin(a)

Moc příjemné překvapení sobotního večera na ČT 1. Překvapení proto, že asijskou kinematografii s výjimkou mistra Kurosawy prakticky neznám. V kině musí být tento výtvarně dokonalý film o věčném problému tajemné ženy milované dvěma muži opravdové pošušňáníčko....Tak jsem si zase přečetla komentáře. Já jsem film neviděla od začátku, ale poměrně brzy bylo předvídatelné a tudíž i mně jasné, že nejde o dějové zvraty, ale o tu spalující a ničivou lásku, která nemá naději. A to mi jako náplň filmu v tak krásném balení stačí. Nepředvídaný happyend by mě fakt na...štval. ()

Martrix

Čínská historická šermovačka s lovestory podmazem a smyčcovým doprovodem, měla navázat na celosvětový úspěch Hrdiny(2002) a Tygr a drak(2000). Podle čísel se to rozhodně povedlo, protože s rozpočtem 12 mil. USD, vydělali 92 mil. USD. Co se kvality týče, tak s výjímkou několika opravdu pěkných scén, je to scénáristický zvratek. Méně politiky, více lásky...hezký, ale konec je vysloveně pekelně debilní s mnoha absurdními momenty. Nebudu žádný zmiňovat, ale tentokrát to hoši od žluté řeky fakt přepálili a utvrdili mě v tom, že Klan létajících dýk je na zakázku poslepovaný film, určený hlavně pro tupé zápaďáky. Hrdina je o tři levely jinde. ()

Juto

Neuveriteľne nádherné predstavenie baletnej agresie. Zároveň ponúka niečo, s čím sa len zriedka stretávame vo vírivej extravagancii bojových umení: romantickú vášeň, ktorá je vpletená do samotnej podstaty akcie. 8/10 ()

mortak

Melodramatický vyprázdněný kýč, který se zoufale snaží dolovat osudovost tam, kde není. A tak patetická hudba duní, herci teatrálně přehrávají a v sošných dialozích odhalují svá nitra... a ono to docela funguje. I přes celkovou přepálenost má film tempo, je pastvou pro oči, a i závěrečná pointa má svůj smysl (než být nástrojem a matrací, pro jednu, či druhou stranu, budu raději alespoň na jednu vteřinu, tu poslední, svobodným větrem). Škoda té chladné pompéznosti, a všudypřítomných digitálních triků, komorní háv by tomu slušel lépe. ()

tom88

Ďalší Yimoou nádherný film. Yimou Zhang by sa mal venovať iba takýmto filmom ako sú Hrdina a Klan lietajúcich dýk. O úspech a slávu by mal postarané a svetu chýba takýto režisér vyhradený na jeden typ filmu. Film nie je taký úžasný a plnohodnotný ani taký vizuálne prekrásny ako je Hrdina, ale je mu v pätách a zachoval si svoju kvalitu a Zhangov režijný štandard. Dejovo je to dosť zapletené, hlavne na konci je to všetko poprekrúcané a komplikované. Akčné scény sú úžasné aj keď som ich čakal viac, scény v pralese z vysokými bambusmi či čo to bolo, pri tom som skoro nedýchal. Kamera je super, celý vizuál a efekty sú na špičke. Kostými sú krásne a vyberané natáčacie lokácie taktiež. Všetko je prekrásne pestrofarebné. Ziyi Zhang a Takeshi Kaneshiro (Returner) sú výborní herci a spolu im to vo filme ladí. Je to hlavne o láske a charakteroch postáv. Čakal som síce akčnejšie dielo, ale aj tak ma to uchvátilo. 84% ()

moviefilm

Dalšia ázijská akčná romantika okorenená stratou gravitácie, ktorá z tohto filmu robí, rovnako ako dalších pár nelogickostí a prítomnosť ázijčanov (,ktorí sú si rovnakí ako vajce vajcu a tak miestami neviete kto je kto) iba solídny filmček, ktorý síce má niekoľko nezabudnuteľných scén (bitka v bambusovom lese, záverečné vraždenie), no mohol byť oveľa lepší... ()

Mol

Vizuálně i hudebně stejně výtečné jako Tygr a Drak nebo Hrdina. Problém je ovšem v některých scénách. Například házení buráků na bubny nebo dýky, které v letu změní směr o 90°, to jsou věci, které nepřekousnu a vyloženě mi tam vadí. Chtěl jsem dát proto tři hvězdy, ale po nádherném finále na zasněžené louce, musím dát čtyři. ()

StanislachKo

Opravujem z troch hviezd. Tie so vpálil, lebo som bol bezprostredne po dopozeraní trochu sklamaný z nie 100%ne využitého potenciálu. Naozaj, príliš veľa romantiky, ktorá odstrkáva dozadu to, čo je na podobných filmoch najatraktívnejšie. Ale teraz sa po nejakom čase vraciam k tomuto filmu a musím uznať, že je napriek spomenutému tiež neskutočne lyrický a podmanivý, s krásnou hudbou, slow-motionmi a príznačnými dejovými zvratmi ďaleko nad priemerom. ()

Decker

Prirovnani zivy obraz sedi pro tento film nejspise nejlepe. Stejne jako to jiz pred timto filmem predvedl Tygr a drak anebo Hrdina s Jetem Li v hlavni roli se i tento film drzi linie stojici na nadherne choreograficky sladenych soubojich (neuznavajici fyzikalni zakony diky kterym ,avsak pouze kdyz na ne pristoupite dostava film neopakovatelnou atmosferu) a epickych prostredich vytvarejici prave ty nadherne obrazy. A prave tato linie dava filmu neopakovatlne kouzlo a atmosferu, kterou si me naprosto ziskal a ja si jen mohl blaze vrnet v kresle kina. Nakonec pouze dodam vetu: Vice takovychto filmu. ()

eJacques

...Čekal jsem fajn příběh, a moc jsem se nezklamal... Film asijské provenience se vším všudy to je taky, a hodně se mi třepala ruka nad 5 hvězdičkami, ale když na konci filmu hlavní hrdinka "80x" zemře a zase ožije, hmmm... Suma sumárum - přes pár unreal pasáží super zážitek... ()

Josh Brolin od Matky boží

Josh Brolin od Matky boží