Kupec benátský

• USA The Merchant of Venice (více)

Benátky, rok 1596. Melancholický Antonio má rád svého mladého přítele Bassania, který jej požádá o zapůjčení 3000 dukátů. Antonio souhlasí, aniž by tušil, že se Bassanio s danou částkou chce ucházet o ruku Porcie. Jelikož je ale Antoniův kapitál vázaný v obchodních lodích, které jsou právě na moři, musí jít Antonio za židovským lichvářem Shylockem. Nevraživý Shylock souhlasí, a dokonce mu nabídne tříměsíční půjčku bez úroku. Pokud ji však Antonio nesplatí včas, bude mu kupec dlužit libru masa. Shylockova dcera mezitím uteče s křesťanem, což podnítí Židovu nenávist. Bassanio odjel za Porcií, Antoniovy lodě ztroskotaly a Shylock se dožaduje své libry masa. Je sestaven soud a má být vykonán rozsudek, když se do záležitosti vloží Porcie snažící se zachránit život Bassaniova přítele. (Filmbox)

Natascha

Pokaždé, když se objeví Al Pacino, člověk prostě musí zírat. Ale jinak mi tahle shakespearovská adaptace přijde dost průměrná. Ostatní herci jsou celkem fajn, ale občas jsem měla pocit, že jim ty učesané repliky zrovna nejdou do pusy. Navíc mi přišlo, že ubrat na stopáži by neuškodilo. Až na dvě výjimky žádné opravdu silné scény, ani to nebylo moc vtipné, celkově takové mrtvolné. Prostě zklamání (mimochodem, Shakespeara mám ráda). ()

Flego

Jedna z mála shakespearovských hier, ktoré som nečítal. V každom prípade som videl aj lepšie filmové spracovania jeho hier, tu ide hlavne o herecké vklady, ktoré sú vynikajúce. ()

SOLOM.

Ačkoliv podobné filmy moc nevyhledávám, nechal jsem se uchlácholit červenými čísly v hodnocení a slušným hereckým obsazením. Což byla tak trochu chyba. Historické drama samozřejmě mělo své kvality – to mu nemůžu a ani nechci upřít, ovšem tempo příběhu bylo v některých okamžicích doslova uspávající. Počáteční chlustanec Jeremy Ironse odstartoval dychtivou cestu Al Pacina získat jeho „libru masa“ a jen díky vychytralosti Portii a tuposti lidí té doby k tomu nedošlo. Ta závěrečná událost s prstýnky už byla na můj vkus trochu debilní, ale tak happyend byl na světě. Jinak Lynn Collins to vážně slušelo – za to Joseph Fiennes byl „na ránu“ – nicméně herecké výkony byli vskutku dobré – tudíž zasloužené tři hvězdy tomu dám… ()

Janek

Film se mi líbil, zvláště pak spojení působivé hudby s některými scénami (běhal mi dokonce i mráz po zádech). Jestliže má Kupec problém, tak je to v žánru. Kupec benátský není drama (jak je zde na csfd napsáno), nýbrž komedie. Radford se tohoto žánru drží jen z poloviny. Například scéna u soudu je velmi naturální a potřebovala by nejspíš trochu odlehčit (po této scéně přichází scéna s prstýnky, která je zde jakoby z úplně jiného filmu). Ale nakonec Radford udělal asi dobře, protože se nejedná zrovna o námět komediální, látka obsahuje antisemitismus (to byl problém této hry, po druhé světové válce ji nikdo nechtěl natočit). ()

Ilicka

Centrem příběhu je společensky vyloučený Shylock Al Pacina a Antonio s Bessaniem stojí až kousek za ním. Nejen čistý přepis Shakespeara, ale i mírné posunutí významu. ()

Richie666

Velmi zdařilá adaptace románu Williama Shakespeara, nic víc, nic míň. Tedy, kdo si nepotrpí na přívaly veršovaných dialogů, nikterak se nevyžívá v dílech velkého klasika či vehementně netouží vidět Al Pacina v roli starého Žida, nadšen rozhodně nebude. Mnohdy i několikaminutové odříkávání romantických veršů mě dohánělo téměř k šílenství. Hodnotím tedy v tomto případě neutrálními třemi hvězdičkami, jelikož díky kvalitnímu zpracování a zdařilým hereckým výkonům bych méně dát nemohl.., sic mi Kupec benátský přinesl opravdu hodně utrpení. Milovníci W. Shakespeara a příznivci klasického romantického dramatu si však bezpochyby přijdou na své. ()

Shaqualyck

Libru masa (říznout či neříznout) si ze školy pamatujeme všichni, jenže film není divadlo a ačkoliv byl Shakespeare geniální (ano, já si to opravdu myslím), nebyl vznik téhle adaptace určitě dvakrát snadnou záležitostí. Film se rozjíždí jen velmi pomalu a zpočátku to vypadá na přehlídku benátských exteriérů a krásných dobových kostýmů. Netrvá však dlouho a Michael Radford podává názorný a nanejvýš působivý výklad termínu GRADACE. S nemalým přispěním hlavních protagonistů postupně utahuje kolem diváka hustou atmosférickou smyčku, aby v závěrečné scéně soudního procesu vyšrouboval napětí na maximum a nechal nás nevěřícně lapat po dechu. Bravo! Opěvovat výkon Ala Pacina by bylo nošením dříví do lesa, každopádně to, jak se plynule přehrál od mladistvých delikventů jako Michael Corleone či Tony Montana k postaršímu zhrzenému lychváři Shylockovi je vpravdě nádherným důkazem hereckého mistrovství hodného toho nejvyššího obdivu. Svým mladším kolegům nasadil laťku hodně vysoko a to je moc dobře. ()

aniiicka

Stále se dost nakláním k páté hvězdičce za Al Pacina, který byl v úloze Shylocka prostě vynikající. Jsem zvyklá na jeho trochu frajerštější role, ale tady bylo toto vše upozaděno a viděli jsme dokonale poctivého divadelního herce, jehož osobnost skromně ustoupila Shakespearově výrazné postavě. Při sledování mnohých scén jsem si pak jako v divadle připadala a velmi trefně to tu jeden uživatel napsal, že se chtělo místy až tleskat. :) Co říci, myslím, že shlédnutí takto zpracované klasiky člověka musí obohatit...nádherný jazyk, krásná a bohatá výprava, výborní herci a atmosféru dotvářející povedená hudba. Scéna u soudu - strhující. A proč že chci spíš libru mršiny než třikrát tisíc dukátů? Protože proto. Pouhý rozmar. Stačí? :) ()

Mordenroth

Škoda, že režisér nedodržal Shakespearom predpísaný žáner "komédia" a vybral sa svojou vlastnou (dramaticko - tragickou) cestou. Al Pacino je samozrejme famózny a celý film v podstate stojí a padá na jeho hereckom výkone. Scény, v ktorých sa postava Shylocka nevyskytuje pôsobia niekedy celkom nudným dojmom. Práve v týchto okamihoch začnete vnímať dĺžku filmu a to by sa pri Shakespearových adaptáciách nemalo stávať. ()

5150

Rozhodně se nejedná o strhující film a pominu-li celkem obstojné herce, tak mě hodně zklamal závěr. Vím, že to kdysi kdosi takhle napsal, ale jak z vítěze udělali na hlavu poraženého, to se jen tak nevidí. Fuj, já si dovedu představit daleko "lepší" konec... ()

Tommassi3

"Vezmi si ze mě toto poučení: Vše, co jak zlato se třpytí, vždy cenné není.." Především je třeba si uvědomit, že právě Shakespearův famózní Kupec benátský nepatří zrovna mezi nějak zvlášť vyhledávanou filmařskou látku, právě pro její antisemitistickou pachuť, nicméně stejně jako i ostatní mistrovy hry lze Kupce uchopit prakticky jen dvěma dost odlišnými způsoby, totiž klasicky, klaníce se svému předobrazu, či lehce postmoderně, jako to již několikrát - Dle mého úspěšně !! - zkusil kupříkladu Kenneth Branagh, a režisér Michael Radford zvolil první cestu zřejmé pocty velkému Shakespearovi, ačkoliv právě Kupec benátský pro svá nadčasová témata si přímo říkal o nějaké ozvláštnění, díky čemuž by ta židovská otázka mohla v divákovi coby analogie s fašismem či přímo naší současností rezonovat o poznání silněji, jedná se však o kostýmní poctu natolik řemeslně skvostnou a precizní, že vlastně nelze nic namítat.. Zaujme především výborná kamera Bendita Delhommea, zvlášť kontrast obou dějových linií co se týká samotné mizanscény, nasvícení či stylizace barev až bere dech.. Samotný překvapivě civilní Al Pacino, který zkrátka jednoznačně ční nad všemi ostatními, se mi zdál znovu naprosto úžasný, když svému Shylockovi, velmi komplikovanému a nejednoznačnému charakteru dopřává silně tragikomické rysy, což se však už jen dík jeho obsazení dalo předem očekávat.. Tenhle boj o libru masa se neskutečně podařil !! ()

Silence

Po většinu času mě to hodně bavilo a konverzační a monologové perličky v shakespearovské angličtině byly pro moje uši úplným potěšením. Ten chlápek byl génius, že před více než 400 lety dokázal napsat dialogy, které i dnes fungují tak dobře. Hodně scénáristů by se od něj mohlo (mělo) učit. V tom také oceněji autory, že texty přizpůsobili tak šetrně, že neztratili právě to kouzlo a styl. ()

BigDeal

Kuper Benátský vyzerá na prvý pohľad ako kvalitná dobová dráma so všetkým, čo k tomu patrí (hudba, kostýmy, výprava) a aj ja som mu chcel dať najskôr 4*, lenže okrem tejto zvukovo-vizuálnej krásy, ponúka len zopár scén, ktoré dokážu zaujať. Verše sú komplikované a nedokázali udržať moju pozornosť, preto som sa často pristihol pri zaspávaní. Jediné scény, pri ktorých som ani nedýchal boli tie, v ktorých bol Al Pacino...inak dosť nuda a pri závere s prsteňmi som sa musel nútiť, aby som to už nevypol. 65% ()

murakamigirl

"Predsa mu nevyrežeš mäso, na čo by ti bolo?" "Použijem ho ako návnadu na ryby. Keď nikoho ním nenakŕmim, nakŕmim svoju pomstu. Zneuctil ma. Pripravil ma o pol milióna. Smial sa mojim stratám. Mojim ziskom sa len vysmieval. Pohŕdal mojou rasou. Kazil mi obchody. Priateľov mi odrádzal. Nepriateľov ponúkal. A prečo? Pretože som žid... Nemá snáď žid oči? Nemá snáď žid ruky, telesné orgány a tvar, zmysly, pocity a vášne? Nie je snáď živý z rovnakého jedla? Nezraní ho snáď rovnaká zbraň, netrpí snáď rovnakými chorobami a nelieči ho rovnaký liek? Nie je mu v zime rovnaká zima a v lete rovnaké teplo ako kresťanovi? Ak do nás pichnete, netečie z nás krv? Ak nás šteklíte, nesmejeme sa? Ak nás otrávite, neumrieme snáď? Keď nám ubližujete, nemáme sa mstiť? Ak vo všetkom ostatnom sme ako vy, budeme rovnakí aj v tomto. Keď žid ublíži kresťanovi, na čo sa zmení láska k blížnemu? Na pomstu. Keď kresťan ublíži židovi, na čo vyzýva ho ten kresťanský vzor??? Na pomstu. Teraz urobím, čo ste ma naučili, a budem zlý. A vezmite jed na to, že vašu lekciu ešte vylepším." Ach, na čo plytvať slovami (!!!) Každý, kto si pozrie Kupca, bude mať na to jasný dôvod a nemyslím, že mu nerozozvučí struny na duši (stopro aspoň niektoré)... Nádherne vydarená shakespearovská adaptácia: obdivuhodná práca režiséra i scenáristu (v 1), bravúrna ústredná štvorka (na úchvatnom čele s Pacinom a Ironsom, samozrejme) a k tomu skvele zhudobnené plus bezchybná výprava...... 90% ()

tomeš

Zhltnul jsem to bez dechu. Shakespeare je neprekonatelnej. Slizkej Al Pacinuv Zid je naprosto skvostnej! (A ze Josephu Fiennesovi Shakespeare padne, to uz vime dlouho, ze.) ()

Al Pacino a Jessica Chastain v adaptaci Shakespeara

Al Pacino a Jessica Chastain v adaptaci Shakespeara