Tatínek

(festivalový název)

Daddy

Dokumentární

Česko, 2004, 92 min

Velmi podařený dokumentární počin, který odhaluje řadu souvislostí mezi životem a tvorbou Zdeňka Svěráka. Jistě, je to hodně nostalgické, jenže taková jsou aspoň v určitých momentech všechna Tatínkova, i Synova díla - a nemůžu si pomoct, mě se to líbí. Pokud v příštím životě nebudu už konečně kosmonautem, chci být Zdeňkem Svěrákem.(28.3.2005)

Sem rád, že sem se díky tomuhle dokumentu moch trochu víc přiblížit k životu tohohle českého velikána. 92 minut sem nespustil oči z obrazovky. Bohužel jsem si taky položil otázku, co se bude dít, až tu nebudeme mít takové osobnosti, jako je pan Svěrák.(27.10.2011)

příjemný dokument / film o životě, pěkně krůček po krůčku, logicky a přehledně provádí dílem podle mě jednoho z nejlepších scénáristů české kinematografie. 90%(3.9.2007)

Zdeněk Svěrák je obrazem toho, jak vypadá češství, když se povede. Češství sebeironické, před konfliktem a patosem za pomoci humoru prchající, chatařící, agnostické, a pokud zbožné, pak jen plaše. Když se totéž češství nepovede… to jsou třeba Homolkovi. I já jsem zpola Čech a musím a chci toto své určení žít, a když už ho žiji, raději bych se v tom podobal panu Svěrákovi než zmíněné rodince. Ale přece nám leccos doma schází a musím se poohlížet za humny. Hledám-li heroismus, ohnivé sebezřeknutí, vážnost či svatost, podívám se, pokud jde o kinematografii, například k sousedům do Polska, a jinak třeba ke svatému Františku, k oběma Terezám („malé“ i „velké“) nebo k dávným církevním otcům z egyptské pouště, abych u nich hledal inspiraci k zcelení své české neúplnosti.(2.11.2011)

Svěrákem natočený svěrákovský pohled na Svěráka. Lidské, milé, líbivé.(9.7.2008)